ایران پرسمان

آخرين مطالب

7 راه که با بودن در کنار همسر منفی‌نگر، خوشبخت شویم؟ دانستنیها

7 راه که با بودن در کنار همسر منفی‌نگر، خوشبخت شویم؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - یوکن / تصور کنید همسرتان از جمله افرادی است که همیشه نیمه‌خالی لیوان را می‌بیند. او در بیشتر مواقع بهانه‌تراشی می‌کند، هرچند خودش دوست دارد دیگران او را واقع‌بین بدانند؛ اما اصلا اینطور نیست. در مقابل خودتان فرد خوش‌بینی هستید. اکنون چگونه می‌توانید با همسر منفی‌نگر رابطه‌ی مثبت برقرار کنید؟ 
شما فرد خوش‌بینی هستید، پس به احتمال زیاد تنها شمایید که در زندگی شادی می‌آفرینید. شاید دلتان بخواهد با همسرتان بیرون بروید، در خیابان‌ها قدم بزنید و در کافی‌شاپ موردعلاقه‌تان کافه گلاسه بخورید، اما همسر منفی‌نگرتان تنها غر می‌زند و از شلوغی خیابان‌ها و گرانی نوشیدنی‌های کافی‌شاپ گله و شکایت می‌کند. در مقابل، شما تلاش می‌کنید آرامش خود و همسرتان را حفظ کنید و غُرهای او را نشنوید. پس تصمیم می‌گیرید در خانه بمانید و اصلا بیرون نروید. بعد از مدتی اصلا بیرون رفتن با او را فراموش می‌کنید و تمام اشتیاق و هیجان شما تبدیل به بی‌میلی می‌شود و حتی ممکن است به این نتیجه برسید که فرد دیگری را برای بیرون رفتن و خوش‌گذرانی پیدا کنید.
دکتر کالین مولن (Colleen Mullen)، کارشناس روانشناسی ازدواج و خانواده می‌گوید ممکن است زن و مرد با خصوصیات متضاد جذب یکدیگر شوند، اما این بدین معنا نیست که رابطه‌شان موفق خواهد بود. او اعتقاد دارد اگر این پویایی ناسالم به چالش کشیده نشود، به احتمال خیلی زیاد رابطه دوام زیادی نخواهد داشت. اما همین دو نفر با خصوصیات متضاد می‌توانند با تلاش و امیدواری، رابطه‌ی خوبی داشته باشند و زندگی‌شان سالیان سال دوام بیاورد.
آنچه باعث شکست در ازدواج می‌شود، این است که انتظار داشته باشیم طرف مقابل دقیقا همانند ما باشد.
اگر همسرتان منفی‌نگر است، 7 توصیه برای شما داریم که کمک می‌کند تا پایان عمر با موفقیت کنار هم زندگی کنید.
1. مکمل هم باشید
دومینیک برتولوچی (Dominique Bertolucci)، نویسنده‌ی کتاب‌های «قانون شادی» و «پیمان مهربانی» می‌گوید:
 در بین زوج‌ها یکی اهل پس انداز و دیگری ولخرج است. یکی بیزار از بیرون رفتن و دیگری اهل مهمانی و این تفاوت در تمام جنبه‌های زندگی وجود دارد. معمولا یکی از طرفین زندگی را تیره و تار می‌بیند، اما بازهم آنها می‌توانند زوج موفقی برای زندگی در کنار هم باشند.
گاهی اوقات منفی‌نگری همسرتان می‌تواند شما را آزرده خاطر کند، اما در همین زمان سه موقعیت را به یاد آورید که این منفی‌نگری‌ها کمک‌تان کرده‌اند. برای مثال، زمانی که نباید به شریک تجاری‌تان اعتماد می‌کردید که در نهایت مشخص شد آدم درستکاری نیست. پس همین منفی‌نگری به شما کمک کرد. برتولوچی می‌گوید:
 به جای اینکه برای عوض کردن دیدگاه همسرتان تلاش کنید، انرژی خود را صرف این موضوع کنید که رفتار همسرتان چطور می‌تواند به شما کمک کند یا چه چیزهایی می‌توانید از او یاد بگیرید.
اغلب از مثبت‌اندیشی لذت می‌بریم و حتی این خصوصیت بیشتر به چشم می‌آید، اما حقیقت این است که وجود هر دو جنبه در زندگی لازم است.
2. ریشه‌ی منفی‌نگری همسرتان را پیدا کنید
باید بدانید چرا همسرتان به مسائل پیرامونش نگاهی منفی دارد، شاید آنچه شما آن را بهم زدن می‌بینید، تنها احتیاط و ریسک‌گریزی باشد. بدون شک، همسرتان نمی‌خواهد باعث ناراحتی شما شود و شادی‌تان را بگیرد. بلکه او می‌خواهد مطمئن شود که شما در امنیت کامل هستید. پس بهتر است در این مواقع به سابقه‌ی او توجه کنید.
لیندا کارول (Linda Carrol)، نویسنده‌ی کتاب «دایره‌های عشقی» می‌گوید:
 اغلب منفی‌نگری افراد ارثی است و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. برخی خانواده‌ها وقتی دور هم هستند، مدام درباره‌ی اینکه چه مشکلی در کار و زندگی‌شان وجود دارد حرف می‌زنند و به این شکل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. 
بهتر است ابتدا از طریق خبرهای خوب و مثبت باهم ارتباط برقرار کنید تا به تدریج این عادت تغییر یابد.
3. سعی نکنید به همسرتان بفهمانید وضع بدتری دارید
تصور کنید همسرتان از سرکار به خانه می‌آید و گله‌مند است که چقدر کارهای زیاد و پراسترسی برای انجام دادن دارد. شما هم برای اینکه کم نیاورید می‌گویید استرس‌تان در محل کار خیلی بیشتر است. همچنین مسئولیت بچه‌ها را هم برعهده دارید. به گفته‌ی یک کارشناس مسائل ازدواج و خانواده، رقابت بر سر اینکه چه کسی نیازمند حمایت و دلسوزی بیشتری است در بین زوج‌های جوان وجود دارد. اما برای اینکه زندگی بهتری داشته باشید، به بازی «وضع من بدتر است» پایان دهید.
بار دیگر که همسرتان گله‌مند به خانه آمد، به غرولندهای او گوش دهید. با دقت به شکایت‌هایش توجه کنید و به او پیشنهاد کمک دهید حتی اگر می‌بینید خودتان کارهای زیادی برای انجام دارید و سرتان شلوغ‌تر است. هرچقدر بیشتر به همسرتان توجه کنید، او استرس کمتری خواهد داشت. استرس کمتر همسرتان باعث می‌شود از نظر عاطفی به شما نزدیک شود و منفی‌نگری او به مرور از بین برود.
4. عادت‌های منفی را کنار بگذارید
برتولوچی پیرامون زندگی خود می‌گوید: همسرم شغل بسیار سختی داشت. هر شب که به خانه برمی‌گشت تمام مشکلات و بدبختی‌هایی که در طول روز پشت سر گذاشته بود، به زبان می‌آورد. تا اینکه برای یک سفر کاری به مدت دو هفته خانه‌ام را ترک کردم. وقتی به خانه برگشتم متوجه شدم از کارش لذت بیشتری می‌برد. همسرم گفت در این مدت هیچ کسی را نداشته که هر شب از کارش گله و شکایت کند.
حقیقت این است که شکایت مداوم از زندگی به مرور تبدیل به عادت می‌شود. اگرچه گوش دادن به مشکلات همسرتان اهمیت دارد، اما باید عادت‌های منفی را کنار بگذارید و با هم تصمیم بگیرید که چه زمانی و چگونه به آنها پایان دهید.
ملیسا هیسلر (Melissa Heisler)، نویسنده‌ی کتاب «از نوع الف تا نوع من» قانون «سه اخطار و سپس راه حل» پیشنهاد می‌کند:
اگر شما یا همسرتان درمورد موضوعی یکسان سه بار گله کردید، زمان آن فرارسیده که راه حلی برایش پیدا کنید، حتی اگر راه حل رها کردن مساله باشد.
5. الگویی مثبت برای همسر منفی نگرتان باشید
اینکه تنها به همسرتان غر بزنید که مثبت‌اندیش باشد یا مدام او را سرزنش کنید که خود را برای هر چیزی نگران نکند، طرز تفکر یا رفتار او را تغییر نخواهد داد. جکی وودساید (Jackie Woodside)، روان درمانگر و نویسنده‌ی کتاب «آرام کردن هرج و مرج» می‌گوید: اگر بعد از صرف زمان زیادی برای پختن غذا، از سوالات همسرتان مانند اینکه «دوباره مرغ پختی؟» عاجز شده‌اید، روشی را در پیش بگیرید که دلتان می‌خواهد با شما رفتار کند و آن را تبدیل به الگو کنید. برای مثال، وقتی رختخواب‌ها را مرتب می‌کند به جای اینکه بالش‌ها را بیاورید، از او تشکر کنید. به جای اینکه گله کنید که چرا هنگام احوال‌پرسی با مادرتان از جایش بلند نشده، به او بگویید اینکه تعطیلات را در کنار خانواده‌ی شما بوده برایتان اهمیت دارد و از این بابت قدردان او هستید. وقتی هر دو از سرکار به خانه می‌آیید به جای اینکه از او توقع داشته باشید، خودتان پیش قدم شوید و پشتش را ماساژ دهید. بخشنده بودن در زندگی مشترک به معنای آن نیست که خدمتکار همسرتان هستید، بلکه حکایت از آن دارد که برای بهبود روابط‌تان قدم برداشته‌اید.
6. به جای بحث کردن، صحبت کنید
شاید به این نتیجه برسید که الگو بودن به حد مطلوب توجه همسرتان را جلب نمی‌کند، پس زمان آن رسیده که صادقانه با او حرف بزنید. بدون اینکه او را سرزنش کنید بگویید منفی‌نگری‌اش چه تاثیر بدی روی شما می‌گذارد. برتولوچی می‌گوید: از جملاتی همانند ساختار رایج مشاوران خانواده استفاده کنید؛ مانند «وقتی تو درباره‌ی فلان چیز غر می‌زنی، من احساس خوبی ندارم و می‌خواهم قدر تلاش‌هایم را بدانی».
7. همیشه مثبت‌اندیش بمانید
اگر خوش‌بین‌تر از همسرتان هستید، تصمیم با شماست که این رفتار را در خود تقویت کنید. شما به آسانی می‌توانید تحت تاثیر طرف منفی‌نگر قرار بگیرید، اما نباید افکار و احساسات خود را وابسته به دیگری کنید. برای اینکه مثبت‌اندیش بمانید به دنبال راه‌هایی دیگری باشید مانند ارتباط با دوستان مثبت‌اندیش، رفتن به باشگاه ورزشی، کتاب خواندن، شرکت در کلاس‌های یوگا و ... .
 مایکل گوریان (Micheal Gurian)، نویسنده‌ی کتاب «درس‌هایی برای زندگی صمیمانه» می‌گوید:
تفاوت ها باعث نمی‌شود روابط خراب شود. بلکه آنچه باعث شکست در زندگی مشترک می‌شود این است که توقع داشته باشیم طرف مقابل‌مان دقیقا همانند ما رفتار کند.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/244568/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت دو واکسن جدید کرونا در چین

سیاست‌مدار اصلاح‌طلب، نامزد مستقل

آمار رسانه‌های معاند در خصوص کشته‌های حادثه سراوان دروغ بود

نفوذ پول‌های کثیف به انتخابات 1400؟

گره زدن معیشت مردم با دیپلماسی انفعال

کلاهبرداری تازه آمریکا؛ مجوز معامله نفت در برابر دارو!

کنایه کدخدایی به حدادعادل در مورد رد صلاحیت قطعی محمود احمدی‌نژاد

عراق: هیچ گونه تبادل اطلاعاتی با آمریکا درباره حمله به سوریه نداشتیم

تصاویر باورنکردنی از خودروها مدفون زیر برف سنگین روسیه

ویدئویی زیبا از لحظه فوران آتشفشان

ادب شد دیگه از این کارا نکنه!

چرا قبل از خواب باید زیورآلات خود را درآوریم؟

پزشکی که نوزاد تازه متولد شده را برای هزینه بیمارستان فروخت!

پرداخت بیش از 98 در صد از تسهیلات اشتغال روستایی در آذر بایجان شرقی

جرایم رانندگی افزایش می‌یابد!

اعلام جزییات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی!

قایدی از استقلالش نوشت!+عکس

تهدید ایران درباره لغو توافق با آژانس در صورت تصویب قطعنامه‌ آمریکا

آمریکا فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان را متوقف می‌کند

خط و نشان بایدن برای ایران!

تصویری از تشرف حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به حرم حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) در سال 1363

کارشناس سازمان ملل خواستار تحریم بن‌سلمان شد

4 بیماری زمینه‌ای درمان کرونا را سخت می‌کنند!

تشخیص زمین‌لرزه با کمک کابل فیبر نوری گوگل

اختراع دانشمند ایرانی کمک شایانی به پیشرفت صنعت «لیزر» در دنیا کرد

مورد عجیب «ویتاکر»؛ قابلیت شگفت‌‌انگیزی در مغز که معلولیت را دور می‌‌زند

چین تصاویر نمونه خاک و سنگ ماه را منتشر کرد

قند پارسی/ ضرب المثل "ریش و قیچی دست کسی سپردن"

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت نود و سوم- داستان انصراف دادن امیر المومنین از کشتن دشمن از روی خشم

خبر جدید از نتیجه بررسی لوایح FATF در مجمع

فواد حسین وارد تهران شد

رئیس جمهور: عید 1400 چیزی شبیه به عید 99 است؛ باید مراعات کنیم

فرمانده سنتکام: «عین‌الاسد» را تخلیه نکرده بودیم 150 نفر کشته می‌شدند

رئیس پلیس ر اهور برای توضیح درباره مجوز خط ویژه به مجلس می‌رود

اکرمی: همه باید یاد بگیریم کمتر حرف بزنیم و بیشتر عمل کنیم

انتقاد بن رودز از رویکرد بن سلمان برای کشاندن آمریکا به جنگ‌های نیابتی با ایران

نشست وزیر خارجه قطر با سفرای تروئیکای اروپا درباره برجام

اظهارات یک اصولگرا درباره اختلاف حدادعادل با احمدی‌نژاد

خاطرات جهانگیری درخصوص بازدید از روستاها

"ترامپ" برای یکشنبه چه برگی در آستین دارد؟

تیم بایدن به دنبال متوقف کردن قراردادهای تسلیحاتی با عربستان

پنتاگون: از اطلاعات عراق استفاده نکرده‌ایم

آتش‌سوزی یک کارخانه در حومه لس‌آنجلس آمریکا

الکاظمی ساکنان ذی‌قار را به آرامش دعوت کرد

واکنش سناتور روس به سخنان بایدن درباره تعلق کریمه

دموکرات‌ها خواستار پاسخگو کردن عربستان به دلیل قتل خاشقجی شدند

واکنش محمد مهاجری به ادعای عدم حضور قالیباف در انتخابات 1400

ادعای تهدید ایران به لغو توافق با آژانس

یک مقدار اعلیحضرتی!

جیش‌الظلم پشت پرده نا آرامی‌های سراوان