ایران پرسمان

آخرين مطالب

مسلمانانی که موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند چه کسانی بودند؟ انديشه

مسلمانانی که موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند چه کسانی بودند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - مسلمانانی که موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند
٣١١
٠
ایسنا / جایزه نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد و هر ساله تعداد زیادی دانشمند از سراسر جهان موفق به اخذ این جایزه مهم می‌شوند. سه دانشمند مسلمان تاکنون موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک و شیمی شده‌اند که آنها را معرفی خواهیم کرد.
مراسم اعطای جایزه نوبل 2019 از امروز 7 اکتبر تا 14 اکتبر( 15 تا 22 مهر) برگزار خواهد شد. جایزه نوبل در سال 1895، به وصیت" آلفرد نوبل" ، کارخانه‌دار وشیمیدان سوئدی، که بیشتر او را به دلیل ابداع "دینامیت" می‌شناسند، پایه‌گذاری شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌ طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به مردم کرده باشند. "آکادمی سلطنتی علوم سوئد" وظیفه انتخاب برنده جایزه نوبل در رشته‌های فیزیک و شیمی و "موسسه کارولینسکا" نیز وظیفه گزینش برنده جایزه نوبل در رشته فیزیولوژی و پزشکی را برعهده دارد.
تاکنون تنها 3 فرد مسلمان موفق به دریافت این جایزه ارزشمند در حوزه فیزیک و شیمی شده‌اند که دو نفر از آنها موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی و یک نفر موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شده است.
جایزه نوبل فیزیک
محمد عبد السلام

"محمد عبد السلام"(Mohammad Abdus Salam) فیزیکدان مشهور اهل پاکستان بود. وی در سال 1979 جایزه نوبل فیزیک را به خاطر ارائه فرمول‌بندی واحدی برای نیروی الکترومغناطیس و نیروی هسته‌ای ضعیف که برهمکنش الکتروضعیف نامیده می‌شود دریافت کرد. وی نخستین پاکستانی و دومین مسلمان پس از انور سادات(برنده جایزه صلح نوبل) بود که صاحب جایزه نوبل شد. عبدالسلام در خانواده‌ای متوسط در پنجاب مرکزی در سال 1926 به دنیا آمد. او در دانشگاه دولتی لاهور به تحصیل ریاضی پرداخت و بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج را به دست آورد و در سال 1951 مدرک دکترای خود را از آن دانشگاه دریافت کرد. او مؤسس مرکز بین‌المللی فیزیک نظری(ICTP) در تریسته ایتالیا بود و در سال‌های 1964 تا 1993 هدایت این مرکز را بر عهده داشت. پس از این مدت نام مرکز به "مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام" تغییر داده شد. وی در 21 نوامبر 1996 سن 70 سالگی در انگلیس درگذشت.
جایزه نوبل شیمی
احمد حسن زویل

"احمد حسن زویل"(Ahmed Hassan Zewail) دانشمند مصری-آمریکایی بود که در سال 1999 جایزه نوبل شیمی به وی برای مطالعه درباره انتقال واکنش‌های شیمیایی با استفاده از طیف نگاری در یک کوادریلیوم ثانیه، طیف‌سنجی فمتوثانیه تعلق گرفت. او استاد فیزیک مؤسسه فناوری کالیفرنیا بود. او اولین عرب و سومین مسلمانی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل در یک زمینه علمی شده‌ است. زویل روز دوم اوت سال 2016 میلادی در سن هفتاد سالگی در آمریکا درگذشت. مرگ زویل توسط موسسه فناوری کالیفرنیا اعلام شد که وی در آن سمت استادی و ریاست مرکز زیست‌شناسی فیزیکی علم و فناوری فراصوت را برعهده داشت.
این دانشمند فقید در دمنهور مصر متولد شد و به همراه همسر و چهار فرزندش در لس‌آنجلس زندگی می‌کرد. وی در سال 1976 به موسسه فناوری کالیفرنیا پیوست و در طول نزدیک به 40 سال کار در این موسسه، زویل و دانشجویانش توانستند در حوزه فمتوشیمی که شامل استفاده از لیزرها در نظارت بر واکنش‌های شیمیایی در مقیاس یک فمتوثانیه است، پیشگام باشند.
دانشمندان اکنون با استفاده از تکنیک‌های زویل می‌توانند پیوند و متلاشی شدن مولکول‌ها را در زمان واقعی مشاهده کنند. این تحقیقات می‌تواند به راه‌های جدیدی برای دستکاری واکنش‌های شیمیایی یا زیستی و همچنین به دستگاه‌های سریع‌تر و ماشین‌آلات فوق دقیق منجر شود.
زویل پس از معرفی به عنوان برنده جایزه نوبل شیمی اظهار کرده بود: زمانی که کودک بودم، هیچگاه تصور نمی‌کردم روزی از سوئد تماس داشته باشم. من عاشق علم بودم. مادرم می‌گفت نزدیک بود خانه را با آزمایشات شیمی به آتش بکشم.
وی افزوده بود: اگر بتوانید دورنمای یک تغییر شیمیایی یا زیستی را بفهمید، می‌توانید آن را تغییر دهید.
این دانشمند مصری همچنین به ساخت میکروسکوپ الکترونی چهار بعدی کمک کرد که می‌تواند مجموعه تصاویری مانند فرآیندهای زودگذر را در لحظه به ثبت رسانده و آن‌ها را به نوعی فیلم دیجیتالی تبدیل کند.
زویل حدود 600 مقاله علمی و 16 کتاب نوشته و جوایزی از جمله نشان "لژیون دونور" فرانسه را بدست آورده بود. در سال 2009، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، زویل را به شورای مشاوران علم و فناوری معرفی و چندی بعد وی را به عنوان اولین نماینده علمی آمریکا به خاورمیانه اعزام کرد. وی در سال 2013 به انجمن مشاوران علمی سازمان ملل پیوست. عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر همزمان با فوت زویل گفت که کشورش یک فرزند و الگو را از دست داده است.
عزیز سنجر

"عزیز سنجر"(Aziz Sancar) دانشمند زیست‌شیمی و زیست‌شناسی مولکولی ترکیه‌ای و نخستین مسلمان برنده جایزه نوبل شیمی است. او بعد از اورهان پاموک(برندهٔ جایزه نوبل ادبیات) دومین ترکیه‌ای برنده جایزه نوبل و استاد بیوشیمی و بیوفیزیک در دانشکده پزشکی "دانشگاه کارولینای شمالی" است.
سنجر 8 سپتامبر 1946 در شهر ساوور واقع در استان ماردین متولد شد. او با گیون بویل سنجر، دیگر استاد شیمی دانشگاه کارولینای شمالی، ازدواج کرده‌ است. سنجر عضو افتخاری آکادمی علوم ترکیه و آکادمی هنر و علوم آمریکا است. در سال 2015 میلادی به پاس کوشش‌های وی در یافتن سازوکار ترمیم دی.ان.ای، از سوی فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد همراه با توماس لیندال و پاول مودریچ موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی گردید. او در سال 1984 جایزه محقق جوان ریاست جمهوری را از بنیاد ملی علوم در بیوفیزیک مولکولی دریافت کرد. عزیز سنجر مدال و لوح اصلی جایزهٔ نوبل خود را، در یک مراسم با حضور ریاست جمهوری در 19 مه 2016، در 97مین سالگرد آغاز جنگ استقلال ترکیه به وسیلهٔ مصطفی کمال آتاتورک به موزه مقبره مصطفی کمال آتاتورک اهدا کرد. او بدلی از مدال و لوح نوبل خود را نیز به دانشگاه استانبول که دکترای پزشکی خود را از آن دریافت کرده تقدیم کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت ربات‌های وطنی مخصوص آسیب‌های ناحیه دست

دو خط کتاب/ کدام یک از این دو موقعیت سخت را انتخاب می‌کنی؟

نخستین نوزاد متولد شده در فضا کیست؟

شاعرانه/ حرف هایی که به زبان نیامدند

ملاقات ماه و ستاره «دبران» در آسمان بامدادی فردا

بخشی از کتاب/ زیستن در حقیقت، انسانیت را به شهروندان باز می‌گرداند

مورچه ای که از سریع ترین دونده جهان هم تندتر می دود

صوت/ داستان شنیدنی بابا گوریو- قسمت نهم

دانشکده‌های فیزیک در برابر فلسفه مقاومت می‌کنند

چگونه می‌توان ماه را از خورشید درخشان‌تر دید؟

حرفهایت طعم باران، طعم شبدر داشتند

تصاویر واضح از رودخانه خشک و باستانی در «مریخ»

شاعرانه/ تمام حسرت های بی پایان زندگی

تلاش محققان برای طراحی سبد جیره غذایی در شرایط بحران

دو خط کتاب/ در بهترین حالت متکبر و در بدترین حالت بسیار احمق هستیم!

آیا دوران کچل شدن مردان به پایان رسیده است؟

دو خط کتاب/ خاطره هایی که اشیا برای ما می سازند

بوئینگ در حال ایجاد 10 مرحله اصلی برای ماموریت‌های بازگشت به ماه

دو خط کتاب/ همه توی زندگی شون رازهایی دارند

شاعرانه/ کاش ماه من و تو همیشه پشت ابر بماند

کاهش احتمال دیابت نوع یک با واکسن روتاویروس

ایرانیان چه نظراتی درباره تکامل داروین داشته‌اند؟

اثرات خطرناک امواج الکترومغناطیسی تلفن‌ همراه روی مغز

عکس‌های سیداحسان باقری از پیاده‌روی اربعین کتاب شد

ربات‌هایی که از طرف صاحب سالمند خود سفر می‌روند!

شیلا خداداد از رازهایی می گوید که نباید در دل نگه داشت

زنگ خطر برای گرینلند به صدا در آمد!

کمیک استریپ قرار است ما را کتاب خوان کند؟

چرا زمستان ها بیشتر سرما می خوریم؟

لاستیک های ماشین هم دوستدار محیط زیست شدند

فضای احساسی در آثار پیاد‌ه‌روی اربعین

لباس‌های جدید ناسا برای سفر به ماه رونمایی شد

شاعرانه/ چاره ای ندارم جز آن که دوستت بدارم

آیا این مدل کامپیوتری می تواند شیوع ابولا در آینده را پیش‌بینی می‌کند؟

شاعرانه/ هر صبحدم نسیم گل از بوستان توست

سی سال از عمرم را به پای این کتاب گذاشتم

تزریق کورتون چه عوارضی برای مفاصل دارد؟

پذیرفته‌شدن 3 اثر ایرانی در مسابقه تصویرگری بلگراد

چه طور با تولید شیرابه کمتر، بیشتر مراقب طبیعت باشیم؟

شاعرانه/ من به آمدنت معتادم

ایران دارای رتبه سوم دنیا در تدوین استانداردهای نانو است

برنده جایزه کتاب سال آلمان معرفی شد

پژوهش‌هایی بر روی جنین ترکیبی انسان و حیوان

صوت/ داستان شنیدنی بابا گوریو- قسمت هشتم

تاسیس «اولین دانشگاه هوش مصنوعی جهان» در امارات

علت آه کشیدن انسان ها چیست؟

دو خط کتاب/ «چراهای» زندگی مهم تر هستند یا «چگونه ها»؟

با ممیستور ها یک قدم به ساختن مغز مصنوعی نزدیک تر شده ایم

30 هزار ماهواره استارلینک اسپیس ایکس در انتظار پرتاب به فضا

در لبۀ منظومه‌شمسی، فشار بالاتر است!