ایران پرسمان

آخرين مطالب

بیشتر فوت‌شدگان کرونایی چه افرادی بودند؟ خواندنی ها

بیشتر فوت‌شدگان کرونایی چه افرادی بودند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / نتایج یک بررسی روی فوت‌شدگان کووید-19 بیمارستان بقیه‌الله در بازه زمانی اسفند 1398 تا اردیبهشت 1399 نشان داد که حدود دوسوم فوت‌شدگان مردان مسن و دارای حداقل یک بیماری‌ زمینه‌ای بودند. بیماری کووید-19 بر اساس شدت بیماری به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی می‌شود که پروتکل‌های درمانی برای هر دسته متفاوت است.
در بیماری کووید-19 خفیف، علائم بالینی اندک و بدون درگیر در رادیولوژی ریه است. بیماری متوسط با علائم بالینی شدیدتر و درگیری ریه در تصویربرداری است. بیماری شدید نیز با معیارهایی بر اساس تعداد تنفس در حالت استراحت بیشتر و مساوی 30 عدد در دقیقه، درصد اشباع خون در پالس اکسیمتر کمتر یا مساوی 93 درصد در حالت استراحت و یا فشار اکسیژن خون کم‌تر از 300 میلی‌لیتر جیوه، تشخیص داده می‌شود. وضعیت بحرانی نیز در صورت نارسایی تنفسی، شوک و یا نیاز به تهویه مکانیکی تعریف می‌شود که بیمار باید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شود.
در سراسر دنیا تحقیقات مختلفی درباره چگونگی مهار این بیماری در حال انجام است. یکی از این مطالعات، بررسی نحوه پذیرش بیماران در بیمارستان، علائم آن‌ها در بد ورود، نوع درمان‌ها و میزان تاثیر و عوارض ناخواسته و حتی مرگ‌ومیر این بیماران است.
با توجه به همین موضوع؛ پژوهشگران به بررسی پرونده‌ها و مستندات موجود، علائم بالینی و خصوصیات بیماران کووید-19 که از ابتدای اسفند ماه 1398 تا پایان اردیبهشت 1399 در بیمارستان بقیه‌الله فوت کرده‌اند، پرداختند.
بر اساس معیارهای بین‌المللی ICD-10، مرگی ناشی از کووید-19 محتمل یا قطعی تلقی می‌شود که در دوره مرتبط با علائم بیماری رخ داده باشد و یا شواهد سایر علل منجر به مرگ قابل توجیه نباشد. نکته حائز اهمیت دیگر در این تعریف آن است که نباید دوره بهبودی کامل پس از کرونا بین بروز بیماری تا زمان وقوع مرگ، وجود داشته باشد.
در این مطالعه اطلاعات جمعیت‌شناختی افراد شامل سن، جنس، زمان بستری و فوت، سابقه بستری اخیر، سابقه تماس با فرد آلوده و بیماری‌های زمینه‌ای و همچنین علائم بدو ورود بیمار شامل علائم تنفسی و گوارشی، بدن درد، تب، لرز و ... و علائم حیاتی و آزمایشگاهی بیمار و یافته‌های سی‌تی‌اسکن، مورد بررسی قرار گرفت. افرادی که دارای نقص ثبت داده‌های آزمایشگاهی و بالینی بودند، از این مطالعه حذف شدند.
داده‌های به‌دست آمده از این بررسی با استفاده از روش‌ها و نرم‌افزارهای آماری مورد بررسی قرار گرفت.
طبق بررسی‌های انجام شده، در بازه زمانی اسفند 1398 تا اردیبهشت 1399، از مجموع سه هزار و 220 بیمار مراجعه‌کننده به بیمارستان بقیه‌الله، 278 بیمار مبتلا به کووید-19 فوت شده‌اند که اطلاعات آن‌ها وارد مطالعه شد.
بررسی‌ها نشان داد که مردان جنسیت غالب را در میان افراد فوت شده به علت کووید-19 در این مرکز داشتند. میانگین سنی افراد مورد مطالعه 66.01 سال بود که این موضوع نشان‌گر افزایش چشم‌گیر مرگ‌ومیر در بیماران بیش از 55 سال است.
تعداد روزهای بستری در این مرکز از حداقل 0.1 روز تا حداکثر 33.34 روز متفاوت بود و میانگین تعداد روزهای بستری بیماران کووید-19، 7.76 روز بود. بیشترین میزان فوت‌شدگان (65.8 درصد) از فوت‌شدگان در بخش مراقبت‌های ویژه بودند.
شایع‌ترین علامتی که بیماران کووید با آن به بیمارستان مراجعه کرده‌بوند، به ترتیب شامل تب و لرز، تنگی نفس، سرفه، درد بدن، ضعف و بی‌حالی و علائم گوارشی شامل تهوع، استفراغ و اسهال بوده است که در این میان تنگی نفس شایع‌ترین علامت در بین بیماران فوت‌شده بود.
نزدیک به 70 درصد از این افراد، دارای حداقل یکی از بیماری‌های زمینه‌ای شامل فشار خون، دیابت، بیماری‌های ایسکمی قلب، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های مزمن ریوی، سکته مغزی، جانباز شیمیایی و سرطان‌ها بودند که فشار خون و دیابت بیشترین بیماری زمینه‌ای در بین این فوت‌شدگان بود.
نتایج این مطالعه نشان داد که حدود دوسوم فوت‌شدگان را مردان مسن و دارای حداقل یک بیماری‌ زمینه‌ای تشکیل داده‌اند.
به گفته پژوهشگران این تحقیق این یافته‌ها، توجه ویژه‌ای را در چگونگی درمان و پیگیری آن‌ها می‌طلبد؛ چرا که افزایش زمان بستری در این گروه و بالتبع بار مالی آن، بر سیستم سلامت تحمیل می‌شود.
باوجود بررسی حجم قابل قبولی از بیماران، این مطالعه محدودیت‌هایی نیز دارد. یکی از محدودیت‌ها انجام مطالعه در موج اول پاندمی کووید-19 در ایران است و لازم است با توجه به ادامه این بیماری و وقوع موج‌های بعدی، مطالعات تکمیلی بر روی بیماران فوت شده انجام شود. همچنین برای تبیین بیشتر ابعاد مرگ‌های مرتبط با کووید-19 باید اطلاعات مراکز بیشتری مورد بررسی قرار گیرد. به علاوه وارد کردن متغیرهایی مانند شغل افراد، مصرف دخانیات و... در مطالعات آینده، می‌تواند اطلاعات بیشتری را برای تصمیم‌گیری بهتر در اختیار مدیران سلامت کشور قرار دهد.
در انجام این تحقیق دانیال قاسمی، احمدی زارعی، محمدحسین عظیم‌زاده اردبیلی، عرفان اشجعی و محمدجواد بهزادنیا؛ پژوهشگران کمیته تحقیقات دانشجویی و مرکز تحقیقات تروما دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با یکدیگر مشارکت داشتند.
نتایج به‌دست آمده از این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «یافته‌های بالینی و اپیدمیولوژیکی و رادیولوژیکی بیماران فوت‌شده بر اثر ابتلا قطعی به کووید-19 در بیمارستان بقیه‌الله (عج) تهران» در مجله طب نظامی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله، منتشر شده است.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/311725/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تولد بره ای نیم انسان نیم حیوان!

چطور نگرانی مالی کمتری داشته باشیم؟

داغ تو می ماند و می سوزاند...

«همه رفیقام رفتن، منم که جا موندم» با نوای حسین خلجی

معجزه زندگی دوباره پس از پیوند کبد

اقدام وحشیانه مادر عصبی حین شیردادن به فرزندش

مه غلیظ صبحگاهی و تصادفات ترسناک

طوفان شدید شن در سائوپائولو برزیل

چرا بعضی بوها خاطرات گذشته را برایمان زنده می کنند؟

فرار دیدنی دلفین ها از نهنگ های قاتل

ساکت‌ترین تاکسی پرنده برقی جهان ساخته شد

10 تکنولوژی ترسناک و باورنکردنی که جهان را تغییر خواهد داد

کدام خوشبخت‌ترمان می‌کند: کار یا فراغت؟

آثار عمیق فقدان بویایی بر زندگی افراد مبتلا به کرونا

کشف اسرار دایناسورها با بررسی غضروف‌های فسیل‌شده!

نتفلیکس تمام داستان‌های «دال» نویسنده معروف را خرید

افتتاح کتابخانه هاروکی موراکامی در توکیو

بلیط‌فروشی برای نسخه دیجیتال نمایشگاه کتاب فرانکفورت

کتاب‌ها از اربعین می‌گویند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ حسابی در شبکه‌های اجتماعی ندارد

سردارعلایی: بعثی‌ها فکر نمی‌کردند ایران پس از کربلای 4 عملیات کند

امیرعبداللهیان درنیویورک به لودریان چه گفت؟

رئیسی در جستجوی دلارهای بلوکه

ادعاهای ضد ایرانی بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

آسوشیتدپرس: ایران و عربستان دور جدیدی از مذاکرات را آغاز کرده‌اند

اولیانوف: ممانعت از دسترسی به تاسیسات کرج نقض توافق پادمانی نیست

گفت وگوی تلفنی وزیر کشور با همتای ترکیه ای

واکنش تروئیکای اروپایی به گزارش اخیر آژانس درباره ایران

روایت مشاور عالی فرماندهی کل قوا از درسی که ایران به صدام داد

افزایش درگیری‌ها در شمال سوریه

قدردانی مجدد حماس از مواضع عراق در مخالفت با سازش

هشدار چین به اقدام تحریک‌آمیز انگلیس

نخست‌وزیر هلند از بیم ربوده شدن، تحت حفاظت 24 ساعته قرار گرفت

دیدار خصوصی اردوغان با پوتین

جمعی از اعضای فرقه منحرف «مولویه» در کربلا و نجف بازداشت شدند

عزاداری پاکستانی‌ها در اربعین حسینی

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل: ما معجزه هستیم!

تظاهرات ضد صهیونیستی در کربلای معلی

برگزاری باشکوه اربعین حسینی در افغانستان

نشست گسترده وزرای سوریه با اردن برای تقویت همکاری و حل اختلافات

تشییع پیکر پنج شهید فلسطینی

رییس‌جمهور آذربایجان: مساله قره‌باغ برای همیشه حل شده است

تصاویری از پایگاه سابق آمریکا در جلال آباد

صدای زنان افغان هیچ وقت به گوش نرسید

حماس: نبرد آینده با اسرائیل در کرانه باختری خواهد بود

پایان دیپلماسی گروگانگیری

فیصل مقداد: اشغالگری ترکیه و آمریکا در سوریه، باید بدون قید و شرط پایان یابد

مراسم عزاداری اربعین در جمهوری آذربایجان

بازداشت جوان فلسطینی به سبب اقامه نماز در مسجد الاقصی

کره جنوبی ریاست شورای حکام آژانس اتمی را بر عهده گرفت