ایران پرسمان

آخرين مطالب

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس : ایجاد شغل با شکست انحصار محقق می شود وزارت رفاه

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس : ایجاد شغل با شکست انحصار محقق می شود
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: اگر خواهان حفظ و ایجاد اشتغال در جامعه هستیم باید انحصار را رفع کنیم که این شکست می‌تواند در صدور مجوز فعالیتهای اقتصادی نیز باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس؛سهراب مختاری در بیست و هشتمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس گفت: در حوزه رفع انحصار در حوزه اقتصادی در سالیان گذشته تلاش های زیادی در سطح این استان انجام و موانع بسیاری برداشته شده اما هنوز هم در این خصوص تلاش بیشتری نیاز است.
مختاری اظهار کرد: بهترین جایگاه تولید ثروت در حوزه تعاونی‌ها است که موجب افزایش بهره‌وری نیز خواهد شد.
وی ادامه داد: در سال 90 نرخ بیکاری استان فارس 18 و نیم درصد بوده در حالی که میانگین کشور در همین سال 12 و 3 دهم درصد و این استان رتبه 29 کشور را داشته است.
وی با بیان اینکه در سال 92 فارس در حوزه نرخ بیکاری رتبه 25 و در سال 93 رتبه 22 کشور بوده افزود: این استان در سال 98 در حوزه نرخ بیکاری به رتبه 3 کشور کاهش داشته است.
وی مشکل کنونی جامعه را خصوصا در حوزه بیکاری بیش از اینکه اقتصادی باشد مشکل فرهنگی دانست و بیان کرد: اگر مشکلات فرهنگ کار در جامعه ما حل نشود گره‌های اقتصادی نیز باقی خواهد ماند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار کرد: در بحث فضای کسب و کار این استان در سال 91 رتبه 28 کشور را دارا بوده که در سال 96 به جایگاه سوم و در سال 98 نهم کشور را به دست آورده است که این روند نشان دهنده بهبود وضعیت در این استان به نسبت سایر نقاط کشور است.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال وظیفه یک نهاد نیست بلکه وظیفه‌ای همگانی است که همه مردم و حاکمیت باید در این خصوص مشارکت جدی داشته باشند.
مختاری با تاکید بر این مطلب که همه تصمیمات شوراهای اسلامی شهری و روستایی سراسر این استان باید پیوست اشتغال داشته باشد،گفت: بیش از 90 درصد کارگاه‌های این استان کمتر از 50 نفر کارگر و بیش از 80 درصد کارگاه‌ها نیز کمتر از پنج نفر کارگر دارند.
وی در ادامه با بیان اینکه 900 تشکل کارگری در سطح استان فارس وجود دارد افزود: 139 شورای اسلامی کار در فارس وجود دارد که تمام این شوراها در سازمان بین‌المللی کار به ثبت رسیده‌ است. 
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: 26 دفتر مشاوره کارآفرینی در فارس وجود دارد و در حوزه تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان اشتغال روستایی و عشایری نیز مقام سوم کشور به این استان اختصاص دارد که نشان‌دهنده تلاش دولت در این عرصه است.
وی تاکید کرد: 599 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در سال جاری در این استان پرداخت شده است.
مختاری در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: از سال 93 تا 98 دو هزار و 305 تعاونی در سطح این استان ایجاد شده که در این حوزه فارس مقام نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه 565 روستا تعاون در فارس وجود دارد که در این زمینه استان رتبه نخست کشور را به دست آورده،گفت: در حوزه تشکیل تعاونی بانوان تا سال 98 استان فارس مقام سوم کشور را به خود اختصاص داده است و سه میلیارد و دویست میلیون تومان تسهیلات در این زمینه پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه در اغلب شهرستان های این استان مجموعه رفاهی ورزشی ایجاد شده افزود: در حال حاضر بسیاری از مجموعه های ورزشی در سطح استان آماده بهره برداری است که شوراهای شهرهای مختلف فارس باید در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشند.
زنان سرپرست خانوار چشم انتظار قوانین حمایتی ویژه
وی در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: باید بصورت خاص برای کمک به زنان سرپرست خانوار امکان ویژه‌ حمایتی درنظر گرفت که این مهم نیازمند تصویب قوانین جدید است.
مختاری ادامه داد: در بحث بیمه کارگران باید از یک مدل اقتصادی کارآمد استفاده شود و ضروری است که در این راستا نظام عالی رفاه اجتماعی پیاده سازی شود که در آن کار کردن به معنای واقعی توصیه شود.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس از لزوم توانمندسازی روستائیان نیز سخن گفت و افزود: بازآفرینی کار روستایی و توانمندسازی اهالی روستاها امری است که باید با هدایت شوراهای اسلامی محقق شود.
وی ادامه داد: شغل به اندازه کافی در سطح شهرها و روستاهای استان فارس وجود دارد اما باید در نوع نگاه‌ها تحول ایجاد کرد.
مختاری با بیان اینکه در خصوص به کارگیری نیروی بومی و غیر بومی قانون خاصی وجود ندارد بیان کرد: باید تلاش کرد تولید ثروت در عمل محقق و عملیاتی شود.
رشد 1 درصدی فارس در اشتغالزایی کارگران علیرغم وجود کرونا
وی در بخش دیگر سخنان خود به بازیابی اشتغال های متاثر از کرونا در سطح این استان طی 11 ماه گذشته که از شیوع این ویروس می گذرد اشاره و اظهار کرد: علی رغم اینکه تعداد کارگاههای استان نسبت به سال ٩٨ به تعداد ٨٣٨ کاهش داشته اما تعداد کارگران یک درصد اضافه شده است.
وی اضافه کرد: تعداد کارگران بیمه شده در اسفند سال گذشته هفتصد و 47 هزار و 511 نفر بوده که این رقم به رغم شیوع کرونا با رشد 1 درصدی در آبان سال 99 به هفتصد و 55 هزار و 226 نفر افزایش پیدا کرده است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس به تسهیلات حمایتی دولت برای مشاغل آسیب دیده از کرونا نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون 42 هزار و 132 پرونده مشاغل آسیب دیده از کرونا این استان با اعتبار 709 میلیارد تومان به بانک ها ارجاع که 478 میلیارد تومان از این تسهیلات کم بهره حمایتی دولت به متقاضیان پرداخت شده است.
مختاری ادامه داد: فارس در بخش ثبت نام متقاضیان و مشاغل آسیب دیده از کرونا در سطح کشور رتبه سوم و در حوزه پرداخت مقام چهارم را دارد.
وی تاکید کرد: ضروری است که بانک های عامل استان فارس همتی مضاعف برای پرداخت 319 میلیارد تومان تسهیلات باقی مانده درخواستی کسب و کارها و متقاضیان آسیب دیده از کرونا را به این فعالین عرصه اقتصاد و تولید به کار گیرند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: مطابق دستورالعمل ستاد ملی کرونا در حال حاضر فرصت بهرمندی فعالین حوزه گردشگری ،ورزش و جوانان و فرهنگ و رسانه از تسهیلات کرونا وجود دارد که این فعالین می توانند با ثبت نام از تسهیلات 16 تا 960 میلیون تومانی بهرمند شوند.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/242529/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرسپولیس واقعا یک تیم خاص است!

عاقبت تلخ سرگرم شدن با گوشی!

دیدار سفیر ایران در قطر با هنیه

مقام کاخ‌سفید: آماده تعامل مجدد برای بازگشت دوجانبه به تعهدات برجام هستیم

حزب الله: بین المللی کردن مشکل لبنان نادیده گرفتن خطر اسرائیل است

بایدن ولیعهد سعودی را مجازات نمی‌کند

فارن پالیسی: عربستان چطور از قتل خاشقجی قسر در می‌رود؟

رویترز: آمریکا تلاش می‌کند ولیعهد سعودی را سرجایش بنشاند

ژست‌های تئوریسینی عباس آخوندی

رجا: واعظی چه مساله‌ای را فاش کرد؟

چرا بایدن در قبال ایران تغییر لحن داده است؟

روایت "فایننشیال تایمز" از پایان «ماه عسل» شاهزاده

تظاهرات بدون وقفه جلیقه زردها علیه مکرون

عاقبت تلخ سرگم شدن با گوشی!

چرا شهید خرازی تا اسم شلمچه را آورد، صدای اعتراض همه بلند شد!

رازی جدید درباره تابلوی «جیغ»

فیل‌ها چگونه همسایه‌آزاری می‌کنند؟

رونمایی از مجسمه طلای ترامپ!

تیراندازی عجیب در مراسم تشییع جنازه یک تاجر!

وقتی سگ به محبت مادرانه مرغ نیاز دارد!

9 کشف مرموزی که بشر از حل معمای آن ناتوان است!

راز مرگ فرعون مصری؛ تائو دوم اعدام شد!

ادعای سرمربی مس در مورد استقلال و تعطیلی لیگ

سید جلال حسینی: اگر مردم حق رای داشتند نام علی کریمی بیرون می‌آمد

استوری کنایه‌آمیز ابراهیم شکوری در واکنش به انتخابات

مظاهری به کمیته انضباطی باشگاه استقلال فراخوانده شد

بیش از نیمی از زندانیان و کارکنان یک زندان، به کرونا مبتلا شدند

رژیم غذایی فروکتوز به سیستم ایمنی آسیب می‌زند

جهان چگونه پایان می‌یابد؟

اولین رویانوردی؛ تماس با جهان شگفت‌انگیز خواب

این صدای مشتری است؛ صدای ترسناک و در این حال شگفت انگیز

ابداع روش‌ یادگیری عمیق برای حل مکعب روبیک

شعر خوانی زیبایی از شمس لنگرودی

این یکی را از آمریکایی‌ها یاد بگیرید!

ناگفته‌هایی از زندگی هوشنگ ابتهاج

دو خط کتاب/ روزی که فهمیدم نیازی به خوشبختی ندارم

وال استریت ژورنال: ایران پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرد

روایت فتاح از نتیجه اعلام مسئولینی که اموال بنیاد مستضعفان را در اختیار داشتند

در جریان احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه چه گذشت

جهانگیری: قبول دارم که در حق زنان و اهل سنت کوتاهی شده

لاریجانی مسافر چین می‌شود؟

محتوای نامه رئیس دولت اصلاحات چیست؟

امروز در مجلس چه گذشت؟

هیئت دولت با تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس موافقت کرد

توضیحات ابطحی درباره نامه رئیس دولت اصلاحات به رهبر انقلاب

تصمیم گیری در مورد FATF به چه مرحله ای رسید؟

خطیب زاده: زمان برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی «بورل» را مناسب نمی‌دانیم

حذف اثر انگشت با استامپ در انتخابات

انفجاری شدید پاسگاه پلیس در هرات افغانستان را هدف قرار داد

حزب حاکم ارمنستان در صدد استیضاح رئیس‌جمهوری