ایران پرسمان
آغاز نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران
سه شنبه 12 اسفند 1399 - 17:08:48
ایران پرسمان - نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران با قرائت پیام جوزپ بورل و سخنرانی مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران به طوری مجازی آغاز به کار کرد.

به گزارش جام نیوز ، نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران روز دوشنبه با قرائت پیام جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توسط معاون او، انریکه مورا بناونت و سخنرانی پیمان سعادت، مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران و سفیر پیشین ایران نزد اتحادیه اروپا به طوری مجازی آغاز به کار کرد.
به گزارش یورونیوز، انریکه مورا بناونت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این که بورل در پیام خود ضمن آرزوی موفقیت برای این نشست به علاقمندی شرکت‌های اروپایی برای تجارت با ایران اشاره کرده و یادآور شده که طی دو سال گذشته به دلیل تحریم‌های آمریکا، تنش در منطقه و همه‌گیری ویروس کرونا، سطح تجارت اتحادیه اروپا و ایران کاهش قابل توجهی داشته و بر همین اساس بر لزوم فعال شدن بیشتر اینستکس(ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری) تاکید کرده است.
به گفته معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بورل همچنین در این پیام بر لزوم پایبندی کامل تمامی طرف‌های برجام به تعهداتشان تاکید و بار دیگر از ادامه تلاش‌های اتحادیه اروپا برای بازگرداندن آمریکا به برجام خبر داده است.
پیمان سعادت، مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه در افتتاحیه نشست تجاری اروپا و ایران گفت: «ارزش تجارت ایران و اروپا از 21 میلیارد یورو در سال 2017میلادی به 4.5 میلیارد یورو کاهش پیدا کرده است.»
سعادت این کاهش را یکی از پیامدهای خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های این کشور طی دو سال گذشته دانست که در عمل موجب خروج بسیاری از شرکت‌های اروپایی از ایران شده است.
سفیر پیشین ایران نزد اتحادیه اروپا همچنین توضیح داد که ایران از زمان امضاء برجام به دنبال گسترش روابط تجاری با اتحادیه اروپا بوده ولی اتحادیه اروپا رویکرد غیرقانونی آمریکا را به چالش نکشید و ضمن گلایه از این سیاست اروپا، تاکید کرد که پایه‌های روابط تجاری ایران و اروپا نباید تحت تاثیر تحریم‌های فرامرزی قرار گیرد.
سعادت در ادامه سخنان خود یادآور شد که اتحادیه اروپا به تازگی پیش نویسی طرحی را منتشر کرده که در آن تحریم‌های فرامرزی مانع جدی در زمینه سیاست‌گذاری و تحقق اهداف این اتحادیه عنوان و تاکید شده که برای حفاظت از زیرساخت‌های تجاری و مالی این اتحادیه در برابر تحریم‌‌های فرامرزی باید سپری طراحی شود.
مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران، سه اصل دیپلماسی، تاب‌آوری و همکاری را پایه‌های توسعه روابط تجاری ایران و اروپا عنوان کرد و بار دیگر خاطر نشان کرد که ایران علاقمند به توسعه روابط تجاری با اتحادیه اروپاست.
106

http://www.PorsemanNews.ir/Fa/News/262470/آغاز-نشست-تجاری-سه-روزه-اروپا-و-ایران
بستن   چاپ