ایران پرسمان

آخرين مطالب

در یکشنبه خونین مشهد چه گذشت؟ دانستنیها

در یکشنبه خونین مشهد چه گذشت؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / پایگاه «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» در ادامه نوشت: رادیو ایران زیر نفوذ سانسور حکومت نظامی ازهاری تعداد شهدا را 205 نفر و رادیو مسکو آمار شهدا و مجروحان این دو روز را 3000 نفر اعلام کرد. این روز «یکشنبه‌ خونین» نام گرفت. 
در این روز خیابان‌های شهر خلوت شد و مردم به خانه‌های خود پناه برده بودند و تعداد کمی از مردم که مشغول تهیه‌ نیازمندی‌های زندگی در مغازه‌ها یا در حین رفتن به منازل خود بودند، نه تنها به‌وسیله‌ تانک‌ها و خودروهای نظامی، بلکه حتی با اتومبیل‌هایی که تحت رهبری نظامیان و با نمره‌ شخصی در تردد بودند، هدف قرار می‌گرفتند و صدای رگبار مسلسل‌ها در همه جای شهر شنیده می‌شد.
کاشف حسینی که در این روز مجروح شد، می‌گوید: «عصر روز نهم دی، سه نفر از ارتشی‌هایی را که به قتل رسیده بودند، در میدان شهدا به دار آویختند. اما ظاهراً ارتش، جنازه‌ها را شب به داخل پادگان منتقل می‌کند و صبح روز دهم، در معرض دید ارتشیان قرار می‌دهد و به آن‌ها می‌گوید: نگاه کنید؛ مردم شما را این جوری می‌کشند. ارتشیان با دیدن این صحنه‌ها به شدت عصبانی شدند. سربازان و درجه‌داران با دستور فرماندار نظامی، دیگر دنبال بهانه‌ای نمی‌گشتند. نیاز به صفوف فشرده راه‌پیمایان نداشتند؛ با اسکورتی منظم، در شکل کارناوال مرگ حرکت کردند و پادگان را به قصد آدم‌کُشی بی‌سابقه و به راه‌انداختن جوی خون ترک کردند.»
تانک‌ها در جلو قرار داشتند، نفربرها پشت سر و نعش‌کش‌ها به دنبالشان پیش می‌رفتند. به محض اینکه از پادگان خارج شدند، آتش گشودند، هر که را در خیابان و کوچه دیدند، به رگبار بستند و هیچ‌کس از گلوله دژخیمان در امان نماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز یکشنبه‌ خونین مشهد را اینگونه به یاد می‌آورند: «صبح دهم دی‌ماه که می‌خواستیم به مسجد کرامت برویم، به ما گفتند صبر کنید ببینیم حول و حوش مسجد چه خبر است. برای ارزیابی درست‌تر، یک نفر را فرستادیم. بعد از مدتی برگشت و گفت آنجا غوغایی است. ماشین‌های ارتشی به میزان زیادی سر چهارراه نادری که محل مسجد کرامت است، جمع شده‌اند. چهارراه نادری، حد و مرز حضور پلیس و ارتش بود. از چهارراه نادری به طرف حرم مطهر، معمولاً ارتش یا پلیس هیچ‌وقت حضور پیدا نمی‌کرد. در ایام اوج مبارزه، آنجا خط قرمز بود و دیگر نمی‌توانستند به این طرف بیایند و واقعاً اگر می‌آمدند، برایشان خطر جانی داشت. در این قسمت خیابان، دائماً مردم در رفت و آمد بودند. شعار، گردهمایی و سخنرانی رواج داشت و اصلاً از حوزه مأموریت و دخالت دستگاه خارج بود ... شنیدیم ماشین‌های ارتشی و تانک‌ها را در همین منطقه مستقر کرده‌اند و هیچ‌کس هم نیست و هر کس هم پیدا شود، او را می‌زنند. کسی را نمی‌گرفتند، فقط افراد را می‌زدند. عده‌ای در مسجد کرامت بودند و بالاخره از مسجد کرامت در خیابان شاه‌رضای آن روز - آزادی فعلی - که محل استقرار نیروهای دولتی به‌اصطلاح مقاومت ملی یا پایداری بود، عده‌ای از جوان‌ها، بالای پشت‌بام آنجا و عده‌ای هم پشت‌بام مسجد کرامت بودند. اول صبح در اطراف مسجد در خیابان نادری، یک اجتماع مختصری تشکیل شده بود که عُمّال رژیم آن‌ها را به رگبار می‌بندند و بعد هم با وحشیگری تمام حمله می‌کنند و عده‌ای را در همان‌جا به شهادت می‌رسانند ... در این وضعیت به ما گفتند مصلحت نیست به مسجد کرامت برویم و همین‌طور هم بود. اگر می‌رفتیم، مطمئناً خطر جانی در پیش بود و کارها متوقف می‌ماند. سرانجام آن روز را تا شب در منزل ماندیم. آن روز، روز عجیبی بود. خبرهایی که می‌رسید، نشان‌دهنده‌ کمال وحشیگری و جنایت دستگاه بود. از جمله خبرها این بود که ماشین‌های ارتشی در خیابان‌ها راه افتادند و هرجا صف نفت یا صف نان می‌بینند که آن‌ روزها زیاد دیده می‌شد، به رگبار می‌بندند. عده‌ای از زنان و مردان، بچه و کوچک و بزرگ را در میان صف‌ها به رگبار بسته‌اند که بعضی شهید و مجروح شدند. در چهارراه نادری و خیابان‌های اطراف حملات سختی انجام شد. در جاهای مختلف شهر، همین طور برخورد با مردم انجام گرفت و هرکجا اجتماعی دیده می‌شد، با حرکت مسلحانه و بسیار خشن با مردم رفتار می‌کردند ...».
پس از جریان نهم و دهم دی نیز شهروندان مبارزِ مشهدی به طور پراکنده در درگیری‌ها و تظاهرات خیابانی به شهادت می‌رسیدند. هفتصد نفر از پزشکان خراسان با ارسال تلگرافی به کورت والدهایم، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار رسیدگی به کشتارهای اخیر نظامیان در مشهد شدند.
آیت‌الله شیرازی هم با صدور اعلامیه‌ای روز دوازدهم دی‌ماه را عزای عمومی اعلام کرد و مجلس ترحیمی در مسجد جامع گوهرشاد برگزار شد که آیات سید عبدالله شیرازی، سید حسن طباطبایی قمی، شیخ ابوالحسن شیرازی، شیخ علی تهرانی، حسنعلی مروارید، سید ابراهیم علم‌الهدی، فرهنگیان، دانشجویان، اصناف، کشاورزان و کارمندان دولت در این مجلس حضور داشتند و شهید هاشمی‌نژاد به منبر رفت. به دستور تیمسار سپهبد اکبر یزدگردی، فرماندار نظامی مشهد، مأموران در خیابان‌ها مراقب اوضاع بودند. علاوه بر امام خمینی آیات قم، دزفول، کرمانشاه، اصفهان، سوادکوه مازندران با تلگرام خود به آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی، ضمن دلجویی از مردم، تنفر خود را نسبت به سفّاکی رژیم پهلوی اعلان داشتند.
در پی حوادث خونین نهم و دهم دی مشهد، سپهبد امیر عزیزی، استاندار خراسان و نایب‌التولیه‌ آستان قدس رضوی، از پست خود استعفا کرد و عازم تهران شد و آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، آیت‌الله عباس واعظ طبسی، شیخ علی تهرانی، عبدالکریم هاشمی‌نژاد و محمدرضا محامی، به طور مشترک، ضمن صدورِ اعلامیه‌ای روز جمعه، 15 دی ماه به‌عنوان هفتمین روز درگذشت شهدا از ساعت 2 تا 4:30 بعدازظهر در مسجد گوهرشاد مجلس گرامی‌داشتی برگزار کردند. در این مجلس آیات قمی، شیرازی، سیدکاظم مرعشی و طلبه‌های علوم دینی حضور یافتند و آیت‌الله خامنه‌ای به منبر رفتند.
علما با مقاومت و شجاعت خود به‌تدریج توانسته بودند وحشت رژیم را از دل مردم بیرون کنند و انقلاب موفق شده بود از انزوا درآید و در مسیر قوت قرار گیرد.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/247810/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش "رئیس کمیته روابط خارجی سنا" در پیچیده شدن احیای برجام

کلین‌شیت بی‌دردسر مقابل پرسپولیس

هشدار سفارت آمریکا در عربستان به اتباع خود

قالیباف: کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می‌شوند

سراب یک ‌دستی

انتقاد از "بودجه پاشی مجلس برای صداوسیما"

بایدن نمی تواند محمد بن سلمان را فراموش کند

فارن پالیسی: مشارکت راهبردی تهران-پکن بزرگترین چالش برای آمریکاست

روایت "وال استریت ژورنال" از مشکل بایدن با ایران

استراتژی ترامپ برای بازگشت به قدرت

تصویر شهید روی لباس وحید امیری متعلق به چه کسی بود؟

حرکت خطرناک روی نیسان در حال حرکت!

سطل کفش شور!

ترسیدن یوزپلنگ در سیاهی شب

دعوا در زمین فوتبال

پست اینستاگرامی بازیکن جدید پرسپولیس+عکس

کنایه سنگین علی کریمی به نبی: فوتبال را دور ننداز! +عکس

مغانلو: هیچ شرطی برای پرسپولیس نگذاشتم

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که چرا باید از ماسک سه لایه استفاده کنید

آینده بشریت در سیاره سرخ

صوت/ داستان شنیدنی "مهمان مامان" با صدای علی عمرانی_ قسمت سوم

شعر خوانی زیبایی از حسین پناهی

توئیت مشاور سیاسی قالیباف درباره دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

یوسفیان ملا: خبرسازی اخیر درباره لاریجانی را تکذیب می‌کنم

واکنش نماینده مجلس به سخنان عطریانفر درباره قالیباف

حقیقت‌پور: علی لاریجانی فعالیت انتخاباتی ندارد

شبکه ملکه با این تیتر چه میخواهد بگوید؟

شنیده شدن صدای انفجار در شهر «ظهران» عربستان

واکنش عمار حکیم درباره سفر پاپ به عراق

مرگ قانونگذار سرشناس فرانسوی در سانحه سقوط بالگرد

درگیری هواداران و مخالفان ترامپ در نیویورک

دوبله طنز؛ اشتباه محاسباتی هنگام حرکات نمایشی نظامی

تصاویر برگزیده هفته

ترین ها/ قدیمی‌ترین دستورالعمل مومیایی ‌کردن کشف شد!

اجسامی که خوردنی هستند!

علیپور: مشکلات پرسپولیس به مرور حل خواهد شد

بازگشت مهدی‌پور به تمرینات استقلال

استقلال برای بازیکن 34 ساله 4 میلیارد می‌دهد؟!

وریا غفوری تابع تصمیم فرهاد مجیدی

گفت‌وگوی فرهاد با استقلالی‌ها

فجایع ترسناک و سناریو‌های تراژیک با نزدیک شدن ماه به زمین

نمونه «رخنه» واکسن ویروس کرونا چیست و چه مواردی از آن شناسایی شده است؟

غزل خوانی زیبایی از دکتر رشید کاکاوند

پیشگویی؛ کتابی که سال‌ها قبل، کرونا را پیش‌بینی کرد

دولت نجات ملی از موضع ایران در قبال بحران یمن قدردانی کرد

انصاری: دیدار پاپ و آیت الله سیستانی پیام صلح داشت

پیام تسلیت سرلشکر باقری به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

زیباکلام: مگر مردم اسباب ‌بازی هستند که بگوییم بیایند پای صندوق

واکنش کیهان به دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی

محاکمه برای دیدن مادر در رویا