ایران پرسمان

آخرين مطالب

نبرد نابرابر کرونا با «مودی» تحلیل روز

نبرد نابرابر کرونا با «مودی»
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دنیای اقتصاد /متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«گروه ویژه» کووید-19 «او» ماه‌ها جلسه‌ای برگزار نکرد. وزیر بهداشت «او» هم در ماه مارس به مردم اطمینان داد که هند به «آخر بازی» این پاندمی رسیده است. چند هفته قبل از آن، «او» نزد رهبران جهان بلوف می‌زد که کشورش بر ویروس کرونا فائق آمده است.
«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند، در اواخر ژانویه در یک گردهمایی مجازی در مجمع جهانی اقتصاد که پرچم سه رنگ هند در پس‌زمینه نمایش داده می‌شد، گفت: «هند بشریت را از فاجعه‌ای بزرگ آن هم با مهار موثر ویروس کرونا نجات داده است.» اکنون شاهدیم که موج دوم کرونا هند را به کشوری در جهان تبدیل کرده که بدترین لطمات را از همین ویروس تاجدار دیده است. «جفری گتلمان»، «هاری کومار»، «کاران دیپ سینگ» و «سمیر یاسر» در گزارش یکم مه ‌برای نیویورک‌تایمز نوشتند، میزان ابتلاهای جدید به 400 هزار مورد در روز رسیده است. واکسن‌ها در حال اتمام هستند. بیمارستان‌ها مملو از بیمارند. اکسیژن که نقشی جان‌بخش دارد رو به اتمام است. هر روز، «مرده‌سوزخانه‌ها» هزاران جسد را می‌سوزانند و خاکسترهای پایان‌ناپذیر انسان‌هایی را تحویل می‌دهند که از آتش آنها هوای برخی شهرهای بزرگ هند رنگ خاکستری به خود گرفته است.
وارونگی شدید وضع هند - از اعلام پیروزی بر کرونا تا تحمل شدیدترین وضعیت اضطراری ظرف دهه‌های گذشته - موجب یک مکافات ملی شده که «مودی» در مرکز آن قرار دارد. کارشناسان در سراسر جهان از این در عجب بودند که این کشور چگونه توانسته از بدترین پاندمی جهانی بگریزد. آنها توضیحات سرگرم‌کننده‌ای در مورد جوانی و سلامتی نسبی جمعیت خود ارائه می‌دادند که مودی و دولتش به آن می‌بالیدند. حتی اکنون هم حامیان مودی می‌گویند که هند از یک پدیده جهانی لطمه دیده و برای یافتن علل موج دوم به زمان بیشتری نیاز است. اما کارشناسان مستقل بهداشتی و تحلیلگران سیاسی می‌گویند که اعتماد‌به‌نفس بیش از حد مودی و سبک رهبری مسلط او سهم بزرگی از این مسوولیت را بر گردن دارد. منتقدان می‌گویند دولت مودی مصمم بود چهره‌ای از هند به جهان نشان دهد که موفق شده قطار اقتصاد را به ریل بازگرداند و با وجود خطرات ماندگار کرونا اما توانسته کسب و کارها را هم بگشاید. در برهه‌ای، مقام‌های هندی هشدارهای دانشمندان را که می‌گفتند جمعیت این کشور هنوز در برابر این بیماری آسیب‌پذیر است رد می‌کردند. برخی مقام‌های هندی آشنا به این مساله به نقل از دانشمندان می‌گفتند، این کشور هنوز به «ایمنی گله‌ای» دست نیافته است.
«گتلمان- کومار- سینگ- یاسر» در بخش دیگری از گزارش خود افزودند، پریشانی فزاینده در تمام این کشور، هاله آسیب‌ناپذیری سیاسی مودی را خدشه‌دار کرده است؛ امری که او توانسته بود با کنار زدن مخالفان و استفاده از کاریزمای شخصی خود که او را به قدرتمندترین سیاستمدار هندی طی دهه‌ها تبدیل کرده بود، به دست آورد. رهبران مخالف هنوز حمله می‌کنند و جایگاه کلیدی مودی در قدرت باعث شده وی در بطن حملات و انتقادهای مخالفان در عرصه واقعی و مجازی قرار بگیرد. با توجه به اینکه سه سال تا انتخابات پارلمانی زمان باقی است و هیچ نشانه‌ای از شکست در دولت مودی دیده نمی‌شود، به نظر می‌رسید که او با خیال راحت به کار خود ادامه می‌دهد و جایگاهش در قدرت امن است. دولت وی تلاش‌های خود را برای تهیه مایحتاج بیماران نیازمند و ناامید افزایش و شرایط واکسن‌های کمیاب را برای گروه‌های سنی بیشتر، گسترش داده است. با این حال، تحلیلگران می‌گویند سلطه وی بر ساختار قدرت به این معنی است که افراد بیشتری وی را شخصا مسوول بیماری و مرگ فوران‌یافته در سراسر کشور می‌دانند.
عاصم علی، محقق مرکز تحقیقات سیاسی در دهلی‌نو می‌گوید: «بیشتر تقصیرها به گردن سبک مدیریتی مودی است که در آن سبک، وزرای عالی به دلیل وفاداری‌شان انتخاب می‌شوند نه به خاطر تخصص‌شان. وی افزود: «در چنین چارچوب حکومتی‌ای، وقتی مودی توپ را رها می‌کند (همان‌طور که وی در مورد کووید انجام داد)، عواقب فاجعه‌آمیزی می‌تواند به دنبال داشته باشد.» در مقاطع مختلف در ماه‌های اخیر، مقامات تصمیماتی اتخاذ کرده‌اند که موجب بازگشت ترس و دلهره به هند شده است. اگرچه هند به مثابه موتورخانه یا موتور محرک تولید واکسن در جهان است و واکسن‌هایی برای محافظت از جهان تولید می‌کند اما دزهای کافی برای محافظت از خود را خریداری نکرد. در عوض، درحالی‌که نرخ واکسیناسیون در داخل هند پایین بود، دهلی‌نو بیش از 60 میلیون دز را برای تقویت جایگاه خود در صحنه جهانی صادر کرد؛ حتی زمانی که نرخ ابتلا افزایش یافت، مودی تصمیم گرفت به گروه‌های بزرگی اجازه دهد تا به حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» کمک کرده و اعتبار ملی‌گرایانه و هندوی آن را جلا دهند. دولت او همچنین اجازه برگزاری یک جشنواره با میلیون‌ها پرستشگر را صادر کرد. او در تجمعات هزاران نفری هواداران خود در انتخابات ایالتی بدون ماسک حضور می‌یافت. تحلیلگران می‌گویند مودی بیش از آنکه در محاصره متخصصان و کارشناسان باشد، در احاطه متحدان خود است. تحلیلگران هندی می‌گفتند مقام‌ها وحشت دارند که اشتباهات [او و دولتش] را گوشزد کنند و بیم شدیدی دارند که ادعاهای مودی مبنی بر پایان این پاندمی را زیر سوال ببرند. حزب او و متحدانش به دنبال اسکات منتقدان برآمده‌اند و به فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر دستور داده‌اند که پست‌های انتقادی را حذف و همزمان تهدید به بازداشت مردم عادی به دلیل اعتراض به کمبود اکسیژن کرده‌اند.
حزب مودی (که به B.J.P معروف است) و دولت از ارائه پاسخ به پرسش‌های خاص خودداری کرده اما فهرستی از اقدامات دولتی که اتخاذ شده‌اند را ردیف کرده از جمله اینکه مودی ده‌ها جلسه در ماه آوریل با افسران نیروی هوایی، مدیران دارویی و بسیاری دیگر برگزار کرده است. دولت در بیانیه‌ای گفت که «سرعت پیوسته و هماهنگ و البته مشورت را حفظ می‌کند تا پاسخی شایسته ارائه دهد.» این بیانیه افزود که دولت در ماه فوریه «به ایالت‌ها توصیه کرده بود تا هوشیاری دقیق» را حفظ کرده و «مراقب باشند تسلیم نشوند.» هر رهبر هندی‌ای با چالش‌هایی مواجه می‌شود. صدها میلیون شهروند فقیر هندی با صورت‌هایی «جغدگونه» زندگی می‌کنند و به راحتی طعمه این ویروس به شدت مسری می‌شوند. بانک جهانی می‌گوید هند مدت‌هاست از بهداشت عمومی غفلت کرده و کمتر از 100 دلار در سال را هزینه فرد می‌کند و این کمتر از بسیاری از کشورهای در حال توسعه دیگر است؛ مشکلی که پیش از مودی هم بوده است. گزارشگران نیویورک‌تایمز همچنین نوشتند که روز شنبه این کشور 398 هزار ابتلای جدید و بیش از 3500 مرگ را بر اثر کووید-19 گزارش داد. شواهد نشان می‌دهد که آمارهای رسمی به شدت دستکاری شده و بیانگر اعداد و ارقام واقعی نیست. بمبئی (بزرگ‌ترین شهر هند) به دلیل اتمام ذخیره واکسن، واکسیناسیون را متوقف کرد.
تحلیلگران می‌گویند مودی در موج اول عملکرد بسیار بهتری داشت. مودی 70ساله، به عنوان یک سیاستمدار قدیمی که فروتن و مشتاق حرکات نمایشی است، از همان روزهای اول ماسک می‌زد و فاصله‌گذاری را رعایت می‌کرد. در 24 مارس 2020، وقتی هند کل ابتلای گزارش شده‌اش کمتر از 600 نفر بود، مودی به مقام‌های کشور دستور داد تا یکی از سختگیرانه‌ترین قرنطینه‌ها در جهان را به اجرا بگذارند. اکثر مردم با نگرانی اما وظیفه‌شناسانه در خانه ماندند. وقتی او از مردم خواست تا در همبستگی با کادر درمان بایستند و قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های خود را در دست بگیرند، میلیون‌ها نفر چنین کردند. کارشناسان آن قرنطینه را بسیار ارج می‌نهند هرچند ناقص بود اما سرعت انتشار کووید را کاهش داد. اما این محدودیت‌ها از نظر اقتصادی ویرانگر بود و باعث شد ده‌ها میلیون نفر بیکار شوند و رویاهای بزرگ مودی با خطر مواجه شود که از آن جمله تبدیل هند به یک قدرت جهانی است. او از قرنطینه دوباره می‌ترسد. پس از اینکه محدودیت‌ها را کاهش داد، نرخ ابتلا به سرعت بالا رفت و در ماه سپتامبر به 100 هزار نفر در روز رسید اما نظام درمانی همچنان سرپا بود. با آغاز سال 2021، زمانی که ابتلا کم شده و اقتصاد در حال بازگشت به ریل زندگی بود، مودی و تیمش شروع به راه‌اندازی کارزاری جهانی کردند دال بر اینکه هند بار دیگر بازگشته و زندگی جریان خود را از سر گرفته است. بسیاری از هندی‌ها ماسک‌های خود را برداشتند، به بازارها رفتند و معاشرت‌های خود را از سر گرفتند. محدودیت‌های بیشتری برداشته شد و مراکز کووید-19 که در برخی مناطق در موج اول تاسیس شده بود برچیده شدند. چنین بود که ابتلا روندی صعودی گرفت و هند در مسیر پرخطر امروز افتاد.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/284425/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رونمایی مقاومت فلسطین از موشک جدید/ القسام: انگشت مقاومت روی ماشه است/عسقلان را جهنم می‌کنیم

22 شهید و 106 زخمی در حملات رژیم صهیونیستی به غزه/ بیانیه گروه‌های مقاومت فلسطین

قالیباف: حقوق بشر جهانی کجاست؟

حملات افغانستان فرآیند صلح را هدف گرفته است

امنیت پوشالی رژیم صهیونیستی

نقش شبکه‌های اجتماعی در رفع بی‌انگیزگی رای‌دهندگان چیست؟

«منابع آگاه تاریخ»، سرگذشت این 100 روز حساس را خواهند نوشت!

سازمان‌های مردم نهاد بهترین زاویه دید مردم را ارائه می‌دهند

انتخاب زنان کارآفرین برتر تمدید شد

مهلت ثبت نام دوره آموزشی بهینه‌سازی مصرف انرژی تمدید شد

توانمند سازی زنان کارآفرین برای دسترسی به فضای مجازی قانونی فروش محصولات

صوت/ تندخوانی جزء «بیست و هفتم» قرآن کریم با صدای استاد معتز آقایی

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

تفال/ فاش می گویم و از گفته خود دلشادم

تقویم تاریخ/ آزادی منطقه شلمچه توسط رزمندگان اسلام

حکمت/ روایتی برای دولتی ها

ماسک عجیب مهمان در مراسم عروسی!

لحظه کنده شدن درخت در اثر باد شدید و خوش شانسی عابر پیاده

صحنه ای با مزه از یک حیوان در طبیعت

فرار لحظه آخریِ از مرگ!

قوانین عجیب و خواندنی در برخی کشورها

ریشه ضرب المثل/ زیر آب زنی

رفاقت خبرساز و 25 ساله یک لاکپشت و یک انسان!

مهارت دیدنی یک نوجوان مصری در جابه‌جایی بار با دوچرخه

اذیت و آزار دردناک فیل ها توسط جوانان شرور

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری

نتیجه عیب‌جویی از دیگران چیست؟

ویدئویی زیبا از گله اسب ها در طبیعت

فیلم جذاب از جنگ مارها

واکنش همدلانه و مادرانه گوریل به مادر‌ و نوزاد پنج ماهه انسان

صحنه هایی از حادثه های دردناک روزمره!

دانستنی ها/ نهنگ‌ها چگونه آواز می‌خوانند؟

ترس شدید، عجیب و خنده دار یک مرد از آمپول

انتقام عجیب مردان ناشناس از صاحب رستوران با رها کردن صد‌ها سوسک!

پناه بردن عجیب یک سگ مصدوم به اورژانس!

10 مورد از مرگبارترین حیوانات استرالیا

دانستنی‌های جالب درباره رستوران‌های کیم‌جونگ‌اون

صوت/ تلاوت زیبای سوره مطففین با قرائت استاد راغب غلوش

ویدئویی زیبا از ارتباط گرفتن شیر دریایی با غواص

صوت/ استاد پناهیان؛ خدا ناراحت میشه اگر حالت خوب نباشه!

مهارت زندگی/ فن بیان خود را اینگونه تقویت کنید

علت طلاق بیل گیتس و همسرش فاش شد

تجربه متفاوت از حیات وحش؛ پریدن شیر به داخل خودروی گردشگران!

دستگیری مرد آمریکایی که دو بار ماشین پلیس را دزدیده بود

واژگونی و انفجار تانکر 20 تنی بنزین به خاطر باران

صوت/ ابتهال «هو الله رب الوجود» با نوای حزن انگیز نصرالدین طوبار

عاقبت تلخ پسربچه جودوکارِ نحیف بر روی تشک بازی!

سفارش 918 عدد بستنی باب اسفنجی توسط یک کودک 4 ساله!

قدرت عجیب و شگفت انگیز راهبان معبد شائولین

فیلمی از یک مسابقه موتورسواری پرحاشیه و خنده دار!