ایران پرسمان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی فعالیت کند وزارت رفاه

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی  فعالیت کند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تسهیل مهاجرت از روستاها به شهرها موجب رواج حاشیه نشینی و ایجاد فقر و آسیبهای اجتماعی فراوان شده است، اگر به امکاناتی نظیر بیمه اجتماعی که امروزه درروستاها ایجاد کرده‌ایم، درگذشته نیز توجه داشتیم، روستاییان تمایلی به مهاجرت نداشتند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، "مهدی عیسی‌زاده" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در دیدار با "علی شیرکانی" مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با تشکر و قدردانی از خدمات صندوق بیمه اجتماعی گفت: فعالیت صندوق نسبت به سایر بیمه‌ها بسیار ماندگار است، زیرا مرتبط با اقشاری است که جزو شریف‌ترین و صادق‌ترین انسان‌ها هستند و با توجه به آنکه جامعه هدف صندوق افراد پاک و شریفی هستند بنابراین خدمات صندوق نیز بسیار والا و ارزشمند است.
عیسی‌زاده با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی هنوز در برخی از روستاها ناآشنا است، گفت: باید در راستای خدمات صندوق تبلیغات و اطلاع‌رسانی کامل صورت گیرد و مردم باید بدانند که صندوق حامی آنها و جزئی از خانواده آنها است که در حوادث ناگوار و در نامطلوبترین زمان‌ها دستگیر آنها خواهد بود.
وی گفت: باوجود عمر کم صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، عملکرد بسیار قابل قبولی دارد اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: تسهیل مهاجرت از روستاها به شهرها پس از انقلاب موجب رواج حاشیه نشینی و ایجاد فقر و آسیبهای اجتماعی فراوان شده است و به جرات میگویم که به اگر امکاناتی که امروزه در روستاها ایجاد کرده‌ایم، درگذشته نیز توجه داشتیم، یقین داشتم که روستاییان مایل به مهاجرت نبودند درصورتی که غفلت کردیم و رواج مهاجرت‌ها مشکلات مربوط به آن در نتیجه این غفلت ایجاد شده است.
عیسی‌زاده ادامه داد: معتقد هستم که عمدا یا سهوا تعادل روستاها و شهرها را برهم زده‌ایم و این مسئله موجب سیل مهاجرتها به شهرها و ایجاد آسیبهای اجتماعی فراوان شده است آسیبهایی که امروزه باید در مجلس کمیسیون‌های مختلفی برای رفع آنها ایجاد کنیم تا به همین مسائل بپردازیم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نام صندوق گفت: معتقد هستم که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیشتر از این می‌تواند فعالیت کند و می‌تواند در حفظ روستا و زندگی روستایی، ایجاد امید به ماندن در روستاها، حفظ اصلی‌ترین ارزشهای انسانی و سنت‌های فرهنگی رایج در جامعه روستایی فعالیت کند.
وی با بیان اینکه چهارچوب‌های روستایی نسبت به شهری متفاوت است و زنان سرپرست خانوار در روستاها با محدودیت‌های در تامین معیشت دارند و فقط می‌توانند با پرداختن به برخی از شغل‌ها مانند قالیبافی و صنایع دستی و غیره گذران زندگی کنند، درصورتی که درشهرها می‌توانند به شغلهای متفاوتی برای تامین معاش خود بپردازند، از مدیرعامل صندوق خواست تا به صورت ویژه مسئله بیمه بانوان روستایی به ویژه زنان سرپرست خانوار روستایی را در دستورکار خود قرار دهد تا مجلس نیز بتواند موضوع حمایت بیمه‌ای از این گروه را دنبال کند.
وی تاکید کرد: باتوجه به آنکه برخی از جوانان نسبت به بیمه کم توجه هستند باید از سمت آسیبهای اجتماعی و عوارض مهاجرت به شهرها وارد عمل شد تا بتوان راهکارهایی را نسبت به بیمه این افراد درنظر گرفت.
صندوق حامی روستاییان و عشایر کشور
در ادامه "علی شیرکانی" صندوق را حامی روستاییان و عشایر دانست و گفت: در کشور همواره بیمه‌ها و صندوق‌هایی برای کارکنان و مزد بگیران مانند سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، صندوق صدا و سیما و صندوق کارگران وجود داشته است، اما برای غیرمزد بگیران هیچ پوشش بیمه و صندوقی درنظر گرفته نشده بود، این درحالی است که در اصل 29 قانون اساسی بر بیمه تمام آحاد کشور تاکید شده است، به همین دلیل در سال 1383 به برکت نظام صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تشکیل شد و به جرات میتوان گفت که یکی از خدمات بزرگ نظام به جامعه هدف همین صندوق بوده است.
وی ادامه داد: در این صندوق دولت با پرداخت 10 درصد حق بیمه نقش کارفرما را داشته و شخص فقط 5 درصد حق بیمه خود را می‌پردازد و خوشبختانه تاکنون تمام دولتها فارغ از سمت و سوی سیاسی همواره حامی این صندوق بوده‌اند.
شیرکانی با بیان اینکه تمام دنیا و به ویژه کشورهای پیشرفته به دلیل اهمیت روستاها و حفظ امنیت غذایی کشور به روستاها توجه ویژه‌ای داشته و به بازسازی روستاها روی آورده‌اند، گفت: اگر می‌خواهیم در تمام دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید به روستاها و عشایر به عنوان اولین خط مقدم تامین امنیت غذایی کشور توجه کنیم، دقت شود که با احیای روستاها و زندگی روستایی گامی عظیم در حفظ کشور خواهیم برداشت.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی تاکید کرد: باوجود گسترش خدمات زیرساختی اعم از گاز، برق و اینترنت در روستاها به امکانات رفاهی و زندگی آنها کمتر پرداخته‌ایم درصورتی که برای پایداری روستاها علاوه بر خدمات زیرساختی باید خدمات رفاهی از جمله شغل، امید به آینده در روستاییان و افتخار به هویت روستایی و تاریخ روستا ایجاد کنیم تا بتوانیم ضمن حفظ روستا و زندگی روستایی از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری کنیم.
شیرکانی هزینه آبادانی و رفاهی روستاها نسبت به شهرها را برای کشور بسیار کمتر دانست و گفت: هزینه ایجاد خدمات رفاهی در شهرها بسیار بالا است درصورتی که هزینه ایجاد همین خدمات در روستاها به نسبت شهرها بسیار کمتر است، این درحالی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم تامین و ارتقاء حوزه‌های مختلف کشو ر در روستاها امکان پذیر است .
شیرکانی با تشکر و قدردانی از همراهی همه جانبه و کم نظیر کمیسیون اجتماعی مجلس با صندوق و توجه ویژه به موضوع بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و زنان سرپرست خانوار روستایی و نیز اقشار آسیب‌پذیر ، ابراز امیدواری کرد که با این همراهی‌ها از جمله حضور صمیمانه و بی سابقه رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در صندوق با هدف بررسی عملکرد و نیز شندیدن دغدغه‌های مدیران آن، بتوان گامی در گسترش پوشش صددرصدی جامعه هدف صندوق برداشت.
همچنین در این نشست گزارش عملکرد صندوق طی یک سال و نیم گذشته از سوی "شهریار محمودزاده" مشاور مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ارائه شد.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/247343/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رسانه انگلیسی: دولت بایدن شاید محمد بن‌نایف را آزاد کند

زنان چشم ‌انتظار اصلاح یک تبصره

صوت/ چرا برخی دعا‌های ما مستجاب نمی‌شود؟

دمشق: اجازه نمی‌دهیم سناریوی شیمیایی آمریکا و فرانسه در سوریه اجرا شود

راز قتل خاشقچی برملا می‌شود

سفر وزیر خارجه دولت فراری هادی به ابوظبی و دوحه؟

منشا قمرهای مریخ مشخص شد

تاثیر مطالعه روی مغز انسان

کرونا سبک زندگی جهان را تغییر داد/به کودکان نحوه مواجهه هستی‌شناسانه با پدیده‌ها را بیاموزیم

واشنگتن: دعوت اروپا برای گفت‌وگو با ایران را پذیرفتیم

هایکو ماس: از سه ماه آینده برای بحث درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام استفاده می‌کنیم

سانا: آمریکا دو بالگرد حامل مهمات برای گروه های مسلح در سوریه فرستاد

انیس نقاش، مبارز خستگی‌ناپذیر جهان مقاومت

تست هوش را حل کنید

ماه رجب، ماه بارش رحمت الهی

دعاى پدر و مادر همان دعای پیغمبر است

دیرین دیرین: روز پدر مبارک

مولودی کلید جنت الاعلی...

علی صراط مستقیم است

دلم ازین خونه ها میخواد

معجزه‌ای که امیرالمؤمنین برای اثبات بی‌بهرگی دشمنانش از بهشت نشان داد

2 بازیکن استقلال جدا می‌شوند

انتقال کووید-19 در جریان پیوند ریه و مرگ فرد دریافت‌کننده

مهندس نابغه و رهبر کارکشته؛ ماسک و بزوس چطور مسیر صنعت فضا را تعیین می‌کنند؟

«مولوی، چنان‌ که هست» منتشر می‎شود

ابتهاج شاعری است با قدرت ابداع سخن

روسیه به دنبال راهی برای بازگشت آمریکا به برجام

برنامه آمریکا و اسرائیل برای ایجاد یک کارگروه ضد ایرانی

درورد فرمانده سپاه بر ذهن آزاد مردم ایران

کاخ سفید: اقدامی برای رفع تحریم‌ها علیه ایران انجام نداده‌ایم

هشدار مرکل در مورد موج سوم کرونا در آلمان

اردوغان: برای مقابله با تروریسم در منطقه نیاز به اجازه کسی نداریم

برهم صالح: بغداد و واشنگتن خواهان حضور دائمی نیروهای خارجی در عراق نیستند

ورود یک کاروان نظامی ترکیه به استان ادلب سوریه

تحقیق کیفری در باره حادثه قطع گسترده برق در تگزاس آمریکا

کاخ سفید: گزارش قتل خاشقچی به زودی منتشر می‌شود

پوتین: جنگ علیه تروریسم حتی در جبهه‌های دور نظیر سوریه ادامه دارد

اذعان نیروی هوایی آمریکا به ناکارآمدی جنگنده‌های اف-35

زندگی در بریتانیا عادی می‌شود

دوراندیشی برجامی

تسویه حساب با کره نزدیک است

جان پدر کجاستی؟

دوباره بیمارستان‌ها شلوغ شد

یک نامه به بایدن و یک طرح در سنا درباره ایران

منافع ملی در مسلخ نزاع های سیاسی

صید بچه کوسه عجیب الخلقه در اندونزی

انتقال مخفیانه گنجینه‌های هنری دیده‌نشده در لوور

تست هوش منطقی

ماسک عجیب برای سرکار گذاشتن!

کشف قدیمی‌ترین سنگ نگاره استرالیا