ایران پرسمان

آخرين مطالب

چطور از وضعیت غم این روزها رها شویم؟ دانستنیها

چطور از وضعیت غم این روزها رها شویم؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایران / «خوش به حال آنها که همیشه شادند.» این جمله را حتماً بارها شنیده‌اید. کسانی که آن را با حسرت می‌گویند، لابد خودشان را خوشحال و شاد نمی‌دانند، برای همین هم هست که به حال آدم‌های شاد غبطه می‌خورند. آنهایی که همیشه دارند می‌گویند و می‌خندند و دنیا برایشان آن قدرها جدی نیست. همیشه هم بخت با همین آدم‌های خوشحال یار است یا دست‌ کم این‌ جور به نظر می‌رسد. همه آدم‌ها دنبال شادی‌اند اما به دست آوردن این متاع گرانبها آن قدرها هم برای همه راحت نیست. یعنی این‌جوری نیست که از خواب بیدار شوید و بگویید خب، من آدم شادی هستم. اگر این‌ طور بود که دیگر این همه کتاب پرفروش منتشر نمی‌شد: «آخرین راز شاد زیستن»، «به سوی شادی» «چگونه شاد باشیم» و امثال آن.
حالا فرض کنید شرایطی مثل همین اوضاع پاندمی که درگیرش هستیم هم پیش بیاید. آن‌وقت دیگر شاد بودن حتی سخت‌تر از قبل می‌شود. این روزها حتی همان‌ها هم که قبلاً شاد بودند، حال و روزشان تعریف خاصی ندارد چه برسد به بقیه.
«شادی این روزها برایم یک احساس گمشده است. کمتر می‌خندم و خنده‌هایم از ته دل نیست. شاید قبلاً هم آدم چندان شادی نبودم اما خیلی بهتر از حالا بودم. بی‌حوصله شده‌ام شاید. آدم همه‌اش منتظر است این شرایط عوض شود و کرونا برود اما این روزها حتی همین امید و انتظار هم اندکی خوشحالم نمی‌کند. فکر می‌کنم همه‌مان در یک وضعیت کسالت‌بار گیر افتاده‌ایم.»
اینها را الهه 35 ساله می‌گوید. خانه‌دار و دارای یک فرزند. او اما آدم‌های شادی را سراغ دارد که حتی در این شرایط هم دست از خوشگذرانی و برنامه‌هایشان برنمی‌دارند. «من یک دخترخاله دارم که انگار اصلاً خانه اینها کرونا نیامده. اگر به‌ خاطر کرونا سفر نمی‌رود، در عوض تا می‌تواند گردش و تفریح برای خودش جور می‌کند. از آن آدم‌هایی هم نیست که بگویم رعایت نمی‌کند. اتفاقاً به‌ خاطر کرونا مراعات هم می‌کند و مهمانی‌هایی را که قبلاً می‌گرفت برگزار نمی‌کند اما دورهمی‌های کوچک با خانواده و دوستانش دارد. همیشه عکس‌هایش را می‌بینم که چقدر به نظر خوشحال و سر حال است و برای من این حال غریب است. نمی‌گویم حسادت می‌کنم اما این که آدم خودش را در هر شرایطی شاد نگه دارد، کار راحتی نیست و از عهده هر کسی برنمی‌آید. این را هم بگویم که دخترخاله‌ام از آن آدم‌ها نیست که به شادی تظاهر کند و فقط دنبال عکس‌های شاد و رنگی برای اینستاگرام باشد. من که او را از نزدیک می‌شناسم می‌دانم که واقعاً شاد است.»
«قبلاً چقدر شاد بودیم و خودمان خبر نداشتیم.» صحبت‌هایش را با این جمله شروع می‌کند. پرنیان که معلم دبستان است، به قول خودش بریده. با کوچک‌ترین بهانه گریه‌اش می‌گیرد و خودش را بدبخت حس می‌کند. «راستش دیگر امیدی ندارم این شرایط تمام شود. من قبلاً آدم شادی بودم. خودم که این‌ طور فکر می‌کردم. اوایل کرونا هم هنوز خوب بودم اما رفته‌رفته بد و بدتر شدم. اوایل خیلی‌ها مثل من فکر می‌کردند، به‌ هر حال شرایط موقتی است و تا تابستان تمام می‌شود. دلمان را به کیک و شیرینی‌پختن در خانه و پیتزا درست‌کردن و این‌ جور کارها خوش می‌کردیم. سعی می‌کردیم سرمان را گرم کنیم و به همدیگر دلداری بدهیم. همان روزها خیلی با دوستان و فامیل تماس تصویری برقرار می‌کردیم اما کم‌کم دیگر حوصله این تماس‌های تصویری را از دست دادم و حتی وقتی می‌بینم تلفنم دارد زنگ می‌خورد عصبانی می‌شوم و با کراهت جواب می‌دهم. احساس افسردگی دارم و این حس تمام زندگی‌ام را مختل کرده. حتی فکر می‌کنم بروم استعفا بدهم چون برگزار کردن کلاس‌های مدرسه هم برایم خیلی طاقت‌فرسا شده.»
امین نقطه مقابل پرنیان است. او از هر فرصتی برای شادبودن استفاده می‌کند و معتقد است نباید به غصه و ناراحتی دامن زد: «یکی از کارهایی که در این مدت خودم را مجاب کردم انجام بدهم این بود که تا می‌توانم از شبکه‌های اجتماعی و اخبار دوری کنم. این کار را هم کردم و نتیجه خوبی هم داشت. در یک حدی مطلع شدن از اخبار لازم است اما بیشتر از آن فقط آدم را دچار اضطراب می‌کند. سعی کردم برای خودم بیشتر از قبل برنامه‌های مفرح تدارک ببینم. مثلاً فیلم‌های کمدی می‌دیدم و از هر چیزی که ناراحتم می‌کرد دوری می‌کردم. الان دور و بر آدم پر است از غم و غصه. دیگر خودمان نباید شرایط را بدتر کنیم. من دو تا خواهرزاده کوچک دارم که هر وقت بتوانم می‌برمشان پارک و در فضای آزاد با آنها بازی می‌کنم. این کار خیلی حالم را خوب می‌کند. علاوه بر این که برای بچه‌ها هم خیلی خوب است و مادرشان هم می‌تواند این‌ جوری کمی وقت برای خودش داشته باشد. در کل آدم اگر برای کسی کاری کند، خودش حالش خوب می‌شود.»
نظر شما چیست؟ آیا شما هم فکر می‌کنید قبلاً آدم شادی بودید و حالا نیستید؟ اصلاً آدم می‌تواند قبلاً شاد باشد و حالا نه؟
دکتر سهیل رحیمی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران این گفته را از اساس غلط می‌داند. به گفته او شادی یک حس است و آدم شاد بودن معنایی ندارد.
او ابتدا تعریفی از شادی ارائه می‌دهد: «شادی را از لحاظ روانشناسی، احساس درونی رضایتمندی تعریف می‌کنند. تجربه‌ای از خرسندی و احساس خوب درباره خودم و زندگی خودم داشتن است. وقتی یک احساس مثبت داشته باشم و این احساس مثبت را در خودم پرورش دهم می‌توانم در برابر چالش‌ها بهتر دوام بیاورم. پس نمی‌توانم بگویم قبلاً شاد بودم و الان نیستم، چون شادی یک حس است و به‌ شدت بستگی دارد؛ به شیوه تفسیر ما از رویدادها و این که چطور رویدادها را می‌بینیم. گاهی تفسیرهای ما به جهت شرایط اجتماعی منفی می‌شود و آن‌ وقت حس می‌کنیم که شادی‌مان کم شده. پس شادی همیشگی نیست اما می‌شود آن را پرورش داد و تقویت کرد. مقدار زیادی از تقویت شادی به فرهنگ حاکم بر هر کشوری برمی‌گردد. الان وقتی مشکلات معیشتی و مشکلاتی مثل پاندمی بیشتر می‌شود، ما چون احساس رضایتمندی‌مان کم می‌شود، فکر می‌کنیم که شادی نیست. مشکل این است ما مثلاً شادی را ربط می‌دهیم به مسائل مالی در صورتی که شادی الزاماً قابل وصل شدن به شرایط مالی نیست. پس اگر می‌خواهیم شاد باشیم، باید در هر شرایطی واقع‌گرایانه به زندگی نگاه کنیم یعنی اصطلاحاً در حال زندگی کنیم. نه به امید آینده باشیم و نه گذشته. مثلاً در مورد پاندمی نباید فکر کنیم که آیا در آینده واکسن می‌آید یا نه و به گذشته هم فکر نکنیم و بگوییم چه بدبخت بودیم و این همه آدم مرده‌اند. باید در همین لحظه با جهان هستی خودمان را یکی بدانیم. در شاخه‌ای به نام روانشناسی انسانگرا معتقدند که شادی احساس تجربه اوج است. یعنی من خودم و جهان پیرامونم را یکپارچه ببینم. اگر می‌خواهم شاد باشم، باید دنیای پیرامونم را هم شاد ببینم.»
دکتر رحیمی برای آن که احساس شادی را در خود ایجاد کنیم توصیه‌هایی دارد: «نکته اول این است که باید خودمان را دوست داشته باشیم و دیگران را هم دوست بداریم. ما خیلی وقت‌ها ادعا می‌کنیم همدیگر را دوست داریم اما فقط ادعا می‌کنیم. وقتی دوست داشتن را توسعه بدهیم، نگاهمان به زندگی عوض می‌شود. دومین کار این است که ایده‌آل‌هایمان را بیاوریم پایین‌تر و موفقیت‌های کوچک‌مان را جشن بگیریم. چرا صبر می‌کنیم بچه آخر سال کارنامه بگیرد و جایزه بدهیم؟ بهانه‌های کوچک برای شاد بودن پیدا کنیم. همین‌طور با طبیعت بیگانه نشویم. وقتی برف می‌آید برویم و در برف راه برویم. به پارک برویم و زیبایی‌های طبیعت را ببینیم. دیگر این که احساس در جا زدن نکنیم و حس کنیم انسان در حال رشدی هستیم. دائم احساس بدبختی نکنیم که البته متأسفانه این از یک دیدگاه تاریخی فرهنگی در ما ایرانیان ناشی می‌شود که به آن درماندگی آموخته شده می‌گویند. ما فقط دنبال منجی هستیم که نجات‌مان دهد. ما باید شکر نعمت بگوییم و این را هم به یاد داشته باشیم که شادی مسری است و آدم‌هایی که احساس شادی دارند، آن را در جامعه سرایت می‌دهند. پس شادی تنها تفسیر ما از رویدادهای زندگی است.»

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/246315/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حرکتی عجیب از راننده پراید!

خلاقیت دختر فداکار برای ملاقات پدرش

انجام این کار‌ها شما را پیش بقیه خراب می‌کند

علت عجیب زمین گیر شدن پرندگان در بحرین!

در محضر بزرگان/ مراقب ثروت باشید!

داماد فرار کرد و یکی از مدعوین فوراً داماد شد!

بیانیه اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره‌ای در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت حذف واسطه ها و کاهش قیمت ها

ممنوعیت پرداخت، تهدیدی برای سرمایه های ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال است؟

دستور جو بایدن برای بازبینی قوانین سوء‌رفتار جنسی در دانشگاه‌ها

ایران می‌تواند کمک کند هیچ کشوری بر فراقاره اوراسیا تسلط پیدا نکند

تشدید نظارت ها و اخطار به واحدهای صنفی آلاینده

بی نظمی، شغل و سلامتتان را به خطر می اندازد

نانوفناوری چگونه اثربخشی داروها را بالا می‎‌برد

جذابترین تصاویر فضایی روزهای اخیر

پژوهشگران از تاثیر مثبت داروی «متفورمین» در کاهش روند پیری خبر می‌دهند

کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر منتشر شد

معرفی رمان تاریخی- اجتماعی «مردگان باغ سبز»

«ماه تی‌تی و کلاغ سرگردان» برای بچه‌ها

ذوالنوری: کشورهای منطقه قادر به حفظ امنیت هستند

دستور شروع انتخابات شوراها صادر شد

رفیق دوست: دولتی‌ها باید صفر تا صد کارهای تولیدی را به مردم واگذار کنند

واعظی: اروپا به عنوان مقصد قاچاق مواد مخدر همکاری جدی‌تری داشته باشد

قاضی‌زاده هاشمی: تعجب آور است وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند

واکنش شورای نگهبان به خبر ایرادات فراوان لایحه بودجه 1400

امیر نصیرزاده: ساخت هواپیما نشانه اقتدار ایران است

«اسد» و همسرش به کرونا مبتلا شدند

آمریکا: تعهد ما به دفاع از پادشاهی سعودی تزلزل‌ناپذیر است

تظاهرات ضدنژادپرستی در مینیاپولیس همزمان با محاکمه قاتل جورج فلوید

خانه‌نشینی زنان در بلژیک از ترس حمله و آزار جنسی

سفر 2 وزیر اسرائیل به مصر

ادامه واکنش‌ها به مصاحبه رضایی

تشکیل کمیته تخصصی برای استقبال از بهار

پروانه ساخت تجاری براساس طرح تفصیلی

رنگ آمیزی تخم مرغ های عیدانه توسط هنرمندان منطقه 4 تهران

برخورد لازم در سطح بین الملل با عوامل مقصر در قاچاق زنان نمی شود/ ضرورت اطلاع رسانی در مورد فضای مجازی

اعتراض عجیب و جنجالی دامداران فرانسوی

طنز/ شرایط برد- برد در زندان

زیر گرفتن چند نفر هنگام پارک خودرو در عربستان!

طنز/ مردم غرق در خدمت صادقانه

پرتقاضا ترین خطوط هوایی ایران برای پروازهای عبوری

فاصله بین دستمزد و معیشت کارگر کی پر می شود ؟

خبری خوب برای ستاره جدید پرسپولیس

بیت کوین باز هم از 50 هزار دلار عبور کرد

حواشی ترخیص کالاهای ممنوعه / « فرار روبه جلو » را تمام کنید

بورس 24 هزار واحد رشد کرد

تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌ دار توسط سایپا

تامین ذخیره 6 ماهه روغن در کشور

فروش بلیت اتوبوس های نوروزی با 20 درصد افزایش قیمت

قالیباف : کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می ‌شوند

خطر ارزپاشی در ماههای آخر دولت / دینامیتی برای تخریب تولید داخلی ؟