ایران پرسمان

آخرين مطالب

اولین تابش رادیویی دریافت شده از فراسیارات انديشه

اولین تابش رادیویی دریافت شده از فراسیارات
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرادید / در جستجوی بی‌پایان بشر برای درک جهانِ هستی و جایگاه‌مان در آن، گاه و بی‌گاه تلنگر‌های کوچک و ارزشمند داده‌ها می‌توانند اشاره‌هایی به جهان‌های جدید داشته باشند.فرورفتگی در سطح نور یک ستاره می‌تواند به وجود سیارات در حال چرخش به دور ستاره‌شان را از چشم‌ها پنهان کند، اما اکنون ستاره شناسان اولین قدم‌ها را در جهت استفاده از انبوهی از انتشار رادیو برای کشف اسرار جدید سیاره خارج برداشته‌اند.
گروهی بین‌المللی از دانشمندان تابش رادیویی فراسیارات منتشر شده از صورت فلکی عوّا (Boötes) را شناسایی کرده‌اند. به گفته دانشمندان، این می‌تواند اولین انتشار رادیویی منتشر شده از فراسیارات باشد. (فراسیارات به سیاره‌هایی گفته می‌شود که به دور ستاره دیگری غیر از خورشید می‌گردند).
 به نقل از ساینس آلرت؛ گروهی از ستاره شناسان دانشگاه کرنل به تازگی مطالعه‌ای را در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر کرده‌اند و در آن جزئیات تابش رادیویی منتشر شده از فراسیاره‌ای دوردست را که در صورت فلکی عوّا قرار دارد، گفته‌اند. اگرچه برای تأیید یافته‌های اخیر محققان، به مشاهدات بیشتری نیاز است؛ اما در صورت تأیید، این کشف می‌تواند اولین نمونه ثبت شده از انتشار رادیویی در فراسیارات باشد.

ایران پرسمان

این کشف احتمالی بسیار مهم توسط محققان دانشگاه کرنل، دانشگاه پی‌اس‌ال فرانسه و دانشگاه اورلئان با استفاده از آرایه فرکانس پایین (Low-Frequency Array) که شبکه بزرگ تلسکوپ رادیویی واقع در هلند است انجام شده.
به گفته محققان، تحقیقات در ابتدا از طریق مشاهدات انجام شده بر روی سیاره مشتری آغاز شد، زیرا محققان در حال تلاش برای درک بهتر ارتباط بین سیگنال‌های رادیویی و میدان مغناطیسی این سیاره بودند.
جیک ترنر، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه کرنل گفت که آزمایشات اولیه آن‌ها در نهایت به عنوان الگویی برای بررسی‌های جدید سیارات مشابه که ده‌ها سال نوری از زمین فاصله دارند، در نظر گرفته خواهد شد.
وی افزود: ما از سیاره مشتری برای شناسایی این پدیده کمک گرفتیم، به جستجوی این موضوع پرداختیم و آن را یافتیم.
پس از بررسی تقریباً 100 ساعت مشاهدات رادیویی، محققان شاهد انتشار تابش رادیویی از فراسیارات که به دور ستاره‌هایی در صورت فلکی سرطان، عوّا و سیستم‌های اپسیلون آندرومدا می‌چرخید، بودند؛ با این حال در نهایت صورت فلکی عوّا بود که نظر ستاره‌شناسان را به خود جلب کرد.

ایران پرسمان

با بررسی بیشتر، محققان تشخیص دادند که فقط سیستم فراخورشیدی تاو عوّا (Tau Boötes) واقع در فاصله 50 سال نوری از ما است که خصوصیات رادیویی قابل توجهی را به نمایش می‌گذارد که می‌تواند به آن‌ها اجازه دهد از طریق میدان مغناطیسی آن دانسته‌های بیشتری نسبت به فراسیارات پیدا کنند.
ترنر در اظهارات خود توضیح داد که میدان مغناطیسی هر سیاره به ستاره‌شناسان اجازه می‌دهد تا ایده بهتری از خصوصیات داخلی و جوی این سیاره بدست آورند و خاطرنشان کرد که میدان مغناطیسی زمین به عنوان سپری از باد خورشیدی عمل می‌کند و باعث می‌شود زمین قابل سکونت باشد.
محققان اظهار کردند قدرت سیگنال‌های رادیویی منتشر شده از فراسیاره تاو-عوّا بی (Tau Boötes b) حدود 5 تا 11 گاوس است. شباهت‌ها حاکی از آن است که هسته این فراسیاره از هیدروژن فلزی ساخته شده است.
ترنر درباره تحقیقات تیم خود گفت: در این مطالعه یکی از اولین نشانه‌های شناسایی فراسیارات در محدوده رادیویی را ارائه دادیم. انتشار تابش متناوب رگباری رادیویی حاصل از این فراسیاره را مورد بررسی قرار دادیم. قدرت و قطبش سیگنال رادیویی و میدان مغناطیسی این سیاره با پیش‌بینی‌های نظری سازگار است. از آنجا که سیگنال ضعیف بود، محققان در یافته‌های خود اظهار کردند که احتمال اینکه انتشار از جای دیگری صورت گرفته باشند نیز وجود دارد. ترنر و همکاران او اکنون در حال انجام مطالعاتی با کمک چندین تلسکوپ رادیویی برای پیگیری سیگنال شناسایی شده هستند.
فرا سیاره

ایران پرسمان

فراسیاره، سیارهٔ فراخورشیدی یا سیارهٔ غیرخورشیدی (به انگلیسی: Exoplanet یا Extrasolar planet) سیاره‌ای است که خارج از سامانه خورشیدی قرار دارد و به دور یک ستاره (غیر از خورشید) در حال گردش‌است.
نخستین شناسایی علمی وجود یک سیارهُ فراخورشیدی در سال 1988 انجام شد با این حال، نخستین تأیید در سال 1992 صورت گرفت. از آن به بعد، و تا اول مهُ 2017، شمار سیارگان فراخورشیدی شناسایی شده 3٬608 سیاره بوده که 2702 سیاره در 610 سامانهُ سیاره‌ای مختلف، تأیید نیز شده؛ و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. مطالعهٔ سیاره‌های فراخورشیدی جزو موضوعات نوین در دانش اخترشناسی‌است و شامل دو شاخهٔ کلی کشف و شخصیت پردازی این‌گونه سیاره می‌شود.

ایران پرسمان

نخستین سیارهُ فراخورشیدی در اوایل دههٔ 90 میلادی کشف شد و از سال 2002 علاوه بر کشف، بررسی شخصیت پردازی این سیاره‌ها نیز آغاز شد. رصد‌های زمینی و فضایی سیارات فراخورشیدی به دو دلیل عمده کار چندان آسانی نیست. نخست اینکه سیارات به‌طور کلی نسبت به ستارگان اندازه‌های بسیار کوچکی دارند و سیارات فراخورشیدی در فاصله‌های بسیار دوری از زمین واقع‌اند. دیگر اینکه سیارات با ستارهٔ میزبانشان اختلاف درخشندگی فوق‌العاده زیادی دارند. وابسته به‌نوع ستاره و اندازه و دمای سیاره، ستاره می‌تواند از حدود 1000 تا یک میلیون برابر پرفروغ‌تر از سیاره‌های پیرامون خود باشد؛ بنابراین تفکیک نور بازتاب شده از سیاره از نور ستاره بسیار مشکل‌است.
به عنوان یک تشبیه، رصد یک سیارهٔ غول‌پیکر مانند مشتری در مدار نزدیکترین ستاره‌ها به خورشید، مانند این‌است که در تهران بایستیم و بخواهیم سر یک مورچه، که در جزیره کیش در حال راه رفتن در کنار یک نورافکن به شدت پرنور را مشاهده کنیم! با وجود تمام این سختی‌ها، اخترشناسان توانسته‌اند روش‌ها و ابزار‌هایی برای آشکارسازی و مطالعهٔ خصوصیات سیارات فراخورشیدی ابداع کنند. تاکنون حدود شش روش آشکارسازی یافت شده که به‌استثنای یکی، در بقیه سیاره به‌روش غیر مستقیم بررسی می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/279645/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رونمایی مقاومت فلسطین از موشک جدید/ القسام: انگشت مقاومت روی ماشه است/عسقلان را جهنم می‌کنیم

22 شهید و 106 زخمی در حملات رژیم صهیونیستی به غزه/ بیانیه گروه‌های مقاومت فلسطین

قالیباف: حقوق بشر جهانی کجاست؟

حملات افغانستان فرآیند صلح را هدف گرفته است

امنیت پوشالی رژیم صهیونیستی

نقش شبکه‌های اجتماعی در رفع بی‌انگیزگی رای‌دهندگان چیست؟

«منابع آگاه تاریخ»، سرگذشت این 100 روز حساس را خواهند نوشت!

سازمان‌های مردم نهاد بهترین زاویه دید مردم را ارائه می‌دهند

انتخاب زنان کارآفرین برتر تمدید شد

مهلت ثبت نام دوره آموزشی بهینه‌سازی مصرف انرژی تمدید شد

توانمند سازی زنان کارآفرین برای دسترسی به فضای مجازی قانونی فروش محصولات

صوت/ تندخوانی جزء «بیست و هفتم» قرآن کریم با صدای استاد معتز آقایی

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

تفال/ فاش می گویم و از گفته خود دلشادم

تقویم تاریخ/ آزادی منطقه شلمچه توسط رزمندگان اسلام

حکمت/ روایتی برای دولتی ها

ماسک عجیب مهمان در مراسم عروسی!

لحظه کنده شدن درخت در اثر باد شدید و خوش شانسی عابر پیاده

صحنه ای با مزه از یک حیوان در طبیعت

فرار لحظه آخریِ از مرگ!

قوانین عجیب و خواندنی در برخی کشورها

ریشه ضرب المثل/ زیر آب زنی

رفاقت خبرساز و 25 ساله یک لاکپشت و یک انسان!

مهارت دیدنی یک نوجوان مصری در جابه‌جایی بار با دوچرخه

اذیت و آزار دردناک فیل ها توسط جوانان شرور

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری

نتیجه عیب‌جویی از دیگران چیست؟

ویدئویی زیبا از گله اسب ها در طبیعت

فیلم جذاب از جنگ مارها

واکنش همدلانه و مادرانه گوریل به مادر‌ و نوزاد پنج ماهه انسان

صحنه هایی از حادثه های دردناک روزمره!

دانستنی ها/ نهنگ‌ها چگونه آواز می‌خوانند؟

ترس شدید، عجیب و خنده دار یک مرد از آمپول

انتقام عجیب مردان ناشناس از صاحب رستوران با رها کردن صد‌ها سوسک!

پناه بردن عجیب یک سگ مصدوم به اورژانس!

10 مورد از مرگبارترین حیوانات استرالیا

دانستنی‌های جالب درباره رستوران‌های کیم‌جونگ‌اون

صوت/ تلاوت زیبای سوره مطففین با قرائت استاد راغب غلوش

ویدئویی زیبا از ارتباط گرفتن شیر دریایی با غواص

صوت/ استاد پناهیان؛ خدا ناراحت میشه اگر حالت خوب نباشه!

مهارت زندگی/ فن بیان خود را اینگونه تقویت کنید

علت طلاق بیل گیتس و همسرش فاش شد

تجربه متفاوت از حیات وحش؛ پریدن شیر به داخل خودروی گردشگران!

دستگیری مرد آمریکایی که دو بار ماشین پلیس را دزدیده بود

واژگونی و انفجار تانکر 20 تنی بنزین به خاطر باران

صوت/ ابتهال «هو الله رب الوجود» با نوای حزن انگیز نصرالدین طوبار

عاقبت تلخ پسربچه جودوکارِ نحیف بر روی تشک بازی!

سفارش 918 عدد بستنی باب اسفنجی توسط یک کودک 4 ساله!

قدرت عجیب و شگفت انگیز راهبان معبد شائولین

فیلمی از یک مسابقه موتورسواری پرحاشیه و خنده دار!