ایران پرسمان

آخرين مطالب

لوبلاگ: حمایت محور سعودی از تحریم های ترامپ علیه ایران کاهش می یابد؟ مقالات

لوبلاگ: حمایت محور سعودی از تحریم های ترامپ علیه ایران کاهش می یابد؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پیشروی سعودی ها در مسیر مذاکره پایان دادن به جنگ یمن به منظور آغاز گفت و گو با ایران می تواند تداوم حمایت کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از رویکرد اعمال فشار حداکثری دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، علیه جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرد.
جیمز دورسی-لوبلاگ| پیشروی سعودی ها در مسیر مذاکره پایان دادن به جنگ یمن به منظور آغاز گفت و گو با ایران می تواند تداوم حمایت کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از رویکرد اعمال فشار حداکثری دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، علیه جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرد.
مقامات سعودی امیدوارند که مذاکرات آغاز شده به میانجی گری عمان و بریتانیا بین پادشاهی و حوثی ها در یمن بتواند به احیای مذاکرات متوقف شده میان شورشی های یمن و دولت عبد ربه منصور هادی بینجامد. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، خالد بن سلمان، برادر کوچکتر خود و معاون وزیر دفاع سعودی، را به عنوان مسئول مهندسی پایان جنگ یمن تعیین کرده است. این اقدام تنها بخش کوچکی از تجدیدنظر گسترده در سیاست خارجی سعودی به شمار می رود. این تغییر رویکرد نوعی بازگشت به سیاست خارجی و دفاعی محتاطانه تر و پذیرش چندجانبه گرایی مربوط به سال های پیش از مداخله در یمن است و می توان عامل اصلی آن را حملات ماه سپتامبر به دو تاسیسات مهم نفتی آرامکو و تردید درباره تضمین دفاعی ایالات متحده در خلیج فارس دانست. این سیاست محتاطانه همچنین به منظور فراهم آوردن امکان ریاست گروه 20 اقتصاد بزرگ جهانی برای عربستان در سال 2020 و ترمیم وجهه آسیب دیده سعودی ها در پی جنگ یمن و قتل جمال خاشقچی در نظر گرفته شده است.
واکنش دولت ترامپ به حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی ماه سپتامبر که حوثی ها مسئولیت آن را برعهده گرفتند، به نوعی نشان داد که کشورهای حاشیه خلیج فارس در صورت مواجهه با شرایط بحرانی نمی توانند روی ایالات متحده حساب کنند. ترامپ در آن زمان گفت: «این، حمله به خاک سعودی بود و حمله به ما نبود. اما ما قطعا به آنها کمک خواهیم کرد. اگر تصمیم بگیریم کاری انجام دهیم، آنها خود نیز در آن شریک خواهند بود و هزینه آن را خواهند پرداخت و این مساله را کاملا درک می کنند.» به گفته یکی از مقامات آمریکایی دخیل در سیاست گذاری خلیج فارس، این حمله سبب شد سعودی ها و دیگر کشورهای منطقه دریابند که تنش ها بین واشنگتن و تهران می تواند آنها را به اهداف بالقوه در محیطی تبدیل کند که ایالات متحده تمایلی به ایمن نگه داشتن آن ندارد. یک مقام دیگر آمریکایی هم گفته هدف اصلی سعودی ها این است که درگیری در یمن را کاهش دهند تا از تبدیل شدن حوثی ها به یک گروه نیابتی ممانعت کنند و به طور مستقیم با ایران طرف باشند.
به گفته مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن، به شورای امنیت گفته شمار حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در دو هفته گذشته نزدیک به 80 درصد کاهش یافته است: «ما این را کاهش تنش می نامیم؛ کاهش سرعت جنگ و حرکتی بالقوه به سمت آتش بس کلی در یمن.» او در ادامه درباره آغاز مذاکرات پایان جنگ در اوایل سال آتی میلادی ابراز امیدواری کرد.
تلاش های عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن و اشارات اخیر امارات متحده عربی در رابطه با ایران مقامات دو کشور را از اتخاذ موضعی خصمانه در کنفرانس اخیر منامه باز نداشت. عادل الجبیر، وزیر عربستان سعودی در امور خارجه، در گردهمایی در بحرین گفت: «کاهش تنش ها به تنهایی در رابطه با ایران جواب نمی دهند. ما ایران را در حمله به تاسیسات عبقیق مقصر می دانیم. ما جنگ نمی خواهیم، اما ایران باید مسئول دانسته شود. سوال این است که ایران از تمایلات خود به تبلیغ انقلاب دست خواهد برداشت و به حاکمیت ملی احترام خواهد گذاشت؟» انور قرقاش، همتای اماراتی الجبیر، نیز گفت: «آلمان در دوران هیتلر، اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایران امروزی همگی کشورهایی هستند که نظم بین المللی را تهدید کرده اند. کلید ثبات، بازدارندگی و عزم راسخ جامعه جهانی به وادار کردن ایران به تغییر است. اگر چنین نشود، تحریم ها باید افزایش یابد و نه کاهش.»
وزارت خزانه داری ایالات متحده تحریم های شدیدی با هدف وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره شرایط آمریکا در برجام را توسعه داده و اخیرا محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، را نیز در پی قطعی چند روزه اینترنت تحریم کرده است.
اظهارات الجبیر و قرقاش از آن نظر قابل توجه است که نشان می دهد بادها در خلیج فارس در جهت کاهش تنش در همه جبهه ها از جمله تحریم 2.5 ساله قطر می وزد؛ اما این کاهش تنش ها تنها در شرایطی دوام خواهند آورد که مناقشات ایالات متحده و ایران ادامه یابند. به علاوه، پایداری این کاهش تنش ها تنها از طریق نوعی درک منطقه ای از عدم تجاوز و ایجاد بستری برای یک معماری امنیتی چندجانبه به جای چتر دفاعی آمریکا، امکان پذیر است. به نظر می رسید خالد بن احمد الخلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، در اظهارات خود در منامه رویکرد چندجانبه تری را پیش بینی کرده است؛ او با رد درخواست ایران برای ایجاد معماری امنیتی مختص کشورهای منطقه، گفت که پیشنهادهای امنیتی منطقه ای ایران ناقص هستند به ویژه که قدرت های خارجی را شامل نمی شوند.
مجموعه اشارات و اقدامات عربستان و امارات در ماه های اخیر نشان می دهد که کاهش تنش ها فراتر از مذاکرات سعودی و حوثی ها خواهد بود و جبهه های دیگر از جمله ایران و قطر را نیز در بر می گیرد. خالد الجارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت و میانجی رسمی در مناقشات با قطر، اخیرا گفته که تیم های ملی فوتبال سعودی، امارات و بحرین تصمیم گرفته اند به رغم تحریم قطر توسط دولت های کشورهایشان، در رقابت های جام خلیج فارس در قطر شرکت کنند که این نشانه ای آشکار از رفع بن بست است. یک مقام سعودی هم در اقدامی مشابه اوایل ماه جاری میلادی به خبرنگاران در واشنگتن گفت که قطر با تصویب قانون تامین بودجه ضدتروریسم، گامی مهم در جهت حل بحران برداشته است. امارات هم جدای از خارج کردن نیروهایش از یمن، از مقصر دانستن ایران در حملات به تاسیسات نفتی سعودی و دیگر حملات به نفتکش ها در منطقه خودداری کرده و مقاماتی را برای گفت و گو درباره امنیت دریایی به ایران اعزام کرده است.
انتظار می رود که در صورت پیشرفت در تلاش های کشورهای حاشیه خلیج فارس برای کاهش تنش ها در منطقه و به ویژه در ارتباط با ایران، حمایت های سعودی و اماراتی از کمپین اعمال فشار دولت ترامپ به شدت کاسته شود. روند صلح در یمن و مذاکرات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران می توانند گامی مهم در این راستا باشند.
ترجمه طلا تسلیمی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این مجلس نتیجه ردصلاحیت‌هاست

مخالفان دیروز مردم، مخالفان امروز دولت

هشدار لاریجانی به قالیباف، پیش‌بینی حضرتی و ...

شورای ضد همکاری

در خواست آیت‌الله جنتی از هیأت‌های اجرایی: در ردصلاحیت‌ها مسامحه نکنید

درخواست اصلاح‌طلبان از ناطق‌نوری و امامی کاشانی

جبهه‌بازی در اصولگرایی

نبرد بزرگ در بریتانیا

دختر ایرانی در رینگ خونین

مهر پایان بر 3 ماه دروغ‌پراکنی

از افراط ستیزه‌جویی با دولت تا تفریط وکیل‌الدولگی

نزار زکا بازداشت سپاه بوده نه وزارت اطلاعات

مجمع، «مصلحت» را در تحریم بانکی کشور می‌داند؟

اعتمادسازی به سبک یک قاضی

اطلاع‌رسانی با صداوسیما بوده‌ است

آقای ماکرون! حقوق بشر چه‌قدر هم به شما می‌آید!

دفاع از پارلمان

چوب حراج به اموال عمومی

زمین گمشده «استقلال» در گیلان پیدا شد

چرا آمار کشته‌شده‌های حوادث اخیر اعلام نشده است؟

880 هزار کارگر خشمگین در فرانسه علیه ماکرون به خیابان‌ها آمدند

سرمقاله ایران/ بجز تخریب دولت چه برنامه‌ای برای مردم دارید؟

سرمقاله حمایت/ مأموریت غیرممکن در اسرائیل!

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مالیاتی معادل یارانه بنزین

سرمقاله خراسان/ خطر پالس های ارزی غلط مقام های غیر مسئول

سرمقاله کیهان/ بحر طویل و سوز دل

سرمقاله رسالت/ وعظ ما را هم بشنوید!

سرمقاله وطن امروز/ مجلس و مسأله ایده حکمرانی

سرمقاله اعتماد/ پاشنه آشیل دولت

سرمقاله شرق/ هشدارهایی برای نشنیدن راه‌حل‌هایی برای نگفتن!

استراماچونی اسیر سیاست داخلی شده است؟

اجلاس سران «شورای همکاری»؛ پایان یا ادامه اختلافات؟

"بازیچه و فریب خورده"؛ حمله "جهان نیوز" به وریا غفوری

توقف آموزش نظامی سعودی ها توسط پنتاگون

شمارش معکوس برای نبرد بزرگ در بریتانیا

روایت "نیویورک تایمز" از هزینه 2 تریلیون دلاری واشنگتن در افغانستان!

استقلال کجاست؟

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران: مساله اصلی کشور عدالت و کاهش نابرابری است

ماهیگیری انصاری‌فرد از آب گل آلود

بهره برداری پوتین از استالین

«1+5» آفت تجزیه تهران

اشکالات بودجه 99

ویلیام برنز مطرح کرد: پایانی بر تفکرات جادویی در خاورمیانه

چند فریم از بازار کار و بیکاری

خوشحال باشید جرئت نقد ما را دارید!

نمایش اتحاد صوری

زیر پوست دروغ؛ افشاگری واشنگتن پست درباره جنگ افغانستان

طرح مجلس برای جلوگیری از قطع بدون مصوبه اینترنت

شروط موج‌سواری در بورس تهران