ایران پرسمان

آخرين مطالب

دیدنی های پاموکاله؛ قلعه سفید پنبه ای ترکیه دانش و فناوری

دیدنی های پاموکاله؛ قلعه سفید پنبه ای ترکیه
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - کجارو / پاموکاله یکی از زیباترین نقاط گردشگری جنوب‌غربی کشور ترکیه نزدیک به شهر آنتالیا در استان دنیزلی است که به واسطه زیبایی‌های خیره‌کننده و رنگ سفیدش، لقب «قلعه سفید پنبه‌ای» را از آن خود کرده است. با وارد شدن به منطقه کوهستانی پاموکاله احساس می‌کنید که وارد شهری برفی و زمستانی شده‌اید؛ در صورتی که اینجا زمستان نیست و از سرمای هوا و یخبندان هم خبری نیست؛ تنها گردی سفیدرنگ تمام پستی و بلندی‌های این ناحیه را محاصره کرده است. به همین خاطر است که این شهر تاریخی و دریاچه‌های جادویی آن، هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا در تور ترکیه است. در این مطلب با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی‌ پاموکاله، این ناحیه توریست‌پذیر کشور ترکیه بیشتر آشنا شوید.
ویرانه های شهر تاریخی هیراپولیس (Hierapolis City Ruins)

ایران پرسمان

ویرانه‌های شهر تاریخی هیراپولیس ابتدا توسط «شاه ایومنس دوم» (King Eumenes II) صد و نود سال قبل از میلاد کشف شد. این ویرانه‌های تاریخی در اصل در گذشته‌های دور مجموعه نظامی قدرتمندی بود. زلزله‌ای که در سال شصت میلادی رخ داد، موجب ویرانی این شهر شد. شهر تاریخی هیراپولیس، بعدها بازسازی شد و شکوه و رونق آن، مجددا بازگشت. گفته می‌شود که اوج رونق این شهر در قرن دوم و سوم میلادی بوده است.
تئاتر باستانی هیراپولیس (Hierapolis Theater)

ایران پرسمان

تئاتر باستانی هیراپولیس، در شیب بالای ویرانه‌های شهر تاریخی هیراپولیس باشکوه و ابهت قرار گرفته است. این تئاتر در زمان امپراتوری روم هادریان (Hadrian) ساخته شد و قابل ذکر است که تا به امروز، به‌خوبی حفظ شده و هنوز بخش زیادی از تزئیناتی که در صحنه آن به کار رفته، باقی مانده است.
استخر باستانی پاموکاله (Pamukkale Antique Pool)

ایران پرسمان

اگر می‌خواهید به استخری شبیه استخر زمان رومیان بروید و تجربه‌ای شبیه به آنان داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که به استخر باستانی پاموکاله بروید. این استخر در کنار معبد آپولو جای گرفته و این فرصت را به گردشگران و مسافران می‌دهد که در آب این چشمه آب‌گرم و معدنی شنا کرده و به درمان عضلات خود بپردازند.
موزه باستان شناسی شهر تاریخی هیراپولیس (Hieropolis Museum)

ایران پرسمان

موزه باستان‌شناسی شهر تاریخی هیراپولیس، در ساختمان محل قدیمی حمام خانه رومی قرار دارد. در این موزه می‌توانید برخی از اشیای هنری زیبای شهر هیراپولیس که شامل مجسمه‌ها و چندین قبر سنگی می‌شود را تماشا کنید. موزه باستان‌شناسی شهر تاریخی هیراپولیس دارای دو بخش روباز در سمت شرقی هیراپولیس، که آثار تاریخی سنگی از جنس سنگ مرمر در آن نگهداری می‌شود و بخش سربسته که عمدتا به‌عنوان کتابخانه و محل نگهداری آثار تاریخی ظریف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قلعه پاموکاله (Pamukkale Castle)

ایران پرسمان

قلعه پاموکاله پیش از قرن یازده یا دوازده میلادی به نام قلعه کتان شناخته می‌شد. این قلعه درست در مسیر جاده‌ای قرار گرفته که به شهر پاموکاله منتهی می‌شود. اگر از قلعه پاموکاله دیدن کنید، می‌توانید چشم‌انداز و دورنماهای فوق‌‌العاده زیبایی از چشمه‌های پلکانی پاموکاله داشته باشید. غروب آفتاب در این قلعه نیز منظره‌ای بی‌بدیل و تماشایی را برای شما به نمایش می‌گذارد.
شهر تاریخی لاودیکیا (Laodikeia)

ایران پرسمان

شهر تاریخی لاودیکیا، شهری زیبا و دوست‌داشتنی است که زمانی جایگاه دولتمردان و سخنوران رومی بوده است. این شهر بندری در واقع مرکز اقتصادی و صنعتی رومی و همین طور مرکز درمان و تجارت بود. کلیسای قدیمی شهر تاریخی لاودیکیا نیز یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای مسیحی جهان است که قدمت آن به قرن سوم پیش از میلاد باز می‌شود. 
افرودیسیاس (Aphrodisias)

ایران پرسمان

افرودیسیاس یا معبد آفرودیت یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی کشور ترکیه است. مکشوفات مسی و برنجی در این محل، نشانگر قدمت سکونت در این محل در قرن چهارم قبل از میلاد است. همچنین اشیای سفالی یافت شده در این نقطه تاریخی مربوط به اوایل دوران حکومت بیزانس‌ها برمی‌شود که نمایانگر تجارت کشورهای آشوری در زمان عهد نو سنگی است. معبد افرودیت تقریبا در سال صدم قبل از میلاد بنا شده و چهارده ستون ایستاده دارد. در قرن پنجم میلادی، بیزانس‌ها آن را به یک کاخ سه راهرو تبدیل کردند. در بخش شمالی معبد افرودیت یک استادیوم قرار دارد که دیوارهای آن به‌خوبی حفظ شده و گنجایش سه هزار نفر تماشاگر را دارد. همچنین موزه آفرودیسیاس نیز یکی از برجسته‌ترین موزه‌های مجسمه در کشور ترکیه است که جنس مجسمه‌های آن اکثرا از جنس سنگ مرمر است. 
کاروانسرای نزدیک پاموکاله (Caravanserais near Pamukkale)

ایران پرسمان

کاروانسرای نزدیک پاموکاله در مسیر جاده دنیزلی به دینار قرار گرفته است. این کاروانسرای سلجوقی در سال 1253 کشف شده است و شامل دو برج بزرگ و کتیبه‌ای که در دو طرف آن مجسمه‌های شیر به چشم می‌خورد، می‌شود.
چیوریل (Çivril)

ایران پرسمان

چیوریل یکی از شهرهای تاریخی مهم دوران ماقبل تاریخ است. شواهد یافت شده از این محل نشان می‌دهد که چیوریل محل سکونت مردمان، از عهد حجر تا اوایل عهد بیزانس‌ها بوده است.
چشمه های آب گرم کاراهایت (Karahayıt Hot Springs)

ایران پرسمان

چشمه‌های آب‌گرم کاراهایت در پنج کیلومتری غرب پاموکاله قرار گرفته‌اند. دمای آب این چشمه به پنجاه و پنج درجه سانتی‌گراد می‌رسد. وجود اکسیدهای متنوعی از جمله اکسید آهن، موجب رنگ‌دار شدن آب این چشمه‌ها شده است. در زیر چشمه‌های آب گرم کاراهایت، حوض حمامی وجود دارد که پس از بازدید از این چشمه‌ها، می‌توانید در آن آب‌تنی کنید.
شهر تاریخی کولوس (Colossae)

ایران پرسمان

شهر تاریخی کولوس یکی از شهرهای تاریخی مهم کشور ترکیه است که اکنون باقی‌مانده‌های کمی از ویرانه‌های آن در بیست کیلومتری شرق دنیزلی قرار گرفته است.
سارای کوی (Sarayköy)

ایران پرسمان

سارای‌کوی شهری تاریخی بوده که در قسمت غربی دره هیراپولیس جای گرفته است. این شهر تاریخی به‌دلیل داشتن چشمه‌های آب‌گرم و مدرسه پزشکی، آن زمان بسیار معروف بود.
غار کاکلیک (Kaklik Cave)

ایران پرسمان

غار کاکلیک یکی از جذاب‌ترین غارهای دنیا بوده که دارای آبشارهای کلسیم سفید است که در داخل غار جاری هستند. تراوش‌های کلسیم باعث ایجاد بوی غلیظ گوگرد در داخل این غار شده است.
چشمه های پلکانی پاموکاله
چشمه‌های پلکانی پاموکاله، چشمه‌های آهکی سفید رنگ آبشاری و پله‌ای است که مانند زمینی پوشیده از برف در میان باغی سرسبز می‌ماند. این چشمه‌ها همچنین یکی از چشمه‌های آب‌گرم و اولین چشمه آب شور جهان هستند که خاصیت درمانی دارند و غنی از مواد معدنی هستند. چشمه‌های پلکانی پاموکاله در منطقه‌ دریای اژه و در رودخانه‌ مندرس (Menderes River) واقع شده است و در اکثر فصل‌های سال آب و هوایی معتدل دارد. گردشگران زیادی از راه‌های دور به این منطقه سفر می‌کنند تا از چشمه‌های شفابخش آن که برای درمان دردهای مفاصل، آرتروز و هزار و یک بیماری دیگر مفید است، بهره‌مند شوند. 

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/308629/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بلایی که نوشابه بر سر کبد گاو می‌آورد

انتقام جویی داماد با شلیک گلوله به دوستش

حقایقی جالب درباره مردم ژاپن که نمی‌دانستید

روش ساخت مدال‌های المپیک از مواد بازیافتی گوشی‌های هوشمند

خونتون رو سر چهارراه نسازید!

ماجرای جالب تمساح مرموزی که قتل عام می‌کند

لحظات تماشایی از تخریب دقیق چهار برج خنک کننده

ورود مهمان خطرناک به داخل خانه، صاحبخانه را شوکه کرد!

دستشویی عمومی با دیوارهای شیشه‌‌ای!

رکوردشکنی زن آفریقایی با به دنیا آوردن 9 قلو

علاقه اورانگوتان به عینک آفتابی!

باغ وحشی که در آن انسان‌ها در قفس هستند

نوجوانی با یک بیماری نادر که گوشت بدنش را می‌خورد

قوانینی که کودکان خاندان های سلطنتی دنیا باید رعایت کنند

حکمت/ رباخواری که نام ربا را عوض می کند

داستانک/ بهترین و بدترین

تیر سبز برساوشی و کمان کهکشان

کمک به درمان سرطان پروستات با هدف قرار دادن یک پروتئین

کرونا موجب زایمان زودهنگام و مرده‌زایی نمی‌شود

ورود جهاد دانشگاهی به حوزه استراتژیک تولید بذرهای هیبرید

روش "اراتوستن" برای اثبات کروی بودن زمین

سقوط به درون لایه های زحل

واکسن‌ها کار می‌کنند حتی اگر افرادی بعد از واکسینه شدن باز هم مبتلا شوند

تجربه سالمندان از احساس ناهنجار "طردشدگی"

ما انسان‏‌ها جانورانی ناکاملیم که خود را با فرهنگ تکمیل می‌‏کنیم

بخشی از کتاب/ جز مرگ چیز دیگری از زندگی نمیشناسم

شعر خوانی زیبای هوشنگ چالنگی/ ریزش باران تنهایی را می خواند

درباره ابوالفضل بلعمی

الیف شافاک: همواره به موروثی بودن درد باور داشته‌ام

کتاب‌خوان‌ترین کشورها کدومان؟

اسم من دیوار است در خیابانی عمومی قرار دارم

معرفی "وودی آلن" به بهانه‌ی انتشار چاپ نوزدهم کتاب "مرگ در می‌زند"

مسکو: اطلاعات درباره حمله به کشتی «مرسر استریت» متناقض و برپایه حدس و گمان است

شاکری: فسادستیزی و شفافیت از ویژگی‌های زاکانی است

رییس جمهور عراق راهی ایران شد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس روحانی را مقصر ناکامی برجام دانست

نخست وزیر ارمنستان وارد تهران شد

شیخ «نعیم قاسم» وارد تهران شد

آغاز مراسم تحلیف منتخبان ششمین دوره شورای شهر تهران

اولیانوف: ایران بعد از لغو تحریم‌ها می‌تواند در تثبیت بازار نفت سهم داشته باشد

ورود نخست وزیر الجزایر به تهران

نشریه هیل: زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را قطعه قطعه کنید!

رئیس پارلمان اقلیم کردستان وارد تهران شد

اشرف غنی وارد تهران شد

مطالبه‌گری جدی مجلس از دستگاه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی کشور

رئیس مجلس دومای روسیه وارد تهران شد

اشاره تلویحی چمران به انتخاب زاکانی برای شهرداری تهران

آرزوی موفقیت رئیس جمهور ایتالیا برای رئیسی

مقام وزارت امور خارجه: آمریکای واقعی دست تیم بایدن نیست و نخواهد بود

چالش های داخلی و خارجی رئیسی؛ همه چیز به رفع تحریم ها وابسته است؟