ایران پرسمان
آخرین نیایش در شمال بین‌النهرین
دوشنبه 18 اسفند 1399 - 19:18:59
ایران پرسمان - دنیای اقتصاد /متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پاپ فرانسیس در سومین روز از سفر تاریخی خود به عراق وارد شمال این کشور شد. او در خرابه‌های کلیساهایی که از سوی نیروهای داعش ویران شده بودند به نیایش پرداخت و در فضای باز سومین و آخرین روز دیدار از عراق را برگزار کرد. الجزیره در گزارش 7 مارس خود نوشت، پاپ فرانسیس در این دیدار، در مقابل کلیسای تاریخی الطاهره که بخش‌های بزرگی از آن در زمان داعش ویران شد، خواستار «توقف برادرکشی در منطقه و برادری بین ادیان» شد.
کلیسای الطاهره که سقف آن در نبرد علیه داعش در سال 2017 فروریخت، یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای شمال عراق در بین دست‌کم 14 کلیسایی بود که توسط داعش تخریب شد. پاپ بامداد یکشنبه 17 اسفند، با هلی‌کوپتر به محلات مسیحی‌نشین شهر موصل در شمال عراق رفت. پاپ همچنین مراسم عشای ربانی را در یک استادیوم فوتبال در شهر اربیل برگزار کرد که حدود 10 هزار نفر در آن شرکت داشتند. نگرانی‌هایی هست که این مراسم به کانون شیوع گسترده ویروس کرونا بدل شود. سفر پاپ 84 ساله به عراق در حالی است که حملات داعش باعث شده مسیحیان در عراق متفرق شده و عمدتا در مناطق کردنشین عراق سکنی یابند. به نوشته الجزیره، او یکشنبه صبح با مقام‌های اربیل دیدار و سپس به موصل رفت. سفر پاپ به این مناطق که زمانی تحت حاکمیت داعش بود با هدف ایجاد امید در دل مردم صورت می‌گیرد. دیدار با مسیحیان ساکن عراق یکی از اهداف اصلی سفر پاپ فرانسیس به عراق بود. در عراق پیش از جنگ سال 2003 حدود یک میلیون و پانصد هزار شهروند مسیحی زندگی می‌کردند. پس از حکومت داعش در مناطق شمالی عراق، بسیاری از مسیحیان یا جان خود را از دست دادند یا ناگزیر به ترک زادگاه خود شدند.
شمار مسیحیانی که اکنون در عراق زندگی می‌کنند حدود 250 تا 400 هزار نفر است. لازم به ذکر است که پاپ در دیدارهای خود از دو کلیسای مهم هم بازدید کرد: یکی، بزرگ‌ترین کلیسای عراق در بغدیدا (حمدانیه) که بخشی از آن به دست داعش تخریب شد و دوم، کلیسای جامع کلدانی به نام سن جوزف که روز شنبه در بغداد از آن بازدید کرد. الجزیره همچنین در بخش دیگری از گزارش خود نوشت، پاپ سپس به نینوا و به میان جماعت مسیحی نشین کوچک «قراقوش» رفت که از زمان عقب نشینی داعش تنها تعداد اندکی از ساکنان مسیحی به آنجا بازگشته‌اند. در هر حال، رهبر 84 ساله کاتولیک‌های جهان و همراهان او جملگی واکسینه شده‌اند، اما عراق تازه هفته پیش اولین محموله واکسن کرونا را دریافت کرد. این سفر چهار روزه که از جمعه شروع شد اولین سفر بین‌المللی پاپ از زمان شروع همه‌گیری کرونا در بیش از یک سال اخیر و اولین سفر یک پاپ به عراق است. در جریان سفر پاپ حدود 10 هزار نفر از نیروهای امنیتی عراق برای حفاظت از او و تیم همراهش مستقر شده‌اند و همزمان مقررات منع تردد برای محدود کردن شیوع کرونا نیز اعمال شده است. پیام پاپ در این سفر پایان خشونت و افراط گرایی بود. او خواستار این شده بود که جمعیت رو به افول مسیحیان عراق باید به‌عنوان شهروندانی با حقوق، آزادی ها، و مسوولیت‌های کامل نقش پررنگ تری در جامعه این کشور ایفا کنند. او در سخنانی گفت: «حضور تاریخی مسیحیان در این سرزمین و خدمات آنها به حیات کشور، تشکیل دهنده میراث غنی است که مایلند همچنان آن را در خدمت همگان قرار دهند». همچنین به مناسبت دیدار پاپ با آیت الله سیستانی روز ششم مارس در عراق «روز ملی تسامح و همزیستی» اعلام شد. به نوشته الجزیره، واتیکان امیدوار است که این دیدار تاریخی و مهم بتواند جوامع مسیحی عراق را متحد کرده و آنها را تشویق کند که با وجود دهه‌ها جنگ و بی ثباتی در آنجا بمانند و عراق را خانه و کاشانه خود قلمداد کنند. اگرچه داعش در سال 2017 کنترل بر عراق را از دست داد اما حملات و خشونت‌های دوره‌ای در عراق کماکان ادامه دارد به ویژه در شمال این کشور. این گزارش حاکی است که مسیحیان عراق وضعیت سخت تری نسبت به دیگر گروه‌ها دارند. اقلیت مسیحی این کشور به شدت در دوران داعش آسیب دید. آنها مجبور بودند یا به تغییر دین روی آورند یا جان خود را از دست بدهند یا به داعش جزیه بدهند.

http://www.PorsemanNews.ir/Fa/News/265015/آخرین-نیایش-در-شمال-بین‌النهرین
بستن   چاپ