ایران پرسمان
دموکرات‌ها خواستار پاسخگو کردن عربستان به دلیل قتل خاشقجی شدند
شنبه 9 اسفند 1399 - 11:23:41
ایران پرسمان - تسنیم / نمایندگان دموکرات از گزارش جدید اطلاعاتی آمریکا درباره نقش مهم و مستقیم ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی استفاده کرده‌اند تا خواستار پاسخگو کردن ریاض به خاطر این جنایت هولناک شوند.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، پس از انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره نقش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی، اکنون دموکراتها قصد دارند از این گزارش برای پاسخگو کردن عربستان سعودی استفاده کنند.
بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز جمعه در گزارشی درباره ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل سعود اعلام کرد که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی با «ربودن» یا «قتل» جمال خاشقجی در استانبول موافقت کرده بود.
خاشقجی در اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.
باب منندز سناتور دموکرات نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا از تعهد جو بایدن به شفافیت و اجرای قانون به واسطه انتشار این گزارش، تشکر و قدردانی کرده است.
دولت ترامپ سال گذشته یک نسخه محرمانه از این گزارش را به کنگره ارسال کرده بود ولی در برابر انتشار علنی نسخه غیرمحرمانه آن مقاومت کرده بود.
وی افزود: در عین حال، امیدوارم این تنها گام نخست باشد و دولت تدابیر و اقدامات قاطعی را اتخاذ کند تا محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شخصا به خاطر این جنایت هولناک، مسئول شناخته شود. آمریکا باید یک سیگنال و پیام روشن را برای متحدان و دشمنان مان ارسال کند که ارزش های ساختاری و بنیادین، مثل احترام به حقوق اساسی انسانی، سیاست خارجی ایالات متحده را هدایت می کند. باید برای افرادی مثل ولیعهد سعودی، تبعات جدی به خاطر اقداماتشان وجود داشته باشد.
ریچارد بلومنتال سناتور دموکرات کانکتیکات نیز با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: محمد بن سلمان نمی تواند به خاطر این قتل فجیع، رها شود. یک بازنگری اساسی در روابط آمریکا و عربستان و همین طور پاسخگو کردن ریاض، لازم و ضروری است.
آدام شیف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز از دموکراتها خواست تا به فشارهای خود برای پاسخگو کردن ریاض به خاطر قتل خاشقجی ادامه دهند. برای دو سال ما برای کشف حقیقت و علنی کردن آن تلاش کردیم. بالاترین سطوح دولت سعودی از جمله محمد بن سلمان مسئول این قتل هولناک و فجیع هستند.

http://www.PorsemanNews.ir/Fa/News/261107/دموکرات‌ها-خواستار-پاسخگو-کردن-عربستان-به-دلیل-قتل-خاشقجی-شدند
بستن   چاپ