ایران پرسمان

آخرين مطالب

سلاح‌های ایرانی که قاتل پهپادهای آمریکایی هستند سیاست روز

سلاح‌های ایرانی که قاتل پهپادهای آمریکایی هستند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - خبرآنلاین / سلاح‌های دوش پرتاب ایرانی قادر هستند تا پهپادهای دشمن را به سرعت ساقط کنند. ایران به عنوان یکی از کشورهای مادر در حوزه ساخت و ارتقای محصولات و تجهیزات دفاعی خود به عنوان یک کشور بومی و خودکفا در سطح جهان است، به نحوی که از آغاز تحریم‌ها، متخصصان و دانشمندان ایرانی توانستند با یک عزم جهادی و تلاش بی وقفه شبانه روزی آنچه مورد نیاز ارتش و سپاه بود را به نحوی طراحی کرده و بسازند که متخصصان و کارشناسان مسائل نظامی جهان از این کار متعجب بمانند.
ایران خودکفا در طراحی و ساخت تسلیحات دفاعی 
ایران در دوران دفاع مقدس تحت شدیدترین تحریم‌های تسلیحاتی قرار داشت. در وصف این وضع باید به این نکته اشاره کرد که ایران یک محموله سیم خاردار را از یکی از کشورهای بلوک شرق خریداری کرده بود و شوروی در راه رسیدن آن محموله به ایران سنگ اندازی کرد. این یعنی بسیج شدن تمام کشورهای قدرتمند و استکباری جهان علیه جمهوری اسلامی ایران و انقلاب مردم ایران که مردم کشورمان در آن هدفی جز قطع وابستگی نداشتند.
انقلاب اسلامی که پیروز شد چندی نگذشته بود که رژیم بعث با پشتوانه حمایت‌های استکبار جهانی و کسانی که چشم دیدن استقلال و عدم وابستگی کشورمان را نداشتند شعله جنگی را برافروختند که هشت سال تمام کشور و مردم ایران را در خود سوزاند. شعله این آتش برخی اوقات به قدری تند می‌شد که علاوه بر رزمندگان حاضر در صحنه نبرد، مردم عادی را هم می‌سوزاند. رهبر انقلاب که در آن روزها در حوزه نظامی فعال بودند و به عنوان مشاور نظامی حضرت امام خمینی (ره) نیز فعالیت می کردند از طریق صحبت با متخصصان و نظامیان کشورمان که نمی‌توانستند این اتفاقات را تحمل کنند مرکزی را تاسیس کردند به نام جهاد خودکفایی که وظیفه ایجاد طرح‌های ابتکاری و ساخت دستاوردهای جدید را برعهده داشت.

ایران پرسمان


امیر سرتیپ عبدالکریم بنی طرفی رئیس اسبق سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و رئیس اسبق جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش درباره نحوه رسیدن به خودکفایی در یک بخش از این نیرو می‌گوید: زمانی که من در نیروی هوایی بودم هنوز پدافند بخشی از نیروی هوایی بود و از آن جدا نشده بود. یکی از بخش‌هایی که ما در آن نیاز داشتیم که به خودکفایی برسیم ساخت یک لامپ در داخل ساختار فنی موشک‌های هاوک بود که هر گاه این بخش به عنوان یک بخش راهبردی خراب می‌شد آن سامانه از عملیاتی بودن خارج می‌شد. به همین دلیل من و متخصصان نهاجا به سراغ آن سامانه رفتیم و مشاهده کردیم که به ظاهر یک لامپ است، ولی در باطن یک بخش بسیار اصلی بود. امروز آن قطعه به وفور و در تعداد بسیار بالا به صورت خودکفا تامین می‌شود.

ایران پرسمان


چندی گذشت و جنگ به پایان رسید. این مراکز با تجربیات دفاع مقدس به مجموعه‌های قدرتمندی تبدیل شده بودند و در سال‌های پس از جنگ ارتباط خود را با وزارت دفاع محکم‌تر کردند. همین مجموعه‌ها باز هم به سراغ طرح‌های ابتکاری رفتند و محصولات جدیدی را طراحی کرده و ساختند. یکی از این تجهیزات که مشابه های خارجی آن در نبردهای زمینی در کشورهای مختلف و برخی کشورهای منطقه مورد استفاده بود سلاح های دوش پرتاب بود. 

ایران پرسمان


دوش پرتاب‌های استرلا و استینگر نمونه‌های خارجی موفق
سلاح‌های دوش پرتاب استینگر و استرلا به عنوان تسلیحاتی کاربردی و موفق در حوزه نبردهای زمینی نقش مهمی در این حوزه داشتند. نخستین استفاده از موشک‌های استینگر در نبرد فالکلند انجام شد و پس از آن نیز در نبرد مجاهدین افغان علیه شوروی در افغانستان کاربرد خوب خود را نشان داد. این موشک‌ها بر روی بالگردهای آمریکایی نیز نصب شده و به صورت عملیاتی کاربرد دارد.

ایران پرسمان


دوش پرتاب استرلا دیگر سلاح دوش پرتابی بود که همزمان با خدمت در ارتش آمریکا وارد سازمان رزم نیروهای زمینی ارتش سرخ شوروی شد. این سلاح نیز ویژگی‌های مشابهی با استینگر داشت و مدل طراحی آن پایه‌ای برای طراحی دوش پرتاب‌های جدیدتر در شوروی شد.

ایران پرسمان


دوش پرتاب های میثاق؛ قاتل پهپادهای انتحاری دشمن
طبق اطلاع برخی از منابع در داخل کشورمان دوش پرتاب های استینگر وارد ایران شده بودند و ایران در سال های پس از جنگ تحمیلی به سراغ مهندسی معکوس و ساخت آنان رفت. یکی از معروف ترین دوش پرتاب های بومی ساخت کشورمان خانواده دوش پرتاب های میثاق بودند که در سه نسل طراحی و ساخته شدند. 

ایران پرسمان


دوش پرتاب میثاق 1
اولین نسل از دوش پرتاب میثاق با نام میثاق 1 نخستین تجربه ایران در ساخت دوش پرتاب بومی است. این دوش پرتاب با طول یک متر و نیم و جرم 17 کیلوگرمی خود می‌تواند انواع اهداف پرواز با نهایت سقف پروازی 4 هزار متری را تا برد 5 هزار متر ساقط کند. موشک دوش پرتاب میثاق 1 در هنگام حضور در نبردهای زمینی می‌تواند به بیشینه سرعت 600 متر بر ثانیه دست پیداکند.

ایران پرسمان


یکی از ویژگی‌های سامانه دوش پرتاب میثاق 1 استفاده از جستجوگرهای مادون قرمز و سامانه هدایت خودکار است که آن را به یک سامانه FIRE & FORGET تبدیل می‌کند و کاربر پس از شلیک ‌می‌تواند به سرعت از منطقه عملیات خارج شود.

ایران پرسمان


رونمایی از دوش پرتاب میثاق 2
دوش پرتاب میثاق 2
سامانه دوش پرتاب میثاق 2 نسل دوم از خانواده دوش پرتاب‌های ایرانی است که 17 بهمن‌ماه سال 84 با حضور سردار محمدنجار وزیر اسبق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. متخصصان دفاعی کشورمان در طراحی آن نکات جدیدی درنظر گرفتند. این سامانه دوش پرتاب در بسیاری از ویژگی‌ها مانند ارتافاع درگیری به نسل اول خود شباهت داشت. اما تغییرات شاخصی همچون در افزایش سرعت شلیک در آن ایجاد شد و سرعت از 600 متر بر ثانیه در نسل اول میثاق به 850 متر بر ثانیه در میثاق 2 رسیده است. وزن موشک میتاق 2 در حدود 12 کیلوگرم است که از این مقدار بیش از 1 کیلوگرم آن به کلاهک موشک اختصاص دارد.

ایران پرسمان


سامانه میتاق 2 در رده خود یک سامانه واکنش سریع نیز به شمار می‌رود که پس از رویت هدف مشخص ظرف مدت 5 ثانیه شلیک شده و هدف را مورد اصابت قرار می‌دهد.

ایران پرسمان


رونمایی از دوش پرتاب میثاق 2
دوش پرتاب میثاق 3
سامانه دوش پرتاب میثاق 3 آخرین نسل از دوش پرتاب‌های خانواده میثاق است که 18 بهمن ماه سال 1395 با حضور سردار دهقان و جمعی از فرماندهان نظامی و به همراه چند دستاورد دیگر رونمایی و به نیروهای مسلح تحویل شد. برد این سامانه در حدود 5 هزار متر یعنی مانند همان سامانه میثاق 1 است و بیشینه ارتفاع عملیاتی آن در حدود 4 هزار متر تخمین زده می‌شود.

ایران پرسمان


یکی از ویژگی‌های شاخص این سامانه استفاده از کلاهک HIGH EXPLOSIVE یا شدید الاتفجار در موشک‌های خود است تا در هنگام درگیری بتواند آسیب بیشتری را به هدف وارد کند. در مجموع از نظر ویژگی‌های فنی، این سامانه دوش پرتاب با دیگر سامانه‌ها تفاوتی ندارد به غیر از یک مورد و آن هم استفاده از فیوز جدید است. روش کار فیوز به کار رفته در موشک این سامانه بسیار پیشرفته است و پس از پرتاب موشک به سوی هدف از طریق یک منبع که لیرز ایجاد می‌کند به سوی هدف حرکت کرده و با استفاده از بازتاب حاصل از تابش لیزر در هنگام نزدیک شدن موشک به هدف منفجر می‌شود.

ایران پرسمان


دوش پرتاب‌های میثاق در رسانه خارجی
پایگاه خبری ARMY RECOGNITION در گزارشی ویژگی های سامانه دوش پرتاب میثاق 1 را تحلیل و بررسی کرده و آن را از نظر فنی با نمونه‌های مشابه خود در جهان مقایسه کرده است. 

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/208792/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بانوی اول جهان را بشناسید / رفع کلیشه‌ها در مورد زنان با شناخت حضرت خدیجه

اگر کشتی تایتانیک صد سالی دیرتر ساخته شده بود آیا باز هم غرق می‌شد؟

آیا «جف بزوس» فضانورد شده است؟

زیبایی صورتِ این دختر قربانی گرفتن یک ویدئو برای تیک تاک شد!

روانشناسی/ 5 موضوعی که هرگز نباید با دیگران درمیان بگذارید!

چرا داعش پیکر شهید نظری را مبادله نکرد؟

مهارت زندگی/ اگر میخواهید فرد موفقی باشید این 10 مورد را کنار بگذارید!

ماشین پلیسی که غیرمستقیم باعث تصادف شد

لحظه سرقت مسلحانه از یک مغازه در حضور پلیس مخفی

فیلمبرداری ژیمناستیک و لحظات پرش بر روی ترامپولین در المپیک

معمای تشخیص رنگ کلاه؛ حدس بزنید!

باز شدن درب اتومبیل و سقوط هولناک یک کودک!

ناک اوت در مسابقات بوکس المپیک توکیو

ویدئویی جالب از قدم زدن گران ترین سگ دنیا

وسیله‌ای جالب برای تیز کردن تیغ دو لبه

روش جالب صید ماهی توسط چینی ها

قدرناشناسی یک گاو پس از نجات داده شدن!

ساخت موزه دکتر حبیبی در راستای پاسداشت سرمایه های انسانی

گردش مریخ‌نورد چینی روی سیاره سرخ

دستگاه معاینه تصویری ریه بیماران کرونایی بدون جراحی پزشکی

"فیسبوک" و "ری-بن"، هدفی بزرگتر از ابداع عینک هوشمند در سر دارند!

فیلمی که تکامل زمین را در 4 دقیقه نشان می‌دهد!

درس‌هایی جدید برای طراحی واکسن کرونا

داروساز یزدی برای اثبات دارویش دست خود را با اسید سوزاند!

عکس روز ناسا؛ تصویر هابل از یک سحابی "کوهستانی"!

آقای رجایی، پس کجاستی؟!

روزهای دردناک آلزایمر؛ پسر مارکز از خاطرات پدر و مادرش نوشته است

آغاز «تابستانه کتاب» از امروز

قند پارسی/ اصطلاح "بادمجان دور قاب چین"

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت صد و چهل و هفتم- گفتن عایشه به مصطفی که بی مصلا نماز می کنی

لیست پرفروش ترین رمان های خارجی در ایران

رقابت برای کرسی شهرداری تهران 8 نفره شد

واکنش معاون حقوقی رئیس جمهور به طرح صیانت از فضای مجازی

فواد حسین: روابط ایران و آمریکا بر عراق تاثیرگذار است

نماینده موافق طرح صیانت از فضای مجازی: شعار ما ارزان‌سازی اینترنت است

فعال اصلاح‌طلب: اصلاح‌طلبان نشان دهند که ریشه مشکلات کشور را می‌شناسند

نماینده ولی فقیه در سپاه: کشورهای در تعامل با آمریکا به عزت نمی‌رسند

روایتی از افزایش 700 درصدی سرچ کلمه مهاجرت به ترکیه بعد از طرح اخیر مجلس

روحانی خطاب به مردم ایران: آنچه توان داشتیم برای مقابله با کرونا انجام دادیم

افتتاح بزرگ‌ترین مرکز تخصصی دندانپزشکی کشور با حضور وزیر دفاع

آخرین وضعیت خوزستان از زبان آقای نماینده

پیشنهاد شریف به جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا

«سخن آخر» سخنگوی دولت

دفتر سازمان ملل در هرات هدف حمله قرار گرفت

چرا عربستان سفیر خود را از بیروت فراخواند؟

سیف‌الاسلام قذافی در فکر ریاست جمهوری لیبی

دونالد ترامپِ پسر در صدر محبوب‌ترین چهره‌های جمهوری‌خواه

دوترته: برایم مهم نیست کسانی که واکسن نزده‌اند از کرونا بمیرند!

اتیوپی خطوط قرمزش را تعیین کرد

پلیس هائیتی: قاضی پیشین دادگاه عالی در ترور رئیس جمهور دست داشته است