ایران پرسمان
رئیس جمهور: عید 1400 چیزی شبیه به عید 99 است؛ باید مراعات کنیم
شنبه 9 اسفند 1399 - 11:24:18
ایران پرسمان - آخرین خبر / رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه اگر دچار موج چهارم نشویم باز هم همه باید مراعات کنیم، گفت: عید امسال چیزی مشابه عید پارسال است و شاید از نظرهایی باید بیشتر از پارسال مراعات کنیم.
مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:
* عید امسال و رفت و آمد اگر دچار موج چهارم هم نشود، باز هم مردم باید مراعات کنند.
* از مار غاشیه به افعی پناه برده ایم!
* از ویروس چینی به انگلیسی رسیدیم.
* همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
* عید 1400 چیزی شبیه به عید 99 است.

توضیح ویدیو
* شرایط ما در هفته های پیش رو برای کادر درمان و افراد مسن با آغاز واکسیناسیون بهتر می شود.
* هر مقدار بتوانیم واکسن مورد نیاز تهیه می کنیم.
* واکسن امروز مثل ماسک در روزهای اول بیماری است
* وظیفه اخلاقی حکم می کند به فکر همه مردم جهان باشیم.
* شرایط ما در هفته های پیش رو بهتر می شود.
* آثار واکسن ها برای ما خیلی روشن نیست.
* عوارض واکسن ها هم برای ما در ابهام قرار دارد.
* خوزستان با پیک جدیدی مواجه شده و امروز شهرهای قرمز ما فقط در خوزستان هستند.
* هیچ جای دیگر وضعیت قرمز نداریم.
* قرارگاه، رسالت سنگینی درباره استان خوزستان بر دوش دارد.
* خوشبختانه در خوزستان تست ها افزایش یافته و مسئله رهگیری افزایش یافته و محدودیت ها اعمال می شود تا شرایط در خوزستان بهتر شود.
* واکسن باعث ضعیف شدن پروتکل ها نمی شود و همچنان اصل رعایت پروتکل های بهداشتی باید مد نظر ما باشد.
توضیح ویدیو
* تست تشخیصی را باید روزانه افزایش بدهیم.
* ناچار به ادامه محدودیت ها هستیم.
* شاید کل سال آینده محدودیت ها باشند و اقدامات تنبیهی هم انجام خواهد گرفت.
مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پنجاه و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، با تبریک میلاد حضرت علی(ع) و تسلیت شهادت حضرت زینب(س) اظهار کرد: این روزها نسبت به دو سه ماه پیش برای ما روزهای حساس تری است. مردم هم در جنب و جوش اجتماعی و فرهنگی و هم در جنب و جوش نظافت و تمیزی و مسائل بهداشتی هستند.
روحانی ادامه داد: اگر دچار موج چهارم نشویم باز هم همه باید مراعات کنیم. عید امسال چیزی مشابه عید پارسال است. شاید از نظرهایی باید بیشتر از پارسال مراعات کنیم. پارسال می گفتیم از دست ویروس وهان چه کار کنیم. امسال از مار غاشیه به افعی پناه بردیم. حالا می گوییم به پناه ویروس وهان بریم و ویروس انگلیسی سراغمان نیاید. شرایط سخت تر شده است. مردم عزیز و بزرگوار ما که طی این 13 ماه همیشه لطف و همکاری کردند ان شاءالله این ایام هم رعایت می کنند.
وی ادامه داد: هر اندازه که بتوانیم واکسن تهیه می کنیم. مردم می دانند واکسن امروز مشابه ماسک در اوایل این بیماری است. چه طور مسیر هواپیماها را عوض می کردند و ماسک ها را در فرودگاه ها می گرفتند. امروز آن شرایطی که برای تهیه ماسک وجود داشت، در دنیا برای واکسن پیش آمده است.
روحانی افزود: شرایط فعلی یک امتحان بزرگی است برای همه دنیا. مصونیت واقعی زمانی آغاز می شود که در سراسر جهان همه مردم بتوانند از واکسن استفاده کنند. امروز واکسن شرایط خاصی دارد. اولا آثار واکسن ها برایمان مشخص نیست. اینکه تا چه زمانی و چه اندازه موثر است. آیا عوارض دارد یا خیر هم در ابهام است. برخی هم در دنیا از زدن واکسن می ترسند به دلیل ابهاماتی که در دنیا وجود دارد، اما در شرایط فعلی ما راهی جز اجرای پروتکل و در کنارش واکسن نداریم. باید از واکسن استفاده شود. برای بسیاری از افراد مصونیت ایجاد می کند.
رییس جمهور تاکید کرد: ما در شرایط فعلی باید بیش از سابق از مرزها مراقبت کنیم. دیدیم یکی از استان های ما - خوزستان - با یک پیک عجیبی روبه رو شد. در هیچ استانی شهر قرمز نداریم. فقط برخی شهرهای استان خوزستان قرمز است و اگر رعایت نکنیم به استان های همجوار سرایت می کند.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای انجام واکسیناسیون ماه ها زمان لازم داریم. ممکن است شش ماه طول بکشد تا همه واکسن بزنند. در این مدت چاره رعایت دستورالعمل های بهداشتی به عنوان اصل اساسی است. همان اصولی که قبلا مورد تاکید ما بوده است؛ یعنی اقدامات بهداشتی، امکانات پایشی و تست تشخیصی که باید روزانه افزایش پیدا کند و به جای بستری شدن بیمار با شرایط سرپایی درمان شود.
وی گفت: ناچار هستیم محدودیت ها را تا ماه ها، سال آینده، شاید کل سال آینده ادامه دهیم. اقدامات تنبیهی هم لازم است. البته دولت همچنان خودش را موظف می داند هم بستر الکترونیکی را افزایش دهد و هم در کنار همه اقدامات بهداشتی و درمانی امکانات حمایتی را افزایش دهد. اقدامات حمایتی مثل پرداخت وام ها، ارائه مهلت ها، کمک دولتی به کسب و کارها.
رئیس جمهور گفت: سال آینده اگر شرایط همین شرایط باشد، باز هم نیازمند هستیم اقدامات حمایتی خود را نسبت به مردم انجام دهیم. ان شاءالله با کمک همه مثل وزارت بهداشت، نیروهای مسلح، سازمان هلال احمر و کمک مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم بر این ویروس فائق شویم.

http://www.PorsemanNews.ir/Fa/News/261121/رئیس-جمهور--عید-1400-چیزی-شبیه-به-عید-99-است؛-باید-مراعات-کنیم
بستن   چاپ