ایران پرسمان

آخرين مطالب

منع فایزر بی«برکت»! تحلیل روز

منع فایزر بی«برکت»!
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
محمدرضا محبوب فر- کارشناس حوزه سلامت/ همزمان با واکسیناسیون عمومی در کشور‌های دنیا از جمله ایران، تقاضا برای برگزاری تور‌های مسافرتی به کشور‌های خارجی و انجام مسافرت‌های بین‌المللی ایرانیان افزایش یافته است. اما این روز‌ها نوع واکسن‌های تزریق شده و کارت واکسیناسیون به یکی از دغدغه‌‎های مردم کشور برای مسافرت تبدیل شده است. به همین منظور در تاریخ 3 مهر ماه 1400، علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت و درمان و سخنگوی ستاد ملی کرونا طی ارسال نامه‌ای با موضوع «مشکلات مسافرین خارج از کشور به دلیل درخواست سفارتخانه‌ها برای واکسن‌های خاص» به محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارتخانه می‌نویسد: «نظر به اینکه برخی کشور‌های مقصد سفر‌های بین‌المللی هموطنان، برای صدور روادید و یا اجازه ورود الزام به ارائه کارت واکسن کووید-19 با تأکید بر انواع خاص واکسن، دارند و عمده واکسن‌های تزریق شده در ایران در لیست واکسن‌های مورد نظر قرار ندارند این امر مشکلات عدیده‌ای را برای هموطنان عازم خارج از کشور ایجاد کرده است. از سوی دیگر امکان اینکه برای این افراد مجدداً 2 نوبت واکسن دیگر‌زده شود از نظر علمی و اجرایی وجود ندارد لذا خواهشمند است موضوع به نحو مقتضی با سازمان جهانی بهداشت و وزارت محترم امور خارجه پیگیری شود».
 چون واکسن‌های چینی و ایرانی که به جای واکسن‌های خارجی معتبر به مردم تزریق می‌شود از نظر جامعه جهانی اعتبار چندانی ندارد، بسیاری از کشور‌ها با سینوفارم و برکت اجازه ورود ایرانیان به کشورشان را نمی‌دهند. لذا پس از پیگیری دستور صادر شده در چنین نامه‌ای از سوی اسدی لاری، دو مقام وزارت بهداشت و درمان یعنی بهرام عین اللهی و علیرضا رئیسی تأیید کردند که موافقت کمیته ملی واکسیناسیون با واردات واکسن فایزر از بلژیک، درپی درخواست معاونت بهداشت این وزارتخانه و به منظور تأمین واکسن فایزر برای مادران باردار صورت گرفته و در صورت کافی بودن تعداد واکسن‌ها به عنوان دوز سوم کادر درمان نیز استفاده می‌شود. اما چنین تصمیمی دیری نپایید که اظهارنظر‌های متناقض مقامات سلامت کشور درباره واکسیناسیون کرونا ادامه پیدا کرد و ناگهان وزارت بهداشت و درمان خبر از لغو واردات فایزر به کشور به دلایل غیرموجه از جمله به صرفه نبودن واردات واکسن فایزر و مشکلات حمل و نقل و همچنین مخالفت کمیته ملی واکسن و حاشیه‌هایی ایجادشده با اعلام خبر واردات فایزر، داد و سرانجام نیز اسدی لاری، مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارتخانه بهداشت و درمان به علت پیگیری ورود واکسن‌های معتبر خارجی به کشور از کار برکنار شد. به رغم اینکه واکسن به وفور به پایگاه‌های واکسیناسیون وارد شده است و در دسترس عموم مردم قرار داده شده است، استقبال کم مردم از واکسن‌های موجود و اینکه مردم حاضر به تزریق آن‌ها نیستند و در انتظار ورود فایزر و مدرنا هستند، مقامات سلامت کشور را واداشته است که از ترس بلااستفاده ماندن واکسن‌ها و انقضای تاریخ مصرف آنها، ورود واکسن‌های معتبری چون فایزر را بار دیگر و پس از عقب نشینی از اصل ممنوعیت ورود واکسن‌های خارجی، ممنوع کنند. در شرایطی که نگرانی‌های گسترده‌ای در میان مردم و پزشکان در مورد استفاده از واکسن‌های چینی پدید آمده و از طرفی کشور با فقدان یا کمبود واکسن آسترازنکا مواجه شده است و سرگردانی مردم برای تزریق دز دوم و دُز اول این واکسن همچنان ادامه دارد، بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت و درمان پس از اعلام لغو دوباره واردات فایزر به کشور می‌گوید: «اعضای کمیته ملی واکسن با تکیه بر شواهد علمی به این نتیجه رسیدند واکسیناسیون زنان باردار با واکسن سینوفارم ادامه یابد و دیگر تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.‌» او حتی بدون ذکر شواهد و مدارک رسمی و غیررسمی درخصوص سلامت واکسن ایرانی مدعی شده است: «واکسن برکت جزء امن‌ترین و اثربخش‌ترین واکسن‌های تزریقی در کشور بوده است. امروز ازهمه نقاط کشور بیشترین پیامی که به من می‌رسد درخواست واکسن برکت است و همه کشور مشتاق واکسن برکت هستند و از ما واکسن برکت می‌خواهند. واکسن برکت یک واکسن مردمی با لحاظ تمام استاندارد‌های روز دنیا است و برای همیشه به عنوان یک افتخار ملی در تاریخ این کشور ثبت شد. » عین اللهی در حالی خبر از لغو واردات فایزر داده است که واردات واکسن جانسون‌اند جانسون نیز به رغم وعده واردات 10 میلیونی آن در هاله‌ای از ابهام است.
واکسن‌ برکت چه شد؟
در حالی وزیر بهداشت سخن از واکسن برکت و استقبال همگانی از آن و تولید انبوه واکسن سخن می‌گوید که ایران قرار بود تا نیمه اول امسال حداقل 50 میلیون دز واکسن برکت تولید کند و قطب صادرات واکسن در جهان محسوب شود. اتاق بازرگانی معتقد است واردات دارو از چین 13 برابر شده و حجم عمده این واردات هم واکسن بوده است. گواه و سند چنین ادعایی این است که در کارت واکسنی که برای نوبت دوم به برخی افراد ارائه شده است، هر دو دُز، واکسن برکت درج شده است اما در سری ساخت نوبت دوم، کشور سازنده و نوع واکسن، چین و سینوفارم بوده است. اینکه چرا به جای واکسن برکت، واکسن سینوفارم تزریق شده است، مشخص است که خروجی شرکتی با تجربه پایین و دانش علمی ضعیف که متولی تولید واکسن می‌شود، واکسن کاملاً ایرانی ولی ساخت چین خواهد بود. معلوم نیست اگر یک میلیارد یورو پول برای واکسن داخلی هزینه شده است چرا واکسن چینی برای تزریق به مردم تحویل داده شده است؟! علت تأخیر در تولید واکسن ایرانی «ابتلای مهندسان هندی و چینی به کرونا» و «تحریم‌ها و محدودیت تبادلات پولی» ذکر شده است. این ادعا در حالی مطرح شده است که تاکنون برای تولید واکسن‌های داخلی دیگر شرکت‌های ایرانی که تأییدیه مجامع سلامت اتحادیه اروپا را کسب کرده‌اند سنگ‌اندازی شده است. حتی اصغر عبدلی، کارشناس شرکت دارویی برکت در تیر ماه امسال گفته بود که اخبار درباره کمبود مواد اولیه تولید واکسن کاملاً شایعه‌سازی است و مؤسسه برکت در زمینه واردات مواد اولیه‌ای مانند ژل کروماتوگرافی اصلاً مراوده‌ای با شرکت‌های آمریکایی ندارد. مواد اولیه مورد نیاز برای تولید 100 میلیون دز واکسن کرونا در داخل کشور موجود است و می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند. عمل به تعهدات این مؤسسه در حالی مطرح شده است که تاکنون رقم‌های 50 و 100 میلیون دز محقق نشده است و حتی تعداد واکسن‌های تولیدشده 15 میلیون دز نیز نبوده است. وزیر بهداشت و درمان همچنین مدعی شده است که واکسن برکت یک واکسن مردمی با لحاظ تمام استاندارد‌های روز دنیا است. تا وقتی مستندات علمی و روش تولید واکسن برکت منتشر نشود نمی‌توان با حرف این موضوع را ثابت نمود. 
انتشار 800 مقاله علمی، جز برکت
بحث و مناقشه بر سر واکسیناسیون کرونا در ایران در حالی ادامه دارد که تاکنون مستندات و نتایج آزمایشات بالینی واکسن برکت اعلام نشده است، اینکه تولیدکنندگان داخلی چقدر توانسته‌اند نظر مثبت مردم را به خود جلب کنند را می‌توان در تهدید و ارعاب جامعه به هر طریق ممکن درخصوص واکسیناسیون اجباری و اعمال محدودیت‌های شدید و اجتماعی برای کسانی که واکسن نزده‌اند ارزیابی و تحلیل کرد. فرآیند انتشار مقالات ایرانی از دستاورد‌های داخلی بسیار سهل و آسان است که علیرضا زالی، فرمانده ستاد ملی کرونا در پایتخت می‌تواند طی 22 ماه گذشته در دوران کرونا نزدیک به 80 مقاله علمی و پژوهشی منتشر کند، اما برخلاف همه واکسن‌های دنیا، بعد از ماه‌ها تزریق واکسن برکت هنوز یک مقاله علمی از نتایج واکسن برکت و مستندات آن منتشر نمی‌شود. خیلی عجیب است که مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام از ماه‌ها پیش و درست زمانی که رهبر انقلاب حین تزریق دز اول واکسن برکت از لزوم انتشار مستندات و مقالات واکسن برکت تأکید داشتند می‌گوید مقالات برای مجلات ارسال شده و به زودی منتشر خواهد شد. حتی مقامات ستاد فرمان امام و مؤسسه برکت پیش‌تر اعلام کرده بودند که حتماً قبل از تزریق واکسن، مقالات و نتایج آن منتشر می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/331023/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم پیگیری مشکلات دختران بازمانده از تحصیل در هرمزگان

صدور بیش‌از 5 هزار شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

حضور معاون امور زنان و خانواده در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران

4 گوشه دنیا/ کشتن مادربزرگ برای بالاکشیدن پول هایش!

گوناگون/ روش تکثیر گیاه زاموفیلیا

مهارت زندگی/ تیپ شخصیتی مالی و پولی شما چیست؟

4 گوشه دنیا/ رازآلودترین قبرستان‌های دنیا که گردش خون را منجمد می‌کند!

عاقبت تک چرخ زدن با موتورسیکلت!

ویدیوی بامزه‌ای از معاینه چشم در دنیای میمون‌ها!

لحظه شکار ناگهانی غزال توسط پلنگ!

تخریب ناگهانی طلافروشی توسط یک راننده!

حکمت/ تفاوت عاقل و جاهل

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان: بانکها شرایط پرداخت تسهیلات کرونا را تسهیل و تسریع کنند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: روح شهدا مانند چتری معنوی بر سر ماست

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر خبر داد: مهارت آموزی 1700 نفر از آسیب دیدگان و در معرض آسیب اجتماعی در بوشهر

394 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در قالب بیش از 5400 طرح به متقاضیان در کردستان پرداخت شد

برگزاری بیش از 5 هزار نفر ساعت آموزش رایگان ویژه تعاونگران خراسان شمالی

ساخت ربات‌های DNA با قابلیت ایجاد غشای سلولی در بدن

اندازه‌گیری سیگنال‌های پیاز بویایی انسان با کمک محقق ایرانی

سال 2500 انسان‌ها چهره دیگر زمین را خواهند دید

به مناسبت درگذشت توماس ادیسون؛ تسلا و ادیسون هیچگاه دشمن یکدیگر نبوده اند

دردسرهای تا کردن لباس در شرایط بی‌وزنی!

معرفی کوتاه کتاب ماموریت خدا

کتاب در دسترس همه نیست و مردم برای تهیه آن در رنج‌اند

کلوئه بنجامین؛ خانم خوشحال نویسنده!

کتاب‌هایی که فیلم‌های برتر تاریخ از روی آن‌ها اقتباس شده‌اند!

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت صد و هفتاد و نهم- انکار آن جماعت بر دعا و شفاعت دقوقی

دعوت از رئیسی برای حضور در اجلاس سران اکو در عشق‌آباد

رایزنی بورل و بلینکن درباره مذاکرات برجام

توصیه یک نماینده به کشورهای همسایه: گول رژیم صهیونیستی را نخورید

وزیر دفاع حُکم داد

تکذیب سفر هیأتی از عربستان به ایران/ خطیب‌زاده: پیش شرطی برای آمریکا تعیین نکردیم چون عضو برجام نیست

لاریجانی خطاب به سخنگوی شورای نگهبان: مراقب باشید به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام

درخواست مخبر از گروه‌های جهادی در خصوص احیاء جهاد سازندگی

پیام احمدی‌نژاد در پایان سفر به امارات

تقی‌پور شایعه مخالفت با پخش زنده جلسات بررسی طرح صیانت را تکذیب کرد

شریعتی: روحانی باید درباره اخلال در نظام ارزی توضیح دهد

نماینده مجلس: «روحانی» صداوسیما را به قطع بودجه تهدید کرده بود

واکنش عضو شورای شهر به شایعه درگیری لفظی و فیزیکی با شهردار تهران

هشدار! علائم کبد چرب، این بیماری خاموش و خطرناک را جدی بگیرید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: بازگشت به برجام را تحریم نکرده‌ایم

هزینه ای که حزب الله روی دست رژیم صهیونیستی گذاشت

اعتراضات بیت کوینی در السالوادور

رونمایی از بخش نخست «استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور»

اعتصاب غذای 3 اسیر زن فلسطینی در زندان رژیم صهیونیستی

سفیر فرانسه از بلاروس اخراج شد

راز غیبت بدون دلیل سرکرده طالبان و ملا برادر

آخرین وضعیت جسمانی کلینتون

التهاب در مرزهای سوریه با ترکیه

واکنش نخست وزیر عراق به اعتراضات در مورد نتایج انتخابات پارلمانی