ایران پرسمان

آخرين مطالب

اصلاح‌طلبان به دنبال کرسی ریاست مجلس یازدهم؟ سياسي

اصلاح‌طلبان به دنبال کرسی ریاست مجلس یازدهم؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - خبرآنلاین /عباس عبدی می‌گوید: اصلاح‌طلبان با ادامه وضع موجود، قادر به شرکت در انتخابات نیستند و دیگر دلیلی ندارد که راجع به رئیس و مرئوس مجلس آینده فکر کنند.
رقابت‌ انتخاباتی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان وارد فاز خط و نشان کشیدن و کُری خوانی های انتخاباتی شده است. اصولگرایان با تکیه بر عملکرد اصلاح طلبان مجلس و نقدهایی که بدنه اجتماعی اصلاحات به نمایندگان فراکسیون امید وارد می کنند معتقدند فضا برای پیروزی شان فراهم شده است. اصلاح طلبان اما معتقدند دلخوری مردم از اصلاح طلبان لزوما به معنای پیروزی اصولگرایان نخواهد بود.
از سوی دیگر مدتهاست رایزنی های انتخاباتی از مرحله تعیین سازوکار و حرکت براساس آن فراتر رفته و به چینش کاندیداها و بستن لیست رسیده است. لیستی که قرار است هم کرسی های مجلس را با آن تصاحب کنند هم با معرفی چند سرلیست چهره و شاخص، از هم اکنون برای کرسی ریاست مجلس بعدی خیز بردارند.
کرسی ریاست بعد از لاریجانی به چه جریانی می رسد؟
اولین کسی که یک روز پیش از کلید خوردن نام‌نویسی کاندیداهای مجلس به ابهام‌ها و گمانه‌زنی‌ها پایان داد و اولین بمب انتخابات را منفجر کرد،‌ کسی نبود جز علی لاریجانی که 12 سال است بر کرسی ریاست پارلمان تکیه زده است.
لاریجانی روز شنبه اعلام کرد که «در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه‌ای برای حضور ندارم». نکته‌ای که روز پیش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه‌ و خبرنگاران به آن اشاره کرد. او در تشریح دلایلش برای خداحافظی با سیاست پارلمانی تاکید کرده بود: «حقیقت این است که من در مجلس دهم هم نظرم این بود ورود نکنم. آن زمان هم بزرگان و آقایانی تماس و نظر داشتند و به نحوی شد که من را برای حضور در مجلس قانع کردند. این بار هم برخی از بزرگان نامه نوشتند و با من صحبت کردند و من هم تلاش کردم آن‌ها را قانع کنم 12 سال برای حضور در این عرصه کافی است و به نظرم این تصمیم لحظه‌ای نیست و مدتی است روی آن فکر کردم و امیدوارم همین مسیر طی شود».
انصراف لاریجانی اصولگرا که 12 سال بی‌وقفه و گاهی حتی بی‌رقیب بر صندلی ریاست مجلس تکیه زده بود، تنها اردوگاه اصولگرایان را تکان نداد، بلکه پس‌لرزه‌های آن به جناح اصلاح‌طلبان هم رسیده است. اصلاح‌طلبان که با برد سی-هیچ و با رویای اکثریت به مجلس دهم پا گذاشته بودند، امید زیادی داشتند که بتوانند پس از سه دوره دوری از کرسی ریاست مجلس، این‌بار ریاست مجلس را تصاحب کنند، اما سد محکم لاریجانی خیلی زود آنان را متوقف کرد و با شکست عارف در فتح ریاست مجلس دهم، امیدشان خیلی زود ناامید شد و تلاش‌های عارف در سال‌های بعد هم بی‌نتیجه بود.
حال که لاریجانی کنار رفته است، نگاه برخی اصولگرایان به کاندیداهای احتمالی چون قالیباف و جلیلی است که ببینید آیا عزم ورود به انتخابات خواهند کرد یا نه.، اما در این سوی میدان سیاست هم اصلاح‌طلبان شاید فرصتی داشته باشند تا اسب خود را برای فتح ریاست مجلس هم زین کنند.
البته این در صورتی است که اصلاح‌طلبان بتوانند اول تکلیف سرلیستی را در میان خود حل کنند، موضوعی که محمد عطریانفر هم به آن تاکید دارد و می‌گوید: «امروز در میان مردم از عملکرد نمایندگان مجلس نارضایتی‌هایی وجود دارد که بر اساس آن اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان آراء خاکستری را در انتخابات 98 جذب کنند باید لیستی معرفی کنند که متفاوت و قابل توجه باشد که در این میان سرلیست‌ها می‌تواند موثر باشد و این همان نکته‌ای است که بسیار حائز اهمیت است».
او می‌گوید: «اینکه از میان افرادی مانند عارف، مطهری، پزشکیان و خانم مولاوردی کدام گزینه احتمال بیشتری دارد باید گفت برای سرلیست شدن همه اینها گزینه‌های خوبی هستند که به تنهایی می‌توانند سرلیست باشند.»
مگر اصلاح طلبان می توانند به رئیس و مرئوس مجلس آینده فکر کنند؟
اما عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب نگاه دیگری به این ماجرا دارد و مسئله اصلاح‌طلبان را چیزی جدای از می‌داند که رئیس و مرئوس در مجلس آینده چه کسانی باشند.
عبدی درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند برای ریاست مجلس آینده برنامه‌ریزی کنند و یا اینکه می‌توانند در نبود لاریجانی در شهر قم با رایزنی با علما، کاندیدایی داشته باشند، به خبرآنلاین می‌گوید: من اطلاعاتی چندانی درباره اینکه چه کسی نامزد نمایندگی و یا چه کسی نامزد برای ریاست مجلس می‌شود، ندارم و با توجه به مسایل مهم جاری در کشور اصلا هم پیگیر این مسائل نیستم. بنابراین نمی‌توانم به جزئیات سوالتان پاسخ بدهم.
او می‌گوید: اما مسئله کلی که می‌دانم این است که فکر نمی‌کنم کسی در میان اصلاح‌طلبان، در شرایط کنونی به این سوالات فکر جدی کند و کوششی برای پاسخ‌های اقناع کننده به آن‌ها داشته باشد.
این تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره دلیل این اتفاق هم می‌گوید: دلیلش هم این است که هنوز انتخابات برای اصلاح‌طلبان موضوعیت پیدا نکرده است.
عباس عبدی تاکید کرد: در شرایط کنونی جامعه و اوضاعی که پیش آمده است و اینکه دست‌اندرکاران امر نمی‌خواهند تحولی در فضای انتخاباتی به وجود بیاید، به نظرم اصلاح‌طلبان با ادامه وضع موجود، قادر به شرکت در انتخابات نیستند و اگر هم قادر نباشد، دلیلی هم ندارد که راجع به رئیس و مرئوس مجلس آینده فکر کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناحی تبدیل شوند

اهدای "زرشک زرین" به ربیعی!

پمپئو مدعی حمایت از مردم ایران شد

شایعه یا واقعیت؛ نور علی تابنده فوت کرده؟

موافقت کمیته سنا با تحریم ترکیه

ادعایی درمورد اختلاف جهانگیری با روحانی بر سر طرح سهمیه بندی بنزین

سردار سلامی: قرارگاه خاتم شانه‌اش را زیر تمدن نوین ایران گذاشت

مقتدی صدر امروز در کلاس کدام مرجع شرکت کرد؟

روحانی: به وعده‌های که دادیم عمل کردیم

جلیلی: نمی‌شود کوتاهی کنیم و فقط در زمان انتخابات احساس تکلیف کنیم

صوت/ این فایل صوتی واعظی را هم انکار کنید!

توضیحات درباره حکم فرزند مشاور وزیربهداشت

سلحشوری: هیچ گاه سناریوی استعفا را بازی نکردم

نور علی تابنده درگذشت

لیلاز: اعتراض بخشی از دموکراسی است

پمپئو: به دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

اتفاق جالب در دیدار رهبرانقلاب با خانواده شهیدان اعلمی

مسعود سلیمانی: عدالت آمریکا هالیوودی است

رفتن خاندان پهلوی در آغوش سعودی ها صدای سلطنت طلبان را هم درآورد

آیا می‌توان عملکرد قالیباف را با روحانی مقایسه کرد؟

نماینده تهران: به رئیس صداوسیما پیام دادم، ما اصلاح‌طلبان را ممنوع‌التصویر کند!

شگرد‌های «سلطان» فرار از استیضاح!

جوادی آملی: ابراز گرایشات سیاسی ائمه جمعه سبب تفرقه در جامعه می‌شود

موسوی خطاب به مقامات فرانسوی: ایران یک حاکمیت مستقل است

اذعان کارشناس BBC به اثر خود تحریمی اجرای استانداردهای FATF

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناهی تبدیل شوند

روحانی از 2 تعهد مهم خود گفت

آمریکا، «گفت‌‌و‌گوی کنسولی با ایران» را خواستار شد

تصاویر سفر رهبر انقلاب به کره شمالی در اردیبهشت 1368

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

واکنش عضو جامعه مدرسین به سخنان فرمانده سابق سپاه

روحانی: هر چه قول به مردم دادیم در حد توان عمل کردیم

جزئیات رزمایش دریایی ایران، چین و روسیه

پایان یک اتهام واهی بر علیه ایران

رحمانی‌فضلی زیر تیغ

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جنایی تبدیل شوند

ترکیه: تحریم ایران تحریم کل منطقه است

روحانی: طرح گران شدن بنزین می توانست بهتر اجرا شود

رضایی: امروز مجلس، فرع بر قوای دیگر است

جزئیاتی از دیدار لاریجانی با سردار سلیمانی

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا چه اهدافی را دنبال می کند؟

گلوبال ریسرچ: ایران قرن‌ها است که به هیچ کشور دیگری حمله نکرده است

روحانی: توطئه های آمریکا شکست خواهد خورد

میرسلیم: دست اندرکاران فساد برای خود قصر خریده‌اند

بررسی صلاحیت داوطلبین نمایندگی مجلس آغاز شد

شعرخوانی مهدی رسولی درباره برخی مسئولین

توضیحاتی پیرامون دستور اخیر دادستان کل کشور به نظام بانکی

سخنگوی سپاه: سردار قربانی مشاور فرمانده کل سپاه نیست

روحانی: اینترنت قطع نخواهد شد

درخواست مطهری از رهبری چه بود؟