ایران پرسمان

آخرين مطالب

بهشتی‌پور: توافق با آژانس تدبیر برای جلوگیری از ایجاد اجماع علیه ایران بود سياسي

بهشتی‌پور: توافق با آژانس تدبیر برای جلوگیری از ایجاد اجماع علیه ایران بود
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه توافق دولت با آژانس یک تدبیر برای جلوگیری از ایجاد اجماع علیه ایران بود، گفت: ضروری است مجلس و نمایندگان خویشتنداری کرده و با صبوری، به دنبال حل مشکلات باشند وگرنه اصرار به عدم اجرای پروتکل الحاقی پاس گل به واشنگتن است.
«حسن بهشتی‌پور» روز سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی وآژانس در جریان سفر رافائل گروسی به تهران گفت: این توافق، یک راه‌حل میانه بین تهران و آژانس بود تا دولت هم مصوبه مجلس شورای اسلامی را اجرا کرده باشد و هم در شرایط اضطراری ایجاد شده، فرصت سه ماهه‌ای پدید بیاید که طرف مقابل به ویژه اروپا و آمریکا مانع از اقدامات بعدی ایران نشوند.
وی افزود: اکنون آمریکا مدعی است که به دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی بازگشته است. با خروج ایران از پروتکل الحاقی این ایران بود که متهم می‌شد که خواستار حل و فصل ماجرا و حفظ برجام نیست در حالی که ایران در سه سال اخیر با صبوری، یک تنه هزینه حفظ برجام را پرداخته و نباید اکنون که هنگام نتیجه گرفتن است، تهران متهم به نابودی توافق هسته‌ای شود.
این کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه دولت معتقد است که مصوبه مجلس را در توقف اجرای پروتکل الحاقی انجام داده است، تصریح کرد: این موضوع به صراحت در بیانیه مشترک ایران و آژانس نیز مورد تاکید قرار گرفته است و از سوی دیگر توافق شده که تصاویر ذخیره شده در دوربین‌ها به شکل آفلاین بوده و در ایران مورد نگهداری قرار می‌گیرد و در صورتی که تحریم‌ها رفع نشود، برای همیشه پاک خواهد شد.
توافق با آژانس تدبیر برای جلوگیری از ایجاد اجماع علیه ایران بود
بهشتی‌پور ادامه داد: دولت این حق را دارد در شرایط اضطراری ایجاد شده، بدون آنکه بخواهد مصوبه مجلس را زیر پا بگذارد، با توجه به برگزاری نشست فصلی شورای حکام در روزهای آینده و گزارشی که گروسی درباره ایران خواهد داد، مانع از شکل‌گیری فضای منفی علیه ایران شود.
وی توافق ایران و آژانس را یک اقدام پیش‌گیرانه برشمرد و خاطرنشان کرد: اقدام دولت یک تدبیر برای جلوگیری از ایجاد اجماع علیه ایران بود. ضروری است مجلس و نمایندگان هم خویشتنداری کرده و با صبوری، به دنبال حل مشکلات باشند وگرنه اصرار به عدم اجرای پروتکل الحاقی پاسی گل به واشنگتن بود و موجب همراهی بیشتر کشورها با آمریکا و افزایش فشارها علیه ایران می‌شد.
این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که آیا اعتراضات نمایندگان موجب ایجاد تصور دو صدایی در ایران نمی‌شود، ابراز داشت: غربی‌ها از ساختار و فرایند تصمیم‌گیری در ایران بی اطلاع نیستند اما ما در برابر آنها باید یکپارچه باشیم و نشان دهیم یک دولت، یک مجلس و یک سیاست را در برابر اروپا و آمریکا داریم.
بهشتی‌پور توافق سه ماهه ایران و آژانس را یک توافق راهگشا و اقدام موقت برای جلوگیری از بروز یک بحران جدید دانست و بیان کرد: مهم آن است که ما به این جمع‌بندی برسیم که برای بازگشت به تعهدات – چه از سوی آمریکا و چه از سوی ایران – نیاز به مذاکره دارد یا خیر. من فکر می‌کنم اگر این مذاکرات برای چگونگی بازگشت به برجام و صرفا درباره آن باشد، این مذاکره ضروری است چراکه به دستیابی برای توافق کمک می‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن اراده لازم را برای بازگشت به برجام دارد؟ یادآور شد: شواهد و قرائن حاکی از کنار گذاشتن فشار حداکثری از سوی دولت بایدن نیست. اکنون هم میان جمهوریخواهان و دموکرات‌ها و حتی در درون دموکرات‌ها و تیم امنیت ملی بایدن درباره نحوه برخورد با ایران اختلاف نظر وجود دارد ولی همه آنها متفق‌القول هستند که از اهرم تحریم علیه ایران باید استفاده کرد.
لازمه بی اثر شدن تحریم‌ها همبستگی ملی است
این کارشناس مسائل مسائل خلع سلاح و تحریم‌ها با بیان اینکه اگر ایران می‌خواهد آمریکا تحریم‌ها را کنار بگذارد، باید به سمت بی‌اثر شدن یا کم‌اثر شدن تحریم‌ها برود، عنوان کرد: لازمه بی‌اثر شدن یا کم شدن اثر تحریم‌ها همبستگی ملی و وحدت داخلی است. این سیاست است که آمریکا را مجبور به تجدیدنظر می‌کند وگرنه با خروج از معاهده ان‌پی‌تی یا غنی‌سازی زیاد هم تحریم‌ها لغو نمی‌شوند بلکه اقدامات تندتری علیه ایران انجام می‌شود.
بهشتی‌پور با رد استدلال برخی از منتقدان دولت مبنی بر افزایش غلظت غنی‌سازی و ایجاد یک نوع بازدارندگی هسته‌ای گفت: بازدارندگی هسته‌ای رویکردی است که تاریخ مصرف آن گذشته و اثری در رفع تحریم‌ها ندارد. از سویی، ما تجربه کره شمالی را هم داریم که بمب اتمی هم ساخت ولی نه تنها تحریمی برداشته نشد بلکه تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ هم افزایش یافت. بازدارندگی هسته‌ای اثر مثبتی بر ایران ندارد و فقط کشورها علیه ایران بیشتر متحد می‌کند.
وی درباره فرمول احیای برجام و انجام تعهدات از سوی آمریکا و ایران اظهار داشت: احیای برجام نیازمند اراده سیاسی است. در شرایط کنونی، بایدن آمادگی لازم را برای دادن امتیازات لازم برای احیای برجام را ندارد بنابراین بهانه «ایران نخست تعهداتش را انجام دهد» را مطرح کرده است. سوال این است که اگر ایران به تعهداتش برگردد، آیا آمریکا حاضر است به شرایط قبل از خروج از برجام برگردد یا به دنبال امتیازگیری بیشتر از ایران است؟
به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، شواهد حاکی از آن است که آمریکا امتیازات بیشتری از ایران می‌خواهد. از طرفی، در دولت بایدن درباره ایران اختلاف نظر وجود دارد و هم اینکه تحت فشار زیادی است و همچنین فکر می‌کند می‌تواند با اعمال فشار ایران را مجاب به مذاکره درخصوص مسائل غیربرجامی کند.
بهشتی‌پور افزود: آمریکا درصدد شکاف‌افکنی در 1+4 از یکسو و همراه کردن روسیه و چین با خود است. بنابراین باید تمامی اقدامات آتی ایران سنجیده و حساب شده باشد و اقدامی انجام نشود که موجب اتحاد کشورها علیه ایران و شکل‌گیری اجماع جهانی شود.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/259614/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکسن روسی در مقابل گونه‌های جدید کرونا هم موثر است

آغاز نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران

رئیس جمهور پیشین فرانسه در دادگاه محکوم شد

"استارلینک" بیستم بامداد سه‌شنبه پرتاب خواهد شد

کرونای ایرانی صحت ندارد!

محققان توصیه کردند؛ در همه گیری کرونا مراقب حساسیت فصلی باشید

FDA و وزارت کشاورزی آمریکا: احتمال انتقال کرونا از غذا و بسته بندی غذاها کم است

محققان 64 ژنوم کامل انسان را به منظور درک بهتر تنوع ژنتیکی توالی‌یابی کردند

شاید این مرد 40 ساله نخستین مبتلا به کووید-19 باشد

استارتاپ ژاپنی Gitai برای ماموریت‌های فضایی نیروی کار رباتیک می‌سازد

کشف دورترین جرم در منظومه‌ی شمسی

انجام آزمایش "مدیریت آب گیاهان" در فضا

محققان سرطان سینه را یکی از عوارض واکسن کرونا می‌دانند

همدلی کنید تا فرزندانتان از ریل زندگی خارج نشوند

دستگاهی برای حفاظت از ورزشکاران در برابر ضربه های مغزی

رژیم غذایی سرشار از فروکتوز می تواند به سیستم ایمنی آسیب برساند

راه اندازی خطوط صنعتی واکسن رازی کوو پارس در دستورکار قرار گرفت

راهنمای خرید تلسکوپ برای دوست‌داران شگفتی‌های آسمان شب

چرا مردان قد بلندتر از زنان هستند؟

چرا آسمان آبی است؟

ساخت هیدروژل‌هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب‌های صنعتی

پایان یک سوم کل سرطان‌ها با هدف‌گیری ژنی خاص

ما معمولا از چه منابعی انرژی مصرف می کنیم؟

تبرئه بیهوشی عمومی به عنوان متهم زوال عقل!

ناسا فرصت ارسال نام‌تان به مریخ را تمدید کرد

سفری به سوی سحابی حباب

چرا صرف غذا در جمع خانواده، از اهمیت بالایی برخوردار است؟

چگونه سگ‌ها پا به قاره‌ی آمریکا گذاشتند؟

پژوهشگران زمان نابودی اکسیژن اتمسفر زمین را محاسبه کردند

دانشمندان به دنبال پرورش ماهی در ماه

«راکت لب» از راکت چندبارمصرف «نوترون» با توانایی حمل 8 تن تا مدار رونمایی کرد

تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟

کرونا 20میلیون سال از عمر بشریت را از بین برد

فیلم عبور شهاب سنگ از آسمان انگلیس

مدیرعامل فایزر: مردم باید هرسال واکسن کرونا دریافت کنند

کاهش درد با کمک واقعیت مجازی!

ترسناک ترین فیلم تاریخ به انتخاب دانشمندان!

«کلبه خاطرات» یک نویسنده پرماجرا در کتابفروشی‌ها

کتاب «لذت سادگی» به یاد شهید کوچک‌زاده رونمایی شد

صوت/ داستان شنیدنی "پنج نفری که در بهشت ملاقات می‌کنید"_ قسمت چهارم

با «مهدی اخوان ثالث»، شاعر بزرگ ایرانی بیشتر آشنا شوید

بخشی از کتاب/ من دوتا مغز دارم؛ یکی متجدد و مدرن، اون یکی عقب مونده و سنتی

شفیعی کدکنی: ما در احترام به دهخدا، کوتاهی کرده‌ایم

شاعرانه/ زین توبه که صد بار شکستم توبه

قند پارسی/ نماز همه ی عمرم به تو دهم، آن آه را به من ده

دلایلی برای خواندن رمان ایرانی

پیگیری‌های حقوقی آثار احمد شاملو در گفت‌وگو با فرزندش

توئیت وزیر فرهنگ در روز سوم زمستانه کتاب

گرگینه‌ها وجود دارند؛ از کتاب «الفبای لازاروس»

شعر مهدی اخوان ثالث در بزرگداشت دکتر محمد مصدق با صدای خودش