ایران پرسمان

آخرين مطالب

اخلاق و زبان فارسی دو بال هویت ایرانی هستند انديشه

اخلاق و زبان فارسی دو بال هویت ایرانی هستند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: هنر و ادبیات ایران زمین حافظ اخلاق و زبان فارسی بوده است و ادبیات ایران زمین نگهبان این دوبال هویت ایرانی بوده از یک سو اخلاق و از یک سو زبان فارسی؛ هنر و ادبیات ما اگر بخواهد امتداد تاریخی داشته باشد باید نگهبان این دوبال باشد.
سیدعباس صالحی، عصرشنبه در مراسم اختتامیه جایزه جلال آل احمد، گفت: جان مایه حوزه هنر دانش و حکمت است اما کالبد آن تکنیک و مهارت شمرده می‌شود. هنر و ادبیات ایران زمین حافظ اخلاق و زبان فارسی بوده است و ادبیات ایران زمین نگهبان این دوبال هویت ایرانی بوده از یک سو اخلاق و از یک سو زبان فارسی؛ هنر و ادبیات ما اگر بخواهد امتداد تاریخی داشته باشد باید نگهبان این دوبال باشد.
وی افزود: فضای صریح و تند مجازی می تواند عامه مردم را از زبان فارسی دور کند و کسانی که در حوزه ادبیات فعالیت می کنند هرگز پسندیده نیست این تساهل را داشته باشند. اگر به تساهل در این زمینه حرکت کنند دیگران از این تساهل پیشی می گیرند؛ بنابراین از آن ها انتظار می رود این راه را امتداد بدهند.
صالحی ادامه داد: در فرآیند جایزه جلال، تلاش شده اتفاق‌ها به گونه‌ای رقم زده شود که شفافیت و اعتمادسازی را از یک سو ارتقا دهد که در این راستا اعلام اسامی هیأت علمی، داوران و نامزدها و آنچه در رویه جایزه بر آن پافشاری شده امتداد یابد و همچنین هیأت داوران و علمی در چرخه بسته نباشد.
وزیر فرهنگ افزود: در کنار پیشکسوتان یا کسانی که آثار متعدد داشته‌اند تلاش شده آثار اولی‌ها هم دیده شوند و نکاتی که کمک کرده جایز جلال به نوعی به اعتمادسازی نسبی نزدیک‌تر شود. تلاش در طی طریق در این مسیر صورت گرفته البته در آنچه باید انجام شود تا به آنچه باید برسیم فاصله داریم و باید گام های محکمی طی کنیم اما جایزه جلال آل احمد فرصتی برای پایش، تحلیل و گفت‌وگو درباره ادبیات ایران غیر از شاخه شعر است.
وی اظهار داشت: باید تمامی بخش‌ها به تحلیل سپرده شود ما وقتی به دوره‌های اصلی و دوره دوازدهم می‌نگریم اتفاتی را مشاهده می‌کنیم که نشان‌دهنده گام‌های پیشرفت در حوزه فرهنگ و ادب ایران است.
صالحی دو اتفاق مهم در جایزه جلال را برشمرد و گفت: در حوزه نویسندگان شاهد دو اتفاق خوب هستیم. اول اینکه نسل جوان که معدن آینده ایران هستند در حوزه ادبیات در بیش از چند حوزه خود را نشان دادند. همچنین بانوان ایران هر سال بیش از پیش در ادبیات ایران کماً و کیفاً سهمی فزاینده داشه‌اند. تنوع در مضامین در حوزه داستان اشاره و با تأکید براینکه امروزه حوزه‌های مختلفی از زندگی روزمره به موضوعات داستانی مبدل می‌شوند، ما در حوزه مستندنگاری هم این تنوع را می‌بینیم و جریان مستندنگاری ایران قدم به قدم به پیش آمده است.
وی ادامه داد: تنوع در سبک و شیوه هم ملموس است هم در داستان هم نقد ادبی و مستندنگاری؛ داستان‌هایی که نوشته می‌شوند کوتاه یا رمان امروز سبک‌های متنوعی را می‌توان در آنها دید. در بخش مستندنگاری علاوه بر مستندنگاری گزارشی امروز مستندنگاری علمی و پژوهشی هم جدی پی‌گیری می‌شود. در نقد ادبی هم همین‌طور است. تنوع سبک‌ها و روش‌ها کاملاً محسوس هستند. در گزارش داوران دوره دوازدهم در پاره‌ای بخش‌ها به مشکلات نشر هم اشاره شد.
وزیر فرهنگ با اشاره به مشکلات حوزه چاپ کتاب بیان کرد: گرچه مشکلات حوزه نشر و کاغذ زمین‌گیر کننده است اما از ناحیه ما مسئولان باید تلاش شود تا مشکلات کمتر شوند ولی شرایط سخت کنونی دقت نویسندگان و ناشران را در عرصه نشر بالا برده است تساهل و تسامح نویسنده و ناشران کمتر شده که می‌تواند نعمتی در دل مصیبت باشد.
وی اظهار داشت: اینکه ما در فضای کارهای موجود علاوه بر تنوع در سبک، تنوع در پس‌زمینه‌ها را می‌بینیم که به اندازه سبک و مضمون حائز اهمیت است. توجه به پیوندها و رشته‌هایی که بر زندگی اجتماعی و سیاسی اثر دارد را مهم است، همه اینها داشته‌هایی است که ما گام به گام جلو آمده‌ایم که مایه ابتهاج است اما هنوز راه نرفته و کم رفته فراوان داریم.
صالحی در پایان گفت: فرهنگ و تمدن ایران زمین به لحاظ اقلیمی و عمق تاریخی آنقدر سوژه دارد که بین آنچه انجام شده و باید شود فاصله‌ها و فرسنگ‌ها است. سوژه‌هایی که در دل تاریخ مانده، بنابراین این سوژه ها در گستره جغرافیای ایران هستند و منتظر شمایند تا آن ها را کشف کنید و در قالب اثر داستانی و مستند به دیگران منتقل کنید.
در بخشی از این آیین از کتاب کارت دعوت، مجموعه داستان‌های کوتاه، به گردآوری احسان رضایی و یزدان سلحشور، که توسط نشر جام‌جم منتشر شده، توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.
جایزه ویژه دوازدهمین جایزه جلال آل‌احمد به کتاب پس از 20 سال، نوشته سلمان کدیور، از انتشارات شهرستان ادب رسید، این جایزه به دلیل پرداختن به ارزش‌های اسلامی، به این کتاب تعلق گرفت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حیات اولیه بر روی زمین در کجا شکل گرفته است؟

دیدنی‌هایی هیجان‌انگیز از یک کهکشان مارپیچی

ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران است

حیات اولیه بر روی زمین، کجا شکل گرفته است؟

بومی‌سازی سبد حمل نفر در سکوهای نفتی توسط نخبه محمودآبادی

گلی امامی: «کتاب امروز» الگویی برای تمام نشریات ادبی پس از خود بود

زبان فارسی جزو زبان‌هایی است که خواهان فراوانی در دنیا دارد

یک کتاب خوب/ واى به روزى که دلخوشی‌هایمان را از ما مى‌گیرند

با تلاش پژوهشگران کشور ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران در مدت 6 ساعت است محقق شد

توقف شیوع بیماری با جلوگیری از بلوغ پشه‌ها

یک کتاب خوب/ فاطمه فاطمه است

تولید محلولی برای نگهداری اعضای پیوندی بدن توسط محققان ایرانی

شاعرانه/ پریشان است گیسویى در این باد

ستاره‌ای که 7 سیاره دور آن گردش می‌کنند

تولید بافت زنده به کمک چاپگرهای زیستی در ایران

کاهش بویایی با زندگی‌مان چه می‌کند؟

انبساط جهان به وسیله انرژی مرموز کهکشان‌ها

دو خط کتاب/ اگر دوستی نباشد، شادی هم نیست

6 میلیون نسخه خطی در کتابخانه این دانشگاه است!

تازه‌های نشر/ بانوی جنایی‌نویس آمریکایی بازگشت

وقتی خالق «جک ریچر» برای خودش جانشین انتخاب می‌کند

صوت/ داستان شنیدنی «جزء از کل»- قسمت ششم

ماهواره پارس 1 در مراحل پایانی ساخت قرار دارد

گاهی اوقات پارکینسون ریشه در قبل تولد دارد

امکان اجاره اتاق در خارج از جو زمین!

تصاویری دیدنی از مراحل ساخت ماهواره‌بر سیمرغ

دو خط کتاب/ مرا از ناگفته‌هایم بشناس

استفاده آمریکا از الگوی حکومت عباسی

تازه‌های نشر/ تقابل عشق و افراطی‌گری

پائولو کوئلیو: با مرگ «کوبی برایانت» نگارش کتاب را ادامه نمی‌دهم

رویایی که تا دهه 2030 محقق می‌شود

تولید واکسن جدید مالاریا با پروتئین ویروس قدیمی

امکان وقوع یک برخورد فضایی در روز چهارشنبه

«خاطرات یک عاشق» از نویسنده زی‌‌زی گولو

یک کتاب خوب/ کتابی که از خوشبختی حرف می‌زند

گزارشی از یک کتاب‌فروشی جالب در چین

دریافت امواج الکترو مغناطیسی از کتری برقی تا دکل‌های فشار قوی

از نور چه چیزهایی درباره ی کیهان می آموزیم؟

کشف مغز شیشه‌ای در جمجمه جسد 2 هزار ساله

پرتاب 60 ماهواره اینترنتی «استارلینک» به تعویق افتاد

درمان احتمالی برای همه‌ی سرطان‌ها

شاعرانه/ زمان ما را از‌دست داده‌ است

داستان‌کوتاه با ذهن ما چه می‌کند؟

دو خط کتاب/ میزانت همیشه دل باشد نه عقل

نامزدهای کتاب سال معرفی شدند

دو خط کتاب/ تو زنی هستی که جامعه به تو نیاز دارد

شستشوی ظروف چینی نانویی راحت‌تر می شود

کشف جدید درباره بزرگراه‌های مغزی

رونمایی از 4 کتاب کودک و نوجوان

شاعرانه/ زمان ما را از‌دست داده‌است