ایران پرسمان
«راکت لب» از راکت چندبارمصرف «نوترون» با توانایی حمل 8 تن تا مدار رونمایی کرد
سه شنبه 12 اسفند 1399 - 17:03:24
ایران پرسمان -

برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید،و از مرورگر خود را بروزرسانی نمایید

دیجیاتو /شرکت فضایی «راکت لب» از راکت چند بار مصرف جدید خود با توانایی حمل محموله 8 تنی به مدار و بردن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی رونمایی کرد.
«راکت لب» (Rocket Lab) اعلام کرد به زودی از طریق ادغام شدن با شرکتی دیگر، فرآیند تبدیل شدن به یک کمپانی سهامی عام را کلید می‌زند. این شرکت فضایی کوچک همچنین از راکت جدید خود به نام «نوترون» (Neutron) با قابلیت حمل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی رونمایی کرد.
این استارتاپ اهل کالیفرنیا می‌خواهد از طریق نوعی ادغام که از آن تحت عنوان «شرکت اکتساب ویژه هدف» (SPAC) یاد می‌شود، در یک کمپانی آمریکایی ادغام شود. طبق این قرارداد، راکت لب 4.1 میلیارد دلار ارزش گذاری شده و پس از ادغام در شرکت Vector Acquisition Corporation در سه ماهه دوم 2021، نام آن به Rocket Lab USA, Inc تغییر پیدا خواهد کرد.
«Peter Beck»، مدیرعامل راکت لب می‌گوید این ادغام به حضور پررنگ تر راکت لب در مأموریت های پرتاب و تبدیل شدن آن به یک کسب و کار چند میلیارد دلاری کمک می‌کند.
پس از عقد قرارداد، راکت لب 750 میلیون دلار پول نقد خواهد داشت که می‌تواند از آن برای ساخت راکت جدید خود به نام «نوترون» استفاده کند؛ راکتی کاملاً چند بار مصرف با توانایی حمل محموله 8 تنی به مدار و 2 تنی به ماه. سازنده می‌گوید این راکت برای حمل ماهواره‌ها به مدار و تشکیل ناوگان ماهواره‌ای، مأموریت‌های اکتشافی در اعماق فضا و سفرهای فضایی سرنشین دار طراحی شده است.

ایران پرسمان

راکت فعلی این شرکت که «الکترون» نام دارد، از زمان اولین پرواز در سال 2017 از سکوی پرتاب اصلی راکت لب در نیوزیلند، تاکنون 18 مأموریت پرتاب انجام داده است. این راکت نیز در حال تبدیل شدن به نمونه چند بار مصرف بوده و قرار است پس از پرتاب، بوستر اصلی آن به جای سقوط در اقیانوس، در میانه زمین و آسمان با هلیکوپتر مهار شود. راکت لب آزمایش مهار بوستر با هلیکوپتر را اواخر 2020 با موفقیت انجام داد و می‌خواهد سال جاری میلادی نیز آن را انجام دهد.
راکت نوترون که دیروز (اول مارس) معرفی شد، اولین پرواز خود را سال 2024 انجام می‌دهد. این راکت 130 فوت (39.62 متر) ارتفاع داشته و «آلترناتیو اصلی» راکت فالکن 9 اسپیس ایکس خواهد بود. این راکت قادر به حمل فضانوردان تا ایستگاه فضایی بین المللی هم است؛ وظیفه‌ای که پیشتر فقط ناسا آن را انجام می‌داد اما حالا به شرکت‌های خصوصی واگذار می‌شود.
راکت لب ژوئن 2006 در نیوزیلند تأسیس شد و یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه پرتاب ماهواره‌های کوچک به شمار می‌رود.

http://www.PorsemanNews.ir/Fa/News/262441/«راکت-لب»-از-راکت-چندبارمصرف-«نوترون»-با-توانایی-حمل-8-تن-تا-مدار-رونمایی-کرد
بستن   چاپ