ایران پرسمان

آخرين مطالب

فرایند رسیدن به کاندیدای واحد در جبهه اصلاحات ایران به تصویب رسید سياسي

فرایند رسیدن به کاندیدای واحد در جبهه اصلاحات ایران به تصویب رسید
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - برنا / سخنگوی نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان از تصویب سازوکار پیشنهادی کمیته برنامه و راهبردها با توجه به پیشنهادات اعضای مجمع عمومی در آخرین جلسه جبهه اصلاحات ایران خبر داد و گفت: به این ترتیب که در مرحله اول چهار مرحله تا زمان ثبت نام کاندیداها تعریف شده است و یک مرحله بعد از اعلام تایید صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان وجود دارد.
«آذر منصوری»، سخنگوی نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان و عضو حزب اتحاد ملت، در گفت و گو با برنا در رابطه با محتوای آخرین جلسات نهاد اجماع ساز و تصمیمات در مورد انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: جبهه اصلاحات ایران در آخرین جلسه ای که برگزار کرد سازوکار رسیدن به کاندیداهای واحد اصلاح طلبان را مورد بررسی قرار داد. آیین نامه های کمیته پایش و داوری که در مورد سنجش کاندیداهای موجود و نحوه رسیدن به لیست نهایی با سازوکارهای دموکراتیک بود پیشنهاد شد و به تصویب رسید.
او افزود: در این فرایند رسیدن به کاندیدا واحد، سازوکار پیشنهادی کمیته برنامه و راهبردها با توجه به پیشنهادات اعضای مجمع عمومی که اصلاحاتی در آن اعمال شده بود به تصویب مجمع عمومی رسید. به این ترتیب که در مرحله اول چهار مرحله تا زمان ثبت نام کاندیداها تعریف شده است و یک مرحله بعد از اعلام تایید صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان وجود دارد.
منصوری توضیح داد: مرحله اول به این ترتیب است که ده نفر از اعضای مجمع عمومی می توانند هر کدام از کاندیداها را که مورد تاییدشان است معرفی کنند و هر کاندیدا ریاست جمهوری با رای ده نفر از اعضای مجمع عمومی به مجمع معرفی می شود و نام او در مجمع عمومی مطرح می شود چنانچه کاندیداها بتوانند یک سوم رای مجمع عمومی را از آن خود کنند که مرحله دوم است وارد فاز مرحله سوم و ارائه برنامه ها و پاسخ به پرسش های مجمع عمومی می شوند و به نوعی کاندیداها در این مرحله خود را پرزنت می کنند و در مرحله بعدی مجمع عمومی وارد رای گیری می شود. هر کدام از کاندیداها بتوانند دو سوم رای مجمع عمومی را از آن خود کنند به عنوان کاندیدای جبهه اصلاحات ایران معرفی می شوند تا بروند و برای مرحله ثبت نام اقدام کنند.
سخنگوی نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان متذکر شد: در حقیقت کاندیداهای جبهه اصلاحات ایران قبل از ثبت نام توسط دو سوم رای مجمع عمومی انتخاب می شوند و قبل از ثبت نام معرفی می شوند تا 21 اردیبهشت که زمان ثبت نام کاندیداها است این مراحل انجام می شود. از بین کاندیداهای احراز صلاحیت شده هر کاندیدایی که بتواند بیشترین رای را در مرحله نظر سنجی از آن خود کند کاندیدا جبهه اصلاحات است. در مورد زمان نظر سنجی تصمیم گیری نشده است. از جمله تعهدات کاندیداهایی که وارد این عرصه می شوند این است که با جمع بندی جبهه اصلاحات همراهی کنند و بعد از تایید صلاحیت هر کاندیدایی، رای بیشتری داشت دیگران باید به نفع او از عرصه انتخابات کنار بروند.
او ادامه داد: بحث دیگری که در جلسه اخیر نهاد اجماع ساز مطرح شد اصلاحات نظام نامه آیین نامه داخلی جبهه اصلاحات ایران بود که با توجه به تجارب پیشین اصلاحاتی در آن اعمال شد به این منظور که با کمترین اخلال در روند اداره مجمع عمومی و پیگیری امور جبهه اصلاحات مواجه باشیم. جلسات هر یک از کمیته ها بر اساس وظایف خودشان در حال برگذاری است و پیگیری های خودشان را دارند و به تناسب گزارش آنها به مجمع عمومی ارسال می شود و در رسانه های وابسته به جبهه اصلاحات و در صفحه اینستاگرامی جبهه اصلاحات ایران و کانال تلگرامی جبهه اصلاحات ایران و روم کلاب هاوس منعکس می شود.
عضو حزب اتحاد در توضیح اینکه حزب با چه برنامه ای در انتخابات شرکت خواهد کرد خاطرنشان کرد: در کنگره تصویب شده که حزب اتحاد در صورتی در انتخابات مشارکت فعال خواهد داشت که مفهوم انتخابات شکل بگیرد یعنی انتخابات به نوعی معنا و مفهوم پیدا کند. در همین راهبرد مصوب آمده است که حزب، حداکثر تلاش خود را برای حرکت ائتلافی در این انتخابات خواهد داشت بنابراین عضویت ما در این جبهه ناظر بر مصوبه کنگره است و تلاش ما برای حفظ انسجام و ایجاد اجماع بین اصلاح طلبان است و ما مبتنی بر آن راهبرد، تلاش می کنیم تا به سمتی برویم که انتخابات معنا و مفهوم خود را پیدا کند.
او افزود: قاعدتا با جبهه اصلاحات ایران همراهی خواهیم کرد ولی در نهایت آنچه برای ما حائز اهمیت است این خواهد بود که رای مجموعه حزب در سراسر کشور در تصمیمات ما در جبهه اصلاحات ایران منظور شود. از این رو در فواصل مشخص بنا به اقداماتی که جبهه اصلاحات ایران به انجام می رساند، نشست هایی با روسای مناطق داریم و نظرات آنها را جویا می شویم و تلاشمان این است که آنچه در جبهه اصلاحات ایران دنبال می کنیم، برگرفته از مصوبات حزب و بر مبنای نظر جمعی حزب اتحاد باشد.
منصوری تاکید کرد: در نهایت اگر جبهه اصلاحات به هر کاندیدایی برسد در خصوص کاندیداهای این جبهه جلساتی را در مرکز و با حضور استان ها برگزار می کنیم و شرایط آنها را جویا می شویم و بر این مبنا به تلاشمان در جبهه اصلاحات ایران ادامه خواهیم داد. رویکرد ما ائتلاف است و حداکثر تلاشمان در جبهه اصلاحات ایران این است که مسیر به گونه ای باشد که انتخابات معنا و مفهوم خودش را پیدا کند و اصلاح طلبان در مسیری حرکت کنند که رقابت سیاسی به جایگاه اصلی خود برگردد.
او خاطرنشان کرد: ما تا رسیدن به یک تشکیلات صددرصد دموکراتیک در این مجموعه راه درازی داریم قطعا آنچه که تشکیل شده با ایده آل های ما فاصله درازی دارد. مهمترین هدف و ماموریت این جبهه ایجاد اجماع بین اصلاح طلبان است.
منصوری تصریح کرد: فرایندی که طی شد مصوب جبهه هماهنگی اصلاحات ایران بود و بر همین مبنا هیاتی انتخاب شد و این هیات رفتند و افراد حقیقی را باز بر مبنای آنچه که پیشنهاد احزاب اصلاح طلب عضو شورای هماهنگی بود انتخاب کردند و در واقع فرایندی کاملا انتخابی تر نسبت به دوره های گذشته در پیش گرفته شد. این جبهه‌ فعالیت خود را در دوره جدید شروع کرد. شاید سازوکارهایی دموکراتیک تر از این وجود داشته باشد ولی در شرایط فعلی، بر اساس مقدورات و آنچه که امکان پذیر بود اقداماتی صورت گرفت. در آیین نامه مصوب این جبهه پیش بینی هایی در این رابطه گرفته شده که پسا انتخابات بهترین فرصت برای رسیدگی به این مساله است.
او در مورد گمانه زنی های حضور لاریجانی در اردوگاه اصلاح طلبی برای انتخابات گفت: در مورد مصادیق هنوز هیچ جمع بندی نداشتیم ولی خواستگاه فکری لاریجانی و طیف او و جایگاه سیاسی او کاملا مشخص است. اصلاح طلبان می خواهند در این دوره از انتخابات کاندیدای خودشان را داشته باشند قاعدتا من بعید می دانم که خروجی این جبهه، کاندیدای اصلاح طلب نباشد.
عضو حزب اتحاد ملت با تاکید براینکه براساس مصوبه نهاد اجماع ساز حضور یک زن میان کاندیداها الزامی است، گفت: این توافق در جبهه اصلاحات ایران وجود دارد که در سبد کاندیداهای این جبهه یک زن هم حضور داشته باشد. اعضای زن این جبهه روی این مساله توافق و اصرار دارند و این نگرش در مجموعه اصلاح طلبان در این دوره نسبت به دوره های قبل بیشتر است. فارغ از اینکه شورای نگهبان به چه شکل و شیوه ای عمل می کند اما این نگاه در این دوره وجود دارد.
او در پایان گفت: جبهه اصلاحات ایران هنوز هیچ دیدار رسمی با هیچ یک از کاندیداها نداشته است. ممکن است کاندیداها با دبیران کل احزاب و با افراد دیدارهای مجزایی داشته باشند ولی جبهه هنوز وارد این مرحله نشده و در صورت انجام، حتما اطلاع رسانی خواهد داشت. 

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/278605/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

14 درصد از معاینات نزاع پزشکی قانونی مربوط به زنان مدعی همسرآزاری

خدمات جامعه مامایی در دوران همه گیری کرونا قابل تقدیر است

تلاش قابل تحسین توانمند عزیز کشورمان برای صعود به قله 2 هزار متری

7 راهکاری که می توانید با آن ها بیشتر به خود عشق بورزید

روانشناسی/ مقابله با اضطراب بازگشت به کار در دوران کرونا

وحشتناک‌ترین صاعقه در استرالیا

استفاده نیروی دریایی آمریکا از جت‌پک

زنده شدن عجیب ماهی منجمد!

ترس مردم روستایی در هند از شعله های عجیب آتش از لوله ای که در زمین فرو رفته بود

شاخصه‌های دولت اسلامی در نگاه قرآن؛‌ مبارزه با ویژه خواری

نجات بچه دلفین در ساحل

بعضی‌ها باید فرهنگ شهری رو از این اردک‌ها یاد بگیرن!

حکمت/ لجاجت چه پیامدی دارد؟

لحظه تصادف وحشتناک تریلی 18 چرخ با قطار در تگزاس

لحظه‌های نابی که زود گذشت

بارش تگرگ های 5 سانتی در ایالت فلوریدا

تصادف راننده حواس پرت و موتور سوار بی احتیاط

ترین ها/ اولین مومیایی باردار مصری کشف شد!

ترمز دردسرساز برای دوچرخه سوار در خیابان

تارزان در دنیای واقعی!

مرد عنکبوتی در دنیای واقعی!

4گوشه دنیا/ بیماری نادر دختر انگلیسی که هنگام خندیدن می خوابد!

جشن تولد 25 سالگی یک لاک پشت

تشویق برای شوت اشتباهی!

یک صحنه کاملا عادی در هند!

زنی در مالی 9 قلو به دنیا آورد!

بزغاله ای با هفت پا

مسدود شدن اتوبان با ورود گاو و تمساح!

تزئین جالب گچ در قالب‌های سیلیکونی

نجات معجزه آسای یک موتور سوار از مرگ حتمی

گوناگون/ 10 حقیقت جالب درباره مثلث برمودا

نماهنگ «یا رب تو ببخش» با صدای بنی‌ فاطمه

برنامه‌ های هفته جهانی نجوم در ایران اعلام شد

چه عواملی باعث می‌شود مردم قرنطینه را رعایت نکنند؟

مستاجران خانه بتنی ساخته شده با چاپگر سه بعدی

ترجمه/ موشک فضایی غول‌پیکر چین سرگردان در آسمان با مکان فرود نامعلوم!

حذف بو و گازهای سمی تصفیه خانه با فناوری نانو

ساخت نرم‌ترین ایمپلنت مغز با سوزن قندی

سقوط زباله‌های فضایی به چه شکل است؟

موشک چینی در روز شنبه وارد جو زمین می‌شود

کشف ژن‌هایی مرتبط با رنگ چشم انسان

3 دانشمند مدعی وجود "قارچ" در مریخ شدند!

داستانک/ تقوا چیست؟

ستاره درخشان شعر جنوب، تسلیم سرطان شد/ ماجرای جنجالی قاسم آهنین‌جان چه بود؟

آوازخوانی استاد آهنین‌جان در بیمارستان برای پرستاران

تازه های نشر/ چند کتاب تازه‌ منتشر شد

صوت/ قصه های نوبرخانوم؛ نوشته شرمین نادری_ قسمت دوم

شعر خوانی زیبایی از مرحوم حسین منزوی

شعر طنز/ دوبیتی های خبری هفته

یادگاری عجیب یک شاگرد نزد استاد شفیعی کدکنی