ایران پرسمان

آخرين مطالب

زلزله سیاسی در هنگ‌کنگ تحلیل روز

زلزله سیاسی در هنگ‌کنگ
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اعمال قوانین محدودکننده امنیتی از سوی حکومت چین علیه معترضان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی، گام اول پکن برای تغییر گسترده صحنه سیاسی این منطقه نیمه‌خودمختار بود که از سال گذشته اجرا شد. چین در مرحله دوم قصد دارد سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ را تغییر دهد تا مانع ورود مخالفان حکومت کمونیستی پکن به رده‌های بالای قدرت در این منطقه شود. برنامه چین برای این تغییرات قرار است روز جمعه در نشست کنگره خلق در پکن ارائه شود و این موضوع نگرانی‌ها را در هنگ‌کنگ افزایش داده است.
اصلاحات پیشنهادی نه‌تنها فشار بیشتری را به فعالان طرفدار دموکراسی‌ که در یک سال اخیر مورد سرکوب شدید حکومت مرکزی چین قرار داشتند، وارد می‌کند، بلکه برخی وفاداران میانه‌روی پکن را هم نگران کرده که این اصلاحات ممکن است فضا را برای حامیان افراطی و جاه‌طلب چین بازتر کند. یکی از مقام‌هایی که متن خلاصه اصلاحات پیشنهادی را مشاهده کرده، می‌گوید: «این اصلاحات در صورت تصویب، زمین‌لرزه‌ای خواهد بود که منافع سیاسی منطقه‌ای را زیر‌و‌رو می‌کند».
«شیا بائولونگ»، از مقام‌های ارشد حزب حاکم کمونیست چین، می‌گوید پکن قصد دارد تغییرات سیستمی و گسترده‌ای را در ساختار انتخاباتی و سیاسی هنگ‌کنگ ایجاد کند تا فقط آنچه او «میهن‌پرستان» می‌نامد، اجازه کسب سمت‌های دولتی در این منطقه را داشته باشند. به گفته شیا، «سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ باید متناسب با اوضاع شهر طراحی شود و دشمنان چین و غیر‌میهن‌پرستان اجازه انجام اقداماتی را که در سال‌های اخیر شاهد بودیم، نداشته باشند». این مقام حزب کمونیست چین، جزئیات بیشتری از این طرح ارائه نکرده، اما انتظار می‌رود این طرح شامل تغییراتی در نحوه انتخاب پارلمان هنگ‌کنگ با 70 کرسی و ترکیب کمیته‌ای باشد که مدیر اجرائی بعدی هنگ‌کنگ را انتخاب می‌کند. در سال‌های اخیر، مقام اجرائی هنگ‌کنگ همواره فردی نزدیک به حکومت چین انتخاب شده است.
دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگی هم خیلی زود به این طرح واکنش نشان داده‌اند. «لی چوک‌یان»، عضو سابق طرفدار دموکراسی در مجلس قانون‌گذاری هنگ‌کنگ می‌گوید: «این اقدام چین امید به دموکراسی در آینده را کاملا از بین می‌برد. آنچه مقام‌های چینی درباره این قانون می‌گویند، به معنای این است که حزب کمونیست چین بر هنگ‌کنگ حکومت کند و فقط افرادی که این حزب تأیید می‌کند، در هنگ‌کنگ نقش‌آفرینی کنند. به این ترتیب، دیگر مردم نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند. حزب کمونیست چین حاکم هنگ‌کنگ خواهد بود». لی زمانی از برنامه چین برای این تغییرات آگاه شد که به همراه گروهی دیگر از فعالان طرفدار دموکراسی هنگ‌کنگ، به اتهام اجتماع غیرقانونی در آگوست 2019 در دادگاه حضور یافته بود.
احتمال تغییر در ساختار سیاسی و انتخاباتی هنگ‌کنگ به اندازه‌ای نگران‌کننده است که واکنش برخی از حامیان پکن را هم برانگیخته‌؛ آنها نگران آن هستند که ممکن است این تغییرات به اندازه‌ای افراطی باشد که در نهایت به هنگ‌کنگ آسیب برساند. «شیو سین‌پور»، یکی از سیاست‌مداران طرفدار پکن و رئیس سابق واحد سیاست‌گذاری مرکزی هنگ‌کنگ، پس از جلسه توجیهی با مقام‌های چینی درباره این اصلاحات، به خبرنگاران گفت: «نباید زیاده‌روی کرد و به بیمار آسیب رساند. اردوگاه مخالفان چین با قانون امنیت ملی سال گذشته کاملا خنثی شده است و همان قانون امنیتی به دولت اجازه می‌دهد سیاست‌های خود را به‌راحتی پیش ببرد. اجرای اصلاحات انتخاباتی می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد». مقام‌های اجرائی هنگ‌کنگ هم در آستانه بررسی این طرح در کنگره خلق چین، در بیانیه‌ای اعلام کردند اجرای اصل «میهن‌پرستان حاکم بر هنگ‌کنگ» و بهبود سیستم انتخابات را در اولویت خود قرار داده‌اند.
محاسبات سیاسی
اصلاحات انتخاباتی، آخرین زلزله سیاسی است که در هنگ‌کنگ، مستعمره سابق بریتانیا رخ می‌دهد. این منطقه که سال 1997 از بریتانیا به چین تحویل داده شد، همچنان در برخی موارد استقلال خود را از چین حفظ کرده و به‌عنوان یک مرکز مالی مهم جهانی بر اساس قانون و آزادی‌های مدنی در سرزمین اصلی چین شناخته می‌شد. اما از حدود دو سال قبل، فضای حاکم بر این منطقه کاملا تغییر کرده است. اعتراض‌های گسترده خیابانی در سال 2019 علیه افزایش کنترل چین بر این منطقه، پکن را بر آن داشت تا در ژوئن گذشته، قانون امنیت ملی را در هنگ‌کنگ تصویب و اعمال کند؛ قانونی که به مقام‌ها اجازه می‌دهد مخالفان چین را سرکوب کرده و به زندان بیندازند.
در تازه‌ترین تحولات، روز یکشنبه پلیس هنگ‌کنگ که تحت فرمان حکومت چین قرار دارد، 47 فعال دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی را به جرم توطئه برای براندازی و سازماندهی و شرکت در انتخابات مقدماتی و غیر‌رسمی در جولای گذشته که مورد تأیید حکومت چین نبود، متهم کرد. این بزرگ‌ترین سرکوب مخالفان چین در هنگ‌کنگ بر اساس قانون امنیتی جدید محسوب می‌شود.
با اینکه چنین بازداشت‌هایی اردوگاه طرفدار دموکراسی در هنگ‌کنگ را به حاشیه رانده است، اما چین می‌خواهد کنترل بیشتری بر روند رأی‌گیری که از سال 1997 تاکنون عمدتا بدون تغییر بوده است، اعمال کند؛ چرا‌که هنوز ترس از کسب اکثریت دموکراسی‌خواهان در مجلس قانون‌گذاری در انتخابات بعدی نزد مقام‌های چینی وجود دارد. با‌این‌حال دو سیاست‌مدار ارشد چینی که به دلیل نگرانی از واکنش حکومت پکن نخواستند نامی از آنها ذکر شود، به رویترز گفته‌اند طرح اصلاحات انتخاباتی که انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته و سرکوب‌ها و محدودیت‌ها را در هنگ‌کنگ تشدید می‌کند، در نهایت به هنگ‌کنگ آسیب می‌رساند و جایگاه منحصربه‌فرد این منطقه برای سرمایه‌گذاران و تجار را از بین می‌برد. یکی از سیاست‌مداران چینی درباره اصلاحات انتخاباتی در هنگ‌کنگ می‌گوید: «واقعا شرم‌آور است که هنگ‌کنگ تا این حد رو به زوال است. ما هنگ‌کنگ را در وضعیتی بدتر از آنچه به ارث برده‌ایم، به نسل بعدی تحویل می‌دهیم».
در این میان، گروه‌هایی هم به دنبال استفاده از اصلاحات انتخاباتی جدید در هنگ‌کنگ خواهند بود. یکی از این گروه‌ها، حزب جدید «باوهینیا» است که در ماه می ‌2020 از سوی چارلز وونگ و دو تاجر دیگر متولد سرزمین چین و از حامیان سرسخت پکن، تشکیل شد و سیاست‌هایی را به پیش می‌برد که به اعتقاد وونگ می‌تواند به احیای هنگ‌کنگ و رهبری آن کمک کند. این تاجر چینی نگاه مثبتی به اعتراض‌های دو سال گذشته در هنگ‌کنگ ندارد و آن را مانع کسب‌وکار خود و دیگر تجار این منطقه می‌داند و می‌گوید: «برخلاف آنچه گفته می‌شود، حکومت چین هرگز با آنچه ما در پکن انجام می‌دهیم، مخالفتی ندارد. ما هنگ‌کنگی هستیم و اینجا را دوست داریم. چین با اقدامات اخیر خود در قبال هنگ‌کنگ تنها می‌خواهد رابطه این منطقه با سرزمین اصلی را نزدیک‌تر کند».

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/263068/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

صوت/ ترتیل 《جزء دهم قرآن 》با صدای 《استاد عبدالباسط》

صوت/ تند خوانی 《جزء دهم قرآن》 با صدای 《استاد معتز آقایی》

بردن حیوانات با اتوبوس به چراگاه!

لحظه برخورد پهپادهای انتحاری به هدف

یک نکته مهم از زبان شهید مطهری و حاج قاسم

فرازی زیبا از دعای ابوحمزه ثمالی؛ بد حال تر از من کیست؟

آیا ایلان ماسک و بیل گیتس قصد دارند انسان ها را کنترل کنند؟

دمشق: شورای امنیت مشوق رژیم صهیونیستی برای تجاوز به سوریه است

لحظاتی قبل از شهادت سومین پسر خانواده شاه‌ حسینی

اولین تابش رادیویی دریافت شده از فراسیارات

پلاستیک یکبار مصرف خودخورنده، ناجی بشر می‌شود

"جیرجیرک!"؛ شعر خوانی زیبایی از حسین پناهی

آزادی 16 متهم در حوادث اخیر اردن

اسلواکی سه دیپلمات روس را اخراج می‌کند

بلینکن: مقابله با تغییرات آب و هوایی به همکاری جمعی نیاز دارد

استقبال زلنسکی از بازگشت بخشی از نیروهای روسیه از مرزهای اوکراین

بایدن: آینده از آن سرمایه‌گذاری در انرژی پاک است

نشت آمونیاک در کارخانه کوکاکولا در حیفا

شعله های گاز در جنوب غربی جزیره، نگران کننده نیست

مدعیان معنویت با پیامبر دشمنی کردند!

4گوشه دنیا/ اتفاقی غیرمنتظره که مرد ایتالیایی را تا مرز کور شدن رساند!

«اگه بری زهرا رو یتیم کردی» با نوای میثم مطیعی

4گوشه دنیا/ مردی که 15 سال بدون کار کردن از بیمارستان حقوق گرفت!

«صوت و ابزارهای موسیقی»؛ از مجموعه آزمایش‌های جالب استاد والتر لوین

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت نهم

عضو هیئت رئیسه مجلس: موشک شلیک‌شده به اسراییل، ایرانی بود

ادعای عجیب احمدی‌نژاد درباره مسئولان کشور: جزیره خریده‌اند تا به آنجا فرار کنند!

نظر رهبر انقلاب درباره استفاده از اسپری تنفسی هنگام روزه

پالس‌های انتخاباتی علی لاریجانی؛ کاندیداتوری قطعی شد؟

آخرین خبرها از تنش میان روسیه و اوکراین؛ پوتین به دیدار در مسکو رضایت داد

تصمیم تازه رژیم صهیونیستی برای تصاحب اراضی فلسطینیان

تسلط نیروهای سوری بر مقرهای عناصر تحت حمایت آمریکا در القامشلی

حریری: پاپ پس از تشکیل دولت به لبنان سفر می‌کند

جمهوری چک سفیر روسیه را احضار کرد

استانبول فردا میزبان وزیران خارجه افغانستان و پاکستان است

جوجه تیغی دوست داشتنی

زیبایی به قیمت نابینا شدن!

درست کردن برنج درون ساقه بامبو

رباتی شبیه به سگ!

سوره فصلت؛ روزی که همه دشمنان خدا را جمع کنند

دنیا سرای عمل، آخرت محاسبه عمل

انتقال ویروس کرونا از طریق هوا یک تهدید است

"عشق زمینى یا آسمانى" با توضیح دکتر سوگل مشایخی

آیزاک آسیموف، پادشاه علم و تخیل

اعلام موجودیت پویش دعوت از «آیت‌الله رئیسی»

پمپئو: برجام بد بوده و هست

واکنش علی مطهری به مذاکره ایران و عربستان در بغداد

آخرین خبرها از یکی شدن شورای وحدت و شورای ائتلاف

هراس آمریکا از حملات طالبان؛ درخواست «سنتکام» برای اعزام ناو هواپیمابر