ایران پرسمان

آخرين مطالب

قدیمی‌ترین ترن‌های هوایی جهان دانستنیها

قدیمی‌ترین ترن‌های هوایی جهان
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - باشگاه خبرنگاران / در حال حاضر برخی از قدیمی‌ترین ترن‌های هوایی جهان همچنان در حال فعالیت هستند و گردشگران می‌توانند سوارشان شوند. قدیمی‌ترین رولرکستر‌های جهان در ادامه به صورت لیست برای شما قرار گرفته‌اند.
Leap-The-Dips

ایران پرسمان

ترن هوایی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، Leap-The-Dips نام دارد که در آلتونا در پنسلوانیا واقع شده است. این قطار هوایی، قدیمی‌ترین رولرکسر آمریکای شمالی به حساب می‌آید که در حال حاضر وجود دارد. این ترن هوایی در سال 1902 ساخته شده است و از سال 1985 نیز به دلیل خرابی دیگر مورد استفاده قرار نگرفت. اما در سال 1999 بود که به عنوان روز یاد بود دوباره از آن بهره برداری کردند و در حال حاضر نیز مردم می‌توانند به آن سوار شوند. این ترن اکنون می‌تواند با سرعت 10 مایل بر ساعت حرکت کند. اما باید توجه داشت که بسیاری از مردم خطر سوار شدن به قدیمی‌ترین ترن هوایی جهان را به جان نمی‌خرند.
The Scenic Railway
ترن هوایی The Scenic در لونا پارک ملبورن در استرالیا ساخته شده است. این ترن هوایی، دوم ترن قدیمی جهان است که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترن در سال 1912 ساخته شده و همچنان با گذشت این مدت، به کارش ادامه می‌دهد. البته در جریان خارج شدن قطار در سال 1989، حدود 20 نفر زخمی شدند. سال گذشته نیز این ترن هوایی بازسازی شد.
Rutschebanen

ایران پرسمان

رولرکستر Rutschebanen در باغ تیوولی دانمارک واقع شده است و سومین قطار هوایی قدیمی در جهان به حساب می‌آید. Rutschebanen در سال 1914 ساخته شده و همچنان می‌تواند با سرعت 47 مایل بر ساعت به مسیرش که ارتفاعی 3.328 فوتی دارد، ادامه دهد.
The Wild One
The Wild One نام رولرکستری در Six Flag America در مریلند است که در پارک پاراگون در Hull از ماساچوست واقع شده است. این ترن هوایی در سال 1917 به دلیل مارپیچ‌های 450 درجه‌ای مشهور شده بود و البته بدون شک در آن زمان یکی از ترسناک‌ترین ترن‌های هوایی به شمار می‌رفت.
The Jack Robbit

ایران پرسمان

The Jack Robbit چهارمین قطار هوایی قدیمی در جهان است. زمانی که در سال 1920 این ترن هوایی در Irondequoit با هزینه 18 میلیون دلاری ساخته شد، سریع‌ترین رولرکستر جهان بود.
Scenic Railway

ایران پرسمان

Scenic Railway در سال 1920 در پارک تفریحی Dreamland مارگیت انگلستان ساخته شده است. البته جالب است بدانید که این ترن هوایی، دارای ترمز خودکار نیست و فرد مسئول باید همیشه در ترن هوایی باشد تا در مواقع مورد نیاز، سرعتش را کنترل کند. البته در جریان آتش‌سوزی سال 2008، بخش‌های زیادی از این ترن هوایی نابود شد (در بالا با ترن هوایی دیگری نیز با این نام آشنا شدیم).
The Jack Robbit
به نظر می‌رسد که نام Jack Robbit برای ترن‌های هوایی قدیمی، چوبی و پرسرعت نام محبوبی بوده و به همین دلیل رولرکستر فوق نیز همین نام را دارد. این ترن هوایی در سال 1920 ساخته شده و طراحی آن نیز توسط John Miller انجام شده است. گفتنی است که این فرد توانست طرح جدیدی را در دنیای قطار‌های هوایی ثبت کند که از طریق آن ترن هوایی می‌توانست از ارتفاعی 70 فوتی به زمین شیرجه بزند. علاقه‌مندان در حال حاضر نیز می‌توانند در پارک Kennywood در غرب میلفین به این ترن هوایی سوار شوند.
Roler Coaster

ایران پرسمان

Roler Coaster نامی است که برای این رولرکستر انتخاب شده است (این وسیله تفریحی نیز رولرکستر یا ترن هوایی نامیده می‌شود). Roler Coaster توسط John Miller در پارک لاگون از فارمینگتون واقع شده است. این پارک در سال 1953 دچار آتش‌سوزی شد و ترن هوایی آن نیز آسیب دید. از آن زمان تاکنون بازسازی‌های زیادی روی این وسیله تفریحی انجام شده است، اما هیچ کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند Roler Coaster را به اندازه کافی خطرناک و هیجان‌انگیز کنند.
Hullamvasut

ایران پرسمان

ترن هوایی مجارستانی Hullamvasut در سال 1922 در Vidampark از بوداپست ساخته شد. این قطار می‌تواند 980 متر را در مدت 4 و نیم دقیقه طی کند که جالب به نظر می‌رسد، اما هرچه که باشد، باعث بد شدن حالتان نمی‌شود.
Big Dipper

ایران پرسمان

در سال 1923 John Mille، Big Dipper را در Pleasure Beach Blackpool انگلستان ساخت. سال 1936بود که دو نفر با نام‌های Charlie Paige و Joe Emberton بخش‌های جدیدی را به این وسیله تفریحی افزودند و البته سعی کردند تا ارتفاع سقوط‌ها نیز افزایش یابد. در سال 1998 این ترن هوایی به دلیل سوار شدن Richard Rodriquez شهرت یافت.
Thunderhawk

ایران پرسمان

Thunderhawk در سال 1923 در پارک دورنی از Allentown پنسیلوانیا ساخته شد. از آن زمان تاکنون، این طرح برای چندین بار رنگ‌آمیزی شده است و تنها یک بار نیز برای تطبیق با ظاهر هشت شکلی‌اش طراحی مجدد شد.
Thunderbolt
John Miller در سال 1924 در پارک کنی‌وود در غرب میلفین از پنسیلوانیا دوباره بازگشت و ترن هوایی جدیدی را ساخت. Thunderbolt در ابتدا Pippin نام داشت، اما بعد از تغییراتی که در سال 1968 روی آن انجام شد، این ترن‌هوایی تغییر نام داد. از ویژگی‌های این قطار هوایی می‌توان به ارتفاع سقوط 95 فوتی و طی کردن 880 متر در 108 ثانیه اشاره کرد.
Giant Dipper

ایران پرسمان

بر خلاف Big Dipper که در انگلستان واقع شده، Giant Dipper در سانتا کروز از کالیفورنیا قرار دارد. این ترن هوایی در طول 47 روز با هزینه 50 هزار دلاری ساخته شد. ترن هوایی مذکور یکی از مشهور ترین‌ها در جهان به حساب می‌آید و از سال 1924 تاکنون بیش از 60 میلیون نفر از آن لذت برده‌اند.
Giant Dipper

ایران پرسمان

Giant Dipper نام ترن هوایی دیگری است که یک سال بعد از Giant Dipper در کالیفورنیا ساخته شد و البته این دو مشابه یکدیگر هستند. از سال 1976 تا 1990 نیز ترن هوایی مذکور تبدیل به متروکه‌ای در کنار دریا شده بود.
Wildcat

ایران پرسمان

Wildcat نام رولرکستری در کنار دریاچه Compounce در بریستل است. این ترن هوایی در سال 1927 به عنوان وسیله‌ای تفریحی در یکی از پارک‌های این منطقه مورد استفاده قرار گرفت. البته در سال 1985 این قطار هوایی کاملا با چوب‌های جدید بازسازی شد. همین موضوع باعث شد که Wildcat در بخش سلامتی فنی یکی از قدیمی‌ترین‌ها باشد.
Racer
اولین ترن هوایی اصطکاکی در سال 1910 ساخت شد که Racer نام داشت. این ترن هوایی در طول مسیر دارای چرخی برای حرکت دادن قطار نیست. البته این وسیله تفریحی در سال 1926 با مشکل روبه‌رو شده و به همین دلیل بر اساس روش فعلی‌اش بازسازی شد. Racer سومین ترن هوایی قدیمی در غرب میلفین از پنسیلوانیا است.
Cyclone

ایران پرسمان

Cyclone در جزیره Coney از نیویورک قرار دارد و از زمان آغاز فعالیت که در روز 26 ژوئن سال 1927 بود، هزاران دلار درآمد برای افرادی داشت که از آن نگهداری می‌کردند. بازسازی کامل آن نیز در سال 1975 اتفاق افتاد. البته این رولرکاستر از سال 1985 باعث مرگ 3 نفر شده است.
Kiddy Coaster

ایران پرسمان

ترن هوایی Kiddy Coaster دارای ارتفاع سقوط 85 فوتی است که البته برای افراد شجاع چندان ترسکناک به نظر نمی‌رسد. این قطار هوایی در سال 1927 در نیویورک ساخته شد و هزینه ساخت آن نیز در پارک Playland این شهر 2537 دلار بود.
Legend
ترن هوایی Legend در پارک Arnold در آیووا در سال 1927 ساخته شد و از بسته شدن پارک در سال 1980 جان سالم به در برد. البته لازم به ذکر است که این ترن هوایی نیز توسط John Miller طراحی شده است.
Montana Suiza

ایران پرسمان

Montana Suiza یا Swiss Mountain اولین ترن هوایی فلزی و اصطکاکی در جهان است. این قطار هوایی در سال 1928 توسط مهندس آلمانی به نام اریک هدریک در پارک Monte Igueldo اسپانیا ساخته شد. در تصویر بالا می‌توانید ارتفاع موجود را تا حدودی مشاهده کنید.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/262729/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تقویم تاریخ/ روز بزرگداشت شیخ اجل «مصلح ‏الدین سعدی شیرازی»

تفال/ دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت

حکمت/ نزدیکترین موقعیت ها به کفر چیست؟

اسانس شوید راهکاری برای کاهش دردهای پس از زایمان

کشف گونه‌ای از قهوه که تصور می‌شد منقرض شده

شگردهای بی‌نظیر سعدی در رقابت با حافظ و فردوسی!

میراث ادبی ملک‌الشعرا در روزنامه خراسان 112 سال قبل

چهره اصولگرا: فرد بدون رای مردم رئیس جمهور نیست، رییس نظام است

پاسخ فرمانده ارتش به پیام محبت آمیز فرمانده کل قوا

اذعان فرمانده سنتکام به قدرت نظامی و توان پهپادی ایران

بحث داغ در مورد اصلاح طلب بودن یا نبودن دولت دکتر روحانی

محمد هاشمی: با فائزه مراوده ندارم؛ سرتق است

ترکیه مذاکره با روسیه را آغاز کرد

رئیس‌جمهور چین با بایدن دیدار می‌کند

اعلام نامزدی 3 نفر برای انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه

سرمقاله خراسان/ چه چیزی سرمایه را فراری داد؟

سرمقاله کیهان/ دولتی‌که آنچه را منتقدان می‌بینند نادیده می‌گیرد!

سرمقاله وطن امروز/ آمریکا در انتظار حکم قاتل جورج فلوید

سرمقاله فرهیختگان/ کمک 10 هزار میلیاردی مجلس به ثروتمندان

سرمقاله اعتماد/ اولویت‌ها برای نجات اقتصاد ایران

سرمقاله شرق/ دولت قوی و جامعه مدنی قدرتمند

سرمقاله ایران/ همه در مقابله با کرونا  مسئولیم

پیام تسلیت شریعتمداری به مهدی عیسی زاده

درخواست سعودی‌ها از ایران و جامعه بین الملل درخصوص توافق هسته‌ای

واکنشی به شعارهای انتخاباتی برخی کاندیداهای اصولگرا

عطریانفر: مگر مسئولیت‌ها ارث پدر اصولگرایان است؟

درخواست کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل برای آزادی شاهدخت امارات

مراکش موعد پروازهای مستقیم با اراضی اشغالی را اعلام کرد

کنفرانس صلح افغانستان در استانبول به تعویق افتاد

جمهوری چک دیپلمات‌های روس بیشتری را اخراج می‌کند

کاهش بی‌سابقه محبوبیت حزب مرکل با نامزدی "لاشت"

کشته شدن یک دختر 15 ساله به ضرب گلوله پلیس آمریکا

رئیس جمهور اوکراین برای دیدار با پوتین اعلام آمادگی کرد

قاتل جورج فلوید مجرم شناخته شد

حمله انتحاری و انفجار بمب در کابل

مسکو: آینده سفیر آمریکا در روسیه در گرو تحولات میان دو کشور است

اشرف غنی: چین یک قدرت مداخله جو نیست

صوت/ تندخوانی «جزء هشتم قرآن» با صدای «استاد معتز آقایی»

صوت/ ترتیل «جزء هشتم قرآن» با صدای استاد الحسینی

قدردانی بلینکن از همتای اتریشی برای میزبانی مذاکرات برجامی

ویژگی‌های رئیس‌جمهور موفق از نگاه نماینده سابق مجلس

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در پایتخت از امروز

مناجات؛ می دونی که جز تو کسی رو ندارم

روش جدید پژوهشگران برای شکار فرازمینی‌ها

دو خط کتاب/ بهشت هم اگر بی رضایت خودت بروی برایت بدل می‌شود به جهنم

نماینده اروپایی: ایران بر خلاف آمریکا به عراق برای مبارزه با داعش کمک کرد

درخواست تل آویو از آمریکا در مورد تاسیسات هسته‌ای ایران

واکنش عراقچی به خبر "پرس تی وی" در مورد مذاکرات وین

واشنگتن: هیچ امتیازی پیش از اطمینان یافتن از پایبندی کامل ایران به برجام نمی‌دهیم

تلاش آمریکا برای ممانعت از ورود ایران به دو نهاد سازمان ملل ناکام ماند