ایران پرسمان

آخرين مطالب

استراتژی ترامپ برای بازگشت به قدرت تحلیل روز

استراتژی ترامپ برای بازگشت به قدرت
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"ماشا گِسِن*" نویسنده و تحلیلگر "نشریه نیویورکر"، با انجام یک بررسی تاریخی از نوعِ بازگشتِ رهبران اقتدارگرا به قدرت، به این نکته اشاره کرده که "دونالد ترامپ" نیز همچون آن ها، یک استراتژی مشخص را جهت بازگشت به قدرت، دنبال می‌کند. اسراتژی که الگوی آن با انجام مطالعات تاریخی، تا حد زیادی روشن می‌شود.
وی در این رابطه می‌نویسد: «"ویکتور اوربان" در سال 1998، نخست وزیر مجارستان شد. چهار سال بعد، در جریان انتخابات مجارستان و با حضورِ گسترده مجار‌ها در این رویداد، حزب وی شکست سنگینی را متحمل شد و خودِ او نیز از قدرت کنار رفت. در روزِ پس از برگزاری انتخابات، متحدانِ ویکتور اوربان، با در نظرگرفتن شکست وی، از وقوع تقلب در انتخابات سخن گفتند و خواستار شمارش مجدد آرا شدند. علی رغمِ اینکه این ادعا‌ها قویا توسط مقام‌ها و مسوولان انتخاباتی رد شدند، با این حال، اوربان همچنان و به صورت مکرر تاکید داشت که انتخاباتِ مجارستان و نتیجه واقعی آن، به سرقت رفته است. سال 2010، ویکتور اوربان و حزب وی، در مقام رهبری نیرو‌های مخالف در مجارستان، توانستند اکثریتِ قابل توجهی را در جریان انتخابات این کشور کسب کنند. میزان حمایت از آن‌ها در جریان انتخابات به قدری زیاد بود که آن‌ها به پشتوانه این حمایت، شروع به اصلاحِ قانون اساسی و همچنین تحکیم پایه‌های حضور خود در قدرت کردند. اوربان از همان سال 2010 که به قدرت رسید تاکنون، از قدرت کناره گیری نکرده است.
 "حزب قانون و عدالت" در لهستان که توسط دو برادر دوقلو به نام‌های "لخ و یاروسلاو کاژینسکی" رهبری می‌شود، در فاصله سال‌های 2005 تا 2007، در قالب دولت ائتلافی، قدرت را در لهستان در دست داشت. این حزب، هشت سال پس از آنکه از قدرت کنار گذاشته شد، اینبار به دلیل فوت لخ کاژینسکی، توسط برادر وی یاروسلاو بار دیگر به قدرت بازگشت. کاژینسکی و حزبش در شرایطی قدرت را بار دیگر به دست گرفتند که در جریان انتخاباتِ برگزار شده، بالاترین میزان رای از زمان سقوطِ کمونیسم در لهستان را به دست آورده بودند. آن‌ها خیلی زود کلیه نهاد‌ها و تشکیلاتِ مرتبط با لیبرال دموکراسی در لهستان را برچیدند و یک حاکمیتِ اقتدارگرایانه را در این کشور برقرار ساختند.
مثال‌های مجارستان و لهستان، به خوبی چگونگی حرکت جوامع مختلف به سمت اقتدارگرایی را نشان می‌دهند. این فرآیند با شکست یک رهبر اقتدارگرا در انتخابات شروع شده و با ادعا‌های مختلف وی مبنی بر وقوع تقلب در انتخاباتِ مذکور همراه می‌شود و در نهایت، فرد مذکور با استناد به این ادعاها، کارزار گسترده‌ای را جهت بازگشت به قدرت و تضعیف نهاد‌های دموکراتیک در کشورش پی می‌گیرد. این مساله به نظر می‌رسد به یک الگوی قابل توجه برای اقتدارگرایانی تبدیل شده که از قدرت کنار گذاشته می‌شوند.
در واقع، این مساله به یک روند و رویه برای آن‌ها جهت بازگشت به قدرت تبدیل شده است. برای بحث در مورداین سناریو، من (نویسنده گزارش: ماشا گِسِن)، از دیدگاه‌ها و نظراتِ "بالینت ماگیار"، سیاستمدار و تحلیلگرِ پدیده اقتدارگرایی و نویسنده کتاب‌هایی نظیرِ "دولت مافیایی پساکمونیستی" و "آنتومیِ رژیم‌هایی پساکمونیست" استفاده کرده ام.
ویکتور اوربان پس از شکست در انتخابات مجارستان در سال 2002، اعلام کرد که کشورش نمی‌تواند در نارضایتی و مخالفت، ادامه حیات دهد. وی خود و حزبش را تنها نمایندگانِ واقعی مردم مجارستان می‌دید و در آن زمان که در قدرت نبود، مدام صحبت از سرقتِ نتیجه انتخابات مجارستان و رویِ کار بودنِ افراد ناصالح و بی کفایت در عرصه قدرت سیاسی کشورش می‌کرد. در این راستا، اوربان و حزب وی، از هر کاری که دولت جدید مجارستان انجام می‌داد انتقاد می‌کردند و با آن قویا مخالفت می‌ورزیدند. آن‌ها این کار را نه از روی اینکه با سیاست‌های دولت مخالف بودند بلکه با توجه به این امر انجام می‌دادند که اعتقاد داشتند اگر دولت در دست آن‌ها نباشد، اساسا نباید (دولتی) وجود داشته باشد. ماگیار در این زمینه از تجربیات عینی خود می‌گوید. وی در فاصله سال‌های 2002 تا 2006، وزیر آموزش و پرورش مجارستان بود و مشارکت بخش خصوصی و دولتی را تسهیل کرد. امری که به گفته او، در خلوت با استقبال اعضای حزب ویکتور‌اوربان رو به رو شد، اما آن‌ها جلویِ افکار عمومی، عمیقا از آن انتقاد می‌کردند. اوربان و حزب وی این کار را انجام می‌دادند، زیرا به زعم آن‌ها به هر سیاست و اقدام دولت مجارستان (که در کنترل آن‌ها نبود)، باید انتقاد می‌شد.
در این راستا، به نحو قابل توجهی، ماگیار بر این باور است که دونالدترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در همایش اخیر جمهوریخواهان موسوم به "اقدام سیاسی محافظه کاران آمریکایی"، وقتی نخستین ماهِ ریاست جمهوری بایدن را جزوِ بدترین‌ها در تاریخ سیاسی آمریکا توصیف کرد، همین شیوه و رویه (مشابه اوربان و حزب او) را در پیش گرفته است. ترامپ دروغ‌های زیادی را در ستایش از سیاست‌های مهاجرتی خود گفت و عمیقا از بایدن در این زمینه انتقاد کرد. به گزارش فرارو، وی حتی به نوعی در مورد موفقیت هایش جهت شکست ویروس کرونا در آمریکا سخن می‌گفت که انگار فراموش کرده تا مدت‌ها سرِ لجبازی‌های او، بسیاری در آمریکا حتی ماسک هم بر صورت نمی‌زدند و به هیچ وجه، فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کردند. ترامپ عملا سعی داشت هر اقدامِ بایدن را مورد انتقاد قرار دهد و در مورد آن سیاه نمایی کند. در این رابطه او گفت: "تن‌ها در طول یک ماه ریاست جمهوری بایدن، از شعارِ "اول آمریکا" به شعارِ "آخر آمریکا" رسیده ایم". ترامپ دقیقا شبیه به ویکتور اوربان، فقط و فقط خود و حامیانش را آمریکایی هایِ واقعی توصیف کرد. همان آمریکایی‌هایی که بیش از همه، نگران و دلسوزِ منافع مردم آمریکا هستند.
ماگیار می‌گوید در طول هشت سال حضور اوربان در جبهه اپوزیسیون مجارستان (زمانی که در قدرت نبود)، نخبگان سیاسی حاکم در این کشور تمام سعی خود را کردند تا مباحثات سیاسی در کشورشان کاملا منطقی انجام شوند. با این حالف اوربان و حزب وی، فقط و فقط راهِ تخریب و طرح مخالفت‌های گسترده علیه دولتِ حاکم در مجارستان را در پیش گرفتند. حزب اوربان و شخص وی تمامی نهاد‌های دولتی را هدف قرار می‌دادند. در آن دوره، مجارستان عملا درگیر یک جنگ سردِ داخلی شده بود.
زمانی که حزب اوربان در مجارستان به قدرت رسید، نهاد‌های دموکراتیک در این کشور تا حد زیادی تحت تاثیر تحرکات حزب مذکور، نامشروع به نظر می‌آمدند. از این رو کار برای اوربان کاملا راحت شده بود که آن‌ها را به اتهام فساد و ناکارآمدی، کلا برچیند. ترامپ نیز به نحو مشابهی نهاد‌های دموکراتیک آمریکا را هدفِ حملات خود قرار داده و آن‌ها را نامشروع می‌خواند. در این چهارچوب، ترامپ به طور خاص می‌تواند حساب گسترده‌ای روی حمایت‌های حزب جمهوریخواه از خودش نیز باز کند.
ترامپ با اعلام اینکه قصد ندارد از حزب جمهوریخواه خارج شود نیز به خوبی این پیام را رساند که می‌داند اگر بخواهد از حزب مذکور خارج شود، آسیب‌های جدی را متحمل خواهد شد. اساسا اینکه وی بخواهد حزبی جدید تشکیل دهد، تا حد زیادی توان و پتانسیل او جهت بازگشت مجدد به قدرت را تضعیف می‌کند و برای او چالش‌های فراوانی را نیز ایجاد خواهد کرد.
ظاهرا حزب جمهوریخواهِ آمریکا که با طرفداری از ترامپ، مانع از محکوم شدنِ وی در دومین جلسه استیضاحش شد، قصد ندارد خود و آمریکا را از شر ترامپ نجات دهد. در این شریط، یک سوال اساسی مطرح می‌شود: حزب دموکرات در مواجهه با این شرایط باید چه کند؟ ماگیار بر این باور است که این حزب باید با قدرت و به نحو قاطعانه ای، محرک‌ها و آن نوع از ترس‌هایی که در رابطه با ترامپیسم مطرح می‌شوند را مخاطب قرار دهد. در این چهارچوب به طور خاص باید با "خودخواهی" که ترامپیسم دارد و سعی می‌کند آرا و دیدگاه‌های خود را، به مثابهِ نظرات تمام مردم آمریکا معرفی کند، برخورد شود.
ماگیار، پوپولیسم را در نقطه مقابل لیبرالیسم می‌بیند. وی این گزاره را نه فقط به این دلیل که پوپولیسم سعی می‌کند نهاد‌های قانونی و دموکراتیک را برچیند مطرح می‌سازد بلکه دلیل اصلی وی در این زمینه این است که پوپولیسم عمیقا فرد‌گرایی که در لیبرالیسم مطرح می‌شود را نیز رد می‌کند. در واقع، پوپولیسم با مطرح کردنِ یک جمع‌گرایی کاذب، عملا به دنبال نشان دادن این نکته است که جامعه به صورت یکدست، پشتیبان یک فرد و یا حزب خاص است. در این شرایط، آن دسته از نهاد‌های مخالف با شخصِ پوپولیست نیز باید حذف شوند.
باید صبر کرد و منتظر ماند و دید که آیا واقعا بایدن و حزب دموکرات قادرند با اتخاذ سیاست‌های اصولی، که هم جامعه آمریکا را تقویت کند و هم انتقاد‌های نابجای ترامپ را بی اثر سازد، حملات وی (ترامپ) را خنثی کنند یا خیر. امری که فقط گذشت زمان قادر است نتیجه آن را به ما نشان دهد».
*ماشا گِسِن، وی نویسنده و تحلیلگر نشریه نیویورکر است. او برنده جایزه کتاب ملی سالِ آمریکا در سال 2017 است.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/264670/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بردن حیوانات با اتوبوس به چراگاه!

لحظه برخورد پهپادهای انتحاری به هدف

یک نکته مهم از زبان شهید مطهری و حاج قاسم

فرازی زیبا از دعای ابوحمزه ثمالی؛ بد حال تر از من کیست؟

آیا ایلان ماسک و بیل گیتس قصد دارند انسان ها را کنترل کنند؟

دمشق: شورای امنیت مشوق رژیم صهیونیستی برای تجاوز به سوریه است

لحظاتی قبل از شهادت سومین پسر خانواده شاه‌ حسینی

اولین تابش رادیویی دریافت شده از فراسیارات

پلاستیک یکبار مصرف خودخورنده، ناجی بشر می‌شود

"جیرجیرک!"؛ شعر خوانی زیبایی از حسین پناهی

آزادی 16 متهم در حوادث اخیر اردن

اسلواکی سه دیپلمات روس را اخراج می‌کند

بلینکن: مقابله با تغییرات آب و هوایی به همکاری جمعی نیاز دارد

استقبال زلنسکی از بازگشت بخشی از نیروهای روسیه از مرزهای اوکراین

بایدن: آینده از آن سرمایه‌گذاری در انرژی پاک است

نشت آمونیاک در کارخانه کوکاکولا در حیفا

شعله های گاز در جنوب غربی جزیره، نگران کننده نیست

مدعیان معنویت با پیامبر دشمنی کردند!

4گوشه دنیا/ اتفاقی غیرمنتظره که مرد ایتالیایی را تا مرز کور شدن رساند!

«اگه بری زهرا رو یتیم کردی» با نوای میثم مطیعی

4گوشه دنیا/ مردی که 15 سال بدون کار کردن از بیمارستان حقوق گرفت!

«صوت و ابزارهای موسیقی»؛ از مجموعه آزمایش‌های جالب استاد والتر لوین

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت نهم

عضو هیئت رئیسه مجلس: موشک شلیک‌شده به اسراییل، ایرانی بود

ادعای عجیب احمدی‌نژاد درباره مسئولان کشور: جزیره خریده‌اند تا به آنجا فرار کنند!

نظر رهبر انقلاب درباره استفاده از اسپری تنفسی هنگام روزه

پالس‌های انتخاباتی علی لاریجانی؛ کاندیداتوری قطعی شد؟

آخرین خبرها از تنش میان روسیه و اوکراین؛ پوتین به دیدار در مسکو رضایت داد

تصمیم تازه رژیم صهیونیستی برای تصاحب اراضی فلسطینیان

تسلط نیروهای سوری بر مقرهای عناصر تحت حمایت آمریکا در القامشلی

حریری: پاپ پس از تشکیل دولت به لبنان سفر می‌کند

جمهوری چک سفیر روسیه را احضار کرد

استانبول فردا میزبان وزیران خارجه افغانستان و پاکستان است

جوجه تیغی دوست داشتنی

زیبایی به قیمت نابینا شدن!

درست کردن برنج درون ساقه بامبو

رباتی شبیه به سگ!

سوره فصلت؛ روزی که همه دشمنان خدا را جمع کنند

دنیا سرای عمل، آخرت محاسبه عمل

انتقال ویروس کرونا از طریق هوا یک تهدید است

"عشق زمینى یا آسمانى" با توضیح دکتر سوگل مشایخی

آیزاک آسیموف، پادشاه علم و تخیل

اعلام موجودیت پویش دعوت از «آیت‌الله رئیسی»

پمپئو: برجام بد بوده و هست

واکنش علی مطهری به مذاکره ایران و عربستان در بغداد

آخرین خبرها از یکی شدن شورای وحدت و شورای ائتلاف

هراس آمریکا از حملات طالبان؛ درخواست «سنتکام» برای اعزام ناو هواپیمابر

روایت رسانه عبری از سومین حادثه امنیتی در کمتر از 48 ساعت

کانادا حمایت از سازمان تروریستی «کلاه سفیدها» را خاتمه داد

برهم صالح: ثبات عراق بخش جدایی‌ناپذیر از امنیت منطقه است