ایران پرسمان

آخرين مطالب

تاثیر احساسات بر بدن؛ 10 احساس مختلف و تاثیرشان روی بدن دانستنیها

تاثیر احساسات بر بدن؛ 10 احساس مختلف و تاثیرشان روی بدن
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - بازده / احساسات ما ارتباط مستقیمی با بدن‌مان دارند که به آنها اجازه می‌دهد نه تنها بر روحیه بلکه بر فیزیک ما نیز تأثیر زیادی بگذارند. با داشتن دانش صحیح، می‌توان میزان قدرت احساسات را دانست و درک کرد که آنها چگونه می‌توانند به شما در مدیریت وضعیت روحی و سلامت بدن کمک کنند. در این نوشتار با 10 تاثیر احساسات بر بدن آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید!
آیا تا به حال فکر کرده‌اید که با کمک احساساتی که بسیاری از افراد سعی در پنهان کردن‌شان دارند، می‌توانید با نگاه خود به زندگی و وضعیت بدن خود چه کنید؟ اگر احساسات‌مان را زمانی که ما را اذیت می‌کنند در نظر بگیرید، نه تنها می‌توانیم به خودمان کمک کنیم بلکه می‌توانیم شرایط روحی و جسمی خود را نیز هماهنگ کنیم.
تاثیر احساسات بر بدن
1. عشق
وقتی عاشق هستید، ممکن است متوجه ضربان قلب تندتان شوید و دستان‌تان عرق می‌کند. کات ون کرک، متخصص روانشناسی بالینی و درمانگر ازدواج و خانواده می‌گوید: این حالت در اثر تحریک آدرنالین و نوراپی نفرین است. در عین زمان، اکسیتوسین ، “هورمون عشق” باعث می‌شود احساس خوشبختی و اعتماد به نفس داشته باشید و با فعال شدن مناطق “مسکن” مغز، درد شما کم و قلب‌تان سالم شود. گفته می‌شود که افراد متاهل عمر طولانی‌تری نسبت به مجردها دارند.
2. خشم و اضطراب
عصبانیت با کینه، تحریک‌پذیری و خشم همراه است. این احساس می‌تواند از سردرد و بی خوابی گرفته تا مشکلات هضم غذا، مشکلات پوستی، حمله قلبی یا حتی سکته مغزی را برای شما به همراه داشته باشد. علاوه بر این، اگر آدم نگرانی هستید، عصبانیت می‌تواند با تقویت علائم اختلال اضطراب فراگیر، آن را حتی بدتر کند. برای اینکه نگذارید عصبانیت شما پیروز شود، لحظه‌ای عقب بروید، دلیل عصبانیت خود را مرور کنید و درمورد آنچه در ذهن شما است با کسی صحبت کنید. راه حل مسئله را پیدا کنید و الگوهای فکری ناسالم را کنار بگذارید.
3. افسردگی
افسردگی نوعی اختلال مغزی است که می‌تواند منجر به آسیب عاطفی شود. این حالت خطر ابتلا به تعدادی بیماری را افزایش می‌دهد و سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند. افسردگی در عین حال باعث بی‌خوابی می‌شود زیرا سبب می‌شود که در دستیابی به راحتی ناتوان باشید یا افکار آشفته بسیاری داشته باشید. افسردگی و قرار گرفتن در معرض استرس منجر به خطر حمله قلبی می‌شود. یک فرد افسرده همچنین می‌تواند در حافظه یا قدرت تصمیم‌گیری خود مشکل داشته باشد.
4. ترس
وقتی می‌ترسیم، خون به معنای واقعی کلمه از صورت ما تخلیه و باعث رنگ پریدگی می‌شود. این اتفاق به لطف سیستم عصبی خودگردان، سیستم کنترل جنگ یا گریز رخ می‌دهد. وقتی با تحریک روبرو می‌شویم، رگ‌های خونی جریان را به صورت و دست و پاها را محدود می‌کنند و خون بیشتری را به عضلات و بدن می فرستند تا هم برای گریز و هم برای جنگ آماده باشیم.
5. انزجار
احساس انزجار از چیزی یا حتی بدتر از آن، شخصی یکی از سخت‌ترین احساسات برای کنترل توسط هر کسی است. برخلاف احساسات دیگر مانند ترس و عصبانیت، که ضربان قلب شما را تسریع می‌کند، انزجار باعث می‌شود ضربان قلب شما کمی ‌کند شود. همچنین مکن است حالت تهوع داشته باشید یا طوری که انگار معده شما دچار مشکل شده‌است.
این اتفاق رخ می‌دهد به این دلیل که آنتی‌پاتی که توسط انزجار ایجاد می‌شود، دارای عناصر فیزیولوژیکی یکسان با مواردی است که سیستم هضم را تشکیل می‌دهند. برای جلوگیری از این اتفاق، نفس عمیق بکشید، متوجه شوید که احساسات‌تان سعی در کنترل فکرتان را دارند و عکس آنچه را احساس می‌کنید انجام دهید: به جای اینکه شخص یا چیزی را مسخره کنید، با او مهربان باشید.
6. شرم
در موارد شرمساری، فرد عزت نفس و قدرت اراده خود را از دست نمی‌دهد. شرم ناسالم معمولاً از گذشته ناشی می‌شود و از این نظر، شرم سمی به بخشی از آن فرد تبدیل می‌شود و به نوعی برای او استرس می‌شود. این مسئله باعث مشکلاتی مانند تولید بیش از حد کورتیزول، هورمون استرس می‌شود و همین روند می‌تواند منجر به افزایش ضربان قلب و انقباض عروق شود.
برای غلبه بر شرم، مقایسه خود را با دیگران متوقف کنید. یاد بگیرید نسبت به آنچه که مردم می‌گویند یا فکر می‌کنند بی‌تفاوت باشید و اعتماد به نفس داشته باشید. بگذارید آنچه را انجام می‌دهند انجام دهند و به یاد داشته باشید که فقط شما هستید که واقعیت را می‌دانید. خود را به چالش بکشید، در مبارزه پیروز شوید و خود را دوست داشته باشید.
7. غرور و تحقیر
غرور غیر منطقی ناشی از افکار منفی در مورد افراد دیگر است و این احساس را در شما ایجاد می‌کند که هیچ کس بهتر از شما نیست. این تصور می‌تواند شما را تحت فشار قرار دهد، که منجر به سوزش معده، دل درد، فشار خون بالا و غیره می‌شود. جمله “غرور قبل از سقوط است” نشان می‌دهد که افتخار بیش از حد به خود می‌تواند منجر به حالتی شود که طی آن خطرات احتمالی را نادیده می‌گیرید.
اگر گفتن “متاسفم” برای شما سخت است، این نکات را امتحان کنید: کمال‌گرا بودن را کنار بگذارید و شکست‌های خود را فرصتی برای یک تلاش بهتر بدانید. همدلی بیشتری داشته باشید و سعی کنید احساسات دیگران را درک کنید. مردم را همانطور که هستند بپذیرید، عذرخواهی خود را بنویسید و خجالت وشرم را خیلی جدی نگیرید زیرا این اصلی‌ترین چیزی است که مانع آزادی ما می‌شود.
8. حسادت
برخی افراد حسادت را شیرین می‌دانند، اما فقط درصورتی که زیاد نباشد. حسادت عادی چیزی است که فرد هنگام نگرانی یا ترس از دست دادن عزیز خود احساس می‌کند. حسادت ناسالم می‌تواند قلب‌ها، روابط و خانواده‌ها را به نابودی بکشاند. استرس حسادت ضربان قلب را سرعت می‌بخشد و فشار خون را بالا می‌برد. همچنین می‌توانید علائم دیگری نیز داشته باشید که احساسات منفی به همراه دارند: اشتهای ضعیف، کاهش یا افزایش وزن قابل‌توجه، بی خوابی، مشکلات معده و غیره.
پیش از هر چیزی، اعتماد به شریک زندگی خود را شروع کنید، هرچند ساده لوحانه به نظر می‌رسد. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید و باور را با واقعیت اشتباه نگیرید. این‌ها موثرترین نکات برای غلبه بر حسادت در روابط است.
9. شادی
چنانچه ارسطو گفته‌است: “خوشبختی و شادی معنا و هدف زندگی، تمام غایت و نهایت وجود انسان است.” خوشبختی و سلامتی دست به دست هم می‌دهند و باعث سلامت قلب، سیستم ایمنی و زندگی طولانی تر می‌شوند. همچنین به ما کمک می‌کنند تا بر استرس غلبه کنیم. طبق تحقیقی که در سال 2015 منتشر شد، مشخص شد که تندرستی و آرامش بر طول عمر تأثیر مثبتی دارد و در افراد سالم 18٪ و در مبتلایان به بیماری‌ها خطر مرگ را تا 2٪ کاهش می‌دهد.
از همین حالا با در آغوش گرفتن شخصی که به او اهمیت می‌دهید، شادی خود را افزایش دهید، لباسی بپوشید تا نه تنها دیگران بلکه خود را تحت تأثیر قرار دهید و لبخند را فراموش نکنید. همچنین، فعال بودن، گذراندن وقت در خارج از خانه، استراحت شب خوب و مدیتیشن را فراموش نکنید – حتی اگر نمی‌دانید چگونه! و مهم‌ترین نکته این است که از زندگی خود لذت ببرید!
10. اضطراب و افسردگی خطر مرگ ناشی از بیماری کبد را افزایش می‌دهد
علاوه بر خطر بیماری قلبی، مبتلا بودن به اضطراب یا افسردگی می‌تواند منجر به بیماری کبدی شود. یک مطالعه ثابت کرد که یک اختلال روانی می‌تواند منجر به افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی شود. بیماری‌های قلبی عروقی نیز به نوبه خود می‌توانند دلیلی برای بیماری کبدی باشد، معروف به بیماری کبد چرب غیر الکلی، که می‌تواند به سیروز و نارسایی کبدی تبدیل شود. بنابراین، ابتلا به اضطراب یا افسردگی ممکن است به طور قابل توجهی خطر مرگ ناشی از بیماری کبد را افزایش دهد.
پاداش خواندن این مطلب: آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه ورزش می‌تواند بر وضعیت روحی و روانی شما تأثیر بگذارد؟ در اینجا پاسخ این سوال را می‌بینید.
بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، روحیه بهتر و افسردگی کمتری را تجربه می‌کنند. نکته این است که هنگام ورزش، بدن شما مواد شیمیایی را به نام اندورفین آزاد می‌کند. این اندورفین‌ها با گیرنده‌های مغز شما تلاقی می‌کنند و درک شما از درد را کاهش می‌دهند.
وقتی صحبت از احساسات ما می‌شود، اندورفین نقش زیادی دارد. این ماده شیمیایی به عنوان پاسخ به برخی عوامل محرک، به ویژه استرس، ترس یا درد تولید می‌شوند و عمدتا با گیرنده‌های سلول‌های بدن ما در مناطقی از مغز که مسئول مسدود کردن درد و کنترل احساسات هستند در ارتباط است. بیشتر احساسات شما توسط سیستم لیمبیک مغز که شامل هیپوتالاموس است کنترل می‌شود، منطقه‌ای که طیف وسیعی از عملکردها را از تنفس گرفته تا گرسنگی و واکنش احساسی پردازش می‌کند. در سیستم لیمبیک گیرنده‌های مخدر نیز وجود دارد. وقتی اندورفین به آنها می‌رسد، لذت و احساس رضایت را تجربه می‌کنید.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/247355/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش "رئیس کمیته روابط خارجی سنا" در پیچیده شدن احیای برجام

کلین‌شیت بی‌دردسر مقابل پرسپولیس

هشدار سفارت آمریکا در عربستان به اتباع خود

قالیباف: کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می‌شوند

سراب یک ‌دستی

انتقاد از "بودجه پاشی مجلس برای صداوسیما"

بایدن نمی تواند محمد بن سلمان را فراموش کند

فارن پالیسی: مشارکت راهبردی تهران-پکن بزرگترین چالش برای آمریکاست

روایت "وال استریت ژورنال" از مشکل بایدن با ایران

استراتژی ترامپ برای بازگشت به قدرت

تصویر شهید روی لباس وحید امیری متعلق به چه کسی بود؟

حرکت خطرناک روی نیسان در حال حرکت!

سطل کفش شور!

ترسیدن یوزپلنگ در سیاهی شب

دعوا در زمین فوتبال

پست اینستاگرامی بازیکن جدید پرسپولیس+عکس

کنایه سنگین علی کریمی به نبی: فوتبال را دور ننداز! +عکس

مغانلو: هیچ شرطی برای پرسپولیس نگذاشتم

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که چرا باید از ماسک سه لایه استفاده کنید

آینده بشریت در سیاره سرخ

صوت/ داستان شنیدنی "مهمان مامان" با صدای علی عمرانی_ قسمت سوم

شعر خوانی زیبایی از حسین پناهی

توئیت مشاور سیاسی قالیباف درباره دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

یوسفیان ملا: خبرسازی اخیر درباره لاریجانی را تکذیب می‌کنم

واکنش نماینده مجلس به سخنان عطریانفر درباره قالیباف

حقیقت‌پور: علی لاریجانی فعالیت انتخاباتی ندارد

شبکه ملکه با این تیتر چه میخواهد بگوید؟

شنیده شدن صدای انفجار در شهر «ظهران» عربستان

واکنش عمار حکیم درباره سفر پاپ به عراق

مرگ قانونگذار سرشناس فرانسوی در سانحه سقوط بالگرد

درگیری هواداران و مخالفان ترامپ در نیویورک

دوبله طنز؛ اشتباه محاسباتی هنگام حرکات نمایشی نظامی

تصاویر برگزیده هفته

ترین ها/ قدیمی‌ترین دستورالعمل مومیایی ‌کردن کشف شد!

اجسامی که خوردنی هستند!

علیپور: مشکلات پرسپولیس به مرور حل خواهد شد

بازگشت مهدی‌پور به تمرینات استقلال

استقلال برای بازیکن 34 ساله 4 میلیارد می‌دهد؟!

وریا غفوری تابع تصمیم فرهاد مجیدی

گفت‌وگوی فرهاد با استقلالی‌ها

فجایع ترسناک و سناریو‌های تراژیک با نزدیک شدن ماه به زمین

نمونه «رخنه» واکسن ویروس کرونا چیست و چه مواردی از آن شناسایی شده است؟

غزل خوانی زیبایی از دکتر رشید کاکاوند

پیشگویی؛ کتابی که سال‌ها قبل، کرونا را پیش‌بینی کرد

دولت نجات ملی از موضع ایران در قبال بحران یمن قدردانی کرد

انصاری: دیدار پاپ و آیت الله سیستانی پیام صلح داشت

پیام تسلیت سرلشکر باقری به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

زیباکلام: مگر مردم اسباب ‌بازی هستند که بگوییم بیایند پای صندوق

واکنش کیهان به دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی

محاکمه برای دیدن مادر در رویا