ایران پرسمان

آخرين مطالب

سخنگوی دولت: حاضر به سپردن هیچ امتیازی خارج از چارچوب برجام نیستیم سياسي

سخنگوی دولت: حاضر به سپردن هیچ امتیازی خارج از چارچوب برجام نیستیم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - آخرین خبر / سخنگوی دولت در نشست خبری با بیان اینکه به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد، تصریح کرد: حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.
مهمترین بخش اظهارات علی ربیعی به شرح زیر است:
* وزارت بهداشت اعلام کرده خریدهای شب عید و ازدحام ها باعث افزایش سیر صعودی کرونا شده است.
* همه ما بخاطر زندگی هایی که به خاطر سهل انگاری از بین می روند مسئولیم.
* به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم های ناقض برجام و احیای کامل توافق در مدت کوتاه وجود دارد.

توضیح ویدیو
* عجله ای در مذاکرات نداریم و هیچ امتیازی نمی دهیم.
* در اندک ترین زمان می توانیم راستی آزمایی کنیم.
* گام به گام این مذاکرات به اطلاع مسئولان ذی ربط می رسد.
* سیاست قطعی ما در مذاکرات وین منویات رهبرانقلاب است.
* دولت در راه اجرای برجام هیچ انگیزه انتخاباتی ندارد.
توضیح ویدیو
* هیچ تعلق خاطری بجز حضور حداکثری مردم نداریم.
* تاکنون (در زمان ترامپ) هیچ حقی از ملت ضایع نکردیم، در این مذاکرات هم ضایع نمی کنیم.
* می توان از برجام کتاب ها نوشت و می تواند سر فصل درسی شود.
توضیح ویدیو
* برجام باعث تقویت اعتماد به نفس ملی شد.
* برجام درس آموزی های زیادی دارد.
* اگر همان روزی ترامپ برجام را پاره می کرد و ما هم خارج می شدیم امروز چه وضعی داشیم.
* برجام نشان داد در امنیت زدایی از کشور موفق بودیم.
* بخاطر اختلافات داخلی نتوانستیم ار برجام خوب استفاده کنیم.
* ما در دولت برای احقاق حقوق ملت از هیچ چیز نترسیدیم.
موانع اصلی عدم ورود واکسن های خارجی به کشور
توضیح ویدیو
* فشار تولید کنندگان داخلی بر دولت برای نخریدن واکسن خارجی صحت ندارد.
* بخاطر مشکل رد و بدل پول، نوبت خرید واکسن را از دست دادیم وگرنه الان 16 میلیون واکسن در کشور داشتیم.
* عراق برای دادن پول ما اعلام آمادگی کرده است.
* بخشی از این مبلغ را به واکسن اختصاص دادیم.
* سفیرمان در روسیه خبر داده قرارداد خرید 60 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک_وی نهایی شده و از خرداد وارد کشور میشود.
* تولید واکسن مشترک با کوبا شروع شده و به زودی فاز سوم آزمایش انجام میشود.
* دفاع از جان شهروندان یک اصل برای دولت است.
* وقتی به بخش خصوصی اعلام کردیم که برای وارد کردن واکسن کرونا اقدام کنند، این یک استراتژی درست بود. 
* واکسن هم مثل سایر کالاهای دیگر باید به لحاظ کیفیت و سلامت توسط یک مرجع دولتی مورد تایید قرار بگیرد .
* معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت هم مرجع تعیین کننده استاندارد واکسن وارد شده است .
چرا آماده سازی واکسن داخلی چندین بار به تاخیر افتاد؟
توضیح ویدیو
* شاید این انتقاد درست باشد که مدت زمان اعلام شده باید اطمینان بخش باشد ولی موانع زیادی در راه پیش آمد و تاریخ ها به تاخیر افتاد.
* واکسن پاستور و برکت ما مورد تایید هستند و بزودی به بازار بیایند.
فرآیند تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا/ پاسخ ربیعی درباره اختلاف نظرها بین رئیس جمهور و وزیر بهداشت
توضیح ویدیو
* همه موضوعات ابتدا در کمیته‌های تخصصی ستاد مطرح و پس از رای اکثریت در جلسه مشترک کمیته‌ها نیز بررسی و پس از تصویب در ستاد ملی کرونا به عنوان دستور قابل طرح است.
* تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا اجماعی است و به صورت رای گیری نیست.
* یعنی رئیس جمهور اگر موضوعی یک مخالف هم داشته باشد، تصمیم گیری در خصوص آن موضوع را به جلسه دیگر و پس از انجام کار تخصصی بیشتر ارجاع می دهند.
* هیچ موضوعی به صورت غیر کارشناسی و یک دفعه وارد دستور ستاد ملی کرونا نمی‌شود و اگر مساله ای هم در جلسه به صورت آنی بیان شود، رئیس جمهور آن را ارجاع به کمیته‌ها می دهد تا بعد از کار کارشناسی در ستاد ملی کرونا در مورد آن تصمیم گیری شود.
* همه دستگاه‌های عضو ستاد ملی کرونا اگر بر مساله ای اصرار دارند باید توان اقناعی کارشناسی خود را در کمیته های تخصصی بالا ببرند و تاکنون اگر هم ستاد ملی کرونا تصمیمی گرفته بدون مجادله و با موافقت همه دستگاهها و اعضای عضو آن بوده است.
* سیاستگذاری های دولتی جنبه حمایتی و تکمیلی نسبت به رعایت فردی و اجتماعی دارد و نمی توان وقتی بخش قابل توجهی از جامعه مقررات و پروتکل ها را مراعات نمی کنند، انتظار اثر بخشی و تاثیر بالا از سیاستگذاری های دولتی داشت.
* ما اعتقاد نداریم که استفاده از زور می تواند نتیجه بهتری در رعایت پروتکل ها بدهد.
* باور داریم که پایه موفقیت در مقابله با کرونا اعتماد متقابل دولت به مردم در رعایت و اجرای پروتکل ها و قوانین مصوب از یک طرف و اعتماد مردم به دولت نسبت به سیاستگذاری های عملی و همه جانبه از طرف دیگر است.
* وزارت بهداشت اعلام کرد 42 هزار و 500 نفر از بیماران کرونایی قرنطینه را شکستند.
* آغاز غنی سازی 60 درصدی در نطنز، نمایش توانایی فنی ما در پاسخ به خرابکاری تروریستی در این تاسیسات و اثبات این واقعیت بود که چنین اقدامات شرورانه ای نمی تواند سرعت پیشرفت های علمی ایران در صنعت صلح آمیز هسته ای ما را متوقف کند. 
* آغاز غنی سازی 60 درصدی می توانست اتفاق نیفتد اگر آمریکا به‌جای سکوت و پرهیز از محکوم کردن این حمله تروریستی توسط شرورترین متحدش، بازگشتی سریع به برجام و انجام کامل تعهداتش می داشت.
* این اقدام ما با استناد به بند 36 برجام و در ادامه گام پنجم مطابق با سیاست گذاری های کاهش تعهدات انجام می گیرد و مانند سایر گام های پیشین در صورت التزام دیگر طرف ها به تعهداتشان به سرعت قابل بازگشت به سطح غنی سازی توافق شده مطابق با برجام است. 
* ما همچنان فضای گفتگوها را در وین مثبت ارزیابی می کنیم و محتاطانه نسبت به تفاهم درباره احیای برجام امیدواریم اما هنوز زود است که به نتیجه نهایی رایزنی ها ابراز خوشبینی یا بدبینی کنیم.
واکنش به مواضع اخیر وزیر بهداشت
* دولت یک ستادی برای کنترل و مقابله با کرونا تعریف و تعیین کرد تا همه تصمیمات نهایی در ‌آن ستاد اتخاذ بشود.
* من اخیرا نشستی با دکتر نمکی داشتم و بیش از یک ساعت هم طول کشید برای همین میتوانم به شما بگویم که بسیاری از خوانش‌ها از آن صحبتها نادرست است.
* یکشنبه این هفته جلسه ستاد اقتصادی دولت برگزار و تصمیم گرفته شد 600 میلیارد تومان برای خانه‌های بهداشت سراسر کشور، تخصیص یابد.
* همچنین در قسط اول، 50 میلیون دلار برای تجهیز تخت‌های بیمارستانی در نظر گرفته شد.
مشروح اظهارات سخنگوی دولت را در ادامه بخوانید:
علی ربیعی در آغاز نشست خبری هفتگی خود با یادآوری سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و روز ارتش، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در 40 سال اخیر به عنوان دو بال حفظ تمامیت ارضی ایران عزیز کارنامه درخشانی از خود به جا گذاشته‌اند.
قهرمانان سپاه و ارتش امروز مورد احترام ملت هستند
وی افزود: قهرمانان ملی ما از هر دو نهاد فداکار(ارتش وسپاه)، از شهید صیاد شیرازی تا شهید قاسم سلیمانی، امروز مورد احترام ملت قرار داردند، نهاد و آموزه ای از رشادت و از خودگذشتگی برای همه ی ایرانیان هستند. ویژگی مهم این دو بزرگوار به عنوان دو سمبل ایثار همانند خیل عظیم شهدای ما، برخواستن از طبقات محروم جامعه، بودن در کنار مردم ، دلسوزی برای مردم ، پیشگامی و در خط مقدم بودن برای فداکاری، در همه مراحل زندگی پربرکتشان بوده است.
ربیعی با بیان اینکه این دو نهاد و این دو نیروی مسلح مردمی دوشادوش هم تا به امروز حافظ منافع حیاتی و تمامیت ارضی ما بوده اند، گفت: این روز را از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به همه سربازان میهن و پاسداران وطن تبریک می گویم.
شاهد یک پیک جهانی در ابتلا به کرونا هستیم
سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه متاسفانه در روزهای اخیر یکبار دیگر شاهد اوج گرفتن موارد ابتلا و درگذشت شماری از عزیزان مان بودیم، اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد دو عامل در شکل گیری موج چهارم کرونا موثر بوده است، یک عامل ویروس جهش یافته جدید است. با قدرت سرایت بالا و با پیشروی مهلک در بدن بیمار که قبل از عید نوروز وارد ایران شده است.
وی ادامه داد: البته ویروس جهش یافته در هیچ مرزی محدود نمی ماند و بسرعت به سایر کشورها تسری پیدا می کند و ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم و اینک ما یک پیک جهانی را شاهد هستیم از کشورهای همسایه تا کشورهای توسعه یافته با آمار مرگ بسیار بالا و اساسا در جهان پیک جدید مرگ آوری بیشتری داشته است.
هرگاه میزان مرگ‌ومیر کاهش می‌یابد مردم از پروتکل‌ها غافل می‌شوند
ربیعی با بیان اینکه البته عامل دیگر، عدم رعایت پروتکل ها است، تصریح کرد: تجربه در ایران نشان می دهد زمانی که نرخ مرگ و میر پایین می آید مردم احساس آسودگی خاطر پیدا می کنند و در رعایت پروتکل های بهداشتی غفلت می کنند.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه امروز برخی از مسئولان وزارت بهداشت معتقدند برخلاف هشدارها رفتارها و خریدهای شب عید موجب تسری بیشتر ویروس جدید شده است. اما مداومت و خستگی ناپذیری در مراعات پروتکل ها عامل تاثیرگذار اصلی است که به قطع زنجیره ویروس کمک می کند.
وی با بیان اینکه افرادی که به دلیل کرونا و عدم رعایت پروتکل از دست دادیم تنها یک عدد نیستند، اظهار کرد: هر کدام از آنها یک سرمایه انسانی برای جامعه و خانواده خود بودند و خانواده های زیادی دچار مصیبت های بی سوگ شده اند. همه به یاد داشته باشیم که تک تک ما در برابر زندگی هایی که به خاطر سهل انگاری در رعایت قوانین از دست می روند، مسئولیم. ما به یک حس مسئولیت پذیری اجتماعی دائمی، اما آسان با سه عنصر اصلی فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها برای شکست کرونا نیاز داریم.
سردار حجازی الگوی اخلاقی و خویشتنداری برای هم رزمان خود بود
ربیعی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به درگذشت سردار حجازی، اظهار کرد: او یک الگوی اخلاقی و خویشتنداری برای هم رزمان خود بود. خداوند متعال او را با اولیا و شهدای کربلا محشور کند.
حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم
سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این سوال که آیا برداشته شدن تحریم‌ها در زمان کوتاه محقق می‌شود، گفت: به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد. ما امیدواریم که مذاکرات سازنده ای که در آن قرار داریم به این نتیجه مطلوب برای همه طرف ها دست پیدا کند، اما در عین حال ما عجله ای هم نداریم و برای احقاق حق بدیهی خودمان، حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین و چگونگی رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات نیز تاکید کرد: آقای عراقچی در هفدهم فروردین در مصاحبه با پرس تی وی هم اعلام کردند که «ما علاقه ای به احیای برجام از طریق طرح گام به گام نداریم» و سیاست قطعی ابلاغ شده از سوی رهبری سرمشق مذاکراتی ماست. در حال حاضر دو کارگروه تشکیل شده سرگرم بررسی و ارائه لیست اقداماتی هستند که طرفین برای انجام کامل تعهدات خود باید انجام بدهند. مذاکرات با 4+1 به‌طور فشرده در همین خصوص ادامه دارد.
ربیعی تصریح کرد: دولت در راه احیای برجام هیچ انگیزه انتخاباتی جز رفع تحریم ها و مشاهده اثر مثبت آن بر زندگی مردم که می تواند پیش درآمدی برای مشارکت حداکثری در انتخابات و تحقق خواست مقام معظم رهبری باشد، ندارد.
برجام نباید ابزار انتخاباتی قرار بگیرد
وی با بیان اینکه کسانی که غیر از این زاویه، شائبه‌ انگیزه انتخاباتی دولت در مذاکرات احیای برجام را به میان می کشند، همان هایی هستند که سالهاست در انتظار نابودی برجام بودند، اظهار کرد: آنان به بهای مشقت زندگی مردم کوشیده اند که از این نمد، کلاهی سیاسی نصیب خود کنند و حالا که مذاکرات احیای برجام آغاز شده، قیاس به خود می گیرند و تصور می کنند که لابد دولت هم باید مثل آنها نیت سیاسی و انتخاباتی از این مذاکرات داشته باشد.
سخنگوی دولت ادامه داد: از نظر دولت، مساله احیای برجام یک مساله ملی است و نباید ابزار انتخاباتی قرار بگیرد. دولت برخلاف عده ای، هیچ وقت از جیب مردم و منافع ملی برای منافع جناحی و انتخاباتی هزینه نکرده و نخواهد کرد.
برجام درس های زیادی به ما یاد داد
ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا سرنوشت برجام برای دولت عبرت‌انگیز بود، اظهار کرد: برجام نه تنها برای ما، بلکه برای تاریخ ایران و همه جهانیان هم عبرت آموزی زیادی دارد. از همه اتفاقات مهمی که در کشور می افتد همه باید عبرت بگیریم. برجام باعث تقویت اعتماد به نفس ملی و اعتقاد به توانایی داخلی در احقاق حقوق مردم و مشخص شدن این واقعیت شد که هم می توان احقاق حقوق از جامعه جهانی کرد و هم حق خود را برای برخورداری از فعالیت های هسته ای صلح آمیز داشته باشیم.
وی افزود: سرنوشت برجام به ما یاد داد که هرچند در امنیت زدایی ایران موفق شدیم و افقی از امکانات تازه به رویمان گشوده شد، اما بخاطر اختلافات داخلی نتوانستیم چنان که شایسته بود از آن استفاده کنیم. برجام به تنهایی برای بهبود چشمگیر اقتصاد ملی کافی نبود، چون با وجود رفع کردن یک مانع بزرگ خارجی، نارسایی های دیگر از جمله در نظام مالی و بانکی و مقررات دست و پاگیر و مهمتر از اینها اختلاف های سیاسی که مانع از شکل گیری اجماع ملی حول برنامه توسعه کشور بود، سد راه بهره مندی از شرایط مطلوب شد.
ربیعی با بیان اینکه البته ما در دولت هیچ وقت برای احقاق حقوق ملت از هیچ طعنه، فشار، ترور حیثیتی داخلی و ترور فیزیکی خارجی ترسی نداشته و نداریم، تصریح کرد: اما بیشتر از قبل به این باور رسیدیم که برای گرفتن حق مردم نباید تسلیم فشارها و طعنه‌ها شد و نباید به خاطر فشارهای مختلف سیاسی از تلاش برای بازگردان حقوق ملت دست کشید. پس برجام درس های زیادی به ما یاد داد.
تصور نمی‌کردیم یک جناح، رقابت سالم را تا مرز عداوت مسموم پیش ببرد
سخنگوی دولت تاکید کرد: مهمترین عبرتی که از سرنوشت برجام گرفتیم این بود که تصور نمی‌کردیم یک جناح خاص، رقابتی سالم را تا مرز عداوتی مسموم پیش ببرد ، همصدا با بدخواهان ایران، دولت را یک روز متهم به نابودکردن دستاوردهای هسته‌ای، یک روز متهم به عدم توجه به توانمندی داخلی و یک روز هم متهم به وادادگی کردند و علیه کسانی که در راه دفاع از منافع ملی و آسایش مردم، در حال مصاف دیپلماتیک با قدرت های جهانی بودند، تهمت و قلم زدند.
وی ادامه داد: حتی زمانی که دولت زورگو و قانون شکن ترامپ از برجام خارج شد و سخت ترین تحریم های تاریخ را علیه ملت ما وضع کرد، این افراد از تخریب و افترا علیه دولت که در خط مقدم جنگ اقتصادی بوده ، دست برنداشتند.
ربیعی با اشاره به اینکه ما در دولت، هم باید تولید و اقتصاد را باهم پیش می‌بردیم، یادآور شد: خوشبختانه سال 99 را با رشد دو درصد تمام کردیم؛ هم باید مراقب روان جامعه می‌بودیم و در عین حال، با عقب راندن تحریم ها، حق جامعه مردم ایران را از نظام ظالمانه جهان می‌ستاندیم . در این شرایط،‌ باید منتظر هجمه‌های داخلی هم می‌بودیم.
سخنگوی دولت افزود: با وجود این، دولت هیچگاه از آنچه که به آن اعتقاد داشته، عقب ننشسته و تا آخرین لحظه که مسئولیت داریم، در عقب راندن تحریم، رفع آثار و تبعات آن بر معیشت مردم ؛ پیش‌ بردن تولید ملی و توسعه زیرساخت ها و همچنین حفظ جان مردم با خرید و تولید واکسن کرونا، اهتمام ویژه خواهیم داشت. این مشی و تعهد دولت به مرم است و تا روز آخر به آن وفادار خواهد ماند.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/278742/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

14 درصد از معاینات نزاع پزشکی قانونی مربوط به زنان مدعی همسرآزاری

خدمات جامعه مامایی در دوران همه گیری کرونا قابل تقدیر است

تلاش قابل تحسین توانمند عزیز کشورمان برای صعود به قله 2 هزار متری

7 راهکاری که می توانید با آن ها بیشتر به خود عشق بورزید

روانشناسی/ مقابله با اضطراب بازگشت به کار در دوران کرونا

وحشتناک‌ترین صاعقه در استرالیا

استفاده نیروی دریایی آمریکا از جت‌پک

زنده شدن عجیب ماهی منجمد!

ترس مردم روستایی در هند از شعله های عجیب آتش از لوله ای که در زمین فرو رفته بود

شاخصه‌های دولت اسلامی در نگاه قرآن؛‌ مبارزه با ویژه خواری

نجات بچه دلفین در ساحل

بعضی‌ها باید فرهنگ شهری رو از این اردک‌ها یاد بگیرن!

حکمت/ لجاجت چه پیامدی دارد؟

لحظه تصادف وحشتناک تریلی 18 چرخ با قطار در تگزاس

لحظه‌های نابی که زود گذشت

بارش تگرگ های 5 سانتی در ایالت فلوریدا

تصادف راننده حواس پرت و موتور سوار بی احتیاط

ترین ها/ اولین مومیایی باردار مصری کشف شد!

ترمز دردسرساز برای دوچرخه سوار در خیابان

تارزان در دنیای واقعی!

مرد عنکبوتی در دنیای واقعی!

4گوشه دنیا/ بیماری نادر دختر انگلیسی که هنگام خندیدن می خوابد!

جشن تولد 25 سالگی یک لاک پشت

تشویق برای شوت اشتباهی!

یک صحنه کاملا عادی در هند!

زنی در مالی 9 قلو به دنیا آورد!

بزغاله ای با هفت پا

مسدود شدن اتوبان با ورود گاو و تمساح!

تزئین جالب گچ در قالب‌های سیلیکونی

نجات معجزه آسای یک موتور سوار از مرگ حتمی

گوناگون/ 10 حقیقت جالب درباره مثلث برمودا

نماهنگ «یا رب تو ببخش» با صدای بنی‌ فاطمه

برنامه‌ های هفته جهانی نجوم در ایران اعلام شد

چه عواملی باعث می‌شود مردم قرنطینه را رعایت نکنند؟

مستاجران خانه بتنی ساخته شده با چاپگر سه بعدی

ترجمه/ موشک فضایی غول‌پیکر چین سرگردان در آسمان با مکان فرود نامعلوم!

حذف بو و گازهای سمی تصفیه خانه با فناوری نانو

ساخت نرم‌ترین ایمپلنت مغز با سوزن قندی

سقوط زباله‌های فضایی به چه شکل است؟

موشک چینی در روز شنبه وارد جو زمین می‌شود

کشف ژن‌هایی مرتبط با رنگ چشم انسان

3 دانشمند مدعی وجود "قارچ" در مریخ شدند!

داستانک/ تقوا چیست؟

ستاره درخشان شعر جنوب، تسلیم سرطان شد/ ماجرای جنجالی قاسم آهنین‌جان چه بود؟

آوازخوانی استاد آهنین‌جان در بیمارستان برای پرستاران

تازه های نشر/ چند کتاب تازه‌ منتشر شد

صوت/ قصه های نوبرخانوم؛ نوشته شرمین نادری_ قسمت دوم

شعر خوانی زیبایی از مرحوم حسین منزوی

شعر طنز/ دوبیتی های خبری هفته

یادگاری عجیب یک شاگرد نزد استاد شفیعی کدکنی