ایران پرسمان

آخرين مطالب

وقتی رسانه اصولگرا به جای شورای نگهبان برای ظریف تصمیم می‌گیرد سياسي

وقتی رسانه اصولگرا به جای شورای نگهبان برای ظریف تصمیم می‌گیرد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - جهان / سایت جهان نیوز نزدیک به جریان اصولگرا با برشمردن هشت نکته به شورای نگهبان توصیه کرده است که نباید «محمدجواد ظریف» را تاییدصلاحیت کند.
این سایت نوشت: یکی از دولتمردانی که از ابتدای دولت تاکنون موضوع کاندیداتوری اش در انتخابات بعد از دولتهای روحانی مطرح شده است، «محمد جواد ظریف»‌ وزیر خارجه کشورمان است. وی که در قامت رئیس دستگاه دیپلماسی در دولتی که مذاکرات و ارتباط با غرب و در یک کلام «راهبرد درهای باز» مطرح بود در محوریت قرار داشت،‌ هشت سال به عنوان مهمترین مقام دولتی در این عرصه فعالیت کرد و البته انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد وی وجود دارد.
آگاهی ظریف از این انتقادات هم تا جایی است که وی صبح روز شنبه در صفحه اینستاگرام خود با انتشار بیتی از اشعار «سیف فرغانی» نوشت:«بر تیر جورتان ز تحمل سپر کنیم/ تا سختی کمان شما نیز بگذرد»؛ تا به منتقدان خود پاسخ دهد.
آقای دیپلمات تا چند روز پیش با انواع و اقسام اظهارات، عدم ورود خود را به انتخابات بیان کرده بود اما به تازگی و با نزدیک شدن به زمان ثبت نام نامزدها، نشانه هایی از تمایل به حضورش در کارزار انتخابات ریاست جمهوری را بروز داده است.
فارغ از این حضور یا عدم حضور، ظریف در این هشت سال اقداماتی انجام داده که به نظر می رسد با وجود همه امیدهای اصلاح طلبان برای حضور وی در کاندیداتوری نتواند از فیلتر شورای نگهبان به راحتی بگذرد.
با احصاء این موارد به خوبی می‌توان متوجه شد که چرا ظریف برای تایید صلاحیت در شورای نگهبان کار بسیار سختی پیش رو دارد.
یک. حسن روحانی که در انتخابات سال 92 عنوان می کرد که دولت باید با «کدخدا» مذاکره کند و طی سخنانی همه چیز حتی آب خوردن و ازدواج و اشتغال جوانان را به توافق گره زد، قبل از شروع مذاکرات رفع تحریم عنوان کرد که خزانه خالی است. دومین گرای منفی که یک مقام دولتی به آمریکایی ها داد از زبان ظریف بود. وی در دانشگاه تهران و در جمع دانشجویان گفت آمریکا میتواند با یک بمب سیستم دفاعی ایران را منهدم کند. همین موضوع مسئله دوقطبی مذاکره و موشک و دیپلماسی و نظامی گری را بوجود آورد که از یک وزیر در حوزه سیاست خارجی بسیار بعید بود. این درحالی است که همگان می دانند که دیپلماسی و قوت نظامی مکمل هم هستند و در مدیریت استراتژیک و سیاست خارجی تئوری پردازان بزرگ بر روی پشتیبانی و مکمل بودن این دو تاکید دارند.
دو. قدم زدن‌های دیپلماتیک ظریف و جان کری در حین مذاکرات که القای دوستی ایران و آمریکا را داشت و دیدارهای اتفاقی با سران کاخ سفید، از سوی دیگر عوض کردن پرچم ها از سوی وزرای خارجه آمریکا و ایران از جمله موارد دیگر خطاهای دیپلماتیک بود. زانو زدن ظریف مقابل امیر کویت نیز یکی دیگر از مواردی بود که در این حوزه با هیچ رفتار دیپلماتیک با وجود اینکه گفته می شود ظریف از جمله درس خوانده ها و افراد آکادمیک حوزه سیاست خارجی است، همخوانی نداشت.
سه. ماجرای استعفای بی موقع ظریف در زمانی که بشار اسد که با نقش مستقیم «سر لشکر شهید سلیمانی» به تهران آمده بود، و جشن دستاورد مقاومت به حاشیه رفت، یکی دیگر از حاشیه های آقای دیپلمات است. وی بیش از انگشتان دو دست استعفا داده است و از این نظر نیز در مورد موضوع دولتداری و ثبات مدیریتی وی تشکیک وجود دارد.
چهار. گرای دیگری که به اندازه ماجرای توان دفاعی ایران کشور را متضرر کرد، مسئله پولشویی بود. در بحبوحه فشار غرب به ایران بر سر پذیرش بی قید و شرط دستورالعملهای چهارگانه FATA، ظریف ناگهان خبر از پولشویی گسترده در ایران داد؛ موضوعی که اساسا در حیطه وظایف مستقیم او نبود ‌و واکنش‌های مختلفی را به بار آورد و یک امتیاز بزرگ به غرب برای تاکید بر روی این دستورالعمل ها داد. این درحالی است که بسیاری می دانند که رویکرد این سازمان ها بر اساس هژمونی غرب نوشته شده است و ملحق شدن به آنها بیشتر دست کشورمان را می بندد و از ان به عنوان خودتحریمی جدید یاد می کنند.
پنج. برخی قصد دارند با کاندیداتوری ظریف اینگونه القاسازی کنند که با آمادن بایدن زوج «ظریف بایدن» تکمیل و مسائل فی مابین حل می شود. امیدی واهی از نوع امیدهای توهمی دیگری که تا به امروز کشور را هشت سال در انتظار گشایش اقتصادی قرار داده است و بیشتر سرمایه های اجتماعی را به قهقرا خواهد برد. پیش از انتخابات گذشته ایران، ظریف در خاک آمریکا به غرب هشدار داد که اگر با ما توافق نکنید تندروها (رقبای ما) در ایران قدرت می‌گیرند!
شش. همچنین وزیر امور خارجه کشورمان درباره گام های کاهش تعهدات ایران نسبت به برجام در صورت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش نیز گفت: «در 6 سپتامبر (15 شهریور) مرحله سوم آغاز خواهد شد. اگر ما با اروپا به تفاهم برسیم و طرف اروپایی اجرای آن را آغاز کند ما این گام سوم را بر نمی‌داریم. ظریف در پاسخ به این پرسش که گام سوم کاهش تعهدات ایران نسبت به برجام چگونه خواهد بود گفت: ما هنوز آن را نمی‌دانیم. یک دیدگاه این است که گام بعدی ما مانند دو مورد قبلی باید در جهت لغو و کاهش تعهدات باشد. یک دیدگاه دیگر این است که ما تا به حال 120 روز به اروپا مهلت داده‌ایم و حالا زمان انجام اقدامات سختگیرانه تر و قاطعانه تر فرا رسیده است.» در این برهه زمانی این سخنان باعث جدی نگرفتن ایران از سوی کشورهای غربی و اروپایی شد. اینکه گام های ایران متوقف شود قطعا منوط به اقدام متقابل اروپاست و این موضوعی مشخص است اما اینکه ظریف از تمایل بازگشت ایران به تعهدات برجام می گوید به نوعی گرا به اروپا برای جدی نبودن این گام ها و نیاز شدید ایران به اقدام متقابل اروپا تعبیر شد.
هفت. محمد جواد ظریف در شهریورماه سال گذشته در قسمتی از برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دوم سیما با ایجاد واهمه برای مردم تحلیلی مبنی بر توانایی ایالات متحده در توقیف کشتی‌‌های ایرانی بر مبنای تفسیر و ادعای آمریکا در بازگشت قطعنامه 1929 داد. رخدادی که برخی آن را یک گل به خودی و گرا دادن ظریف به دشمن ارزیابی کرده‌اند. وزیر خارجه در این خصوص گفت: «آمریکا نمی‌تواند، ولی این کار را خواهد کرد و احتمالا ادعا کند که 1929 برگشته است و من طبق بند 9 و 13 و 17 این حق را دارم و سایر بندها، این اقدام آمریکا راهزنی دریایی است و اگر بخواهد مانعی ایجاد کند. اگر براساس 1929 بود که ما 1929 را نامشروع می دانستیم، ولی جامعه بین‌المللی معتقد بود که این قطعنامه شورای امنیت است و آن وقت می‌گفت 1929 را اجرا می‌کنم، ولی الان اگر بخواهد چنین کند درست است می‌گوید من 1929 را اجرا می‌کنم، ولی از نظر جامعه بین‌المللی 1929 وجود ندارد که بخواهد اجرا کند.»
ظریف در ادامه گفت: «ولی به همه رسما اعلام می‌کنیم اگر آمریکا بخواهد به ادعای 1929 چنین اقدامی را انجام دهد، از نظر قوانین بین‌المللی این اقدامش راهزنی دریایی است و با آن برخورد می‌شود و خود آمریکا مسئول عواقب آن خواهد بود.»
هشت. پس از شهادت حاج قاسم در دوران دونالد ترامپ بود که اصلاح طلبان مذاکره ذلیلانه با کاخ سفید حتی با ترامپ را مطرح کردند‌. عده ای مدعی بودند که با توجه به انتخابات آمریکا فرصت مذاکره از دست می رود و ترامپ در آن زمان برای جمع کردن رای نیاز به مذاکره دارد. این موضوع توسط ظریف هم مطرح شد. انتقادات زیادی به وی شد که چطور کسی که او را سردار دیپلماسی در برابر حاج قاسم می خواندند تن به مذاکره با قاتل این شهید بزرگوار می دهد. پس از شهادت ‎سردارسلیمانی با فرمان مستقیم ترامپ و خیزش دهها میلیونی مردم ایران و عراق علیه آمریکا در اعتراض به شهادت فرماندهان ارشد جبهه مقاومت، ظریف در کمتر از یکماه مانده به انتخابات مجلس ایران، در مصاحبه ای جنجالی از احتمال مذاکره مجدد با قاتل شهدای مقاومت گفت و ترامپ هم ضمن تحقیر ملت ایران، دوقطبی جدیدی را برای مصارف انتخاباتی جریان غربگرا شکل داد.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/277912/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خالد مشعل: اسرائیل درصورت حمله زمینی به غزه در دام خواهد افتاد

دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی با جنایات صهیونیست‌ها مقابله کنند

تفال/ صلاح از ما چه می جویی که مستان را صلا گفتیم

استوری زیبای عید سعید فطر

لغو نهایی کاپیتولاسیون در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

اجرای حرکات نمایشی جالب در یک مکان عمومی

4گوشه دنیا/ قتل دختر 6 ساله در انتقام جویی مرگبار

علی صفایی حائری؛ چطور می تونیم ولی را تحمل کنیم؟

غاز مادر و جوجه های نجات داده شده توسط پلیس در اتاوا

شگفتی‌های طبیعی که حاصل دست انسان هاست

امان از این گوشی ها و حواس پرتی که میارن!

ماجرای علاقه فراوان مصریان باستان به گربه‌ها؛ آیا گربه‌ها از آسمان آمده‌اند؟

شعبده باز خیابانی که شما را غافلگیر میکند!

پرش هیجان انگیز از بالای صخره ها

پیامک تبریک عید فطر 1400

وقتی دوست داشتی راننده تریلی بشی ولی سر از دریا در میاری!

کهنسال‌ترین موجود زنده ایران را بشناسید

روانشناسی/ 5 تکنیک که میتواند شما را از کمال گرایی مفرط نجات دهد

حکمت/ دعا کردن چه فایده ای دارد؟

کاش تو مدارس ما هم در کنار انتگرال و مشتق، آموزش این چیزها هم بود!!

استقبال از عید سعید فطر در تهران قدیم | چشم به راه تلگراف از قم و نجف

پخت پیتزا با حرارت گدازه‌های آتشفشانی!

لحظه خداحافظی با معشوق ...

در بدترین زمان ،حالت و مکان!

چند سانتی‌متر تا مرگ!

سرخپوستان توتوناک سازندگان اولیه این گیاه خوشمزه

عملی که بعد از اعتقاد توحید به خدا بیشترین ثواب را دارد

تفاوت موتوسوار حرفه‌ای و ناشی

بی احتیاط بود اما شانس آورد!

رفتار ملائک با مؤمنان در روز عید فطر

4 گوشه دنیا/ فواره‌های زیبای نوادا

نان تست، بوم‌ نقاشی زن سرشناس ژاپنی!

این داستان بچه فیل خجالتی

اولین تجربه لذت بخش بستنی برای یک کودک

نخستین پل معلق شیشه‌ای ایران

آویزان ماندن توریست از پل شیشه ای معروف چین!

کتک خوردن زن انگلیسی از آدم‌فضایی‌ها تمامی ندارد

موشن گرافیک؛ اشکها جای لبخندها

لحظات دلهره‌آور تعقیب و گریز پلیس و کامیون‌دزد در اتوبان کالیفرنیا

نماهنگ «ای لشکر حیدر کرار خنجر یمنی را بردار»

لحظه انفجار انبار کپسول گاز در دو مرحله!

احادیث درباره خواب

خدایا گذشته ما را ببخش...

سوره غافر؛ به دانش خودشان دلخوش بودند و رسالت پیامبران را مسخره می کردند

مکه 230 سال پیش چه شکلی بود

موجودات عجیبی که به نظر می‌رسد از سیاره دیگری آمده اند!

بزرگترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در کرمانشاه ساخته می‌شود

​قدردانی شریعتمداری از اعضای شورای هماهنگی برتر استانی

پیام تبریک شریعتمداری به مناسبت عید سعید فطر

مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان