ایران پرسمان

آخرين مطالب

گرامی‌مقدم: جامعه دیگر برایش مهم نیست اصلاح‌طلب سر کار باشد یا اصولگرا سیاست روز

گرامی‌مقدم: جامعه دیگر برایش مهم نیست اصلاح‌طلب سر کار باشد یا اصولگرا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایلنا / یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد:مردم امروز دیگر برای شان مهم نیست اصلاح طلب بر سر کار است و یا اصولگرا آنچه که برای شان اهمیت دارد معیت‌شان و زندگی روزانه آن ها است
اسماعیل گرامی‌مقدم در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اینکه معضلات و مشکلات معیشتی و گرانی کالاهای اساسی باعث نگرانی مردم شده است و بر همین اساس کارشناسان هشدارهایی درباره رفع این مشکلات داده‌اند که اگر برطرف نشود در ماه‌های آینده شاید اعتراضات معیشتی و اقتصادی شکل بگیرد، گفت: مسائل سیاسی و اقتصادی در همه دنیا به هم تنیده، وابسته و پیوسته است، یعنی این‌گونه نیست مسائل سیاسی 4 ماه قبل ما تاثیرگذار بر وضعیت سیاسی و اقتصادی امروز نباشد.
این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یادآور شد: چند وقت پیش در داخل کشور توسط شورای نگهبان رد صلاحیت‌هایی اتفاق افتاد که این امر باعث ناامیدی بخشی از جامعه که تمایل داشتند نامزدهای دیگری هم در انتخابات باشند شد، که البته باید گفت این خواسته‌شان هم به حق است به دلیل این که نظام ما نظام جمهوری و حکومت ما جمهوری اسلامی است به فرموده امام نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد و این مهم در قانون اساسی ما آمده است. بنابراین هر اقدامی که نهادهای نظام انجام دهند که منجر به تضعیف جمهوریت و اسلامیت ما شود خارج از قانون اساسی است که متاسفانه این اتفاق افتاد و خروجی‌اش کاهش مشارکت بود.
وی با بیان اینکه مردم امروز دیگر برای‌شان مهم نیست اصلاح‌طلب بر سر کار است و یا اصولگرا آنچه که برای‌شان اهمیت دارد معیشت‌شان و زندگی روزانه آن‌ها است، عنوان کرد: دولت یک شعارهایی مانند این‌که ما سالیانه یک میلیون مسکن می‎‌سازیم، نرخ بیکاری و تورم را تک رقمی می‌کنیم داده و روی یکسری از شاخصه‌ها قول‌هایی مطرح شده که باید به عرصه ظهور برسد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: ما در احزاب و جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب هم توقع نداریم یک شبه همه مشکلات حل و فصل شود، اما این توقع به جا مطرح است که حداقل با برنامه‌هایی که اعلام می‌کنند و یا با اجرای قانون وضعیت فعلی حفظ شود. به هر حال زمانی که دولت روحانی تحویل داده شد، یک شاخصه‌هایی داشتیم، تورم نقطه به نقطه، ماهیانه و سالیانه مشخص بود در جایگاهی قرار دارند. ضریب جینی مشخص، خط فقر مشخص بوده و حجم واردات و صادرات مشخص بود امروز هم باید بعد از چندماه دولت جدید پاسخگو باشد این شاخص‌های اقتصادی چه تغییری کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: دیگر اصلاح‌طلبان هم بر سر قدرت و نهادهایی مانند مجلس، قوه قضائیه و مجریه نیستند که بگویم نسبت به برخی از اتفاقات مسئولیت دارند؛ بنابراین مردم انتظارشان این است فارغ از این که چه جریانی دولت را در دست دارد، چه جریانی مجلس را می‌گرداند، مشکلات روزمره‌شان رفع شود.
گرامی‌مقدم ادامه داد: حقوق را اول سال 20 درصد افزایش می‌دهیم اما از سوی دیگر با این مسئله روبه‌رو هستیم که قیمت اقلام صد در صد افزایش پیدا می‌کنند. تخم مرغ از هزار تومان به 2هزار تومان می‌رسد، لوازم برقی، خانگی و نهاده‌های دامی قیمت‌شان چندین برابر می‌شود؛ بنابراین حداقل انتظار از این دولت این است که مانع از افزایش قیمت‌ها شود، زیرا در حال حاضر ما فعلا این توقع را نداریم قیمت‌ها نسبت به دولت قبل کاهش پیدا کند اما این توقع و انتظار به جای مردم وجود دارد که افزایش قیمت‌ها حداقل تا پایان سال باتوجه به وعده‌هایی که رئیس دولت داده است متوقف شود و افزایش قیمت نداشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: ما یکسری مسائل منطقه‌ای داریم که جزء منافع ملی ما است و همه باید پشت سیاست‌ها و مواضع نظام نسبت به آنها بایستیم و آن حفظ مرزها و جغرافیای ژئوپولتیک منطقه است که همه جریانات سیاسی چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب، چه چپ، چه راست و چه میانه حرف‌شان باید این باشد و قدمی هم عقب ننشینند و اعلام کنند ما حامی سیاست‌های کشور در حفظ مرزها و حفظ منافع ملی ایران هستیم. اما در این مورد که این وضعیت اقتصادی مردم آیا به خودی خود بهتر خواهد شد؟ پاسخ منفی است، بهتر شدن وضعیت اقتصادی الزماتی دارد؛ چراکه متغییرهای اقتصادی وابسته به هم هستند و از قانون ظروف مرتبط در فیزیک پیروی می‌کنند یعنی اگر شما می‌خواهید نزخ بیکاری را کاهش دهید باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد. 
این عضو حزب اعتماد ملی بیان کرد: اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاری صورت گیرد باید وارد حوزه سیاست خارجی شویم و در این حوزه نیازمند این هستیم که مشکلات ما در مذاکرات حل و فصل شود. فرض کنید سرمایه‌گذاری می‌خواهد وارد ایران شود یا مواد اولیه وارد کنیم، مانند نهاده‌های دامی که 80 درصدشان وارداتی هستند یا بسیاری از مواد اولیه پتروشیمی، قطعات یدکی و ساختمان که از خارج کشور می‌آیند که برای وارد کردن‌شان باید گواهی را از کشورهای خارجی دریافت کنیم این‌ها وارد کشور شوند که در این اتفاق گاهی قاچاق صورت می‌گیرد، هنگامی که قاچاق صورت می‌گیرد قیمت‌ها افزایش پپدا می‌کند که این امر نشان می‌دهد همه چیز به هم وابسته هستند.
وی یادآور شد: برخی روش و اقدامات دولت قبلی را در مذاکرات نمی‌پذیرفتند و تبلیغ می‌کردند که برجام بد است آن دولت هم واگرا است و عقب‌نشینی می‌کند و نمی‌تواند مذاکره کند، امروز دولت از اول شهریور تحویل داده شده حال وقت آن است با روش جدید کشور اداره شود زیرا مردم کاری ندارند با چه متدولوژی می‌خواهد این دولت مذاکرات را به سرانجام برساند برای‌شان مهم نتیجه است. 
گرامی‌مقدم با اشاره به صحبت‌های وزیر امور خارجه در خصوص بازگشت به مذاکرات و برجام، گفت: آقای امیرعبداللهیان در صحبت‌های اخیرشان در زمینه سیاست خارجی و مذاکره گفتند که حتما این کار را انجام می‌دهند اما مذاکرات را هم به اقتصاد گره نمی‌زنیم! این حرف، حرف علمی و تجربی هم نیست؛ تاکید می‌کنم قسمت اول صحبت‌های‌شان قابل قبول است اما اینکه مذاکرات را به اقتصاد گره نمی‌زنیم درست نیست؛ اصلاً نیازی نیست که ما بخواهیم گره بزنیم، گره خورده است؛ چرا که در دنیا هر مذاکره‌ای با مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشورها گره می‌خورد، اگر گره نمی‌خورد نیازی نبود مذاکره کنیم پس حتما گره خورده است که نیاز به مذاکره هست. همه چیز روشن است ما نمی‌توانیم نفت را به شکل عادی بفروشیم، امروز باید 4 میلیون بشکه صادر می‌کردیم اما 800 هزار بشکه می‌فروشیم بنابراین این قسمت از صحبت‌های آقای امیرعبداللهیان را ما نقدش می‌کنیم.
وی ادامه داد: اما حامی این صحبت وزیر امورخارجه هستیم که گفتند سیاست ما نه غربی است و نه شرقی، یعنی هم نگاه به غرب داریم و هم نگاه به شرق، این گفته بسیار خوب است چراکه تا امروز نگاه‌مان کلا به شرق بوده است و حالا هم مشاهده می‌کنیم روسیه هرجایی که منافع‌اش می‌طلبد علیه ایران باشد دریغ نکرده است. حتما یادتان هست 10 سال قبل در تائید قطع‌نامه چه کردند و بعد از نابودی داعش در سوریه روس‌ها سیاست‌شان آنجا مقابله با تقویت ایران بود، در شرایط کنونی هم زمزمه‌های همین مسئله را در مناقشه قره باغ هم دیدیم که مسائل ژئوپولتیک ایران را این کشور رعایت نمی‌کند، پس آقای امیرعبداللیهان درست می‌گوید. البته ما اصلاح‌طلبان از گذشته می‌گفتیم که رویکرد سیاست خارجی هم باید با نگاه به غرب باشد و هم با نگاه به شرق. هم باید آری به شرق باشد هم آری به غرب باشد چراکه در این صورت در بازار رقابت افزایش پیدا می‌کند که این امر در کاهش قیمت‌ها بسیار مهم است. فرضاً اگر ما بخواهیم یک کالایی را صرفاً از چینی‌ها وارد کنیم قاعدتاً نتیجه این خواهد شد که آن‌ها به قیمت گرانی آن کالا را به ما خواهند فروخت اما اگر بخواهیم غرب را در انتقال دانش فنی و تجهیزات مشارکت دهیم آن وقت است که چینی‌ها با این قیمت‌های انحصاری به ما تولیدات خودشان را تحمیل نخواهند کرد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد:‌ مردم آن چیزی که می‌خواهند از خروجی این سیاست مشاهده کنند این است که وضعیت معیشت‌شان بهتر، قیمت ارز ثابت و نهاده‌های دامی وارد شود تا دامداری و کشاورزی رونق پیدا کند. این‌ها خواست عمومی مردم است و هیچ نگاهی هم ندارند که آیا گروه A می‌خواهد این مهم را اجرا کند یا گروه B، آنان مطالبه‌شان این است که وضع زندگی‌شان بهتر شود.
وی ادامه داد: امروز توپ در زمین این دولت است و شرایط دنیا به صورتی است که ایران می‌تواند در سیاست خارجی‌اش انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند بیشترین امتیازات را در مذاکرات بگیرد، بیشترین حمایت را بسیاری از کشورها در مقابله با برخی از زیاده‌خواهی‌های کشورهای کوچک و بزرگی که در منطقه هستند داشته باشد تا منافع ملی ما حفظ شود.
گرامی‌مقدم تاکید کرد: باید در مقابل زیاده‌خواهی کشورها بایستیم، انسجام و وحدت ملی خودمان را حفظ کنیم که این هم در گرو این است که حداقل معیشت مردم تامین شود.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/331055/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم پیگیری مشکلات دختران بازمانده از تحصیل در هرمزگان

صدور بیش‌از 5 هزار شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

حضور معاون امور زنان و خانواده در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران

4 گوشه دنیا/ کشتن مادربزرگ برای بالاکشیدن پول هایش!

گوناگون/ روش تکثیر گیاه زاموفیلیا

مهارت زندگی/ تیپ شخصیتی مالی و پولی شما چیست؟

4 گوشه دنیا/ رازآلودترین قبرستان‌های دنیا که گردش خون را منجمد می‌کند!

عاقبت تک چرخ زدن با موتورسیکلت!

ویدیوی بامزه‌ای از معاینه چشم در دنیای میمون‌ها!

لحظه شکار ناگهانی غزال توسط پلنگ!

تخریب ناگهانی طلافروشی توسط یک راننده!

حکمت/ تفاوت عاقل و جاهل

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان: بانکها شرایط پرداخت تسهیلات کرونا را تسهیل و تسریع کنند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: روح شهدا مانند چتری معنوی بر سر ماست

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر خبر داد: مهارت آموزی 1700 نفر از آسیب دیدگان و در معرض آسیب اجتماعی در بوشهر

394 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در قالب بیش از 5400 طرح به متقاضیان در کردستان پرداخت شد

برگزاری بیش از 5 هزار نفر ساعت آموزش رایگان ویژه تعاونگران خراسان شمالی

ساخت ربات‌های DNA با قابلیت ایجاد غشای سلولی در بدن

اندازه‌گیری سیگنال‌های پیاز بویایی انسان با کمک محقق ایرانی

سال 2500 انسان‌ها چهره دیگر زمین را خواهند دید

به مناسبت درگذشت توماس ادیسون؛ تسلا و ادیسون هیچگاه دشمن یکدیگر نبوده اند

دردسرهای تا کردن لباس در شرایط بی‌وزنی!

معرفی کوتاه کتاب ماموریت خدا

کتاب در دسترس همه نیست و مردم برای تهیه آن در رنج‌اند

کلوئه بنجامین؛ خانم خوشحال نویسنده!

کتاب‌هایی که فیلم‌های برتر تاریخ از روی آن‌ها اقتباس شده‌اند!

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت صد و هفتاد و نهم- انکار آن جماعت بر دعا و شفاعت دقوقی

دعوت از رئیسی برای حضور در اجلاس سران اکو در عشق‌آباد

رایزنی بورل و بلینکن درباره مذاکرات برجام

توصیه یک نماینده به کشورهای همسایه: گول رژیم صهیونیستی را نخورید

وزیر دفاع حُکم داد

تکذیب سفر هیأتی از عربستان به ایران/ خطیب‌زاده: پیش شرطی برای آمریکا تعیین نکردیم چون عضو برجام نیست

لاریجانی خطاب به سخنگوی شورای نگهبان: مراقب باشید به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام

درخواست مخبر از گروه‌های جهادی در خصوص احیاء جهاد سازندگی

پیام احمدی‌نژاد در پایان سفر به امارات

تقی‌پور شایعه مخالفت با پخش زنده جلسات بررسی طرح صیانت را تکذیب کرد

شریعتی: روحانی باید درباره اخلال در نظام ارزی توضیح دهد

نماینده مجلس: «روحانی» صداوسیما را به قطع بودجه تهدید کرده بود

واکنش عضو شورای شهر به شایعه درگیری لفظی و فیزیکی با شهردار تهران

هشدار! علائم کبد چرب، این بیماری خاموش و خطرناک را جدی بگیرید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: بازگشت به برجام را تحریم نکرده‌ایم

هزینه ای که حزب الله روی دست رژیم صهیونیستی گذاشت

اعتراضات بیت کوینی در السالوادور

رونمایی از بخش نخست «استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور»

اعتصاب غذای 3 اسیر زن فلسطینی در زندان رژیم صهیونیستی

سفیر فرانسه از بلاروس اخراج شد

راز غیبت بدون دلیل سرکرده طالبان و ملا برادر

آخرین وضعیت جسمانی کلینتون

التهاب در مرزهای سوریه با ترکیه

واکنش نخست وزیر عراق به اعتراضات در مورد نتایج انتخابات پارلمانی