ایران پرسمان

آخرين مطالب

کاربرد حیرت انگیز چای مانده و کهنه دم دانش و فناوری

کاربرد حیرت انگیز چای مانده و کهنه دم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایلنا / حتما برای شما هم پیش آمده است که مقدار زیادی چای دم کرده اید و همه‌ی آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می‌کنید که چطور میتوان مانع از هدر رفتن چای دم شده و مانده شد. قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می‌توانید با راهکار‌های این بخش به راحتی از چای کیسه‌ای و. مانده و بی مصرف برای مصارف مختلف استفاده کنید.
کمپوست‌
می‌توانید از برگ چای استفاده شده و مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج استفاده کنید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید، زیرا برگ‌های چای مرطوب باقی مانده روی سطح به راحتی کپک می‌زنند.
کود‌
می‌توانید برگ‌های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه‌ی کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه‌ای استفاده می‌کنید، کاغذ را جدا کرده و کیسه‌ی چای را باز کنید و از چای داخل آن استفاده نمایید.
آب دادن گیاهان خانگی‌
می‌توانید برخی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری نمایید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی می‌باشد و برای آب دادن گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.
تمیز کردن سطوح چوبی
برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای سیاه استفاده کنید. چای را حدود 30 دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از 500 میلی لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم کرده استفاده کنید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.
ماسک چشم‌
می‌توانید از برگ‌های چای سبز و سفید مانده برای شادابی چشم‌های خسته استفاده کنید. کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم‌ها کمک کند. میتوانید از چای استفاده شده استفاده کنید یا اینکه کیسه‌های چای‌ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آن‌ها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و 5-10 دقیقه نگه دارید.
برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه‌ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همیشه از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست استفاده کنید و مراقب باشید خود را نسوزانید.
خوشبو کننده کمد لباس
از ترکیب برگ‌های خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده کمد استفاده کنید. چای سبز یک ماده خنثی کننده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می‌شود که حشرات موذی دور شوند، فقط همیشه از برگ‌های چای کاملا خشک استفاده کنید و پس از استفاده، آن‌ها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگ‌ها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.
ماسک صورت
شما می‌توانید از چای باقیمانده تان به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. برای این کار پس از شستشوی صورت، برای طراوت پوست چای سرد شده را روی پوست بزنید. یا اگر چای سبزی که تهیه کرده اید، را ننوشیده اید و باقی مانده تا وقتی که سرد نشده درون کاسه‌ای بریزید وسپس یک پارچه روی سرتان کشیده و صورتتان را بالای کاسه‌ی پر بخار نگه دارید. حوله مانع خروج بخار می‌شود، در نتیجه بخار‌ها در اطراف صورت شما حرکت می‌کنند.
خوشبو کننده کفش
از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا استفاده کنید. برگ‌های خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت 24 ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آن‌ها را خارج کنید.
خوشبو کننده یخچال
برای خنثی سازی بوی یخچال می‌توانید از برگ چای استفاده کنید، به این صورت که آن‌ها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.
رفع بوی فر
بعد استفاده از فر، برگ‌های چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.
تمیز کردن پنجره‌ها
چای سیاه به درخشش پنجره‌ها کمک می‌کند! در هر لیتر آب حدود 3 گرم برگ چای سیاه تازه یا 10 گرم استفاده شده بریزید و بعد از 20 دقیقه خیس خوردن اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود سپس پارچه تمیزی را در آن خیس و آب آن را بگیرید و پنجره‌ها را تمیز کنید.
رنگ کردن لباس
می‌توانید پیراهن‌های نخی، ابریشمی یا کتان، لباس یا شلوار سفید را با چای سیاه رنگ کنید. در هر 200 میلی لیتر آب حداقل 3-5 گرم برگ چای استفاده شده اضافه کنید و در ظرفی بزرگ آب بریزید و بگذارید تا بجوشد فقط مطمئن شوید آب برای پوشاندن لباس کافی است.
برگ‌های چای را حداقل 30 دقیقه خیس کنید. برگ‌ها را صاف کرده و لباس تمیز و مرطوب را یک شب خیس کنید. پس از آن پارچه را درآورده و در یک کاسه‌ی تمیز بگذارید. کاسه‌ی تمیزی که پارچه‌ی رنگ شده را در آن گذاشته بودید از آب سرد پرکرده و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. سپس پارچه را چلانده و خشک کنید.
برای رنگ نارنجی مایل به قرمز، چای رویبوس نیز گزینه خوبی است. چای استفاده نشده رنگ شدیدتری نسبت به برگ چای استفاده شده خواهد داشت، اما چای استفاده شده هم موثر خواهد بود، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ آن را بخاطر بسپارید.
کیسه خوشبو کننده حمام
برای خوشبو کردن حمام، کیسه‌های چای را با برگ‌های چای سبز پر کنید. یک کیسه چای خشک کافی نخواهد بود و حداقل به 15 گرم چای نیاز خواهید داشت. می‌توانید یک یا دو قطره روغن گیاهی نیز اضافه کنید، اما مطمئن شوید برای استحمام بی خطر است.
هشدار:اگرچه می‌توان از چای سیاه برای استحمام نیز استفاده کرد، اما ممکن است وان شما را لکه دار کند.
حمام پا
چای سبز نه تنها برای معطر سازی کفش‌های بدبو مفید است، بلکه به عنوان حمام پا برای پا‌های بدبو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد التهابی است و به خنثی سازی بو‌ها و مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کند. یک وان را با حدود 5 گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت 20-30 دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به اندازه کافی خنک شود.
تازه سازی فرش‌ها‌
می‌توانید از برگ‌های یک کیسه چای برای خوشبو کردن فرش‌های خود استفاده کنید! فقط اجازه دهید یک چای کیسه‌ای خشک شود، سپس برگهایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید، سپس مخلوط را روی لکه‌های مبهم یا بد بو روی فرش خود بپاشید.
اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می‌اندازند و بو‌ها را جذب کنند.
هیدراته کردن پوست خشک
برای طراوت بخشیدن به پوست خشک، از کیسه‌های چای استفاده کنید. اجازه دهید چای دم کرده خنک شود، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و آن را روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه‌ای بصورت بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز برای آبرسانی به پوست خشک موثر است.
کاهش تیرگی زیر چشم
چای کیسه‌ای استفاده شده می‌تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم کمک کند. آن‌ها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند، سپس کیسه‌ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید. کافئین موجود رگ‌های خونی اطراف چشم را منقبض می‌کند تا ظاهری شاداب‌تر داشته باشید.
تسکین آفتاب سوختگی
همه ما در تلاش هستیم تا از آفتاب سوختگی در روز‌های گرم تابستان جلوگیری کنیم، اما گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد! چای می‌تواند به شما در تسکین آفتاب سوختگی پوست و کاهش التهاب کمک کند کافیست از یک چای کیسه‌ی استفاده شده یا چای دم کرده و مانده استفاده کنید.
آبکشی مو‌
می‌توانید از چای مانده سرد شده برای داشتن مو‌های براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شستشو با چای دم کرده و سرد شده آبکشی کنید. چای سبب می‌شود مو‌ها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری شود.
از بین بردن چربی
اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنیدو اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی‌ها در طول شب کمک کند.
درمان جوش و گزش حشرات
کیسه‌های چای می‌توانند تسکین دهنده جوش‌های کوچک و گزش حشرات باشند. یک چای کیسه‌ای استفاده و خنک شده را به ناحیه آسیب دیده بمالید تا به کاهش التهاب و از بین بردن خارش کمک کند.
روشن کردن آتش‌
ی‌توانید از کیسه‌های چای استفاده شده برای روشن کردن آتش استفاده کنید! آب کیسه‌های چای را فشرده و اجازه دهید کاملا خشک شود، در مرحله بعد کیسه‌های چای خشک شده را در موم ذوب شده فرو کنید (مانند موم شمع سویا). کیسه‌های آغشته به موم را روی یک تکه فویل حلبی یا کاغذ روغنی بچینید پس از سفت شدن موم، آن‌ها آماده استفاده هستند.

لینک کوتاه:
https://www.porsemannews.ir/Fa/News/312455/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تولد بره ای نیم انسان نیم حیوان!

چطور نگرانی مالی کمتری داشته باشیم؟

داغ تو می ماند و می سوزاند...

«همه رفیقام رفتن، منم که جا موندم» با نوای حسین خلجی

معجزه زندگی دوباره پس از پیوند کبد

اقدام وحشیانه مادر عصبی حین شیردادن به فرزندش

مه غلیظ صبحگاهی و تصادفات ترسناک

طوفان شدید شن در سائوپائولو برزیل

چرا بعضی بوها خاطرات گذشته را برایمان زنده می کنند؟

فرار دیدنی دلفین ها از نهنگ های قاتل

ساکت‌ترین تاکسی پرنده برقی جهان ساخته شد

10 تکنولوژی ترسناک و باورنکردنی که جهان را تغییر خواهد داد

کدام خوشبخت‌ترمان می‌کند: کار یا فراغت؟

آثار عمیق فقدان بویایی بر زندگی افراد مبتلا به کرونا

کشف اسرار دایناسورها با بررسی غضروف‌های فسیل‌شده!

نتفلیکس تمام داستان‌های «دال» نویسنده معروف را خرید

افتتاح کتابخانه هاروکی موراکامی در توکیو

بلیط‌فروشی برای نسخه دیجیتال نمایشگاه کتاب فرانکفورت

کتاب‌ها از اربعین می‌گویند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ حسابی در شبکه‌های اجتماعی ندارد

سردارعلایی: بعثی‌ها فکر نمی‌کردند ایران پس از کربلای 4 عملیات کند

امیرعبداللهیان درنیویورک به لودریان چه گفت؟

رئیسی در جستجوی دلارهای بلوکه

ادعاهای ضد ایرانی بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

آسوشیتدپرس: ایران و عربستان دور جدیدی از مذاکرات را آغاز کرده‌اند

اولیانوف: ممانعت از دسترسی به تاسیسات کرج نقض توافق پادمانی نیست

گفت وگوی تلفنی وزیر کشور با همتای ترکیه ای

واکنش تروئیکای اروپایی به گزارش اخیر آژانس درباره ایران

روایت مشاور عالی فرماندهی کل قوا از درسی که ایران به صدام داد

افزایش درگیری‌ها در شمال سوریه

قدردانی مجدد حماس از مواضع عراق در مخالفت با سازش

هشدار چین به اقدام تحریک‌آمیز انگلیس

نخست‌وزیر هلند از بیم ربوده شدن، تحت حفاظت 24 ساعته قرار گرفت

دیدار خصوصی اردوغان با پوتین

جمعی از اعضای فرقه منحرف «مولویه» در کربلا و نجف بازداشت شدند

عزاداری پاکستانی‌ها در اربعین حسینی

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل: ما معجزه هستیم!

تظاهرات ضد صهیونیستی در کربلای معلی

برگزاری باشکوه اربعین حسینی در افغانستان

نشست گسترده وزرای سوریه با اردن برای تقویت همکاری و حل اختلافات

تشییع پیکر پنج شهید فلسطینی

رییس‌جمهور آذربایجان: مساله قره‌باغ برای همیشه حل شده است

تصاویری از پایگاه سابق آمریکا در جلال آباد

صدای زنان افغان هیچ وقت به گوش نرسید

حماس: نبرد آینده با اسرائیل در کرانه باختری خواهد بود

پایان دیپلماسی گروگانگیری

فیصل مقداد: اشغالگری ترکیه و آمریکا در سوریه، باید بدون قید و شرط پایان یابد

مراسم عزاداری اربعین در جمهوری آذربایجان

بازداشت جوان فلسطینی به سبب اقامه نماز در مسجد الاقصی

کره جنوبی ریاست شورای حکام آژانس اتمی را بر عهده گرفت