ایران پرسمان

آخرين مطالب

تجارت بزرگ چین با «گردشگری سرخ» اقتصاد روز

تجارت بزرگ چین با «گردشگری سرخ»
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - انتخاب /متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اکونومیست نوشت: پنج یا شش سال پیش، هنگامی که بسیاری از چینی‌ها فرهنگ آمریکایی برایشان تازگی داشت و آن را سرگرم کننده می‌دیدند، هالووین تجارت بزرگی در کائوکسیان Caoxian چین بود. این بخش روستایی ادعا می‌کند که بزرگترین منبع لباس ارزان چین برای مهمانی‌های کودکان، کنسرت‌های مدارس و همچنین برای مراسم‌های نمایشی بزرگ است که گاهی اوقات در محل کار چینی‌ها از کارخانه‌های کوچک گرفته تا وزارتخانه‌های دولتی برگزار می‌شود. رن یافنگ، یک تاجر لباس محلی می‌گوید: چندی پیش، کارآفرینان این شهرستان می‌توانستند از فروش کدو تنبل و دیگر لوازم هالووین درآمدی به دست آورند که یک سال با آن زندگی کنند. البته شاید اظهارات وی کمی اغراق آمیز باشد.
در سه سال گذشته، وجهه آمریکا صدمه دیده و مصرف کنندگان چینی تحت تأثیر تبلیغات حزب کمونیست این کشور و چهار سال سر و صدای ترامپ، ملی گراتر شده اند. علائم بازار به سرعت در کائوکسیان دریافت شد، زیرا این قطب تولیدی در استان شرقی شاندونگ از طریق تجارت الکترونیکی با مشتریان در ارتباط است. مقامات دهکده سونژوانگ که زادگاه آقای رن است، گزارش دادند که تقریباً سه چهارم خانوار‌ها کالا‌هایی را به صورت آنلاین در فروشگاه‌هایی همچون تائوبائو، پین دودو و... می‌فروشند.
این ماه صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین است. در تمام سال، سفارشاتی برای کپی لباس‌های ارتش سرخ که توسط چریک‌های کمونیست پوشیده شده بود، به کائوکسیان داده شده است. مدارس نیز بیش از یک دهه است که از این لباس‌ها برای کودکان سفارش می‌دهند تا در نمایش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. اما فقط کودکان نیستند که این لباس‌ها را می‌پوشند، بلکه این لباس‌ها توسط بازدیدکنندگان بخش‌هایی با نام "گردشگری سرخ" که مورد تأیید حزب هستند نیز استفاده می‌شود. به طور مثال، افراد لباس‌هایی می‌پوشند که در طول مارس طولانی و در جبهه‌های جنگی که کمونیست‌ها متحمل خسارات وحشتناک، اما الهام بخشی شدند، توسط ارتش سرخ مورد استفاده قرار می‌گرفت. گفتنی است، از ماه ژانویه آقای رن 100 هزار لباس ارتش متحد سرخ را به فروش رسانده است. او امیدوار است قبل از پایان سال دوباره همین تعداد را بفروشد.
مردان و زنان بالغی که لباس سربازان دهه 1930 را پوشیده اند، حالا یکی از چشم انداز‌های چین مدرن به شمار می‌روند. آن‌ها لباس‌های آبی مایل به خاکستری و کلاه‌های هشت ضلعی که یک ستاره قرمز بر قسمت بالای آن قرار دارد، به تن دارند. آن‌ها را می‌توان در حالی که نفس نفس می‌زنند در مسیر نفوذ ارتش سرخ در جینگ گانگ شان، کوهی در جنوب چین که گهواره انقلاب نامیده می‌شود، مشاهده کرد. شنیده می‌شود که آن‌ها شعر‌های مائو را در یان آن (Yan"an)، یک مرکز مهم حزب می‌خوانند و در اطراف ظرف‌های سوپی که سربازان ممکن است مدت‌ها قبل در آن‌ها غذا خورده باشند، سرود می‌خوانند.
این‌ها را می‌توان زائر نامید، زیرا حزب گرچه ملحد است، اما بی وقفه درباره مکان‌های مقدس، شهدا و پر کردن قلب‌ها از آتش انقلابی صحبت می‌کند. این لباس‌ها به ایمان افراد کمک می‌کند. اسناد رسمی در مورد الهام گرفتن گردشگران با پوشیدن لباس‌های سربازان ارتش سرخ، خوردن وعده‌های غذایی آن‌ها و قدم زدن در مسیر‌هایی که سربازان طی می‌کردند، صحبت می‌کنند. برخی از بازدید کنندگان، دیوان سالارانی هستند که از دولت حقوق می‌گیرند و در قالب تور‌های آموزشی به این منطقه می‌آیند. برخی نیز کارگران شرکت‌های خصوصی هستند که مشتاق اند وفاداری شان را به حزب نشان دهند. راهنما‌های تجاری نیز به اجاره یا فروش یونیفرم‌ها به گردشگران می‌پردازند. میزان وفاداری افراد به اصالت متفاوت است، به طوری که برخی از بازدیدکنندگان لباس‌های خود را با مربیانشان ست کرده اند و کیسه‌های پلاستیکی پر از میان وعده‌های امروزی با خود به همراه دارند. کسانی که به تیپ اسپرت خود بسیار توجه دارند، دمپایی‌های پارچه‌ای به سبک قدیمی می‌پوشند، کیف‌هایی به دست دارند که از پارچه‌ی مخصوص نقاشی ساخته شده است و اسلحه‌های اسباب بازی با خود حمل می‌کنند.
لباس‌های کودکان هنوز بیشتر فروش آقای رن را تشکیل می‌دهند، اما سفارشات بزرگسالان نیز در حال رونق است. ارزان‌ترین لباس‌های ارتش سرخ به قیمت 25 یوان (3.90 دلار) به فروش می‌رسد در حالی که لباس‌های با دوام‌تر را می‌توان با 100 یوان تهیه کرد که شامل کمربند و کلاه نیز می‌شوند. او گزارش می‌دهد که شاهد اولین موج جهشی در سال 2015 همزمان با هفتادمین سالگرد پیروزی بر ژاپن و سفارشات دائمی از پایگاه‌های انقلابی در دو یا سه سال گذشته بوده است.
به خصوص سال گذشته، هنگامی که تعطیلی‌های اجباری ناشی از کووید-19 لغو اجرا‌ها را به دنبال داشت، بسیاری از تولیدکنندگان لباس کائوکسیان به تولید یک مدل وطن پرستانه دیگر روی آوردند. آن‌ها به تولید لباس‌های ظاهراً باستانی معروف به هان فو (Hanfu) پرداختند و آن‌ها را به خریداران می‌فروختند. این لباس‌های گشاد و تونیک مانند بر اساس سبک‌های تاریخی اختراع شده اند. هنوز هم این مدل لباس‌ها توسط بسیاری از هان‌های چین که بیش از 90 ٪ از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است، آن‌ها برخلاف تبتی‌ها یا اقلیت‌های دیگر فاقد لباس قومی بودند و می‌توانستند لباس شخصی مورد نظر خود را بپوشند. حتی لباس‌های کودکان نیز در حال میهن پرستانه‌تر شدن هستند. مثلاً لباس‌هایی که براساس حماسه‌ی معروف و عامیانه‌ی "سفر به غرب" یا مجموعه‌ی کارتونی هفتاد برادر ساخته شده اند، به سرعت در چین به فروش می‌رسند. در سونژوانگ، مردم محلی غرور ملی را نشانه پیشرفت می‌دانند و این حاکی از آن است که هرچه چینی‌ها ثروتمندتر می‌شوند و دیگر نگران وعده غذایی بعدی خود نیستند، ذهن شان به سمت چیز‌های بالاتر مانند تاریخ خودشان می‌رود. سون زوئپینگ، یکی از مسئولان روستایی، مردم محلی را ترغیب می‌کرد تا به عنوان کارگران مهاجر به دنبال کار بروند. اکنون او از آن‌ها می‌خواهد که در سونژوانگ بمانند و با فروش کالا‌های آنلاین پول بیشتری کسب کنند. وی به فروشندگان می‌گوید که اگر این محصولات نشان دهنده‌ی عشق به کشور و حزب باشد، این یک پیروزی است.
گردشگری سرخ، فرصت‌های طلایی
پایین انبار آقای رن، یک سری شلوار‌ها به رنگ بژ دیده می‌شود که نشان از تجارت کاملاً تخصصی تری دارد. گفتنی است، در یک کارگاه ده نفر برای تولید لباس‌هایی استخدام شده اند که توسط نیرو‌های دشمن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. همچنین در داخل انبار، کلاه‌هایی حاوی نشانه‌های آبی و سفید رژیم ناسیونالیستی را می‌بینیم که ارتش سرخ در سال 1949 آن‌ها را سرنگون کرد. گمان می‌رود که رن، صاحب کارگاه، این لباس‌ها را برای استفاده در ویدئو‌ها یا نمایش‌های صحنه‌ای تولید می‌کند. او سفارشات این لباس‌ها را فقط برای بزرگسالان دریافت می‌کند، شاید به این دلیل که والدین نمی‌خواهند بچه‌ها بازی‌های شرورانه انجام دهند.
البته آشکار است که فروش لباس‌های آبی یا خاکستری که توسط سربازان ارتش سرخ در اولین دهه‌های تأسیس حزب مورد استفاده قرار می‌گرفت، رونق بیشتری دارد. از سوی دیگر، تقاضای کمتری برای لباس‌های سبز که در سال‌های بعد در دوران مائو در طول انقلاب فرهنگی طی سال‌های 1966 تا 1976 پوشیده می‌شد، می‌بینیم.
در کائوکسیان، مانند هرجای دیگر مردم نمی‌خواهند خاطرات تلخی مانند شکنجه‌ی افراد با پیشینه‌ی طبقاتی خاص یا کسانی که ارتباط با خارج داشتند و شکنجه می‌شدند را به یاد بیاورند. در واقع، امروز استفاده از نوستالژی در چین مورد تأیید حزب است و سودآوی دارد. همچنین به صورت انتخابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/306031/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بلایی که نوشابه بر سر کبد گاو می‌آورد

انتقام جویی داماد با شلیک گلوله به دوستش

حقایقی جالب درباره مردم ژاپن که نمی‌دانستید

روش ساخت مدال‌های المپیک از مواد بازیافتی گوشی‌های هوشمند

خونتون رو سر چهارراه نسازید!

ماجرای جالب تمساح مرموزی که قتل عام می‌کند

لحظات تماشایی از تخریب دقیق چهار برج خنک کننده

ورود مهمان خطرناک به داخل خانه، صاحبخانه را شوکه کرد!

دستشویی عمومی با دیوارهای شیشه‌‌ای!

رکوردشکنی زن آفریقایی با به دنیا آوردن 9 قلو

علاقه اورانگوتان به عینک آفتابی!

باغ وحشی که در آن انسان‌ها در قفس هستند

نوجوانی با یک بیماری نادر که گوشت بدنش را می‌خورد

قوانینی که کودکان خاندان های سلطنتی دنیا باید رعایت کنند

حکمت/ رباخواری که نام ربا را عوض می کند

داستانک/ بهترین و بدترین

تیر سبز برساوشی و کمان کهکشان

کمک به درمان سرطان پروستات با هدف قرار دادن یک پروتئین

کرونا موجب زایمان زودهنگام و مرده‌زایی نمی‌شود

ورود جهاد دانشگاهی به حوزه استراتژیک تولید بذرهای هیبرید

روش "اراتوستن" برای اثبات کروی بودن زمین

سقوط به درون لایه های زحل

واکسن‌ها کار می‌کنند حتی اگر افرادی بعد از واکسینه شدن باز هم مبتلا شوند

تجربه سالمندان از احساس ناهنجار "طردشدگی"

ما انسان‏‌ها جانورانی ناکاملیم که خود را با فرهنگ تکمیل می‌‏کنیم

بخشی از کتاب/ جز مرگ چیز دیگری از زندگی نمیشناسم

شعر خوانی زیبای هوشنگ چالنگی/ ریزش باران تنهایی را می خواند

درباره ابوالفضل بلعمی

الیف شافاک: همواره به موروثی بودن درد باور داشته‌ام

کتاب‌خوان‌ترین کشورها کدومان؟

اسم من دیوار است در خیابانی عمومی قرار دارم

معرفی "وودی آلن" به بهانه‌ی انتشار چاپ نوزدهم کتاب "مرگ در می‌زند"

مسکو: اطلاعات درباره حمله به کشتی «مرسر استریت» متناقض و برپایه حدس و گمان است

شاکری: فسادستیزی و شفافیت از ویژگی‌های زاکانی است

رییس جمهور عراق راهی ایران شد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس روحانی را مقصر ناکامی برجام دانست

نخست وزیر ارمنستان وارد تهران شد

شیخ «نعیم قاسم» وارد تهران شد

آغاز مراسم تحلیف منتخبان ششمین دوره شورای شهر تهران

اولیانوف: ایران بعد از لغو تحریم‌ها می‌تواند در تثبیت بازار نفت سهم داشته باشد

ورود نخست وزیر الجزایر به تهران

نشریه هیل: زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را قطعه قطعه کنید!

رئیس پارلمان اقلیم کردستان وارد تهران شد

اشرف غنی وارد تهران شد

مطالبه‌گری جدی مجلس از دستگاه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی کشور

رئیس مجلس دومای روسیه وارد تهران شد

اشاره تلویحی چمران به انتخاب زاکانی برای شهرداری تهران

آرزوی موفقیت رئیس جمهور ایتالیا برای رئیسی

مقام وزارت امور خارجه: آمریکای واقعی دست تیم بایدن نیست و نخواهد بود

چالش های داخلی و خارجی رئیسی؛ همه چیز به رفع تحریم ها وابسته است؟