ایران پرسمان

آخرين مطالب

در سفر به بیرجند از چه مکان هایی دیدن کنیم؟ دانستنیها

در سفر به بیرجند از چه مکان هایی دیدن کنیم؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - کجارو / شهر بیرجند، همواره در فهرست برترین‌های کشور قرار دارد؛ چراکه از سال‌های دور تا به امروز، گامی عظیم در توسعه و پیشرفت برداشته و نام خود را به‌عنوان شهری فرهنگی و توسعه‌پذیر ثبت کرده است. شهر بیرجند اولین شهر در ایران است که از سازمان آب‌رسانی برخوردار شده و بنگاه آب لوله بیرجند نیز نخستین سازمان آب‌رسانی در کشور شناخته می‌شود. همچنین بیرجند، قبل از تهران، از لوله‌کشی آب شهری برخوردار شده است.
1. عمارت تاریخی خواجه خضر

ایران پرسمان

ساختمانی تاریخی و کهن که پیشینه‌ آن به دوران حکومت قاجاریان بازمی‌گردد. این عمارت از معماری تک‌ایوانی و نمای آجری به‌شکل خفته راسته برخوردار بوده و به‌دلیل حضور مقابر در پیرامون آن، در بین مردم دارای اهمیت بسیاری است. این بنا امروزه به یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر تبدیل شده است.
2. موزه حیات وحش

ایران پرسمان

یکی دیگر از پربازدیدترین جاهای دیدنی بیرجند، موزه‌ حیات وحش است که در سال 1387 از باغ و عمارت شوکت‌آباد به مجموعه‌ اکبریه‌ این شهر، منتقل شد. گردشگران می‌توانند نمونه‌های متعدد و حتی نادری از پوشش جانوری خراسان جنوبی را در این موزه مشاهده کنند.
3. مسجد چهار درخت
مسجدی متعلق به اواخر دوران سلطنت صفویان، در محله‌ای قدیمی چهار درخت شهرستان بیرجند وجود دارد که به همین نام شهرت یافته است. این مسجد، دارای تنها یک شبستان است که در سال 1349 بازسازی شده است.
4. موزه مردم شناسی
بخشی از زندگی مردم در قالب معیشت، مشاغل و حرفه‌های ایشان که روزگاری پررونق بوده ولی امروزه به‌طور کلی منسوخ شده است، به‌صورت مجموعه‌ای دیدنی و در موزه‌ای به نام موزه‌ مردم‌شناسی برای نمایش عموم گردآوری شده است. وسایل حرفه‌هایی مانند آهنگری، سلمانی، نخ‌ریسی، پارچه‌‌بافی، سبدبافی، سفالگری، عطاری، کفاشی و ... تنها نمونه‌هایی از اشیایی است که در این مجموعه نگهداری می‌شود. جالب است بدانید که قدمت آن‌ها به یک قرن می‌رسد.
5. سد عمر شاه (بند عمر شاه)

ایران پرسمان

سدی قدیمی، درون رشته‌کوهی به نام باقران قرار دارد که به‌دلیل ذخیره کردن آب و نیز مهار سیلاب‌ها و با استفاده از آجر و ساروج ساخته شده است. قدمت این بند به دوران حکومت قاجاریان و فرمانروایی حشمت‌الملک بازمی‌گردد و به نام بند عمرشاه شهرت یافته است.
6. موزه میراث پهلوانی
در زورخانه‌ای قدیمی به نام «زورخانه‌ لوب‌اند»، با پیشینه‌ای بالغ بر دو قرن، موزه‌ میراث پهلوانی شهر بیرجند قرار دارد که امروزه به یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این شهر تبدیل شده است. در این موزه، وسایلی تاریخی از ورزش باستانی و پهلوانی برای بازدید به نمایش گذاشته شده است.
7. موزه مشارکتی مردم‌ شناسی

ایران پرسمان

مجموعه‌ای متشکل از ابزار و وسایل مخصوص معیشت، صنایع دستی، ظروف مورد نیاز زندگی، بازی‌های محلی، ابزارآلات مشاغل سنتی و پوشاک، در مکانی که به نام موزه‌ مشارکتی مردم‌شناسی شهر بیرجند شهرت دارد، قرار دارد. این موزه در عمارت تاریخی اعتمادی‌نیا و در سال 1391 افتتاح شد.
8. ارگ بهارستان (باغ زرشکی)

ایران پرسمان

بنایی متعلق به حکومت افشاریان در شهر بیرجند قرار دارد که شاهد اتفاقات تاریخی مهمی از جمله پناهنده شدن لطفعلی‌خان زند و همراهانش در این عمارت بوده است. این اثر تاریخی یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین باغ‌های کشور است که پیش از شناسایی آن به‌عنوان میراث تاریخی کشور، مورد تفکیک قرار گرفته و امروزه تنها بخشی کوچک از این باغ باشکوه برجای مانده است.
9. بند دره (سد دره)

ایران پرسمان

سدی بازمانده از دوران دو حکومت پادشاهی ایرانی، اواخر پادشاهی زندیه و اوایل سلطنت قاجاریه که به‌دلیل گذر آب ذخیره‌شده‌ آن از دره بالا و پایین، به نام بند دره شهرت یافته است، در شهر بیرجند قرار دارد. به یقین می‌توان این بند را از مهم‌ترین سدهای تاریخی و عظیم‌ترین سد کوهستانی این شهر معرفی کرد که به دستور امیر شوکت‌الملک در اواخر قرن 13 احداث شده است.
10. عمارت کلاه فرنگی (ارگ حسام الدوله)

ایران پرسمان

بنایی تاریخی و بازمانده از اواخر دوران حکومت زندیه و اوایل سلطنت قاجاریان در شهر بیرجند وجود دارد که در بین مردم به ارگ کلا‌ه‌فرنگی شهرت یافته است. قصر بی‌بی عروس، ارگ سرکار و ارگ حسام‌الدوله از جمله نام‌های دیگر این عمارت کهن است که در بین مردم شناخته می‌شود. این اثر تاریخی، متعلق به امیرعلم خزیمه بوده که توسط ایشان به فرمانداری بیرجند اهدا می‌شود.
11. بازار بیرجند

ایران پرسمان

بازار بیرجند از جمله قسمت‌های قدیمی و کهن این شهرستان است که می‌توان کاروانسراهایی کهن با پیشینه‌ای بالغ بر 300 سال را در داخل آن، مشاهده کرد. همچنین این فضای عظیم، دارای کوچه‌هایی با فضایی کم است که در برخی از قسمت‌های آن، مکان‌هایی با معماری اصیل سنتی به چشم می‌خورد. گردشگران با حضور در بازار بیرجند حال‌وهوای تاریخ را در فضایی آکنده از شور و شوق مردم امروز، تجربه خواهند کرد.
12. مدرسه شوکتیه
حسینیه‌ شوکتیه، عمارتی است متعلق به اواسط قرن 13 هجری که به دستور محمدابراهیم خان علم، مشهور به شوکت‌الملک دوم در شهر بیرجند ساخته شده است. این بنا که حدود یک دهه‌ پس از ساخت، تغییر کاربری داده و به مدرسه‌ای به همین نام تبدیل می‌شود، سومین مدرسه‌ای است که پس از دارالفنون و رشدیه‌ تبریز تعلیم و پرورش را به سبک جدید در دستور کار خود قرار داد.
13. باغ اکبریه

ایران پرسمان

باغ اکبریه، دارای پیشینه‌ای به قدمت اواخر حکومت زندیه و اوایل سلطنت قاجاریه در شهر بیرجند احداث شده است که در گذشته از آن به‌عنوان مکانی جهت سکونت، پذیرایی و امور دیوانی استفاده می‌شد. این مکان در گویش مردم محلی به کلاته سرکار امیر نامیده می‌شود.
14. قلعه فورگ

ایران پرسمان

در یکی از روستاهای شهرستان بیرجند به نام فورگ، قلعه‌ای کهن و باستانی وجود دارد که به قلعه‌ فورگ شهرت یافته است و از جاهای دیدنی خراسان جنوبی محسوب می‌شود. جالب است بدانید که مرحله‌ نهایی معماری صورت گرفته بر این این بنای قدیمی که پس از قلعه‌‌ الموت از مهم‌ترین پایگاه‌های اسماعیلیان محسوب می‌شد، به دوران حکومت افشاریان بازمی‌گردد؛ به‌گونه‌ای که هشت برج دایره‌ای شکل و حصار کنونی قلعه، متعلق به این دوران است.
15. برج چشمه مولید

ایران پرسمان

برج چشمه مولید، بنایی است بازمانده از دوران حکومت صفویان که در روستایی به همین نام و در شهرستان بیرجند ساخته شده است. امروزه این اثر تاریخی، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تاریخی این شهرستان است.
16. باغ امیرآباد

ایران پرسمان

در 5 کیلومتری غرب شهرستان بیرجند باغی قرار دارد که به باغ و کوشک امیرآباد شهرت دارد. این مکان متعلق به امیرمعصوم‌خان شیبانی است که از پیشینه‌ای به قدمت حکومت قاجاریان برخوردار است. امروزه در این باغ می‌توان‌بخش‌های مختلفی از جمله کتابخانه، دانشگاه، موزه، سفره‌خانه و چایخانه‌ سنتی را مشاهده کرد.
17. باغ شوکت آباد
باغی متعلق به امیر اسماعیل‌خان شوکت‌الملک در 10 کیلومتری بیرجند قرار دارد که امروزه بخش‌هایی از آن به‌عنوان موزه‌ تاریخ طبیعی و حیات‌وحش و نیز رستوران سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/244559/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عراق: هیچ گونه تبادل اطلاعاتی با آمریکا درباره حمله به سوریه نداشتیم

تصاویر باورنکردنی از خودروها مدفون زیر برف سنگین روسیه

ویدئویی زیبا از لحظه فوران آتشفشان

ادب شد دیگه از این کارا نکنه!

چرا قبل از خواب باید زیورآلات خود را درآوریم؟

پزشکی که نوزاد تازه متولد شده را برای هزینه بیمارستان فروخت!

پرداخت بیش از 98 در صد از تسهیلات اشتغال روستایی در آذر بایجان شرقی

جرایم رانندگی افزایش می‌یابد!

اعلام جزییات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی!

قایدی از استقلالش نوشت!+عکس

تهدید ایران درباره لغو توافق با آژانس در صورت تصویب قطعنامه‌ آمریکا

آمریکا فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان را متوقف می‌کند

خط و نشان بایدن برای ایران!

تصویری از تشرف حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به حرم حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) در سال 1363

کارشناس سازمان ملل خواستار تحریم بن‌سلمان شد

4 بیماری زمینه‌ای درمان کرونا را سخت می‌کنند!

تشخیص زمین‌لرزه با کمک کابل فیبر نوری گوگل

اختراع دانشمند ایرانی کمک شایانی به پیشرفت صنعت «لیزر» در دنیا کرد

مورد عجیب «ویتاکر»؛ قابلیت شگفت‌‌انگیزی در مغز که معلولیت را دور می‌‌زند

چین تصاویر نمونه خاک و سنگ ماه را منتشر کرد

قند پارسی/ ضرب المثل "ریش و قیچی دست کسی سپردن"

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت نود و سوم- داستان انصراف دادن امیر المومنین از کشتن دشمن از روی خشم

خبر جدید از نتیجه بررسی لوایح FATF در مجمع

فواد حسین وارد تهران شد

رئیس جمهور: عید 1400 چیزی شبیه به عید 99 است؛ باید مراعات کنیم

فرمانده سنتکام: «عین‌الاسد» را تخلیه نکرده بودیم 150 نفر کشته می‌شدند

رئیس پلیس ر اهور برای توضیح درباره مجوز خط ویژه به مجلس می‌رود

اکرمی: همه باید یاد بگیریم کمتر حرف بزنیم و بیشتر عمل کنیم

انتقاد بن رودز از رویکرد بن سلمان برای کشاندن آمریکا به جنگ‌های نیابتی با ایران

نشست وزیر خارجه قطر با سفرای تروئیکای اروپا درباره برجام

اظهارات یک اصولگرا درباره اختلاف حدادعادل با احمدی‌نژاد

خاطرات جهانگیری درخصوص بازدید از روستاها

"ترامپ" برای یکشنبه چه برگی در آستین دارد؟

تیم بایدن به دنبال متوقف کردن قراردادهای تسلیحاتی با عربستان

پنتاگون: از اطلاعات عراق استفاده نکرده‌ایم

آتش‌سوزی یک کارخانه در حومه لس‌آنجلس آمریکا

الکاظمی ساکنان ذی‌قار را به آرامش دعوت کرد

واکنش سناتور روس به سخنان بایدن درباره تعلق کریمه

دموکرات‌ها خواستار پاسخگو کردن عربستان به دلیل قتل خاشقجی شدند

واکنش محمد مهاجری به ادعای عدم حضور قالیباف در انتخابات 1400

ادعای تهدید ایران به لغو توافق با آژانس

یک مقدار اعلیحضرتی!

جیش‌الظلم پشت پرده نا آرامی‌های سراوان

نقض حقوق کودکان؛ گریه کن تبلیغ بگیرم

بازداشت اخلالگر بازار بورس در اصفهان

ناگفته‌های اژه‌ای از پرونده روح الله زم

اسرائیل به‌دنبال تشکیل ائتلافی جدید علیه ایران

هاپ آن - هاپ آف به کیش رسید

ایجاد شغل برای 15هزار نفر در صورت تولید انبوه قطار ملی

خلاقیت و نوآوری؛ هنر روابط عمومی امروز