ایران پرسمان

آخرين مطالب

بایدن بر سر دوراهی در افغانستان تحلیل روز

بایدن بر سر دوراهی در افغانستان
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
آسوشیتدپرس/ دونالد ترامپ در توافق با طالبان قول داد نیروهای امریکایی را در صورت برآورده شدن شرایط تا ماه مه 2021 از افغانستان خارج کند. اکنون به ضرب‌الاجل تعیین شده نزدیک می‌شویم و جو بایدن باید هر چه زودتر در مورد پایان طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا تصمیم‌گیری کند.
این جنگ اکنون به یک دوراهی مهم رسیده است. بایدن دو گزینه در اختیار دارد: یکی اینکه تا ماه مه همه نیروهای نظامی امریکا را طبق وعده ترامپ از افغانستان خارج کند و ریسک افزایش دوباره افراط‌گرایی در منطقه را به جان بخرد، یا اینکه نیروها را در افغانستان حفظ کند و جنگ را به این امید ادامه دهد که شاید بتواند طالبان را به صلح با یک دولت ضعیف و چندپاره راضی کند.
گزینه دوم احتمالش بیشتر است، اما مقامات می‌گویند هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.
مساله افغانستان برای دولت جدید یکی از سخت‌ترین و اضطراری‌ترین معضل‌ها به شمار می‌رود. افکار عمومی امریکا از 20 سال جنگ در این کشور خسته شده‌اند، اما خروج از افغانستان می‌تواند اهرم فشار بسیار قدرتمندی را به طالبان بدهد و بر تمام فداکاری‌هایی که نیروهای امریکا و ائتلاف و البته غیرنظامیان افغان انجام داده‌اند، سایه بیفکند.
بایدن از زمان ورود به کاخ سفید تاکنون در خصوص افغانستان با جزییات صحبت نکرده، اما تجربه زیادی در خصوص این جنگ دارد. در سال 2009 وقتی بایدن معاون اول باراک اوباما بود و جنگ در وضعیت حساسی قرار داشت، در یکی از بحث‌های درون دولت شکست خورد. استدلال او این بود که امریکا باید میزان تعهد نظامی خود را کاهش دهد و بر مقابله با گروه‌های افراط‌گرا تمرکز کند، اما اوباما بر خلاف نظر او تصمیم گرفت تعداد نیروهای امریکا را به
 100هزار نفر افزایش دهد.
استراتژی اوباما که بر اساس آن سال 2014 به عنوان ضرب‌الاجل خروج بخش عمده‌ای از نیروهای امریکا تعیین شده بود، نتوانست طالبان را وادار به حضور در مذاکرات صلح کند. تا ژانویه 2017 که دونالد ترامپ وارد کاخ سفید شد، اوباما تعداد نیروهای امریکا را به حدود 8500 نفر کاهش داده بود. ترامپ همان سال تعداد این نیروها را چند هزار نفر بیشتر کرد و پس از آنکه دولتش در فوریه 2020 با طالبان به یک توافق صلح مشروط رسید، روند کاهش نیرو را آغاز کرد. در آخرین مورد، ماه گذشته تعداد نیروهای امریکا در افغانستان به عدد کنونی یعنی 2500 نفر رسید.
بایدن در جریان تبلیغات انتخاباتی خود در سال 2020 گفت شاید بخشی از نیروهای امریکا را برای مقابله با تروریسم در افغانستان حفظ کند، اما «جنگ را مسوولانه به پایان می‌رساند» تا اطمینان یابد نیروهای امریکا دیگر هیچ‌ وقت مجبور به بازگشت نخواهند شد.
او تابستان سال گذشته در پاسخ به سوالی که از سوی شورای روابط خارجی مطرح شده بود، نوشت: من در همان چهار سال نخست ریاست‌جمهوری‌ام نیروهای جنگی امریکا در افغانستان را به خانه بازمی‌گردانم.
البته بر خلاف آنچه بایدن وعده داد، چند سال پیش ماموریت امریکا در افغانستان از حالت جنگی به حالت مستشاری تغییر یافته بود و نظامیان امریکا تنها وظیفه آموزش نیروهای امنیتی افغان را بر عهده داشتند.
وی افزود: اگر هم بخشی از نیروهای نظامی امریکا در افغانستان باقی بمانند، تمرکز آنها صرفا روی عملیات مقابله با تروریسم خواهد بود.
دولت می‌گوید مشغول بررسی توافق فوریه 2020، موسوم به توافق دوحه است که در آن طالبان موافقت خود را با توقف حمله به امریکا و نیروهای ائتلاف و آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان و چند شرط دیگر اعلام کرد و در ازای آن امریکا پذیرفت تا اول مه 2021 تمام نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج کند.
چندین ماه است که مقامات ارشد امریکایی می‌گویند طالبان نتوانسته به تعهدات خود ذیل توافق دوحه عمل کند و اگرچه بازنگری دولت بایدن ادامه دارد، اما بسیاری خواستار تمدید حضور نظامی امریکا پس از اول مه شده‌اند.
متحدان امریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مخالفتی با شکایت امریکا در خصوص پایبندی طالبان به تعهداتش ذیل توافق دوحه نکرده‌اند، اما در عین حال خواستار خروج زودهنگام نیروها نیز نشده‌اند. 
ضرب‌الاجل اعلام شده که حدود ماه دیگر فرا می‌رسد، خود یکی از عواملی است که باید مدنظر قرار گیرد، چراکه برای خارج کردن 10 هزار نیروی امریکا و ناتو به شکلی منظم تا تاریخ اول مه خیلی زود دیر می‌شود. لوید آستین، وزیر دفاع امریکا هفته گذشته اعلام کرد به متحدان و شرکای ایالات متحده در افغانستان اطمینان داده که قرار نیست نیروها به شکلی «شتابزده» از این کشور خارج شوند و تمرکز واشنگتن بر دیپلماسی است. 
وی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: مشخصا سطح خشونت در حال حاضر بسیار بالاست و در مذاکراتی که با هدایت افغانستان برگزار می‌شود باید پیشرفت بیشتری حاصل شود. بنابراین از همه طرف‌ها می‌خواهم مسیر صلح را انتخاب کنند.
نکته دیگری که می‌تواند طرز فکر دولت بایدن را نشان دهد، اشاره مکرر آن به بازنگری در «پایبندی» به توافق دوحه است. این امر نشان می‌دهد ممکن است دولت بایدن در نهایت اعلام کند به علت عدم پایبندی طالبان به تعهداتش، واشنگتن نیز به ضرب‌الاجل اول مه اهمیتی نمی‌دهد یا حداقل آن را جابه‌جا خواهد کرد.
این همان استدلالی است که در گزارش 3 فوریه گروه مطالعه افغانستان که مجوز کنگره را در اختیار دارد، ارائه شده است. یکی از اعضای این گروه جوزف دانفورد، ژنرال بازنشسته نیروی دریایی و رییس سابق ستاد مشترک ارتش امریکاست که روزی فرمانده نیروهای این کشور در افغانستان بود. این گزارش خواستار اقدام دیپلماتیک فوری به منظور تمدید ضرب‌الاجل اول مه شده است.
در این گزارش آمده است: گروه مطالعه باور دارد خروج نیروهای امریکا باید مشروط به این باشد که طالبان نشان دهد اراده و ظرفیت لازم برای مقابله با گروه‌های تروریستی را دارد. همچنین طالبان باید خشونت علیه مردم افغانستان را کاهش دهد و پیشرفت واقعی به سمت حل و فصل سیاسی و مصالحه به دست آید.
بر اساس این گزارش، اگر خروج کامل نیروهای امریکا مشروط به پیشرفت در مذاکرات صلح نباشد، ممکن است منجر به قطع بخش عمده‌ای از کمک‌های مالی واشنگتن به افغانستان و بسته شدن سفارت این کشور شود.
این گزارش در ادامه می‌نویسد: این رویکرد بسیار پرریسک و حتی خطرناکی است که می‌تواند به جای حل و فصل درگیری‌ها، باعث افزایش آن شود و تهدیدهایی را به وجود بیاورد که امنیت امریکا را به خطر بیندازد. به احتمال زیاد این رویکرد منجر به فصل تازه‌ای از جنگ داخلی می‌شود، شبیه به درگیری‌های دهه 1990 که منجر به حملات 11 سپتامبر 2001 ( و حمله امریکا به افغانستان) شد.
استفن بیدل، استاد دانشگاه کلمبیا که پیش‌تر به مقامات نظامی امریکا در مورد جنگ مشاوره می‌داد، می‌گوید: وعده دولت ترامپ به طالبان مبنی بر خارج کردن نیروهای امریکایی در یک زمان مشخص اشتباه بود. اگر بودن نیروهای امریکا در آن منطقه، صرف هزینه و به خطر انداختن جان انسان‌ها به اندازه کافی اهمیت دارد، هدف از حضور در افغانستان رسیدن به توافق است و برای رسیدن به آن باید در مذاکرات اهرم فشار داشته باشید. 
به گفته او در حال حاضر تنها اهرم فشاری که برای امریکا باقی مانده حضور نظامیان این کشور و کمک‌های مالی واشنگتن به افغانستان پس از رسیدن به توافق صلح است.
او می‌گوید امریکا باید در مورد اهرم‌های فشار خود بسیار با دقت و خساست عمل کند و این بدان معناست که واشنگتن نباید بدون توافق به شکل یک‌جانبه از افغانستان خارج شود. اگر در مورد توافق جدی هستید و حاضرید هزینه رسیدن به توافق را پرداخت کنید، پس احتمالا باید پس از ماه مه نیز در افغانستان بمانید.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/263627/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

صوت/ ترتیل 《جزء دهم قرآن 》با صدای 《استاد عبدالباسط》

صوت/ تند خوانی 《جزء دهم قرآن》 با صدای 《استاد معتز آقایی》

بردن حیوانات با اتوبوس به چراگاه!

لحظه برخورد پهپادهای انتحاری به هدف

یک نکته مهم از زبان شهید مطهری و حاج قاسم

فرازی زیبا از دعای ابوحمزه ثمالی؛ بد حال تر از من کیست؟

آیا ایلان ماسک و بیل گیتس قصد دارند انسان ها را کنترل کنند؟

دمشق: شورای امنیت مشوق رژیم صهیونیستی برای تجاوز به سوریه است

لحظاتی قبل از شهادت سومین پسر خانواده شاه‌ حسینی

اولین تابش رادیویی دریافت شده از فراسیارات

پلاستیک یکبار مصرف خودخورنده، ناجی بشر می‌شود

"جیرجیرک!"؛ شعر خوانی زیبایی از حسین پناهی

آزادی 16 متهم در حوادث اخیر اردن

اسلواکی سه دیپلمات روس را اخراج می‌کند

بلینکن: مقابله با تغییرات آب و هوایی به همکاری جمعی نیاز دارد

استقبال زلنسکی از بازگشت بخشی از نیروهای روسیه از مرزهای اوکراین

بایدن: آینده از آن سرمایه‌گذاری در انرژی پاک است

نشت آمونیاک در کارخانه کوکاکولا در حیفا

شعله های گاز در جنوب غربی جزیره، نگران کننده نیست

مدعیان معنویت با پیامبر دشمنی کردند!

4گوشه دنیا/ اتفاقی غیرمنتظره که مرد ایتالیایی را تا مرز کور شدن رساند!

«اگه بری زهرا رو یتیم کردی» با نوای میثم مطیعی

4گوشه دنیا/ مردی که 15 سال بدون کار کردن از بیمارستان حقوق گرفت!

«صوت و ابزارهای موسیقی»؛ از مجموعه آزمایش‌های جالب استاد والتر لوین

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت نهم

عضو هیئت رئیسه مجلس: موشک شلیک‌شده به اسراییل، ایرانی بود

ادعای عجیب احمدی‌نژاد درباره مسئولان کشور: جزیره خریده‌اند تا به آنجا فرار کنند!

نظر رهبر انقلاب درباره استفاده از اسپری تنفسی هنگام روزه

پالس‌های انتخاباتی علی لاریجانی؛ کاندیداتوری قطعی شد؟

آخرین خبرها از تنش میان روسیه و اوکراین؛ پوتین به دیدار در مسکو رضایت داد

تصمیم تازه رژیم صهیونیستی برای تصاحب اراضی فلسطینیان

تسلط نیروهای سوری بر مقرهای عناصر تحت حمایت آمریکا در القامشلی

حریری: پاپ پس از تشکیل دولت به لبنان سفر می‌کند

جمهوری چک سفیر روسیه را احضار کرد

استانبول فردا میزبان وزیران خارجه افغانستان و پاکستان است

جوجه تیغی دوست داشتنی

زیبایی به قیمت نابینا شدن!

درست کردن برنج درون ساقه بامبو

رباتی شبیه به سگ!

سوره فصلت؛ روزی که همه دشمنان خدا را جمع کنند

دنیا سرای عمل، آخرت محاسبه عمل

انتقال ویروس کرونا از طریق هوا یک تهدید است

"عشق زمینى یا آسمانى" با توضیح دکتر سوگل مشایخی

آیزاک آسیموف، پادشاه علم و تخیل

اعلام موجودیت پویش دعوت از «آیت‌الله رئیسی»

پمپئو: برجام بد بوده و هست

واکنش علی مطهری به مذاکره ایران و عربستان در بغداد

آخرین خبرها از یکی شدن شورای وحدت و شورای ائتلاف

هراس آمریکا از حملات طالبان؛ درخواست «سنتکام» برای اعزام ناو هواپیمابر