ایران پرسمان

آخرين مطالب

دیدنی های تنکابن؛ از دشت دریاسر تا پارک ملی خشکه داران دانستنیها

دیدنی های تنکابن؛ از دشت دریاسر تا پارک ملی خشکه داران
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - کجارو / شهرستان باصفا و زیبای تنکابن با زیبایی‌های وصف‌ناپذیر طبیعت خود که در آن رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌ها و سرسبزی و شگفتی خودنمایی می‌کند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تجربه سفر به طبیعت است. این شهرستان با چشمه‌های آب گرم معدنی، پارک ملی خشکه داران و جاذبه‌های سحرآمیز و رویایی پذیرای گردشگران داخلی و خارجی در کرانه خزر می‌شود. پارک‌های طبیعی متعدد چون منطقه حفاظت بلس کوه، جنگل‌های معروف دو هزار و سه هزار و دشت دریاسر، تنها بخشی از دیدنی‌های این شهرستان زیبا را تشکیل می‌دهند. در اینجا با برخی از زیباترین مقاصد سفر و جاهای دیدنی تنکابن آشنا می‌شویم.
دشت دریاسر

ایران پرسمان

دشت دریاسر در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دو هزار دشت دریاسر آرام گرفته است. دشتی که به بهشت اردیبهشت ایران شهرت دارد. دشت دریاسر بین چهار کوه محصور شده است. از ضلع جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. از جالب‌ترین ویژگی‌های این دشت این است که در کف آن ده‌ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه‌ها به بیرون می‌جوشد به‌گونه‌ای که در فصل بهار به‌سختی می‌توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر از این‌ها، اینکه رودخانه‌ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است.
همه این زیبایی‌ها به‌علاوه کوه‌های پوشیده شده از جنگل‌های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال‌های بزرگ که در مقابل، خودنمایی می‌کند شاهد این مدعا است که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران و یکی از جاهای دیدنی مازندران بخوانیم. وجود کوه‌های تنگ لات خان بن، سیاه کل، کل تلا و درخت‌های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه‌های منحصربه‌فرد این دشت افزوده است.
آبشارهای کوهسر

ایران پرسمان

حدفاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن، جاده‌ای خاکی ولی با چشم‌اندازی بسیار زیبا وجود دارد. برای تردد در این جاده ناگزیر باید از رودخانه‌ای عبور کرد. در تقاطع جاده و رودخانه در پایین‌دست، مجموعه آبشارهای کوهسر وجود دارد که مخصوصا در فصول پر آب، به‌غایت زیبا و باشکوه هستند.
مرداب نشتارود

ایران پرسمان

نشتارود در پنج کیلومتری تنکابن و مرکز بخش نشتا شهرستان تنکابن است. مرداب چسبیده به شهر است و تقریباً انتهای تمام کوچه‌های شمالی جنوبی شهر نشتارود، به مرداب نشتارود می‌رسد. مرداب محل تخم‌گذاری ماهی‌های کپور، سفید، کفال و اردک‌ماهی و غیره است و در فصل زمستان هم می‌توان در آن شاهد مرغابی و خودکا بود. اگر علاقه‌مند به صید و صیادی هستید می‌توانید مکانی زیبا، آرام و دل‌انگیز را در کناره‌های این مرداب بیابید.
آبشار سنگ بن چشمه

ایران پرسمان

آبشار سنگ بن چشمه در جنوب غرب تنکابن بهانه‌ای است برای دیدار با طبیعت زیبای دریاسر، این آبشار در مسیر رودخانه دو هزار، بالاتر از دوراهی کلیشم و بعد از هلوکله و عسل محله واقع است. این منطقه، طبیعتی به واقع سحرانگیز داشته و مملو از درختان توسکا، افرا و بلوط است. آبشار منطقه سنگ بن چشمه، در شرق رودخانه و در کنار جنگل وسیع سوته چال، نشانه‌ای است برای راهیابی کسانی که به دیدن منطقه رویایی دریاسر اشتیاق دارند.
آبگرم فلکده و رودخانه لیرسر

ایران پرسمان

آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به‌همراه جنگل‌های انبوه و کوه‌های پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروه‌های مختلف گردشگری مناسب است. چشمه آبگرم معدنی فلکده به سبب دارا بودن خواص درمانی و تنوع زیستی به‌خصوص گیاهی بستر مناسبی برای گردشگری است.
پارک ملی خشکه داران

ایران پرسمان

این پارک در کیلومتر 30 محور تنکابن به چالوس در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده و تنها 120 متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت‌شده به‌عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران با مساحت تقریبی دو میلیون و 600 هزار متر مربع به شمار می‌رود.
انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است، سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی در این پارک وجود دارد. گونه‌های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در آن می‌زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابی‌ها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک است. در حاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش‌پژوهان است.
منطقه حفاظت‌شده بلس کوه

ایران پرسمان

منطقه حفاظت شده بلس کوه یکی از مناطق طبیعی بکر در استان مازندران است. از گونه‌های مهم جانوری منطقه می‌توان مرال، شوکا، خرگوش، تشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولی، شغال، دارکوب کوچک، هدهد، انواع چکاوک، کبوتر جنگلی، دم سرخ معمولی و عقاب جنگلی را نام برد. وجود تنوع زیستی بالا و گونه‌های با ارزش شوکا و مرال، زمینه گردشگری را در منطقه فراهم آورده است.
آبشار تودارک
آب این آبشار بعد از حدود 7 الی 10 متر به یک برآمدگی برخورد کرده و به‌صورت بسیار زیبا در هوا پخش می‌شود. برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به‌سمت شیرود حرکت کرده و بعد از پل شیرود (به‌سمت رامسر) و دیدن تابلو لشتو که به‌سمت جنوب است، به‌سمت روستای لشتو حرکت کنید. پس از طی چند کیلومتر به سه راهی می‌رسید. بعد از سه راهی به‌سمت راست بپیچید؛ سپس به سه راهی دیگری می‌رسید که آن را هم باید به‌سمت راست بروید و بعد جاده خاکی و گاهی سنگلاخ که حدود 20 کیلومتر تا آبشار فاصله دارد. حدود یک ساعت بعد به آبشار زیبای تودارک می‌رسید.
منطقه ییلاقی سه هزار

ایران پرسمان

مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به‌سمت جنوب امتداد یافته و دوراهی لتاک در جنوب شرقی وارد یک جاده خاکی می‌شود که به طرف منطقه سه هزار ادامه پیدا می‌کند. دره سه هزار منطقه‌ای بکر و زیبا با چشم‌اندازهای بدیع، چمن‌زارها، جنگل‌های مرتفع و جلگه‌ای است که رودخانه پرآب سه هزار در آنجا واقع شده است.
پارک جنگلی چالدره

ایران پرسمان

پارک جنگلی چالدره در 18 کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و در کنار مسیر آسفالته پارک جنگلی چالدره قرار دارد. پارک زیبای چالدره با 94 هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار، در محل اتصال آن‌ها قرار دارد. این پارک با پل پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی، آب و برق و آلاچیق از امکانات چالدره است.
آبشار فرهاد جوی
سیاحت به هدف دیدن آبشار فرهاد جوی شما را به جاده دو هزار و سه هزار می‌کشاند. جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می‌شود، پس از عبور از خرم آباد به مساحت 2 کیلومتر، به منطقه قلعه گردن می‌رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد. این محل با تنکابن 8 کیلومتر فاصله دارد. در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می‌کند، آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا 50 متر قابل افزایش است. این آبشار محیطی زیبا را برای اتراق مسافران به وجود آورده است.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/244567/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این سرویس مبتنی هوش مصنوعی به تصاویر قدیمی جان تازه‌ای می‌دهد

ارتباط بین افسردگی و زخم معده ثابت شد

اعترافات ادمین کانال داعش در ایران به چاپ سوم رسید

داستانک/"مرز با زندگی" از سروش صحت

واژه‌ها به ملاقات علی دهباشی رفتند

نامه تهدید آمیز سیمین به جلال آل احمد پس از خیانت او!

متن لذت‌بخش چگونه متنی است؟

برنامه تلویزیونی «شب ادبیات» از علی موسوی‌گرمارودی می‌گوید

مدیرکل آژانس: توقف نظارت بر ایران، پیگیری اجرای تعهدات آن را دشوار می‌کند

روایتی از جایگاه FATF در تعاملات مالی ایران با جهان

رویترز: تلاش‌های ضد ایرانی اروپا علیرغم هشدار تهران و مسکو

نماینده مجلس: تقویت جبهه مقاومت باید مورد توجه جدی قرار گیرد

عضو موتلفه: کسانی که بر طبل مذاکره می‌کوبند ایرانی نیستند

نقدعلی: بعید است FATF در مجمع تشخیص تایید شود

جلسه علنی نوبت دوم مجلس آغاز شد؛ بررسی ادامه لایحه بودجه در دستور کار

جهانگیری: بازسازی و احیای امید و اعتماد مهمترین مسئله است

اورهال هواپیماهای جنگی توسط وزارت دفاع

رضایی: حضور ایران در آتش‌بس و بازسازی قره باغ به نفع کل منطقه است

وزیر مستعفی: بارها 10 دقیقه وقت خواستم ولی روحانی قبول نکرد

تذکرات کتبی امروز نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

جزئیات ثبت نام داوطلبان در انتخابات شوراهای شهر اعلام شد

روایتی دیدنی از قدرت‌نمایی نیروی دریایی ایران در آب‌های بین‌المللی

واکنش جدی ایران در صورت صدور قطعنامه در شورای حکام

مدیرکل آژانس درباره پیامدهای هرگونه قطعنامه ضدایرانی هشدار داد

ارسال پیام مکتوب امیر کویت به سلطان عمان

چین مدعی ایمنی دوساله با تزریق واکسن کانسینو شد

گورباچف: کل دنیا باید مساله سلاح‌های هسته‌ای را حل کند

نگرانی اسرائیل از فشارهای جدید آمریکا بر عربستان

پوتین: واکسن‌های روسی در برابر جهش‌های کرونا مؤثرند

واکنش پامپئو به انتشار گزارش قتل خاشقچی

نامزد انتخابات ریاست ‌جمهوری 1400 چگونه باید باشد؟

سارکوزی به 3 سال زندان محکوم شد

واکنش وزارت خارجه چین به اظهارات بلینکن

روسیه: آماده مذاکره با آمریکا هستیم

انفجار مهیب بمب جنگ جهانی دوم در انگلیس

چین نقض‌های حقوق بشری آمریکا را منتشر می‌کند

شرکت هواپیمایی کیش حامی مالی مسابقات دو و میدانی کشور

اوج تکنولوژی و پیشرفت؛ چراغ‌های آینده شهرها

شهید مدافع حرم «بی‌ام‌و» سوار کیست؟

میخواد این رو هم به فرزندی قبول کنه!

رسما ورق برگشت!

دقیقا حکایت این روزهای بورس

ببینید ماشینش چه جایی خراب شده!

چاقو کشی برای خواهر و برادر!

شباهت عجیب مردم عادی با افراد مشهور

لحظه حمله فیل به گردشگران در داخل خودرو

دردسر شهریه های اجباری مدارس برای کارگران

سقوط شدید قیمت مسکن در راه است ؟ / پیش بینی آینده بازار

عرضه اولیه جدید در فرا بورس قطعی شد

ترخیص 40 میلیون دلار کالای ورود ممنوع