ایران پرسمان

آخرين مطالب

سلحشوری: ترسی از رد صلاحیت ندارم سياسي

سلحشوری: ترسی از رد صلاحیت ندارم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - سلحشوری: ترسی از رد صلاحیت ندارم
٦٤٩
٠
ایلنا / یک عضو فراکسیون امید با بیان اینکه عده‌ای به صورت سازمان‌یافته به کلیت ملکت آسیب می‌زنند، گفت: کجای دین ما گفته تریبون نماز جمعه فقط در اختیار افراد خاصی قرار بگیرد؟ چرا فقط امثال آقای پناهیان می‌توانند از این تریبون استفاده کنند؟
پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به طرح شفافیت آراء نمایندگان، گفت: در این مورد شفافیت آرا بارها و بارها صحبت و مصاحبه کرده‌ام، باز هم می‌گویم اولین بار طرح شفافیت آراء نمایندگان توسط دکتر فتحی عضو فراکسیون امید نوشته شد و ما 38 نماینده بودیم که آن را امضا کردیم.
طرح شفافیت از نمایندگان لیست امید شروع شد
وی با بیان اینکه طرح شفافیت از نمایندگان لیست امید شروع شد، یادآور شد: بعد از مدتی آقای حاجی دلیگانی شروع کرد به چرخاندن همان طرح ما برای شفافیت آراء نمایندگان. فکر می‌کنم حدود 160 امضا هم جمع شد و اتفاقا به واسطه اینکه فوریت داشت طرح زود به صحن مجلس آمد، از این 160 امضایی که جمع شده بود، ما هم که 38 نفربودیم در آن طرح ادغام شدیم و هر دو طرح یکی شد اما وقتی که در مورد این طرح رای‌گیری شد فقط 59 رای موافق داشت یعنی از 160 نفر نماینده تنها 59 نفر رای موافق دادند و مابقی رای ندادند.
نماینده لیست امید، اضافه کرد: اساسا این موضوع را چوبی کرده‌اند که بالای سر نمایندگان به ویژه نمایندگان لیست امید بگیرند؛ فرض را بر این بگیرید که همین تعداد نمایندگانی که رای دادند به شفافیت آرا رای نمی‌دادند، فراکسیون اصول‌گرایان 100 عضو دارد، پس اعضای خودشان چه‌کار کردند؟ اعضای خودشان هم رای ندادند. یا مثلا فراکسیون مستقلین نزدیک به 100 عضو دارد آنها هم به همین طریق، چرا فقط 59 نماینده رای دادند؟
وی افزود: حالا از این بگذریم که یک تعدادی از جمله خود من آن روز در مجلس حضور نداشتند، ممکن است بعضی مرخصی یا سفر خارج از کشور بودند یا به هر دلیل در مجلس حضور نداشته‌اند، اما اینها نهایتا بشوند 50 نفر، مابقی کجا بودند؟
ترسی از رد صلاحیت ندارم
نماینده دور دهم مجلس تاکید کرد: یعنی اینکه از این موضوع به عنوان یک ابزار برای کوبیدن نمایندگان مجلس استفاده می‌شود، فقط به نمایندگان لیست امید باز نمی‌گردد، به تمام نمایندگان باید برگردد و اگر راست می‌گویند زیر توئیت‌هایی که مربوط به هم فکران خودشان هم هست بر شفافیت آرا نمایندگان تاکید کنند.
وی ادامه داد: البته نمی‌دانم که این کار را کرده‌اند یا نه، اما کاملا موافق شفافیت هستم و اساسا چون ترسی از رد صلاحیت ندارم رای من، مشخص است و همه می‌دانند که چه رایی می‌دهم.
سلحشوری گفت: یک مثال مشخص برای شما بگویم در زمان رای گیری CFT یا FATF بود که همین اعضای فراکسیون اصول‌گرایان به شدت اصرار می‌کردند که اگر راست می‌گویید همین الان باید رای‌گیری شفاف باشد و به نحو تحقیر گونه‌ای می‌گفتند که باید رای‌تان مشخص باشد؛ یعنی اگر شما رای‌تان مشخص باشد ما نمی‌گذاریم شما تایید صلاحیت شوید.
خواهان بسیار جدی طرح شفافیت آرا هستم
این نماینده مجلس با بیان اینکه من این موضوع را به چشم خودم دیدم و شاید اگر خودم نمی‌دیدم، باور نمی‌کردم؛ اما دیدم که این مطلب را با تهدید مطرح می‌کردند، اظهار داشت: اتفاقا به نظر من باید رای‌گیری کاملا شفاف باشد، چرا که مثلا قرار بود تغییرات مثبتی در مورد زنان در انتخابات مجلس اعمال شود، در روزی که رای‌گیری بود، اکثر نمایندگان مرد دستشان بالا بود و علامت «چهار» را نشان می‌دادند و تکرار می‌کردند به معنی این که ما موافق هستیم، اما وقتی رای‌گیری شد، رای نیاورد. 70 نفر موافق بودند که تعدادی از آنها هم زن بودند. با کسر تعداد آرا زنان، از میان همه نمایندگان مرد، حدود 56 _ 55 رای داشتیم که با ما موافق بودند.
وی ادامه داد: اتفاقا من یکی باید با شفافیت ‌آرا موافق باشم که بدانم که نمایندگانی که (چه اصول‌گرا_ چه اصلاح‌طلب و مستقل) نصف رای‌شان از زنان است، چرا وقتی یک سهمیه حداقلی آن هم از طریق احزاب و نه اینکه دولت را موظف کنند، تا این حد مخالفت جدی می‌شود.
نماینده مردم تهران با بیان اینکه شفافیت آرا بسیار ضروری و لازم است، تاکید کرد: من خواهان بسیار جدی این طرح هستم، اما همکاری که نیاز به تایید صلاحیت دارد و بعد می‌آید اولویت و فوریت کودک همسری را تایید می‌کند، اگر رای‌اش آشکار شود، غیرممکن است که یک بار دیگر رای بدهد چون می‌گوید من دیگر تایید صلاحیت نمی‌شوم.
می‌خواهند برای رد صلاحیت‌ها از طرح شفافیت آرا استفاده کنند
سلحشوری افزود: در حال حاضر این موضوع حربه‌ای شده است در دست اکانت‌های فیک و جالب اینکه کسانی از ما طلب شفافیت می‌کنند که خودشان جرأت اینکه اسمشان را اعلام کنند ندارند و تا این حد غیرشفاف هستند؛ حتی شخصیت حقوقی هم نیستند شخصیت حقیقی هستند که هر نفرشان چند اکانت فیک دارند که هر کدامشان پیام می‌گذارد که شفافیت آرا نمایندگان را می‌خواهند؛ رطب خورده منع رطب چون کند، خودت اسمت را اعلام نمی‌کنی اما از نماینده‌ای که حق دارد رایش شفاف نباشد طلب شفافیت می‌کنید و از آن به عنوان یک حربه استفاده می‌کنید.
نماینده تهران یادآور شد: الان نزدیک انتخابات هستیم و می‌خواهند این حربه را طرح کنند و با وجود اینکه من فکر می‌کنم این طرح رای بیاورد و مجلس به احتمال زیاد به آن رای می‌دهد اما می‌خواهند برای رد صلاحیت‌ها از آن استفاده کنند.
وی افزود: ما در جامعه‌شناسی صحبتی تحت عنوان کارکرد آشکار و کارکرد پنهان داریم، کارکرد آشکار شفافیت این است که مشخص می‌شود شما چه رایی داده‌اید، اما کسانی که این موضوع را بُلد کرده‌اند به دنبال کارکرد پنهان آن هستند که توسط آن نگذارند کسی که مطابق میل آنها رای نمی‌دهد، در مجلس حضور پیدا کند این برایشان خیلی مهم است و در حال حاضر این خط را هم دنبال می‌کنند.
دیگر مجلس در راس امور نیست
این نماینده لیست امید گفت: همان زمان سر ‌موضوع CFT مگر کیهان تیتر بزرگ نزده بود که «اگر جرأت کردید بگویید چه کسانی رای داده‌اند»، تیتر کیهان تهدید مستقیم بود؛ تهدید که شاخ و دم ندارد.
وی درباره تضیف جایگاه مجلس و نمایندگان با بست اینگونه فشارها به مجلس گفت: اساسا عده‌ای می‌خواهند مجلس دیگر جایگاهی ندارد؟ کدم جایگاه را دارد؟ عده‌ای می‌خواهند مجلس هیچ جایگاهی نداشته باشند. وقتی که «امیر آبادی» به خودش اجازه می‌دهد برود درباره من به عنوان نماینده‌ای که به قانون اساسی کشورمان قسم خورده‌ام و طبق 84 و 86 در اظهارنظر آزاد هستم در تلویزیون صحبت کند و هر چه دلش خواست بگوید و به واسطه اینکه رویکردش با همکارش متفاوت است به دلیل اینکه کارهایی که امثال او می کنند را قبول ندارد به همکارش فحاشی کند( پارسال به من گفت بی بته) به نظر شما این مجلس است؟! به هر حال به نظر می‌رسد که دیگر مجلس در راس امور نباشد.
سلحشوری اضافه کرد: سه روز متوالی علیه من و آقای مطهری برنامه داده ترتیب می‌شود و در پرمخاطب‌ترین ساعات برنامه پخش می‌شود و قبلا هم در برنامه‌ای دیگر درمورد من دوباره همین کار را کردند و نماینده اینقدر قدرت ندارد که صدا و سیما را زیر سوال ببرد که به چه حقی این کار را می‌کند، چه جایگاهی برای مجلس می‌ماند؟!
مجلسی در راس امور است که نماینده‌اش از جانش بگذرد
رئیس فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: اگر مجلس در راس امور بود، باید با صدا و سیما برخورد می‌شد، اما مجلس در راس امور نیست و همه این موضوع را می‌دانند. مجلس، مجلسی است که نه می‌گذارند کاری انجام شود و نه خود نمایندگان آنقدر رغبت دارند که بگذارند مجلس در راس امور بماند.
سلحشوری تاکید داشت: مجلسی در راس امور است که نماینده‌اش از جانش بگذرد، آنوقت می‌تواند جایگاه مجلس را حفظ کند؛ اما بدانند این روزها که بسیار به من تاختند اصل 84 و 86 قانون اساسی را در تلویزیون زیر سوال بردند نه سلحشوری را.
وی با اشاره به برنامه تلویزیونی پخش شده از صدا‌و‌سیما اظهار داشت: می‌گفتند نماینده را باید زندانی کنید و مجری به آقای اسماعیلی اصرار داشت که این‌ها را کی می‌گیرید و می‌خواهید با ‌آنها چه‌کار کنید، یعنی تا این حد یک مجری به خودش اجازه می‌هد صحبت می‌کند در حالی که اصالت مجلس و قانون اساسی را زیر سوال برده‌ است.
تاخت و تازها به برخی نمایندگان با انتخابات مجلس ارتباط دارد
این نماینده فراکسیون امید در مورد تاخت و تازهایی که اخیرا پناهیان به مجلس و دولت داشته است و اینکه آیا با انتخابات مجلس ارتباطی دارد، گفت: قطعا با انتخابات مجلس ارتباط دارد. آنها به یک تکاپو افتاده‌اند. اساسا در حال حاضر ما نگران هستیم که مردم در این انتخابات شرکت خواهند کرد یا نه؛ برای ما مردم مهم هستند، انتخاب مردم مهم است اما گروهی هستند که به هیچ عنوان نسبت به این مسالئل رفتار درستی ندارند.
وی ادامه داد: همه اصول‌گرایان اینگونه نیستند و اتفاقا اغلب اصول‌گرایان، خیلی کارآمد دنبال این هستند که مملکت درست شود و پیش برود؛ نه اینکه الزاما اصلاح‌طلب را بد کنند و به شکست بکشانند، آنها کار خودشان را بکنند و هر کسی کار خودش را بکند.
عده‌ای می‌خواهند به طور سازمان‌یافته به کلیت مملکت آسیب برسانند
سلحشوری تصریح کرد: به نظر می‌رسد عده‌ای خاص هستند که می‌خواهند به طور سازمان‌یافته به کلیت مملکت آسیب برسانند نه به اصلاح‌طلبان یا مجلس و دولت بلکه کلیت کشور در حال حاضر در معرض خطر است. آنها دارند دوگانه‌سازی و دو قطبی‌سازی می‌کنند، شما صحبت‌های گذشته مرا ببینید. من چه زمانی گفته‌ام که خواهشا جامعه را دو قطبی نکنید اما این افراد حرف‌های ما را از خودمان می‌گیرند و علیه خودمان استفاده می‌کنند.
وی یادآور شد: بحث دوقطبی‌سازی را ما ماه‌ها پیش گفته‌ایم اگر بحث حجاب است چرا نمی‌آییم بگوییم شما با مردم برخورد بد می‌کنید و من به عنوان نماینده باید از کسی که آزار دیده است دفاع بکنم، آنها هم بچه این ممکت هستند.
چرا فقط امثال پناهیان می‌توانند از تریبون نماز جمعه استفاده کنند
این عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: امر به معروف و نهی از منکر در اسلام به شدت تاکید شده است اما این شیوه امر به معروف و نهی از منکر درست است؟ کجای دین ما گفته تریبون نماز جمعه فقط در اختیار افراد خاصی قرار بگیرد؟ چرا فقط امثال آقای پناهیان می‌تواند از این تریبون استفاده کند، اما این همه دانشمند از جمله آقای رهامی، منتجب‌نیا نباید در آن جایگاه قرار بگیرند؟
وی اضافه کرد: این تلویزیون چرا باید برنامه‌ای بگذارد همکار من آقای امیرآبادی را دعوت کند که علیه من صحبت کند و خود من حق دفاع نداشته باشم؟! کجای دین این را گفته است؟ حضرت علی وقتی بیمار بود وقتی می‌خواست شیر بخورد اول به کسی که به او ضربه زده و زخمی کرده بود شیر می‌داد.
مه و خورشید و فلک در کار است تا بتوانند سلحشوری را بزنند
سلحشوری در پاپان گفت: این اسلامی که من می‌شناسم این است و به نظر می‌رسد این حرکت‌ها فقط سمت و سوی انتخاباتی دارد و به طور گسترده‌ای هم در حال شدت گرفتن است، به خصوص علیه شخص من که طوفان به پا کردند و ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار است تا بتوانند سلحشوری را بزنند. اما به شدت معتقد هستم اراده خداوند از همه کسانی که احساس می‌کنند می‌توانند‌ کاری کنند خیلی بالاتر است و قلبا آرزو دارم کشورم بتواند این شرایط سخت و بحران‌ها را پشت سر بگذارد و دوباره روی آرامش را ببیند. هیچ کجای دنیا احزاب اینگونه با هم برخورد نمی‌کنند، که این افراد رفتار می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت یک نفوذ؛ وقتی اولین همکار داخلی آمدنیوز لو رفت

وضعیت عمومی آیت الله امینی مناسب است

قولی که جبهه پایداری به اصولگرایان داد

افزایش قیمت گوشی در بازار+لیست قیمت

بیانیه روس‌ها درباره گفتگوی لاوروف و ظریف

رایزنی تلفنی ظریف با وزرای خارجه عراق، روسیه و سوریه

ویدئو/ تصاویر جدید و تکان‌دهنده از اعترافات و ارتباطات روح الله زم

عیادت ظریف از آیت‌الله مکارم شیرازی

رایزنی تلفنی لاوروف و ظریف در مورد تحولات شمال سوریه

واعظی: همه وعده‌ها را عملی می‌کنیم

مصباحی‌مقدم: مردم ایران شعور سیاسی بالایی دارند

لاریجانی از آیت الله مکارم شیرازی عیادت کرد

تحلیل محمد هاشمی از حال و آینده دو جناح سیاسی ایران

خودروی یک نماینده مجلس دچار سانحه شد

روایت غرقی از حرکت انقلابی پیاده روی اربعین

تقدیر فرمانده ارتش از وزیر دفاع و سازندگان هواپیمای "یاسین"

پاکستان "احساسات ایران" را به گوش عربستان رساند

پاسخ های جالب مدیران روزنامه های اصلاح طلب به سوالی درباره حضور زنان در ورزشگاه

توییت فرید مدرسی درباره دو آیت الله با درایت و قدرتمند در جهان تشیع

رهبر انقلاب آخرین‌بار چه‌زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟

ایران آماده برداشتن گام چهارم هسته‌ای

پزشکیان: همه چیز داریم، جز ایمانی که زمان انقلاب داشتیم

همه حاشیه‌های اولین پاسخ تصویری دولت به صداوسیما با موضوع "دختر آبی"

قدردانی واعظی از سپاه به خاطر بازداشت «زم»

پروازی به یاد ماندنی با جت آموزشی و کاملا ایرانی

اذعان مرکل به افزایش نقش ایران و روسیه در منطقه

خباز: ناطق‌نوری لوطی‌منشی را به اوج رساند

افشاگری مسئول فنی کانال آمدنیوز

سرلشکر موسوی: ارتش و سپاه در اوج «هم‌افزایی» هستند

پروازی به یاد ماندنی با جتی کاملا ایرانی

شمخانی: پاسخ پشیمان کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی می‌دهیم

روایت سفیر ایران در سازمان ملل از استیصال آمریکا

خلبان جت یاسین کیست؟

ترس در جان ضد انقلاب؛ روایت ادمین آمدنیوز از کنترل سپاه بر کانال

امیر بنی‌طرفی: جت «یاسین» از دو موتور توربوجت برخوردار است

فیلم مراحل ساخت و پرواز جت ایرانی «یاسین»

اعتراف اسپانسر آمدنیوز به فریب‌خوردن روح‌الله زم از دستگاه‌های اطلاعاتی ایران

عبدی به کدخدایی: کدام انتقاد را پذیرفته‌اید؟

لاهوتی: مشکلات مردم را نتیجه تحریم و ناکارآمدی داخلی می‌دانم/ انتقال آب خزر تبلیغاتی است

مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

آیا ایران و عربستان به صلح نزدیک می‌شوند؟

جزئیات ساخت جت آموزشی یاسین چه بود؟

خط و نشان 50 سویی ایران؛ سانتریفیوژ فوق پیشرفته ایرانی IR-9 رونمایی می شود

ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است

لاریجانی از چه کشورهایی انتقاد کرد؟

اولین هواپیمای جت آموزشی-رزمی ساخت ایران با نام «یاسین» رونمایی شد

تاکید ایران و روسیه بر ضرورت حفظ وحدت و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه

آیا واشنگتن معافیت تحریمی عراق برای واردات گاز و برق از ایران را تمدید می کند؟

عراقچی: معنی ندارد برجام فقط از طرف ایران اجرا شود

ادعای رسانه غربی در مورد برنامه ایران برای دور زدن تحریم نفت